Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

  • 3 years later...

Imi cer scuze pentru dublu link..eroare de computer...daca poate un moderator sa stearga ..Multumesc!

FIsierul mai mic ca dimensiune este numai pentru noua generatie de uleiuri VW- 507 si 504. Aceste uleiuri inlocuiesc pe cele mai vechi.

Urmeaza noua generatie 508.00

fisierul mai mare are si alte norme ale VW(502.00 si 505.01) si este sub forma de TEHNICAL BULETIN- deci este Oficial VW!

Sursa:

There are two new VW standards for oils, 504.00 for petrol powered engines and 507.00 for diesel powered engines. Introduced in late 2005, whilst these are seperate standards every oil made to date has meet the requirements of both standards. Hence why VW refer to the standards as 504.00/507.00.

All VW petrol and diesel engines with the exception of the Touareg R5 and V10 diesels with pump nozzles can use these new oils.

List of the most common VW standards

VW 500.00 – VW spec for multigrade engine oils for petrol engines with SAE 5W-X/10W-X viscosity for engines built up until August 1999 (MY 2000).

VW 500.00 + 505.00 – Oil meets both VW 500.00 and 505.00 spec.

VW 501.01 – VW spec for petrol engines for engines built up until August 1999 (MY 2000).

VW 501.14 – Brake fluid with low viscosity, VW 2006>.

VW 502.00 – VW spec, oil for petrol engines. Successor of VW 501.01 & 500.00 spec.

VW 503.00 – Long-life petrol engine oil for VW cars with WIV. Meets ACEA A1, SAE 0W-30 or 5W-30. Suitable for the AUDI S4, engines with an output greater than 180bhp should use 503.01 or 504.00/507.00.

VW 503.01 – Special engine oil for some VW petrol engines. SAE 5W-30. Suitable for the Ausi RS4, TT, S3 and A8 6.0 V12.

VW 504.00 – Long-life petrol engines with WIV.

VW 505.00 – Passanger car diesel engine oil, minimum performance level CCMC PD-2. Lists viscosities:- SAE 5W-50, 10W-50/60, 15W-40/50, 20W-40/50 requiring 13% max evaporation loss and SAE 5W-30/40, 10W-30/40 requiring 15% max evaporation loss.

VW 505.01 – Special engine oil for VW turbodiesel with pump-injector-unit and for the V8 commonrail turbodiesel engines. Meets ACEA B4 SAE 5W-40 spec.

VW 506.00 – Special long-life engine oil for turbodiesel engines with WIV, viscosity is SAE 0W-30.

VW 506.01 – Special long-life oil for turbodiesel engines with pump-injector-unit with WIV.

VW 507.00 – Long-life diesel engine oil with WIV.

VW 508.00 – Fuel economy low saps oil in development.

WIV is extended drain periods up to 30,000km or 24 months.

Surse studiate: my gti.com; vwvortex, tdiclub. Se pare ca aceasta este ultima lista disponibila.

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare baeti! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o parere nu sunt convins ca am procedat cel mai corect in privinta schimbului de ulei. Am folosit pana acum Valvoline Max Life 10W40 pentru motorul AAB 2,4D, dar am remarcat ca exista si Max Life Diesel; iar folosind configuratorul lor de la Valvoline am obtinut Dura Blend si Dura Blend Diesel. Mentionez ca pentru masinuta mea de la care nu am pretenti deosebite nu vreau sa folosesc un ulei foarte scump asa ca prefer sa merg in continuare cu Valvoline. Voi ce parere va dati pentru alegerea mea?

Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare am un passat b6 2.0 tdi 140cp, si trebuie sa ii schimb uleiul, stie cineva ce tip de ulei e necesar ?, am inteles ca castrol are coduri speciale pt vw 507 5w 30 stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ok, nu sariti la gatul meu, dar eu chiar nu inteleg nimic din normele astea.

Sunt nou si pe forum si nou posesor de VW.

De unde stiu eu ce norma are Passatul meu Variant ca sa stiu ce tip de ulei sa-i bag?

Cineva imi zicea de acel SLX LongLife de la Castrol 5W30. Asa e?

Mentionez ca Passatul meu e din 2002, cu motor 1,9 TDI.

Multumesc si scuze pentru paralelismul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

slx 5w30 e denumirea din serviceurile dealerilor... si eu tot d-asta mi se punea cat am fost in garantie, la o ibiza motor benzina... acum ca am iesit din garantie,inlocuitorul slx-ului e castrol edge la 65 ron litrul dar cei de la volksparts mi-au spus ca n-are rost sa pun un ulei ca asta,atat de bun, cu toate ca aveau interesul sa-mi vanda ceva mai scump,nu?... in concluzie, uleiul e bun dar probabil e recomandat motoarelor ceva mai exploatate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uraganul_rosu

Salut!Am si eu o intrebare, ca sunt tot asa de necunoscator. Are cineva un Golf V 1.6 benzina din 2008, cod motor BSE.Ce ulei trebuie sa ii bage? Am deschis capota si m.am uitat sa vad daca e scris undeva vreun cod si nu am gasit nimic, decat Castrol scris pe capacul ed la rezervorul de ulei. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Sunt membru de 2 ani dar azi e prima data cand intru in aria TDI, asta dupa ce am achizitionat masina din semnatura.

Intrebarea mea este ce ulei sa folosesc pentru motorul meu? Mineral sau sintetic, 50500 sau 50501, aral sau castrol? Diferenta de bani nu e atat de importanta, doar ca vreau sa fie ok.

Codul motor e BKD. Poate raspunde cineva care are codul asta de motor.

Mentionez ca nu am idee pe ce a mers motorul pana in clipa asta.

Modificat de iontab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari! Stie cumva cineva care este uleiul recomandat de VW pentru motoarele 3F (Polo II, 1.3 75cp, injectie multipunct)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Gabi_Ciolpani

cand am luat masina din germania mergea cu ulei de la shell am fost multumit acic nu am gasit (nici nu m am strofocat) si am folosit castrol magnatec ce sa zic intre schimburi papa cam 200-250 ml tot am auzit ca motul e mult mai bun merita sa-l incerc pt masina din semnatura asta ca sa nu mi bat joc de masina sau de bani?

Modificat de gabitzu85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata si eu am auzit numai vorbe de bine despre motul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am participat la o testare de uleiuri si pot sa recomand Valvoline-ul care a fost de departe cel mai bun ulei apoi pe locul 2 un ulei nou Bardhal care am ramas uimit de cat de bun poate fi si Castrol undeva pe locul 4-5 parca . Valvoline si Bardhal cele mai bune uleiuri de pe piata la momentul actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si ceva amanunte?De genul:

"cine organiza prezentarea" si "in ce constau testele respective"?

Sper ca nu "eterna" maneta cu arc, rola cu "cicatrice", etc....

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da la maneta cu arc dar si asa a fost destul de relevant testandu-se vreo 12-13 tipuri de ulei toate in aceleasi conditii facute de acelasi om dar chiar si cu mici diferente de putere tot valvoline si bardhal au fost cele mai bune valvoline-ul fiind singurul la care nu s-a oprit pastila , era cu manela lipita de pamant si tot mergea , mergand vreo 40-50 sec apoi intr-un final s-a oprit . Bardhalul a reusit sa mearga doar 10 sec la maxim cu maneta pe pamant iar restul nu au mers deloc pur si simplu s-a oprit cand a ajuns aproape de pamant cu maneta . Eu zic ca a fost destul de concludent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba nu e concludent deloc. Lasa-ma sa ghicesc Valvoline si Bardhal au fost ultimile din test nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Asta-i trucul...

Simplu si "scolareste" :)

Valvoline este un producator (foarte) serios si vechi, dar (totusi) nu poate "sta in fata" Motul-ului, si am vagi banuieli ca nici in fata Liqui Moly-ului.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fiecare testare se schimba pastila si nu au fost ultimele ....din pacate ultimul a fost castrolul adus de mine la care ma asteptam sa fie mai bun ...data viitoare o sa incerc sa si filmez .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Aduc acest topic la viata si noul ulei de la Castrol :

Edge Professional 5w30 LL III.ACEA C3; VW 504.00/ 507.00; Porsche C30.

Castrol se bate cu pumnul in piept ca acest produs este superior oricarei alte marci. Mai spune si ca foloseste tehnologia "Fluid Strength Technology", o tehnologie dinamică ce întăreşte, în mod activ, uleiul de motor, permiţându-i să se adapteze şi să răspundă în mod continuu tuturor nevoilor motorului tău, în toate condiţiile de conducere...bla..bla...bla

Folosesc acest ulei de aproximativ o luna si jumatate si un singur lucru ma incanta la el. Indiferent de cat de frig este afara, motorul nu este zgomotos si are un sunet placut dimineata la prima cheie.

Detine cineva mai multe informatii despre acest tip de ulei?

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna am si eu o intrebare.Ce tip,marca de ulei ar fi recomandat pt masina din semnatura?M-am uitat si peste pdf-urile atasate in prima pagina dar nu inteleg mare lucru.Sau daca nu stie nimeni, imi puteti spune cum sa interpretez documentele atasate in prima pagina?Multumesc!

Modificat de andrei.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ce ulei recomandati pentru passat din 98 , 2.8 v6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ulei PENNASOL produs 100% in Germania.Eu folosesc Pennasol Super Pace PD de 2 ani si nu cred ca exista la ora actuala ulei mai bun in Romania(si foarte bun si ieftin).Nu vreau sa supar pe nimeni.O zi buna tuturor

Pennasol Long Life III 5W30 pentru filtru de particule si interval service peste 30000 KM sau 24 luni

Modificat de forceturbo
Atentie la exprimare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.am o skoda octavia 2 achizitionata de curind din germania,an fab 2007 motor 2.0TDI cod BKD (pe cartea tehnica am OG1 am inteles ca si asta conteaza) i-am facut schimbul de ulei si am bagat castrol edge 5w-40 diesel intrebarea mea daca nu deranjez este:am procedat bine sau trebuie schimbat cu altceva,va rog daca se poate ca nu prea vreau sa am probleme :)

va multumesc

Modificat de C o s m i n
mutat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza ce norme respecta acel 5w40 pe care l-ai folosit. daca este motor cu pd fara pdf atunci este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!