Jump to content

Passat B3, B4 sau mai vechi - merita intretinuta?


test
 Share

Postare recomandată

Salut

Vreau sa-mi iau un passat 1.8i 92kw benzina, am vazut ca este euro2, nu euro3 deci s-ar putea sa fie ceva probleme in 2007 daca vreau sa o mai vand(chiar asa o sa scada preturile inainte de 2007 din motivul asta?).

in rest a fost rulat in romania, are vreo 8-90.000km din 1999, ceva capete de bara parca cam scartaiau la el, dar in rest ce ziceti merita la pretul pietii?

e cam vechi motorul? cred ca 'din 96 e motorul asta

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ah_80

    5

  • test

    4

  • SirRaffy

    4

  • tonic

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am motor 1.8 92kw 20V 125CP si sunt foarte multumit de el. Nu este deosebit de puternic dar are vana in el. Daca a fost/este ingrijit corespunzator te tine mult si bine. Masina mea consuma 10-13 urban, functie de stilul de condus si de trafic, extraurban n'am apucat sa-i fac consumul. NU cred ca are doar 90.000km!

Referitor la scartait, am o problema similara pe care o poti urmari in topicul "scartaiala de primavara" ; suspensia de la Audi si Passat e multilink si e greu de diagnosticat asa ca nu te juca cu vorbe de genul "ceva capete de bara parca cam scartaiau la el". Ai cate 4 brate/roata+capat bara+bieleta antiruliu si nu e asa simplu sa-ti dai seama ce scartaie. Citeste topicul cu scartaiala si o sa intelegi.

Ce intelegi prin pretul pietei? Ce dotari are? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce vrei sa spui cu "in 2007 o sa-i scada valoarea"??? IN UE (a se citi germania & co) poti sa vinzi sau sa cumperi orice masina daca indeplineste normele de poluare si de siguranta (adica ITP), iar de rulat pe acolo, ruleaza masini si de aceeasi varsta cu daciile noastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul este simplu, are climatronic,2 airbag si alarma,jante tabla. (Se poate adauga daca nu are consumul instantaneu?).

Pretul pietii vad ca se invarte pe la 8-9.000e.

Am citit mesajele cu sunetele, deci s-ar putea sa ma astept la ceva reparatii destul de costisitoare, oricum asta o sa recomande un mecanic.

Am gasit un manual de reparatii sau ceva de genul asta pt anii 98,99,00, dar vad ca motorul asta nu apare, e asa de rar ? :banghead: sau vechi , masina este din 99, motorul nu am idee din ce generatie este, relativ la motor intrebam daca nu este invechit, in rest dupa cate am observat este masina robusta passat-ul. Cu injectoarele ai avut probleme de la benzina noastra, folosesti aditiv pt curatat?

La 80000 se face distributia parca, costa mai mult de 100e asta?

Relativ la 2007, pe un forum am citit, ca nu se mai pot vinde/cumpara masinile care nu au euro3 minim, si asta va fi legislatia negociata deja cu UE, daca este asa ceva o sa se intample pe piata auto de second hand.

tks, de raspuns

Modificat de test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

esti sigur ca acest motor are EUR 2? al meu este la fel dar din 2000 si cred ca are EUR3.

Dupa ce ne dam seama usor ce fel de EUR are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in lista asta: http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

Sau ce tip de rovigneta ti-ai luat? sunt niste coduri in nr. de omologare vezi aici http://www.rarom.ro/rovigneta.html

Poti sa-mi zici o parere despre masina ? bune/rele intalnite?

tks.

<{POST_SNAPBACK}>

intr-adevar se pare ca este EUR2 :)

parerea despre masina este f. buna. am mers vreo cativa ani cu o masina de firma anul de fabricatie 1999. Nu am avut probleme cu ea absolut deloc, cu exceptia a un cap de bara schimbat in garantie. intr-adevar este sub motorul de 1,8T, la care se simte cand intra turbina. dar la plecarea de pe loc (deci traepta 1 si eventual 2) pleaca mai tare cea de 1,8...dar dupa aceea se simte diferenta.

Referitor la suspensie parerea mea ca este mult mai buna decat la generatia 2002 (acum merg cu un Passat din 2002 1,8T - tot de la companie).

La cel din 1999 stabilitatea in curbe era mult mai mare...puteam lua curbele cu viteza mai mare si nu se inclina la fel de mult cum se inclina cel din 2002, care chiar incepe sa fuga de fund uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am uitat sa spun ca am condus-o pana pe la vreo 60 -70000 km cand am dat-o mai departe la un coleg, instare perfecta de functionare si arata ca noua.

am inteles de la alt coleg ca pe la 120000 km a avut ceva probleme cu servodirectia, dar nu stiu amanunte. cert este ca masina merge si azi si are peste 120000km (nu stiu alte amanunte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul este simplu, are climatronic,2 airbag si alarma,jante tabla. (Se poate adauga daca nu are consumul instantaneu?).

Pretul pietii vad ca se invarte pe la 8-9.000e.

La banii astia iti iei un TDI din '99-2000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corectie intre 7 si 8000

Modelul este simplu, are climatronic,2 airbag si alarma,jante tabla. (Se poate adauga daca nu are consumul instantaneu?).

Pretul pietii vad ca se invarte pe la 8-9.000e.

La banii astia iti iei un TDI din '99-2000

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

am de vreo 2 luni un passat b3 din 89 si constat cu tristete ca de atunci a mai aparut o problema in viata mea, ideea mea a fost sa nu i-au o dacie sau daewoo la banii aceeia, ci o masina germana fiabila si de incredere.

de cand am cumparat-o am bagat o gramada de bani in ea,

instalatie de gaz, curea de distributie, inspectie frane, disc de ambreiaj (inca nu l-am montat, nici nu vreau sa stiu cat o sa fie manopera), schimb ulei si filtre, ceva garnituri, drumuri la service si manopera la service si asta doar intr-o luna de cand sunt cu ea in bucuresti.

dupa montajul instalatiei de gaz, motorul merge foarte prost, se tureaza in relanti, nu mai "trage" bine pe drum (si pe benzina si pe gaz), cred ca imi consuma ulei (nu sunt sigur dar tin sub observatie lucrul acesta) - astea sper ca se vor rezolva zilele astea ca nu se poate circula asa cu ea.

nici nu mai vreau sa stiu ce ma mai asteapta, motorul e original si masina are 200.000 km, la km acestia la ce ar mai trebui sa ma astept? ?Nu vreu sa imi dau seama cand e prea tarziu ca din cauza "x" care nu a fost inlocuit la timp s-a stricat si mai tare "y"

am schimbat vreo 2 service-uri am comandat de la vreo 3 magazine de piese ( la tipul asta de vw sunt piesele foarte scumpe dupa parerea mea)

Ma bate gandul sa o vand :)

Deci, va multumesc pentru orice parere, sfat etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 te duci frumos la cei care tiau montat GPL-ul si sa tio regleze , pt ca asta e prima problema dupa montare

2 ai spus ca ai schimbat cureaua de distributie , filtre si uleiul , tiai mai cumparat si un disc de ambreiaj---

a) cureaua de distributie trebuie schimbata de tine obligatoriu ca sa nu ai emotii , pt ca asa face orice om care isi cumpara o masina noua

B) uleiul si filtre si de astea te plangi ; e bine ca ti leai schimbat , ca sa ai o evidenta nmai buna aspra lor si pt o mai buna functionare a motorului

c) nu te plange ca sunt scumpe piesele , pt ca alti ar da orice sa ia un disc de ambreiaj cu 1,8 mil- 2 mil ; tiai pus intrebarea cat da unul care are un B5 cu dublu ambreiaj , cam cat il costa , si ambreaju si manopera , stii ca o curea de distributie la B5 e3putin peste 1 mil , pe cand la noi e 370 de mii

stii cat costa un set de placute pe fata ? = 575 mii pt B3

manopera la un schimb de ambreiaj nu tre sa te ajunga mai mult de 1 mil ,

succes si nu te mai supara , eu in ultima saptamana am bagat 8 mil , placute de frana fata+spate , discuri spate , amortizoare spate , tacheti hidraulici , rola intinzatoare si mai urmeaza sa mai bag vreo 2 si nu mai pun manopera pt ca eu le fac cu manutza mea , ca daca nu se duceau vreo 2 mil , si nu ma supar si o vand , ba din contra ca un cielo sau o dacie numi ofera comfortul la masina asta , si nici consumul la masina asta , gandestete , ca tu practic iai facut si ii faci un bine , cai schimbi toate astea

dar ca sa nu te mai superi , dute intai si punei pe aia ce tiau montat instalatia sa tio regleze , si nu o sa mai fii asa dezamagit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut passat 1.9td AAZ an 93 de la 120.000 la 260.000 km. Dup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat consumabile, este normal, atunci cind cumperi o masina SH sa schimbi uleiul, distributia, placute de frina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un 1.8 benzina injectie,catalizator tip motor RP in fatza caruia imi scot palaria! Si la varsta acestor masini intr-adevar nu ar trebui sa ne mai suparam cand 'pica' cate ceva: pe mine unu m-a lasat o singura data de cand o am in drum: se dusese bateria :Driver: si asta nici macar nu era vina masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot 1.8 RP am,

azi am rezolvat problema cu motorul, merge destul de bine. miine o sa fac vreo 300 km sa vad cum se comporta, totusi nu mai sunt asa de suparat pe ea :)

multumesc pentru ajutor si pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de el ca B3-urile sint masini bune! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B3-ul meu are 256000km iar in motor nu e umblat si nici nu consuma ulei. Anul asta mi-am pus si eu GPL si sunt destul de multumit, am un mecanic care mi-a reglat instalatia binisor. Desigur ca merge mai bine pe benzina iar diferenta se observa mai ales la relanti(cand e pe gaz e instabil)dar m-am obisnuit.

Bani nu am bagat in masina asta dar deja ar cam fi cazul, ca mai toate sunt originale...cred. Anul trecut am schimbat bucsele de la bascule si cele de la bara de torsiune.

Acum as schimba rulmentii(toti) si planetara din stanga dar as umbla si la franele de pe spate. Cred ca si caseta de directie ar trebui inlocuita, dar momentan nu ma deranjeaza atat de tare.

Ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca arcurile de pe spate sunt tare moi. Cand am greutate pe spate imi atinge teava de esapament in sasiu si face un zgomot...fier pe fier! As vrea sa o inalt cumva, sau poate ca solutia ar fi schimbarea telescoapelor?

In rest consider ca sunt masini bune insa trebuie sa le intelegem varsta si sa le tratam cu respect ca pe niste bunicute trecute de mult de prima tinerete.

S-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Si eu am schimbat si arcurile si telescoapele...problema ta poate fi si de la un arc/uri rupt/e ca si eu am avut asa ceva,si cu uzura mare a telescopaelor e clar ce se intampla :|

Si daca suna fier pe fier - generatia asta de passat are la puntea spate 4 bucse maricele care sint practic bucati de metal invelite in cate o halca mare de cauciuc...si cu ajutorul acestor bucse e articulata/prinsa puntea spate de sasiu ; cand sint uzate bucsele astea si a disparut cauciucul pot sa faca sunete de fier pe fier ca practic asigura mobilitatea puntii spate alaturi de ansamblul arc/telescop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca la tine @ dumiflorin ,. face ca barca pe drum denivelat , daca face schimba amortizoare , ca asa pateam si eu cuamortizoarele cand puneam ceva mai greu se lasa ca naiba

app un amortizor = 1450000 lei rol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

sa nu mai deschid un topic nou

m-am decis sa o tin totusi si sa o pun la punct pana in primavara.

deci prin urmare primul pas e schimbatul discului de ambreiaj, placa de presiune si rulment

si daca tot o bag in service vreau sa schimb si kitul de frana, dar habar nu am ce ar trebui sa schimb la el, placute si saboti e de ajuns? Am observat ca dupa un timp pedala (20 min de mers) de frana prinde foarte jos si trebuie sa calc serios pe ea ca sa obtin de exemplu limita blocarii rotilor adica optimul franarii la o masina fara abs , adica era sa ma infig in fundul unuia care se gandise sa opreasca brusc pe galben la 5 metri de semafor, evident ca am ajuns amandoi in mijlocul intersectiei :251:

Numai bine.

PS "doritori de aventuri"(bucuresti) pt o lucrare de genul asta (contra cost evident)?

Modificat de johnf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La frane e bine de masurat discurile / tamburii si vazut daca nu cumva sunt prea uzate si necesita inlocuire.

Eu am avut un Passat B2 si nu era saptamana in care sa nu lucrez la el ceva. Dar m-a dus masina aia peste 600.000 km. Mi-a cazut si alternatorul de pe motor (s-au rupt suruburile), iarna demontam demarorul cand ti-era temperatura mai scazuta, am schmbat amortizoare, bucse, repartitor frana, discuri, placute, saboti, tambure, chiulasa, si multe altele, si, cel mai important, nu m-a lasat niciodata in drum.

Si sa-ti spun sincer, chiar imi pare rau dupa masinuta aia.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cind a cazut alternatorul din suport ai continuat sa mergi?? Sau a cazut cu masina stand pe loc? :banghead:

Ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca arcurile de pe spate sunt tare moi. Cand am greutate pe spate imi atinge teava de esapament in sasiu si face un zgomot...fier pe fier! As vrea sa o inalt cumva, sau poate ca solutia ar fi schimbarea telescoapelor?

Daca schimbi telescoapele nu o sa se mai balanseze spatele dupa ce treci peste o denivelare + altele. In nici un caz nu o sa stea mai sus. (schimbat arcurile ar trebui sa rezolve problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He, he ..... Am oprit, mi-am cules alternatorul de prin compartimentul motor (de fapt atarna intr-un surub ca se rupsesera doar .. 2), resturile de curele si fire si am mers pe baterie pana acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu face balans de spate cand trec peste deniveleri sau alte hopuri, nici atunci cand am greutate pe maina. Sta bine pe sosea! Deci telescoapele ar fi ok? Singura problema ar fi zgomotul pe care il face teava de esapament cand loveste puntea din spate. M-am bagat sub masina si am vazut urme ale loviturilor pe sasiu. Cand am masina foarte incarcata si stau la semafor(deci nu ma misc) si las motorul la relantiu, din cauza vibratiilor incepe sa bata urat. Dar daca o accelerez pe loc, nu mai bate.

Deci problema e ca e prea joasa pe spate. Sa inteleg ca as avea nevoie de niste arcuri mai tari?

Salut

Si eu am schimbat si arcurile si telescoapele...problema ta poate fi si de la un arc/uri rupt/e....

Cum as putea afla daca e un arc rupt? Masina sta in pozitie normala, adica daca ar fi rupt s-ar vedea si cu ochiul liber, nu?

Modificat de dumiflorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!