Jump to content

Acte necesare deplasare in strainatate


DaniS
 Share

Postare recomandată

o firma care face asa ceva se numeste deltra celes ..eu la ei am facut cand am fost cu masina in turcia..sper sa nu se considere reclama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DaniS

    4

  • VEKAU

    3

  • AdCrys

    2

  • sorinaccio_G5

    2

Vin si eu cu o intrebare.

Vineri (23.07) mi-a expirat asigurarea (masina e inmatriculata in italia). Intre timp mi-a sosit o copie a noii asigurari. Daca vreau sa ies din tara, trebuie sa am neaparat originalul, sau pot iesi si cu copia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare: pentru a iesi din tara pentru cateva ore (doar de-o plimbare mica prin Budapesta) imi trebuie asigurare medicala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu iti trebuie nimic in plus decat actele cu care mergi si in Ro + vigneta de Hu(taxa de drum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare: pentru a iesi din tara pentru cateva ore (doar de-o plimbare mica prin Budapesta) imi trebuie asigurare medicala?

In UE asigurarea medicala nu e obligatorie (se presupune ca o ai platita deja pt statul roman si o poti folosi oriunde in UE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati-ma si pe mine cu o alta informatie ... am vazut ca nu s-a discutat si aceasta problema :coolpics:

Proprietarul masinii a murit si nu s-au facut actele de succesiune. Daca ma opreste in afara si imi verifica talonul, ce se poate intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afara nu vei pati nimic (daca vei reusi sa iesi - politia de frontiera iti poate cere talonul si iti va pune intrebari cu privire la masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de astia de la frontiera mi-e mie ... am iesit de 7 ori pana acum cu masini pe diferite nume si nu m-a intrebat de ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Urmeaza sa plec in Austria si sa raman acolo pe o perioada mai lunga. Ce acte imi trebuie la masina?Trebuie sa platesc anumite taxe daca stau cu masina acolo?Multumesc anticipat!

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine are experienta, stiti cumva daca e Ok sa conduci in USA cu permisul de conducere romanesc? Eu am inteles ca nu sunt probleme, dar nu strica o parere de la cei care au condus acolo. Eventual poate si opriti si verificati de politie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preluat de pe

www.mae.ro/travel-conditions/3749

 

 

Permisul de conducere

Permisul de conducere internaţional nu este obligatoriu în Statele Unite, dar este într-o anumită măsură, "mai bine primit" decât permisul românesc. Pe perioada şederii în SUA, cetăţenii români pot conduce autovehiculele în baza permiselor de conducere româneşti. Legea locală recunoaşte valabilitatea acestora pentru un interval de maximum 6 luni, după care preschimbarea lor în permise auto americane devine obligatorie (dacă şederea în SUA depăşeşte caracterul temporar al unei şederi în scop de vizită/afaceri/turism).

Nu este permisă folosirea permisului românesc pentru activităţi comerciale (transport de persoane sau marfă) pe teritoriul SUA, chiar dacă permisul românesc prevede această categorie de autovehicule. Pentru obţinerea de informaţii suplimentare, recomandăm accesarea paginii web http://www.dmv.org/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum de nu m-am gandit la asta? :) Mersi de link. Am vazut ca tot asta scrie si pe site-ul DMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!