Jump to content

Reparatie pana


volksman
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu mai deschid thread nou, postez aici. 

Am vazut ca marginea uneia dintre anvelopele de iarna este putin rupta/fisurata (doar cauciucul, nu si armatura), probabil de cand a fost scoasa anul trecut de pe janta. Avand in vedere ca dupa montare va fi sub "buza" jantei, credeti ca risc ceva daca merg cu ea asa?

post-141002-0-95791300-1447852119_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spun ca recomand, dar am vazut cauciuc crapat in jur de 30 cm pe lungul buzei tot in margine. la utilitara de 3,5 tone care de multe ori era si de 4,5 tone si culmea pe puntea fata si din fericire nu s-a intamplat nimic, a descoperit problema cand le daduse jos de pe masina sa le arunce din cauza uzurii. Deci se poate trai cu asa ceva , teoretic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

Imi pare rau ca nu am vazut in primavara asta, cand le-am scos de pe jante.

Acum sper doar sa nu am probleme, mai ales ca sunt am facut sub 2000km cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Snurul e f ok daca e pus cum trebuie...am folosit de a lungul timpului foarte multe cauciucuri cu snur in ele inclusiv la camion...daca se folosesc materiale de calitate tot e ok !!!am folosit cauciucuri cu 2 3 snururi de silicon mii de km im toate conditiile si nu am avut nici o problema in plus guma tubelles nu face explozie in cel mai rau caz se desprinde de janta si poti tine directia f usor nu derapezi asa ca eu merg pe snur...un petec e o bucata de cauciuc strain se poate sa nu adere la cauciucul care e folosit mi se pare mai periculos un petec ca un snur..mergeti cu incredere pe snur cu conditia sa puneti presiune pe meserias sa faca tot ca la carte!!!drumuri bune!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

verifică cât au profil cele folosite. dacă diferența e mai mică de 1,5mm eu zic că poți lua o sg anvelopă. verifici la toate analizezi cum le montezi (munte motoare sau nu, stânga/dreapta.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari colegii,

Problema sta cam asa: cumparat un set de cauciucuri (Hankook) vara tracuta, parcurs cu ele 8000 km. Inainte sa le schimb cu cateva zile am observat ca unul din ele a facut o umflatura pe lateral datorita unei gropi... 

Intrebarea mea este daca pun un cauciuc nou cu celelalte ce deja au o uzura de aprox. 8000 km pot avea probleme ? Sau trebuie sa iau doua noi sa le pun pe aceeasi punte.

 Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal aşa ar fi, să le schimbi în pereche, dar decât unul cu gâlmă mai bine unul nou:). Nu cred să ai vreo problemă, mai ales dacă iei un cauciuc  de acelaşi fel (bineînţeles presupun că ai mers cu maşina normal şi nu s-au uzat pe jumătate în 8000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 8k. de km uzura e nesemnificativa, atata timp cat este aceeasi marime si model. Daca te framanta chestia asta poti sa le montezi de pe spate ca uzura e mai mica.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am o mica dilema: la 307 m-am procopsit cu un mic cui intr-unul din cauciucurile spate. Am facut pana, partea naspa este ca a fost (probabil bagat intentionat de cineva) pe partea laterala. Stiu ca in astfel de situatii este recomandata inlocuirea anvelopei. Exista situatii in care totusi este ok sa il mentin ? 

Cele 4 anvelope sunt Michelin Primacy 3-uri, 205/55/R16, nu cred ca au nici macar 20.000 Km si daca ar fi sa il schimb, cred ca trebuie luate 2 bucati. Ca si variante ar fi Michelin Primacy 4 (aprox 315 lei/buc) sau ma mai gandeam la varianta mai ieftina Hankook Ventus Prime 3 K125 (aprox 240 lei/buc). 

Ceva sfaturi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate vulcaniza pe interior cu un mic petec subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am vulcanizat anvelopa, cuiul a fost unul micut. Deci e ok si asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema peticelor pe flanc este ca acolo cauciucul flexeaza cel mai mult, si asta supune la stres lipitura peticului.

De regula nu rezista mai mult de 1-4 luni.

O sa observi ca scade presiunea pe cauciucul respectiv in timp, altceva n-o sa se intample (daca era lovit in flanc il puteai urmari sa vezi daca face vreo umflatura, dar nu e cazul la tine).

Incearca sa cresti presiunea in anvelope ca flexarea flancului sa fie cat mai redusa, mai castigi km pana le schimbi, mai ales ca Primacy sunt cauciucuri destul de grele si cu flancurile destul de tari.

Daca aveai vreo anvelopa sport, nu-ti tinea lipitura nici o luna, spun din proprie experienta.

Sfatul meu este sa iei tot Michelin, macar ai profil asemanator cu cele vechi.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, daca cedeaza peticul in timp, asta e una. Mai important de stiut este daca cumva exista alt risc mai serios, gen explozie anvelopa la rulare cu 120-130 Km/h de exemplu. Daca cedeaza in timp si rasufla, asta e, incerc sa-l repar iar sau iau alte anvelope. Important este sa nu risc ceva mai naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat nu se umfla flancul nu faci explozie, pentru ca tesatura nu este rupta.

Insa, daca ai umflatura, acolo este o zona in care tesatura deja a cedat pe anumite fire si probabilitatea de explozie este foarte mare, acela este un cauciuc cu care nu mai mergi decat in situatii de urgenta cu 10-20Km/h (sau o viteza de la care te bazezi ca poti redresa masina in caz de explozie) pana la prima locatie in care poti sa-l schimbi.

 

Nu poti sa repari de 2 ori un petec pe flanc, pentru ca prima data s-a polizat cauciucul ca sa mareasca suprafata de contact a lipiciului cand se pune petecul, insa pe flanc nu poti sa polizezi de mai multe ori pentru ca imediat dai de tesatura.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru sfaturi. Raman in standby in acest caz, poate totul e ok si nu voi ajunge sa schimb nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as repara pe flanc niciodata. E vorba de siguranta. Nimeni nu garanteaza un petic acolo si pe buna dreptate. Anvelopa trece prin  foarte multe regimuri de temperatura si inevitabil flancul e supus a flexie si la presiuni diferite. Nu mai spun ca incarcarea el o preia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am unul facut la BMW pe flanc si tot Primacy3,  are 1 an fara probleme, exista o pioneza mare de cauciuc cu adeziv special, care se pune prin interior cu motul tras prin gaura, din interior ca la snur, dupa care se aplica presa calda, nici nu se observa ce bine prinde, acum tu gasesti solutia , daca nu iti iese cumperi o alta anvelopa, dar cu siguranta reusesti. nu are cum sa se dezlipeasca , presiunea il tine presat.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri, 23 iunie, am patit-o si eu - anvelopa intzepata pe lateral (pe mijloc, exact in dreptul inscriptiei cu datele anvelopei), de un "binevoitor", cu un cutzit - rana adanca de 2cm, taiata insertia.  Anvelopa e Nokian I3 165/70/14, noua si nu ma lasa inima sa o arunc, as trece-o macar pe rezerva.

Imi puteti recomanda in Bucuresti o vulcanizare care face reparatii profesional si poate aplica petice la cald pe taieturi laterale si niste costuri aproximative?

Stiu ca nu se recomanda reparatie dar anvelopa are mai putin de 1 an de utilizare,. profil adanc, aproape noua.. parca nu e de aruncat la gunoi, as incerca sa o dreg, macar pentru rezerva.  Una noua costa cca. 200 lei

 

Modificat de rosix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu se baga la reparatii pe flancuri (cel putin din experienta proprie).Daca este pe calea de rulare da se rezolva dar la flancuri nu.Alta anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ce părere aveți? Cu ce obiect s-ar fi produs daunele?

IMG-20230502-WA0003.jpg

IMG-20230502-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil vreo bordură mai ascuţită (sau ai luat vreo groapă cu margini colţuroase dacă este la anvelopele de pe aceeaşi parte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai găsit între timp. Pe ambele anvelope spate. Și pe partea ascunsa de sub mașină și pe partă vizibila. Obișnuiam sa o cocot cu spatele perpendicular pe un trotuar! Culmea e ca descoperirile le.am făcut abia când m.am trezit cu ea pe janta cu un șurub înfipt pe suprafata de rulare. 

IMG-20230502-WA0016.jpg

IMG-20230502-WA0015.jpg

IMG-20230502-WA0014.jpg

IMG-20230502-WA0013.jpg

IMG-20230502-WA0007.jpg

IMG-20230502-WA0008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie și din cauza îmbătrânirii cauciucului, din  ce se vede in poze par destul de uzate. Care este anul de fabricație și câte sezoane le-ai folosit? Oricum eu zic sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2020, 3 sezoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!