Jump to content

Am bagat prea mult ulei


misufha
 Share

Postare recomandată

Am schimbat uleiul ieri si am urmatoarea intrebare stupida ca sa zic: am pus 4.5l ! De ce nivelul este peste maxim? Am lasat 30 min sa curga din baie la schimb!

Am pus Castrol TXT 5w40! Credeti ca este un ulei indicat pentru acest motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

uleiul 5W40 este un ulei bun pentru motorul tau.

Te rog citeste topica Scos ulei pe la joja . ( Am gasit-o cu funtia search si o recomand cu incredere )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In motorul tau nu trebuie pus atat de mult ulei 4.5l !!!!! Ai pus mult prea mult ulei si din cauza asta eu unul nu m-as intreba de ce este peste maxim nivelul :-). Nu stiu exact cat ulei intra la tine in motor ( cred ca undeva pe la 3,5 litri cu filtru cu tot ). Este bine sa scoti cat mai repede uleiul in plus folosind metoda din topicul de mai sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

4.2 L trebuie in motorul lui

Era candva la Aral pe site o aplicatie ce spunea cati litri intra in orice motor. Eu am incercat sa o regasesc in favorites dar nu dau de ea. Cu google am gasit http://www.aral-forschung.de/lubricants/co...ve/vehicle.html . E ceva pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trebuie 4.2l insemna ca a pus 300ml ulei in plus ! :D. Este suficient sa fie peste maxim . Daca pui 4.2 l nivelul este la maxim ( in conditiile in care ai schimbat si filtrul de ulei !! ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok . Am scos cca 250 ml si am ajuns exact la nivelul maxim punctat! De ce atunci producatorul spune 4.5l in cartea tehnica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok . Am scos cca 250 ml si am ajuns exact la nivelul maxim punctat! De ce atunci producatorul spune 4.5l in cartea tehnica?

Si in cartea tehnica a masinii mele scrie ca tot 4,5 L de ulei trebuie pus in motor. La prima revizie mi-au pus 4,4 L si uleiul este tot peste nivelul maxim cu cca. 5 mm. :shock: Stie cineva care este explicatia si care dintre cele 2 cotatii este cea buna : nivelul aratat de joja sau cantitatea de ulei indicata de producator ? Trebuie sa scot uleiul din baie pana joja arata corect sau e bine asa?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interesant lucru: in cartea tehnica a golfului meu sint trecute specificatiile tuturor motoarelor de pe Golf 4 (atat Diesel - PD si pompa distribuitoare - cat si Otto).

La TOATE motoarele Diesel (de la SDI pana la TDI PD 150 CP zice ca intra 4.5 l ulei, cu schimbarea filtrului de ulei.

Cand am facut schimbul de ulei + filtre in motorul meu ALH au intrat EXACT 4 l ulei (adica una bucata bidon de 4 l Aral 5W40 Aral). Noroc ca stia mecanicul ca 4 litri sint suficienti...

Nivelul era cel maxim permis, adica acoperea integral zona hasurata a jojei.

Dupa 3-4000 de km a scazut un pic, dar mai are suficient pana ajunge la nivelul mediu marcat pe joja.

Si acum intreb si eu: unde se ascund cei 0.5 litri diferenta intre q prevazuta in carte si q care "intra" practic in motor? Sa fie cumva imprastiati sub forma unei pelicule in interiorul motorului + turbina?

Nu e totusi cam mult 0.5 litri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul maxim de ulei masurat pe joja nu este in partea superioara a zonei hasurate. VAG considera maxim zona unde se curbeaza joja, in partea superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

HMMM...azi am schimbat si eu uleiul si ccand am venit acasa am constatat ca nivelul este peste maxim cu aproximativ 0,5 cm

Trebuie sa verific in carte cat ulei intra la un schimb ...eu stiam ca 4,5

acuma mecanicul mi-a bagat 4,7

cred ca voi trage si eu vinu cu metoda de mai sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut schimbul si mi-a intrat in motor 4,0 litrii cu tot cu filtru!!asta scrie si in manualul de intretinere nemtesc!si cei de la reprezentanta mi-au spus acelasi lucru 4 litrii nu mai mult.masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HMMM...azi am schimbat si eu uleiul si ccand am venit acasa
Vezi ca uleiul se verifica cu motorul rece, si masina sa fie pe plan drept
mecanicul mi-a bagat 4,7 cred ca voi trage si eu vinu cu metoda de mai sus :)

E destul de mult 4,7 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare??? din nou

Ce se poate intampla daca uleiul depaseste nivelul maxim (curbura de pe joja??

M-am drogat un pic si eu dar nu am reusit sa scot mai mult 100 - 150 ml :?

Acuma nivelul depasete c-am cu 1,2 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca uleiul se verifica cu motorul rece, si masina sa fie pe plan drept
Unde scrie ca motorul trebuie sa fie rece? Motorul trebuie sa fie oprit de putin timp (dar cel putin 3 minute), doar atat specifica VW.
Ce se poate intampla daca uleiul depaseste nivelul maxim (curbura de pe joja??

Este foarte important sa nu depaseasca nivelul maxim, asta daca nu vrei sa ai probleme cu catalizatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cel mai buna modalitate de schimb a uleiului este aceasta: golire pe la busonul de la baie, apoi aspirarea uleiului care ramane in carcasa filtrului(cu o seringa mai mare cred ca ar fi cel mai bine). In acest mod cred ca se poate pune cantitatea de ulei mentionata in carte. Eu dupa ce am citit tot felul de instructiuni si am vazut un film pe: http://pics2.tdiclub.com/video/cincitdi/oilextraction.html am vrum sa mi-l schimb singur dar nu am avut unde, asa ca am apelat la un meserias. Acesta a facut toata operatiunea ca la carte in afara de golirea carcasei filtrului( a spus ca nu este necesar si a montat imediat noul filtru). Cand am vazut asta nu am bagat decat 4 l in motor, urmand sa completez daca va fi cazul(si credeti-ma :nu e cazul, este la maximul zonei hasurate). Deci: diferenta de 0,5 litri ramane in carcasa filtrului. Asa ca mai circul pana la urmatorul schimb cu aprox. 10% din uleiul vechi ceea ce nu ma face prea fericit. Cred ca asta este si motivul inegririi rapide a noului ulei. Stau si ma intreb: daca pe mine care ma pricep ceva la motoare si stau langa ei cand fac ceva, sunt in stare sa ma traga in teapa; pai cu cei ce lasa masina si o primesc dupa un timp numai cu factura in care se specifica operatiunile si preturile..........cred ca circula cu cel putin 40% din vechiul ulei. Credeti ca aia au timp sa astepte sa curga tot uleiul din motor? in max 10 min. ai tot schimbul facut. Au interesul ca motorul tau sa nu tina prea mult ca sa revii in service cat mai repede cu putinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dau perfecta dreptate!, din pacate asa se intampla peste tot, doar poate cu exceptia daca esti prieten cu mecanicul care face operatiunea.

Cred ca daca scoti uleiul pe la busomnul de la baie trebuie sa-l la si mai mult de 1/2 h pt. a se scurge tot, eu asa am facut.: la inceput curge cu viteza dupa care ai impresia ca s-a terminat, daca mai lasi o perioada de 5-10 min. va incepe sa curga iar (aprox 0,5 l). Cred ca cel mai bine e sa masori cat scoti - ca sa stii cat bagi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta este si motivul inegririi rapide a noului ulei.

La motoarele diesel este normal sa se innegreasca uleiul in primiii kilometrii facuti cu noul ulei. Motivul nu il cunosc dar este normal.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles de la un mecanic, uleiul nou se inegreste repede in special datorita motorinei de proasta calitate care exista in romania, dar faptul ca se inegreste asa de repede nu ii schimba propietatile.

Modificat de cipsius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

innegrirea uleiului la diesel nu are legatura cu calitatea motorinei din ce stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se inegreste prin acumulare de soot; acesta provine din arderea motorinei.

Cu cit este mai mult sulf in motorina, cu atit mai mult soot se acumuleaza in ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am schimbat uleiul intr-un service autorizat. desi in carte scrie ca intra 4.5 litri iar din cei 5 litri au mai ramas 0.5 masurand nivelul pe joja era cu 2-300 ml peste maxim.

ieri aceeasi operatie am repetat-o intr-un alt service (tot autorizat), insa de data asta oprind tot 0.5L pe joja era la nivelul minim!

cu siguranta primii s-au grabit si nu au scurs tot uleiul...

ca metoda de verificare eu sugerez asa: sa se incalzeasca destul de bine motorul pentru ca uleiul sa devina mai fluid si sa se scurga mai usor in baie, iar dupa min 30-60 min (depinde si de temperatura exterioara) se verifica pe joja.

pentru readucerea la nivelul normal se poate o seringa mai marisoara, cum sugerasem si eu acum cativa ani pe topicul ala vechi (am folosit metoda asta la vechea masina si a fost ok). apreciez ingeniozitatea "instalatiilor" confectionate cu sticle, furtunase, etc, dar nu cred ca merita efortul mai ales cand exista si solutii mai comode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna cum pot sa scot uleiul din motor? pt ca vreau sa fac schimb de ulei si mam uitat dedesupt si nam vazut unde as putea sa las uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa-l scoti pe la buson trebuie sa desfaci scutul. Cel mai simplu e sa-l scoti la un service pe la joja. Ai grija sa-ti scoata uleiul si de la filtru.

Modificat de iuly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi nu recomanda aceasta modalitate de scoatere a uleiului la schimb, iar personal nu agreez:

- e foarte posibil sa nu-l scoti pe tot

- eventualele impuritati (daca-or fi) raman in motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am facut schimb de ulei de motor acum vreo 2 saptamani, la Augsburg.

Am tot verificat uleiul de atunci si am observat ca nivelul uleiului ramane pe joja EXACT la cotul superior al acesteia.

De atunci am facut vreo 1000km fara probleme, insa... ar trebui sa ma agit in vreun sens? sa mai scad un pic nivelul?

Tin sa mentionez ca inainte nivelul uleiului era in zona micutza si hasurata dintre cele doua coturi ale jojei.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!