Jump to content

Batai/zgomote fata


Valentin
 Share

Postare recomandată

eu am pe ulei,si alea pe fata tot asa fasaie.........si nu-mi place deloc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • taz21

    9

  • paul_ral

    9

  • omu_negru84

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zgomote dreapta fata la denivelari,gropi am descoperit ca fiind de la pivot pe care l-am schimbat cu unul nou,de fapt i-am schimbat pe ambele parti.Acum nu mai bate la denivelari,gropi,piatra cubica.....etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

odata cu venirea frigului am am inceput sa am probleme ...

la prima plecare dimineata ca sa ies din randul de masini garate trebuie sa virez mazim stanga. cand sa indrept volanul apare un zgomot puternic si un soc in volan... azi era gheata si era sa ma arunce in masina parcata langa a mea.

aveti idee ce ar fi? a mai patit cineva asa?

tind sa cred ca e de la frig. daca e frig tare afara, cum a fost azi, -10 grade fenomenul s-a repetat... dar daca e mai cald face asa doar la prima plecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil o bucsa de brat... mai trebuie stranse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Am si eu o problema legata de zgomot.

Astazi am facut mai multe drumuri si nu se auzea,am oprit intr-o benzinarie,am alimentat si dupa ce am plecat,am inceput sa aud zgomot undeva in spate(dreapta spate cred).Se aude ca si cum m-ar urmari un avion.Zgomotul creste in intensitate odata cu viteza,se aude incepand de la 30km/h pana la 100km/h dupa care e acoperit de celelalte zgomote.

Se aude ca si cum ar freca ceva,ca si cum ar atarna burfuful de la amortizor pe roata pe striatile rotii...asa se aude.

Mam tot uitat dar nu se vede nimic in neregula.

Nu e de la motor si nici din cutie.Banuiesc ca ar fi rulmentul rotii,dar asa dintr-o data.Inainte nu se auzea nimic,era liniste,dar asa dintr-o data...si se aude si tare...e enervant.

Astept parerile voastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(scuze de dublu post)

Am ridicat toate rotile pe cric si le-am invartit,si nu se aude nimic,se invart liber.Zgomotul ciudat insa persista.Se pare ca atunci cand dispare sarcina de greutate de pe roata spate dreapta(adica atunci cand iau o curba violenta la dreapta la viteze ~50km/h) dispare zgomotul iar cand caroseria apasa pe roata apare din nou.

Mentionez ca am amortizorul curs total pe roata cu pricina...nu stiu daca influenteaza in vreun fel...

Astept parerile voastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema(aproximativ) am avut-o si eu cand mi-am lua masina, doar ca la mine nu puteam deosebi de unde vine zgomotul. Am schimbat mai intai rulmentii spate(crezand ca de acolo vine zgomotul) si tot degeaba, abia cand am schimbat si rulmentii fata s-a rezolvat. Dar, cum zici si tu, cu fiecare roata ridicata pe rand, nu se auzea nimic cand invarteam. Dupa descrierea ta, as fi foarte tentat sa afirm ca sunt rulmentii de la o roata(sau mai multe), dar mai bine mai astepti si alte pareri, nu vreau sa te pun la o cheltuiala inutila. Bafta si asteptam vesti cu rezolvarea problemei..... :icon_thumright:

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema. Hururit la roata. E sigur de la rulmentul fata, dar nu stiu sigur care. La mine cand virez dreapta nu se mai aude. Eu il banuiesc pe cel din partea dreapta.

Daca stie cineva cu siguranta care rulment este, rog sa ne spuna ca eu si Seby sa nu cumparam 4 rulmenti, ci numai doi. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(scuze de dublu post)

Am ridicat toate rotile pe cric si le-am invartit,si nu se aude nimic,se invart liber.Zgomotul ciudat insa persista.Se pare ca atunci cand dispare sarcina de greutate de pe roata spate dreapta(adica atunci cand iau o curba violenta la dreapta la viteze ~50km/h) dispare zgomotul iar cand caroseria apasa pe roata apare din nou.

Mentionez ca am amortizorul curs total pe roata cu pricina...nu stiu daca influenteaza in vreun fel...

Astept parerile voastre..

Salut, teoretic sunt doua posibilitati:

1. Rulmentul este gripat si se aude doar la sarcina pe el. Incearca sa ridici roata pe cric si sa misti de ea si vezi daca are joc.

2. Dispozitivul de franare, depinde ce ai tu pe masina disc sau tambur. Verifica uzura lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandesc ca daca ar fi din cauza unui rulment s-ar fi auzit si inainte,nu asa dintr-o data cum mi s-a intamplat mie.Mi-a zis cineva ca daca ar fi rulmentul de vina ar trage masina intr-o parte si s-ar manifesta intr-un fel s-au altul.La mine are aceiasi mainfetare ca si inainte,doar ca e zgomotul in plus...nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tot dintr-o data a inceput sa se auda.

Oricum eu mi-am luat deja un rulment. Sper sa fie cel din partea din care se aude huruitul. Daca nu il schimb si pe celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat rulmentul si nu se mai aude huruitul. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@taz21 deci care a fost pana la urma fata-dreapta sau fata-stanga? Cat ai dat pe rulment si ce producator, chiar si de unde l-ai cumparat?:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost fata dreapta cum am banuit.

Rulment Fag in cutie Ruville impreuna cu toate piulitele de prindere si sigurante- pret 120 in Mangalia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uau ce fain de tine!

La mine tot se mai aude,dar se aude clar pe spate dreapta.Tu cum percepeai zgomotul?In ce zona?

Am mai primit pareri si de la alte persoane care au zis ca nu seamana cu zgomotul de rulment...nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand virezi se mai aude?

Si la mine aveai impresia ca se aude din spate, dar cand viram nu se mai auzea. Deci e clar ca e de la ceva din fata,nu?

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,cand virez la dreapta mai violent,nu se mai aude.Dar eu sunt sigur ca se aude din spate.Am pus pe cineva in spate cu usa deschisa sa asculte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut tamburul pe spate,am verificat vizual rulmenti,si sunt intregi,nu par sa aibe nimic.totu pare in regula pe spate.Cineva mia zis ca e din roata(janta si cauciuc).

taz21.rulmentul ce l-ai schimbat tu se vedea ca era defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am scos pe bucati cu flexul si cu ciocanul, asa ca nu aveam ce sa vad la el ca deabia a iesit.

Daca cumperi rulmentul singur fara singurante,sau suruburi e vreo 80 de lei.

PS-Mai spun inca odata: daca atunci cand virezi nu se mai aude atunci e clar rulmentul pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine apare un zgomot in partea dreapta fata cand virez si dau in gropi.Daca dau in gropi in linie dreapta nu se aude nimic,doar cand virez.Stie cineva ce ar putea fi?Mecanicul mi-a spus ca e de la amortizoare,se vede ca sunt curse dar de ce se aude doar cand virez?Poate a mai intalnit cineva problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Posibil sa fie de la flansele amortizoarelor,s-a discutat mai mult pe pagina precedenta.si eu am problema asta.

ps:am rezolvat cu zgomotul ce ziceam ca vine din spate.erau rulmentii pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele au doar 12000km...se duc asa repede? :|

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. eu am un zgomot pe fata dreapta ..un fel de zanganit ..de tabla ..nu stiu exact cum sa il descriu si se aude numai la relanti are ideie careva despre ce e vorba??? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il ai la relanti nu este de la roti.Verifica si tu de unde provine sunetu ca sa ne dam si noi seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bocanitul la hopuri cand virez a disparut dupa ce am schimbat suspensia,nu stiu daca a fost din flanse sau din amortizoare.Flansele aveau doar 12k km iar amortizoarele erau curse partial.In caz ca mai intalneste cineva problema respectiva...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!