Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

Intr-adevar la reprezentantele audi din germania se foloseste vapsoil 0w30 cu norma 507.00.Stiu ca a facut fratele meu de curand schimbul de ulei la audi si i-au pus vapsoil 0w30  norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!am tot citit pareri despre ulei vapsoil.am un passat b6 2009/2010,motor 2.0 tdi cbdc 110cp.masina are filtru de particule.folosesc de vreo 70000 km castrol edge.cu eticheta de castrol edge am luat-o din germania.o avea lipita pe stalpul masinii.ce ma sfatuiti,sa incerc si vapsoil?toata lumea lauda vapsoil.

 

Art. 2.

Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:
- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;
- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;
- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;
- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;
- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare ;
- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;
- scrierea cu diacritice este optionala;
- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste fara grija tot acel castrol edge 5w-30, daca e posibil sa fie tot din germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vapsoil este uleiul de casa al VAG: Vw Audi Partners Service Oil.

Mi s-a pus pata pe Valvoline, cum scrie si in sticky. Sau Motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Eu mi-am pus in buburuza mea Castrol Edge 5W-30. Asta am pus si penultima data si nu am observat probleme.

1,4 TDI BWB. Am deja 120000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originalul care costa dublu fata de orice de pe piata e ceva de calitate extraterestra?

ULEI MOTOR ORIGINAL VW GROUP LONGLIFE III 5W30 5L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este. Platesti sigla. 

De banii aia (sau poate mai pui foarte putin peste) cumperi alte uleiuri foarte bune (de "calitate extrateresta"): Redline, Amsoil.

 

Daca nu, mergi pe ceva ieftin si full-sintetic, pe care il poti schimba mai repede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yeap, din ce vad Redline si Amsoil nu au aprobare VW (ok, stim despre politici, taxe etc). In plus trebuie comandate de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o lista destul de recenta pentru 50200_50500 si 50400_50700

 

S-au mai intamplat lucruri, de ex:

Ulei motor CASTROL EDGE Professional LongLife III - Titanium FST 5W-30 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee ce ulei Castrol este din fabrica in cutia manuala?

Vreau sa-l schimb si as vrea sa pun ce recomanda VW.

1.6 TDI (CAYD), 75 kW, cutie 5+1 (MHZ).

Modificat de Razvan_N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine foloseste ulei OEM pentru cutie, verifica dupa seria de sasiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pun seria aici, imi poate spune cineva un cod dupa care sa comand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista uleiuri aprobate VW norma 50200/50500 din 29 iunie

Ai cumva o lista si pentru 505.01 din 2015?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa va uitati aici concret legat de fiecare norma in parte.

Eu unul am tras concluzia ca daca producatorul recomanda 504/507 pe motorul meu atunci doar asa ceva pun, chiar daca ma limitez la 5w30 si eventual Vapsoil 0w30.

Se vad clar diferentele exprimate prin plusuri in functie de norma. Mai multe plusuri inseamna ca este mai bun in domeniul respectiv.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua

 

de curand sunt nou posesor de VW Jetta 2006 , 2.0 Tdi , motor BMM cu DPF  ce ulei ar fi mai bun pentru acest tip de motor  ?  Din discutiile cu mecanicul meu el zice ca nu e prea bun 5W40 .

 

Am avut un Passat b5.5 1.9tdi si am mers doar cu Motul dar nu stiu daca este ok pentru motoarele cu filtru de particule

 

  Masina in cartea service vad ca a mers cu Castrol  Voi ce folositi ?

Modificat de Tdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma te intereeesza in primul rand , vw 507 care se gsseste doar 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

de curand sunt nou posesor de VW Jetta 2006 , 2.0 Tdi , motor BMM cu DPF ce ulei ar fi mai bun pentru acest tip de motor ? Din discutiile cu mecanicul meu el zice ca nu e prea bun 5W40 .

Am avut un Passat b5.5 1.9tdi si am mers doar cu Motul dar nu stiu daca este ok pentru motoarele cu filtru de particule

Masina in cartea service vad ca a mers cu Castrol Voi ce folositi ?

Eu am un golf 5 motor tot 2.0 cod bmm si folosesc motul 5w30 norma 507,este foarte bun,tie iti trebuie ului 5w30 norma 507 pt ca are filtru de particule
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ceva vreme, tot vad pe forum pareri ca ar fi mai bun Motul (Valvoline, etc). Oarecum, orice in afara de Castrol. Bun. Trebuie sa schimb baia de ulei, si totodata ma gandeam sa schimb si uleiul. Trec pe Motul, dar la 1.9 TDI PD stiu ca e norma 505.01. 

Pot lua asa ceva: 505.01 http://www.ulei-motul.ro/produs/14/motul-8100-x-clean-5w40.html

 

Sau sa trec pe norma 507.00  http://www.ulei-motul.ro/produs/21/motul-specific-504-00-507-00-5w30.html

 

Voi ce parere aveti? Trec pe 507.00 sau raman la norma stabilita de vw? (conform link-ului pus de "The_Ego", se poate pune si 507.00 in PD). 

Multumesc!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa respecti norma 505.01 5w40 este cel mai recomandat de producator pentru PD. 5w30 este un compromis facut pentru filtrul de particule, norma de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad logica de ce un 5w30 ar fi un compromis, e doar alta clasa de vascozitate, VW scrie clar: norma 507 inglobeaza 505.01, doar ca la un motor uzat e cu cantec problema daca are presiune slabuta la ulei, adica pompa ulei si interne motor uzate. Cel mai clar se vede cu manometru pentru masurarea presiunii uleiului in rampa, dar daca stii ca motorul sta bine cu presiunea nu ai de ce sa iti faci griji, sunt altii care sunt mai multumiti cu 5w30 in PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ce ulei recomandati pentru 1.8 TSi 160 CP ce urmeaza a fi resoftat? Masina are 114.000 km, dar la 106k km a primit internele noi ( pistoane, segmenti, biele, etc) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna . Ce ulei recomandati pentru un A7, 2012, 3.0 tdi, 150KW? Merge tot 5w30 cu norma 507 sau e nevoie de altceva. Si cat ulei ar intra pentru ca nici un oil finder nu spune asta. ,merci

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!