Jump to content

Discuri de frana BREMBO MAX


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Nu gasesc discuri brembo max sau ate pe nicaieri pentru masina mea, asa ca voi recurge cred la varianta Lucas. Daca iau discuri lucas, cum este mai bine, sa iau si placute lucas, sau sa aleg unele dintre urmatoarele: Ferodo Racing FDS (SPORT), Ferodo Racing FDB (PREMIUM), Ferodo Racing FQT (MEDIUM), Ferodo Racing FSL (ECONOMY) ? Tot vad pe-aici ca discutati despre Ferodo DS2000, 2500 sau 3000, care este diferenta dintre acestea si cele pe care le-am mentionat mai sus? Credeti ca daca voi cumpara Ferodo Racing FDS (Premium) voi avea performante mai bune decat cu Lucas (pe aceleasi discuri - Lucas)? Se vor uza mai rapid discurile? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Apropo, furtune de frana de unde se pot cumpara? Care sunt mai bune? Lichid ce mi-ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc nu mergi sportiv, mergi pe cele stock Ate sau Textar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am pus de curand,mai exact de 2 sapt ,pe fata,discuri perforate zimmermann si placute HPT ...sunt foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc discuri brembo max sau ate pe nicaieri pentru masina mea, asa ca voi recurge cred la varianta Lucas. Daca iau discuri lucas, cum este mai bine, sa iau si placute lucas, sau sa aleg unele dintre urmatoarele: Ferodo Racing FDS (SPORT), Ferodo Racing FDB (PREMIUM), Ferodo Racing FQT (MEDIUM), Ferodo Racing FSL (ECONOMY) ? Tot vad pe-aici ca discutati despre Ferodo DS2000, 2500 sau 3000, care este diferenta dintre acestea si cele pe care le-am mentionat mai sus? Credeti ca daca voi cumpara Ferodo Racing FDS (Premium) voi avea performante mai bune decat cu Lucas (pe aceleasi discuri - Lucas)? Se vor uza mai rapid discurile? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Apropo, furtune de frana de unde se pot cumpara? Care sunt mai bune? Lichid ce mi-ati recomanda?

furtune au si pe Racink Nick, sau pe la magazinele de tuning. Ca lichid recomand Motul RBF600 in combinatie cu aceste furtune.

pe mine, am scris si in aria Masina Mea, franele, m-au costat cam 18 milioane, discurile vreo 10, dar pt toate 4 rotile. si discuri de 312mm pe fata, deci mari.

ferodo ds 2000 sunt cele normale, usor sport

DS2500 sunt cele mai bune de zi cu zi si sport, in combinatie cu niste discuri mai dure si cu un lichid bun, cu furtune metalice facand minuni..dar si au un pret mai mare.

Ds3000 sunt cele de curse,cum vezi mai jos.

Despre ferodo racing ds3000?? ce stiti??

stiu ca sunt doar pt curse..si nu pt street use. pana nu se incalzesc nu sunt deloc bune. scrie si pe net!

http://www.federal-mogul.com/en/Aftermarke...000+Brake+Pads/

WARNING: DS3000 IS NOT SUITABLE FOR NORMAL ON-ROAD USE.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8808

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi-am montat si eu pe masina, brembo max cu placute textar; diferenta este f mare, fata de cele stock, am optat pentru textar pentru ca sunt pentru street use...insa chiar si asa trebuie incalzite putin pana sa ai franare optima.

sfatul meu este ca daca vreti masina pentru oras, sa studiatii bine toate atuurile si dezavantajele inainte :)

bafta si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe TRW/Lucas pana la urma, si sunt foarte multumit. Am schimbat si tot lichidul de frana si desi nu am apucat sa merg decat aproximativ 100km de cand am facut schimbarile (deci discurile inca nu s-au rodat) frana este mai eficienta decat inainte iar cursa la pedala este mult mai scurta (masinii nu i se schimbase lichidul de frana/aerisise frana din 2001 niciodata). Sunt multumit de schimbare si astept sa se rodeze discurile, sa vedem atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare in legatura cu discurile,cat e grosimea min.a discurilor fata si spate? sa stiu cand sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt discurile fata grosimea minima e de 19mm, de fapt ar trebui sa se si vada pe ele (majoritatea au semn de uzura maxima) daca au ajuns la semn. Pe spate nu stiu pt ca eu am tambure dar cred ca e valabila observatia su semnul de uzura.

PS:pe spate discurile sunt neventilate si s-ar putea totusi sa nu aibe semn, dar uzura nu trebuie sa depaseasca un sfert din grosimea initiala a discului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand masina a stat mult (ca franele sa fie reci) misca degetu pe latul discului din interior catre exterior. de la prezoane catre marginea exterioara. daca are o buza metalica pe marginea exterioara a discului, e catre capatul utiliziarii.

sau mai sigur, la al doilea schimb de placute, se schimba si discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca la al doilea schimb de placute schimbam discurile asta inseamna ca la al 10-lea plin la rezervor schimbam masina.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf - pai cam pe acolo iese calculul: daca schimbi placutele undeva la 40 - 50.000 km, crezi ca discurile tin mai mult de 100.000 km?

Depinde si de cat de pensionar sau racer esti... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar tine 50.000km ar fi bine, eu nu am decat 5.000 km cu placutele noi pe care le-am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf, eu nu stiu de unde ai tu conceptia asta, si de unde ai tras concluzia ta, pana la urma alea sunt consumabile..

dar te rog sa te interesezi cam cat tin discurile, si placutele...la mers uzual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA 65.000 km am schimbat discurile si placutele la Octavia mea. Am ales combinatia Brembo Max si placute ferodo Premier. Niciodata masina nu a franat asa bine, indiferent de situatie si nr. de km. Iti da un sentiment real de siguranta,pe spate am tambure. Intradevar, discurile cik mai tineau ceva, dar nu mult, aveam la franare pe autostrada si o mica vibratie in volan Am ales, cum zice si Bogdan ca la al doilea schimb de placute sa schimb si discurile, care nu sunt scumpe. :rolleyes: Oricum merita din plin, defapt ce nu merita pentru siguranta ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un mers normal :

placute fata la fiecare 30.000 km - placute spate 45.000 km

discuri fata & spate - undeva pe la 90.000 km

Verificare sistem franare la fiecare 15.000

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna ca la 3 schimburi placute = schimbat discuri.

asa parca mai merge nu la 2 schimburi.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...deci 19 pe fata si 7mm pe spate cea ce inseamna ca de la 9mm initial, 1mm de o parte si alta,acuma intrebarea si va rog ganditiva bine inainte sa raspundeti:ce se intampla daca nu le schimb la limita si mai circul cu ele poate inca 2 seturi de placute?

oare va avea cursa mare a placutelor incat sa iasa din locas,sau vor crapa discurile de batrinete, sau ce altceva ,pentru ca sincer nu cred ca are vreo problema daca nu are fisuri,ovalizari,sau uzura anormala,adevarul e ca de cand citesc acest forum si din ce citesc rezulta ca neamtul stie de ce trebuie so vanda dupa 1-2 ani ,pentru ca masina urmeaza sa fie schimbat buc. cu buc.,nu stiu ce sa cred ,eu zic ca voi umbla cu ele/ea pana vor aparea semne/probleme ca n-ar functiona ceva bine,categoric asta implica o verificare mai deasa.scuze daca am fost un pic off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind mai subtiri va fi mai putin material care sa disipe caldura, cu toate dezavantajele care decurg de aici. Fiind mai incinse, stressul termic e mai mare, se pot decali si inmuia, sau la fel de bine eventuale fisuri microscopice se pot largi. Nu sunt asa de catastrofal de marite riscurile sa zici ca-ti cad in 100 sau 1000km, dar e un risc pe care ti-l asumi personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e. dar ,doar in cazul in care cobori pe serpentine sau te grabesti si conduci mai sportiv,dar cum spuneai in urma caldurii se pot largii microfisurile si daca se inmoaie in cel mai rau caz se uzeaza mai repede sau se ovalizeaza,si cum aceste piese nu sunt greu accesibile de ex.pompa de apa pe care il schimbi si daca e bun cand a ajuns la km.si discurile sunt permanent la vedere, le voi schimba la primele semne de fisuri sau comportament,si sunt sigur ca nu crapa/se rup dintr-o data pt.ca am patit la un sprinter ca s-a blocat etrierul pe fata st. si cand am coborat arata discul ca si scos din cuptor (rosu incandescent),cu timpul (2-3 luni) apareau fisuri din ce in ce mai mari la urma urmei s-a rupt o buc de 2-3cm,si in sfarsit s-au schimbat si sa nu mai vorbesc de grosimea discurilor si cu toate astea se oprea la fel,chiar daca era incarcata cu 2-3 tone.

In fine ,pre multi s-au plans dupa sch.discurilor de fel si fel de probleme,cu exceptia carora au comandat din fabrica,mi-e frica sa nu le schimb cu unele care vor trebui sch.la fiecare sch. de placute.degeaba se spune ca: cu tare echipeaza vw. ,pt.ca o calitate este pt.vw.si alta pt.piata(si ma refer mai mult la compozitia materialului,strictetea verificarii calitatii)

Modificat de powerhorse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde despre ce disc vorbim...brembo max nu stiu cum sunt...dar de ex discurile de la ebc sunt foarte bune calitativ si nu se ovalizeaza la franari excesive!Sau CTF (cum am eu) le am deja de vreo 4-50000 de km si tot asa n-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi schimb si eu discurile pe Octavia 1.

Am gasit Brembo la 380ron/set.Din cate stiu cele de la Brembo sunt renumite ca niste discuri de calitate superioara.

Ati avut probleme cu discurile Brembo?

Mi-ar fi de mare ajutor raspunsul vostru.Vreau sa le schimb maine sau poimaine.

Modificat de Vali76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Max-urile mele se comporta de minune, in combinatie cu placutele ferodo premier.

Franarea nici nu se compara cu cea ce a fost, zgomotul generat de ansamblul disc-placute e ca si inexistent. Go for it :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali, brembo normale sau MAX?

aici era discutia despre discuri sport, brembo max, sau perforate...gaurite...etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-mi schimb discurile si placutele si(cred) ca m-am hotarat la discuri Brembo Max. Am vrut initial EBC dar sunt prea scumpe mai ales la dimensiunile actuale/viitoare (am luat franele fata/spate de pe o Octavia I vRS; adica 312 fata si 256 spate) Dar... ce placute pun? Sa nu-mi manance discurile placutele in 5.000 de km si nici invers. Si care sunt cele mai ok ca sunet? Ca acum imi scartaie franele de zici ca ma plimb cu autobuzul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ebc greenstuff sau ferodo racing sub 2500 inclusiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!