Jump to content

Passat B3, B4 sau mai vechi - merita intretinuta?


test
 Share

Postare recomandată

Se vede diferenta dar in cazul meu nu era asa evident...cand mi-a fost rupt un arc pe spate am aflat numai cand am schimbat telescoapele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ah_80

    5

  • test

    4

  • SirRaffy

    4

  • tonic

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frate eu o am de 4 ani...a vazut cox-uri la greu si meeeerge de rupe ....A doua masina au fost de atunci un R5,un Peugeot 205,acum un 206 dar passatul mi-e la suflet...tu faci cum vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede diferenta dar in cazul meu nu era asa evident...cand mi-a fost rupt un arc pe spate am aflat numai cand am schimbat telescoapele...

Si eu am avut un arc rupt efectiv pe spate... se pare ca nu e chiar asa o intamplare... Cumva dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era pe dreapta, era stanga spate... mi-a zis cineva ca nu ar fi intamplare la generatia asta de passat da nu prea imi vine sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am avut si eu un passat b3 an 1992 pe benzina motor tip ABS de 1.8l

Cat a fost la mine am facut cam 20 000 Km am schimbat consumabilele , am schimbat rulmenti pe spate (se duceau din cauza ca cauciucurile nu erau bune cand am schimbat cauciucurile am schimbat si rulmentii) am mai schimbat niste bucse nuj ce dreak si un strater de la relantii ca statea turata pe la 2500-3000 rpm

In rest ce pot sa spun era o super masina

Acum am logan MCV care nu se aseaza la fel de bine pe drum ca acel passat

LA passat cand ajungeam la 140 km/h nici nu se simtea la logan la 140 daca trag foarte putin de volan se balanseaza ca dreak

Passatului iam dat 175 km/h cu loganu mio fost frica sa merg cu mai mult de 140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
rogodan vasile

Saluatre.

Am eu un passat b3 din 93 limusina, am avut un accident cu ea intr-o curba nasoala din bucuresti

dar am reparato, ma refer la tablarie, fata in special dar acum vad cas si alte probleme. Ca de pilda: baia

de ulei, un capat de bara, etc. As dori si eu un sfat de unde as putea procura piese ptr ea cat de cat decente

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am avut un passat 3 GT din 88 : tabla era intacta cu vopseaua originala ,motorul de 115 cai cu inj. multipunct rupe si nu are moarte , cutia de viteze extraordinara , stabilitate impecabila , spatiu interior f. mare , confortabila si solida ca un tanc

la 180 luam mainile de pe volan

in unele privinte era mai buna decat a4 din 2003 pe care il am acum

nici sa nu o compari cu o dacie sau un cielo;urcate acum in dacie sa vezi diferenta

mie mi-a ramas in suflet

dupa ce te obisnuiesti n-o o sa te mai desparti de ea

sa ai noroc de ea si cat mai putine interventii

gasesti piese in dezmembrari (suspensii,piese la motor,etc ieftine)

Modificat de mishu28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Parerea mea este ca o astfel de masina merita intretinuta. Este o masina care la banii astia are si aspect frumos (limuzina), decenta ca dimensiuni si e destul de fiabila. Pot spune cu tarie lucrul asta deoarece am avut nu mai putin de 4 modele, pe care cu voia dvs le enumer aci:

- passat din 1991 limuzina 1900 diesel, fara dotari optionale. am luat-o la 110.000 km din germania si am facut cu ea cam 60.000 km. am schimbat doar ferodouri spate, rulmenti spate, consumabile si bateria (am avut-o 5 ani);

- passat din 1992 limuzina 1800 mpi cutie automata, clima, abs, geamuri el, etc... Am luat-o la 145.000 km cu motorul aproape gata, am facut cam 12.000 km si am dat-o inainte sa apuc sa-i fac ceva, cu acelasi pret.

- passat din 1990 break, 1800 mpi fara dotari optionale. am luat-o la 115.000 km si i-am pus un motor diesel de 1900 cu 170.000 km reali adus din germania. am schimbat tot: cutie, esapamente, suspensii fata, bord tot de diesel, rezervor, etc... am circulat cu ea fara probleme vreo 30.000 km si am vandut-o in castig, ca toate celelalte.

- cel pe care il am in prezent: passat din 1993 limuzina, 2800 vr6, cu absolut toate dotarile si functionale. cu asta am luat-o la 160.000 km si am facut cam 7000 km, din cauza consumului. e super, nu are probleme deloc, doar consumul, ca de-aia o si dau. am vrut doar sa am si asa ceva, ca sa fie gama completa...

concluzie: modelul asta de passat este o alegere buna la banii astia, doar ca mai sunt foarte putine in stare buna. piesele nu sunt scumpe, intretinerea nu e costisitoare, iar valoarea se pastreaza in timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare. Tot un Passat B3 am si eu, (model '93). Am doua mici probleme. Am un consum cam de 10-11% (mers doar prin oras ). E mare?

A doua, ar fi ca intra greu in drapta 1, 2 si marsarier. Ar putea fi de vina ambreajul? Sau cutia de viteze sa fie pe duca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu un passat variant din 94 , 1,9tdi.L-am cumparat acum o saptamana.Imi place cum arata masina(arata super bine la anii ei)e si foarte dotata(tempomat,abs,oglinzi si geamuri electrice,klima etc)totusi are o mica problema si anume ca nu se deschide decat un singur geam.Cel de la care am cumparato(am luat-o de la neamtz din garaj)a zis ca nu ar face contact bine la clapetele deoarece ar fi prins un fel de rugina cum prinde lanterna cand uiti bateriile in ea mult timp si se face un fel de coaja unsuroasa.Totusi nu stiu ce sa cred.Oare o fi asa?Costa mult la service sa rezolv aceasta problema?Apropo ...masina are 230 000 km...ce trebuie sa mai schimb la ea inafar de ulei si distributie ca sa nu merg cu emotie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara!

M-am gandit sa nu mai deschid un topic nou.Am si eu o masinuta VW Passat din '92, 1.8 benzina , break.O am cam de un an, n-am schimbat multe la ea exceptand toba de esapament.

De la o perioada incoace, are un consum foarte mare, aprox. 20l/100km.Am incercat sa alimentez de la diferite benzinarii,dar e clar ca nu de acolo se trage problema.Dupa cateva consultari cu diverse persoane, multi mi-au spus ca probabil e dusa sonda lambda, si tiind sa cred ca au dreptate.Chiar azi am lasat masina in relanti,si dupa 2 minute a inceput sa se inece si pana la urma s-a oprit.Din ceea ce am citit, daca acel senzor e dus, masina este supra alimentat cu benzina, corectati-ma daca gresesc.M-am gandit sa ma duc sa-l pun pe tester,insa cred ca din moment ce nu are computer de bord, nu stiu daca se poate testa.

Credeti ca de la acel senzor se trage problema? cam cat costa unul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,nu stiu ce sa spun,am si eu un passat cl din 1991 1.8 benzina,pe carburator,am aduso acum 3 luni din germania.sunt foarte dezamagit,imi consuma circa 14%,e enorm d mult.cred k am sa renunt la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu un passat cl 1991 benzina 1.8l,ma confrunt cu aceia problema,consuma enorm,a mea e pe carburator,din cate am auzit passaturile 1,8 carburator nu au sonda lambda,eu sunt incepator nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu un passat variant din 94 , 1,9tdi.L-am cumparat acum o saptamana.Imi place cum arata masina(arata super bine la anii ei)e si foarte dotata(tempomat,abs,oglinzi si geamuri electrice,klima etc)totusi are o mica problema si anume ca nu se deschide decat un singur geam.Cel de la care am cumparato(am luat-o de la neamtz din garaj)a zis ca nu ar face contact bine la clapetele deoarece ar fi prins un fel de rugina cum prinde lanterna cand uiti bateriile in ea mult timp si se face un fel de coaja unsuroasa.Totusi nu stiu ce sa cred.Oare o fi asa?Costa mult la service sa rezolv aceasta problema?Apropo ...masina are 230 000 km...ce trebuie sa mai schimb la ea inafar de ulei si distributie ca sa nu merg cu emotie?

e foarte posibil sa fie asa deoarece daca nu au fost folosite intepenesc ...ce trebuie sa faci tu ori le faci tu,demontezi usile si vezi pot fi contactele poate fi rugina pe canalul cablurilor otel,pot fi multe...sau mai simplu mergi la un sevice auto si cu siguranta vor rez problema ...si eu am avut asa..din 4 geamuri electrice imi mergeau doar cele de pe fata..fiind la inceput si ne-cunoscand masina am preferat service-ul .la unu din macarale era rugina pe canal l-a curatat si a mers brici iar celalalt a avut ars cv la motoras pe integrat ..a lipit alta piesa si gata s-a rez m-a costat ,asta prin 2005 ,120 lei .tinand cont ca am fost de fata la toata treaba omu s-a cam chinuit si ma asteptam la mai mult dar in final am fost multumiti toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt detinator de passat b3 din 12.1991, motor AAM de 75 cp, 287.000 km la bord, garnitura de chiulasa schimbata la nemti, distributia aici in tara, consumabile etc...super masinile astea numai ca a mea la varsta ei are buba mare...mananca ulei grav de tot si scoate fum...cu toate astea am facut RAR-ul cu ea si mi-a iesti euro 2:D, taxa fiind numai 10 mil...am scapat ieftin...sapt ce vine ma duc sa o inscriu si apoi sa vad ce rezolv cu motorul...stie cineva din curiozitate cam cat duce segmentarea de passat la motorul 1.8 55 KW?...motorul merge impecabil...mi-a facut mecanicul proba si de curiozitate a vrut sa vada daca merge intr-un piston...spre uimirea tuturor a stat chiar si la ralanti cu un singur piston :lol: exceptand problema mea care pana la urma se poate considera normala la km parcursi masinile sunt foarte reusite, dupa parerea mea merita intretinute pana cade tabla la ele si nu ai ce sa le ma faci...daca e vorba sa segmentezi motorul la 300.000 km nu e niciun motiv de ingrijorare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am avut diesel si segmentarea am facut-o eu , segmentii au costat ~200 de lei , cred ca pe tine cam, 500 de lei cu manopera .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la diesel e mai ieftina? ai avut probleme cu blocul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel in general sunt mai scumpe consumabilile , piese , etc..., indiferent de model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit aseara cu un prieten mecanic si mi-a zis ca trebuie schimbati segmentii, cuzinetii, garnitura de chiulasa obligatoriu, si nu se stie daca si celelalte garnituri sau poate chiar blocul alezat...se pare ca pe aici nu a mai segmentat nimeni motor pe benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot nu exista un raspuns raspund tot eu pentru cei care vor avea probleme de genu'...la o segmentare trebuie schimbata obligatoriu si garnitura de chiulasa...restul ramane de vazut...segmentii pentru prima reparatie sunt 200 lei, garnitura de chiulasa 65 lei, in caz de nevoie se schimba si cuzinetii, desi e recomandat sa se schimbe si aia daca tot se desface motorul, care costa 65 si 115 pentru biela si punte...restul de garnituri se schimba daca e nevoie + schimbul la ulei care este recomandat...in rest drumuri bune si sa auzim de bine

P.S.: preturile afisate sunt pentru motor AAM 55 kw care e des intalnit pe golf 3, iar garnitura de chiulasa depinde de seria motorului...sunt 2 tipuri de garnitura de chiulasa...cam atat pot sa va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ..sunt detinatorul unui b4 din 96 , 1.8 ,90 cp (full). daca il tii din scurt nu ai de ce sa te plangi .. i-am schimbat toate consumabilele inclusiv distributia ... si nu am 'emotii' .. asa ca masina bate cu mult alte modele ..care sunt cu mult mai tinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt detinator de Volkswagen Passat B4 (tip motor ABS, an fabricatie 1994) de aproape un an de acum. Sunt foarte multumit de ea. Mi-am adus-o singur din Germania, mi-am facut revizia la ea, am schimbat consumabilele, etc. Am luat-o la cca. 186.000 km si acum am cca. 202.000 km. Merg zilnic cu ea si sunt multumit de ea. Consider ca sunt masini fiabile ce-si pastreaza valoarea in timp.

Si verdictul meu este ca merita intretinuta. Singurul "repros" este ca nu am cutie hidraulic-automatica si aer conditionat (asta am inteles ca se poate monta ulterior din dezmembrari). In rest nu am obiectii.

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu o intrebare....

cat consuma IN ORAS un Passat B4, motor 2000 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare....

cat consuma IN ORAS un Passat B4, motor 2000 benzina?

uite aici http://www.autoevolution.com/engine/volksw...-20-116-hp.html, poate te ajuta cu ceva...mixt scrie ca: 8.1 l/100km

cine are, poate sa-ti spuna dupa cum scrie in manualul de uitilizare sau dupa cum consuma masina lui, dar aici sunt multe variabile: stil de condus, din ce oras, starea masinii, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!