Jump to content

Geometrie roti / reglare directie


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

se incalzeste vreo janta pe stanga?cumva un etrier un pic blocat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    16

  • gHapciu

    7

  • Al Bundy

    6

  • Aditu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

skorpyon,

problema asta o au doar cei mofturosi (eu, tu... :) ); volanul in timp capata pozitia asta in timp pt ca strazile sunt inclinate spre dr. si tu corectezi mereu spre st.; mecanicul poate aduce volanul la pozitia initiala din bielete daca permite; daca nu, dai curs ideii tale: scoti volanul si i l muti; fara cheie in contact sa nu ramana eroare la airbag; i l muti un singur "dinte" ca asta inseamna mult; eu asta am facut cu ambele octavii dupa un anumit nr de km/ absolut totul OK;

o nelamurire am: de obicei masinile "trag" dr. nu st. (de fapt merg dupa inclinatia drumului); poti avea o explicatie f simpla, de ex. presiunea neuniforma in anvelope...

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mari_usica : Am verificat si presiunea in roti este identica si pe stanga si pe dreapta fata.Nu trage stanga mult, doar asa mai finut, dar tind sa iti dau dreptate in legatura cu drumul chiar daca drumul meu pana la servici e dezastru, si are inclinatie inspre stanga, din cauza tramvaielor si a masinilor de mare tonaj ce traverseaza o portiune mare de drumul pe care ma duc si eu.

@zebrocksky : am verificat si etrierii nu sunt blocati, jante nu se incalzeste

Masina am luat-o de 1 luna de la un coleg de aici de pe forum si am vorbit cu el si tot asa ii statea volanul de mai mult timp doar ca el nu a bagat-o in seama, aceasta problema (noi astia mai mofturosi :)) ) ne cam suparam daca sta sui volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu geometria saptamana trecuta dupa ce schimbasem un burduf de planetara si implicit s-a umblat si la capul de bara (dupa schimb volanul era stramb cu 7 grade spre stanga la mers drept). Dupa reglarea geometriei, totul a revenit la normal. In plus, in intervalul 115-120km/h aveam o vibratie ciudata in volan pe care o puneam pe seama unei mici galme in anvelopa, vibratie care a disparut dupa reglarea geometriei.

Nu prea inteleg foarte bine valorile si deviatile din fisa, o voi atasa maine, poate ma veti ajuta s-o "citesc".

Modificat de Laurix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skorpion 83 - deviatia volanului se poate rezolva din reglajul bieletelor. Fa-i o diagnoza si vezi in ce pozitie iti sta volanul cand senzorul iti arata 0 grade. daca scoti volanul sa il aduci la 0 iti va aparea eroare la modulul ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Dupa ce am facut geometria, directia pare mai moale (nu cred ca doar mi se pare...), am impresia ca nu mai primesc feedback suficient de bun de la volan in curbe. Plus ca parca nu se mai intareste directia odata cu viteza asa cum se intarea inainte. Sa fie doar o coincidenta si problema sa fie in caseta de directie?

Atasez fisa de la geometrie, sunt valorile corecte? Volanul sta drept si revine bine la 0 dupa viraje, masina merge drept, singura problema ar fi directia care a devenit moale...

Multumesc!

geometrie.jpg

Modificat de Laurix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost din nou la Autosoft ca sa verific daca nu cumva geometria a fost prost facuta.

Rezultatul: toate valorile cu care am plecat acum doua saptamani de acolo erau diferite de valorile initiale citite astazi. Cea mai mare diferenta era la semiconvergenta rotii stanga, valoarea cu care am plecat data trecuta era de 0,5mm, iar valoarea citita astazi era 3,1mm.

Mentionez, asa cum le-am spus si mecanicilor, ca nu am lovit nimic si nici nu am luat vreo groapa in aceste doua saptamani, si chiar daca acest lucru s-ar fi intamplat, n-ar fi fost diferente la toate valorile (inclusiv cele de la puntea spate).

Asa ca singura cauza la care ma pot gandi este ca aparatele de masura erau decalibrate data trecuta si au citit valori eronate, insa mecanicii au spus ca sunt singurul care s-a intors la reverificare...

In sfarsit, acum masina pare sa se simta bine, iar raspunsul primit de la directie este cum era inainte sa apara problemele. Sper doar ca acum aparatele de masura sa fi indicat valorile reale...

Modificat de Laurix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o nelamurire.Am schimbat burduful de la planetara stinga ,cel de linga roata iar acum am observat ca masina trage putin dreapta.E posibil ca asta sa fie una din cauze sau nu are nici o legatura ? Din cite ma pricep la mecanica auto cred ca da dar nu sint sigur. Si inca ceva:pentru schimbare este necesar sa se demonteze planetara (mi-a fost facturat demontat-montat planetara stinga nu cap planetara) ?

Nu stiu daca aici a fost cel mai bine sa postez dar nu am gasit un alt loc mai potrivit...

multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am vazut nicaieri pana acum sa se schimbe burduful cu planetara montata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am vazut nicaieri pana acum sa se schimbe burduful cu planetara montata pe masina.

Merge, am vazut eu, la un B5,5 - depinde de maiestria mecanicului. Masina pe elevator, depreseaza pivotul inferior, ridica masina mai sus, scoate capul planetarei - aici l-au si inlocuit, ca batea rau - pune burduful nou, click - capul pe planetara si asta a fost.

Mai am gasit odata un video pe youtube, unde era un fel de dispozitiv, care iti permitea sa bagi burduful, direct peste capul de planetara - fara sa il dai jos - aici, cred ca depinde si de calitatea cauciucului, din care e facut - ca sa suporte deformarea asa de mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o nelamurire,anul trecut cand am schimbat rotile de vara(17 jante aliaj) cu cele de iarna(16 tabla)am observat ca caucicurile sunt aproape linse pe exterior si interior pe ambele parti.Care ar putea fii cauza?Banuieli ce am eu ar fi.

1.Presiune slaba in pneuri,le lasam un pic mai moi sa nu scuture asa de tare

2.Unghi de fuga?

3.jantele fiind j8 cauciucurile stau un pic cam "'intinse'',dar in cazul asta ar fi trebuit sa sa uzeze la fel si cele de pe spate,cea ce nu sa intamplat

4.difera unghiul de fuga de la 16 la 17?

Am pus si o poza,cand au fost puse au avut uzura egala

post-43313-0-32081000-1331443989_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiune scazuta, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce presiune sa bag 2.2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat zice producatorul. Sigur ai pe capacul rezervorului presiunea recomandata. Si da, sunt tocite de a presiune scazuta. Daca aveai presiune prea mare se toceau pe mijlocul cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fabricatie am avut jante de 15,cred ca difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu aia la vulcanizare ce presiune sa-ti bage ca au ei tabele acolo. Daca nu, poti sa cauti si tu pe google presiunile normale de umflare a pneurilor si iti alegi de-acolo. Sau te uiti la vreo cupra cu jante pe 17 si iei valorile de-acolo:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa schimbarea pivotului la Golf 4 trebuie refacuta geometria? De la service mi-au spus ca "pivotul este fara reglare" si ca, astfel, nu este necesara refacerea geometriei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Nu este nevoie daca nu au desfacut si alt ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am facut geometria fata-spate la Seleniu.

Cum vi se par valorile?

geometrie.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mihai.Nechifor

Am cautat informatii dar nu am gasit in legatura cu reglarea geometriei la passat b5,5 4motion. Se regleaza fata-spate sau doar fata? M-am bagat azi sub un exemplar de acest fel si spatele la prima vedere pare fix. Nu ca la cel simplu cu punte spate, dar totusi nu pare sa aiba vreun element reglabil. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se regleaza si caderea si convergenta. Sunt niste suruburi cu saibe excentrice.

 

post-17228-0-63351200-1377438702_thumb.p

post-17228-0-64339000-1377438709_thumb.p

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am o problema la masina din semnatura.

I-am facut geometria , dar problema e ca acum masina imi pare foarte instabila iar volanul sta un pic inclinat spre dreapta. 

Pe stand totul este in parametri, dar in mers directia e mult mai usoara ca inainte iar volanul se duce spre dreapta ( daca tin volanul drept masina trage spre stanga ).

Daca iau o groapa am senzatia ca spatele destabilizeaza masina si o simt mult mai nesigura ca inainte de reglare, cand o simteam foarte stabila.

 

Cam ce sa investighez ca sa revin la normal?

Am revenit la service, dar m-au expediat dupa ce mi-au pus masina pe stand si am vazut ca parametrii afisati de calculator sunt in regula.

As fi vrut sa imi dea vreo idee ei, dar nu au, asa ca apelez la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci si le ceri sa iti regleze directia astfel incat volanul sa stea drept. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic să mergi şi la  un alt service. Nu mă pricep, dar din ce ştiu nu are voie să stea volanul strâmb după reglajul direcţiei. Iar simptomele ce le descrii indică o geometrie defectuos reglată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Detin un golf v gti cu arcuri sport vogland si imi toceste anvelopele pe interior la toate 4 roti,am fost la un mecanic si mi-a spus ca nu se poate regla nimic pt a remedia situatia.
Acum vin cu intrebarea .Oare sa fie chiar asa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!