Jump to content

Ajutor faruri xenon


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Asta cred ca obtii numai la o reprezentanta sau de la cineva care lucreaza la una. Probabil nimeni nu va posta pe forum direct pt ca risca sa fie asaltat de astfel de cereri :icon_thumright: O sa primesti un PM in cel mai bun caz.

Legat de lista cu dotarile masinii, ar trebui sa aiba colantul acela lipit in portbagaj cu acele coduri de 3 caractere si exista atat pe net cat si aici pe forum un topic cu o lista impresionanta de astfel de coduri explicate. Ce trebuie sa faci este doar sa cauti in lista codurile pe care le ai tu si sa verifici corespondenta lor. Uite AICI este topicul de la noi cu explicatia codurilor si AICI este un alt topic cu link-uri catre VIN decodere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Rapier, dar dealerul neamt mi-a dat doar VINUL masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intrucat am observat ca toate pozele postate ieri de mine au disparut, iar majoritatea posturilor fac referire la ele, le postez inca o data, intrucat nu mai pot edita posturile respective.

La Audi A4 echipate cu xenon OEM, nu mai exista butonul nr.1 din fotografie.

La pozitia 2 si 3 este butonul de reglat luminozitatea bordului sau (in functie de dotare) butonul de activat/dezactivat functia "follow me home".

In ultima fotografie la pozitia 4, niciunul dintre butoanele mai sus amintite nu mai este, in functie de dotarea masinii.

46050738exmodifsa3.jpg

aaa427modifsn0.jpg

85c727modifzs0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pe punte spate ai un senzor...

O mica precizare: ai pe ambele punti :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu sti cum sa dai sa speli farurile.Asta stie si fratemeo.Aprinzi luminile si tragi de maneta de la stergator spre tine(vezi sa nu ramai cu ea in mana,cu blandete sa tragi)si dupa 2-3 secunde hopa minunea,o sa ai apa pe faruri.Ma mir cum de nu stiai tu asta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am patit asta niciodata dar ar putea fi urmatoarele cauze (teoretic):

1. Murdarie care impiedica ridicarea/coborarea corecta a duzelor (culisarea acestora)

2. Duze infundate si presiunea existenta in instalatie face ca acestea sa ramana ridicate mai mult sau mai putin. Totusi in acest caz, vor cobora dupa un timp. Doar daca ai oprit la scurt timp dupa spalarea farurilor le poti vedea ridicate. Si in acest caz, ar trebui ca farul respectiv sa nu fie spalat de loc.

3. Ghidajele pe care culiseaza duzele sa fie deformate sau cu probleme...va avea efect similar cu punctul 1.

Daca este DOAR capacul ramas afara (1, 2 mm), cauza poate fi deformarea/ruperea urechilor de prindere (are niste urechi de plastic ce vin pe 2 bumbi de pe duza propriu zisa), murdarie care il impiedica sa se aseze perfect sau montarea capacului in mod incorect (din ce mai tin minte el are forma de paralelogram, dar se pune corect doar intr-o anumita pozitie...rasucit la 180 grade poate parea ce este OK dar nu este). Ar trebui sa te ajute cineva si sa dea un jet pe faruri in timp ce tu esti in fata lor. Prinde cu doua degete (ca o furca) duza in timp ce se ridica si tine-o asa. Vei putea sa observi exact cum este prins capacul si daca se misca (basculeaza) usor sau greu...de asemenea poti vedea cum este prins si sa inspectezi duzele. Tot cu ocazia asta vezi si daca stropeste cum trebuie sau nu (semn ca sunt infundate duzele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, cu ajutorul unui amic, şi e totul bine: farurile sunt spălate, duzele nu sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!