Jump to content

Acte necesare deplasare in strainatate


DaniS
 Share

Postare recomandată

Intrebare legata de actele necesare deplasarii in straiantate:

1. Am masina pe firma, pe langa carte verde ptr masina, asigurarea mea medicala, ce alte acte mai am nevoie? Am inteles de pe site-ul MAE ca permisul romanesc e valabil in Ungaria, respect regulile de circulatie :) am auzit insa ca pentru firma iti mai trebuie nu stiu ce delegatie, daca e necesar sa fie autentificata, etc...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DaniS

    4

  • VEKAU

    3

  • godoroja

    2

  • V i c t o r

    2

Am mai postat aceasta intrebare pe un alt topic... dar nu prea era on topic asa ca am deschis unul nou pentru a organiza raspunsurile specifice aici si pentru a fi mai usor de cautat in forum.

1. De ce acte este nevoie pentru deplasarea cu masina in strainatate? (ex: talon, carte identitate, carte verde, asigurare casco, vigneta, etc)

a. Daca masina este proprietate personala

b. Daca masina este proprietate firma

2. De ce acte are nevoie persoana ce se deplaseaza in straintatate cu masina? (ex. permis, pasaport, asigurare medicala, etc)

3. Exista reguli speciale pentru anumite tari din Europa (ex. in Austria iti cere vesta sau mai stiu eu ce altceva)

Multumesc anticipat tuturor.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contract de comodat parca ii spune....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la firma se face o imputernicire semnata si stampilata de catre dir. gen., cu antetul firmei. De fiecare data cand am iesit din tara nu am avut nici o problema legata de treaba asta (o singura data mi-au cerut vamesii romani hartia aia si a fost OK). Nu este legalizata la notar.

Daca ai nevoie de un exemplu cum am facut eu, PM me si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.a. Pt masina proprietate personala iti trebuie talonul masinii si cartea verde

b. Proprietate firma - nu stiu, probabil ceva procura. La leasing iti trebuie imputernicire in original de la firma de leasing cum ca te lasa sa iesi cu masina din tara. La leasing trebuie sa faci si extindere de CASCO. La Allianz daca iti faci carte verde la ei obtii extindere de CASCO gratuit. Mi se pare ca la fel procedeaza si alte firme de asigurari

2. Pt. persoana: permisul, pasaport valabil inca 6 luni parca, asigurare medicala pe perioada deplasarii

3. Da iti trebuie si vesta reflectorizanta. Acuma vara nu stiu alte reguli suplimentare, poate altcineva iti poate da mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Talon, carte verde pentru pf. Pentru pj adaugi procura legalizata la notar - eu am facut si in engleza

Atentie, pentru tarile limitrofe cartea verde costa 30 USD. Pentru celelalte costa 60 USD.

2. Permis, pasaport valabil inca 6 luni de la data plecarii si daca e cazul asigurare medicala - Atentie, pentru tarile limitrofe nu trebuie asigurare medicala ( bulgaria, ungaria, polonia, moldova, ucraina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa dau o tura prin Europa Centrala...

Adica ma duc la Budapesta 2 saptamani la niste cursuri si apoi daca tot sunt acolo vreau sa vizitez Bratislava, Viena, Praga, poate si Cracovia... trebuie sa imi iau carte verde pentru fiecare tara in parte?

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, tu iti vei face carte verde de 60 dolari valabila pe perioada deplasarii. Nu exista mai multe carti verzi. Doar daca mergeai in Bulgaria sau Ungaria de exemplu iti faceai din aia de 30 ( tari limitrofe) dar daca mergi mai departe faci una singura de 60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

? Dar in cazul in care nu-i nici firma si nici masina personala...

Un amic cu care urmeaza sa plec in UE are posibilitatea de a pleca cu o masina mai mare (un Turan) dar e pe numele lui matusii lui - persoana fizica.

Ii trebuei ceva sau poeta pleca si asa.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai vin si eu cu o intrebare:vreau sa plec in Grecia cu masina si nu imi cumpar bilete de cazare de aici.La granita pot sa trec fara probleme daca prezint bani suficienti?Banuiesc ca voi gasi cazare undeva in Halkidiki fara rezervare in prealabil,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carte Verde la Generali Asigurari (acolo am si Casco) pentru 1 luna in spatiul Schengen = 100 USD (o sa fiu plecat din tara cam 3 saptamani si nu stiu exact cand ma intorc).

Pentru Austria, vesta reflectorizanta este obiligatorie sa o porti pe tine sau sa o ai in dotarea masinii? De unde poate fi achizitionata si cam cat costa?

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai vin si eu cu o intrebare:vreau sa plec in Grecia cu masina si nu imi cumpar bilete de cazare de aici.La granita pot sa trec fara probleme daca prezint bani suficienti?Banuiesc ca voi gasi cazare undeva in Halkidiki fara rezervare in prealabil,nu?

si eu fac aceiasi miscare. am facut rezervare pe email, dar fara a plati vreun avans. din cate m-am interesat trebuie sa arati ca ai bani si atat. nu stiu exact cat este minimul pe zi de persoana. de gasit cazare am auzit ca gasesti pe alese la particulari. in ce perioada mergi?

De unde poate fi achizitionata si cam cat costa?

Daniel

apoximativ 27 ron la Augsburg

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai vin cu o intrebare: pt Grecia iti trebuie neaparat asigurare medicala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte multumesc!

clar si fara loc de comentat.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ungaria ai nevoie pe langa actele de rigoare urmatoarele: vesta reflecorizanta, triunghi, stingator, trusa medicala, becuri de rezerva. Pentru fiecare lucru care lipseste poate sa-ti dea cate o amenda. Nu uita ca in Ungaria si Austria faza scurta e obligatorie si ziua dar nu folosi farurile de ceata. Daca ti se arde vreun bec si-l schimbi pe loc nu iei amenda, dar daca nu ai bec de rzerva primesti doua. Ai grija ca mai nou e obligatorie centura si in spate (am luat amenda acum o saptamana). Nu i-mi vin pe moment altele. Toate ce ti le-am insirat sunt foarte importante daca nu ai chef de amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica in austria trebuie atatea veste cati oameni sunt in masina :) in fine un prieten a fost si nu l-a intrebat nimeni de veste... cica asa zice lege sa fie nr. de veste egal cu nr. de oameni... eu zic ca una pusa mai la vedere, sa nici nu mai intrebe ajunge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o mica intrebare: masina mea e luata in leasing prin Porschebank, si mi-am facut rost cam de toate actele necesare pentru iesirea din tara; problema mea e urmatoarea: desi m-am straduit din rasputeri sa fac rost la timp de toate actele, inca nu am reusit sa primesc RCA si imputernicirea in original, ci doar fotocopii(oricum sper ca pana plec sa le primesc pana joi 24.07.2008.) Intrebarea mea este daca pot iesii din tara cu aceste fotocopii printate? Sincer ma cam indoiesc deoarece pot fii facute de oricine pe calculator, parerea mea. Si tinand cont ca o sa traversez Bulgaria cu destinatia Grecia, nu ma prea incanta faptul de a merge doar cu copiile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp, dupa mai multe telefoane date in mai multe locuri, a ajuns RCA-ul in original la mine, a mai ramas doar imputernicirea....poate o primesc in original, stie cineva daca pot iesii din tara cu o copie a acesteia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intrebare de 100 de puncte. Vin din Romania, tranzitez Bulgaria si vreau sa intru in Grecia.

Masina pe care o conduc nu este inscris pe numele meu.

Am nevoie de procura pentru a intra in Grecia ?

Mentionez ca Grecia este stat din Spatiul Schengen si membra UE .

Pentru Bulgaria si Turcia nu am nevoie de procura.

Pentru Grecia ca stat din Spatiul Schengen ... este nevoie de procura ?

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ai nevoie, practic nu-ti va cere nimeni nici macar talonul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu asta. dar am auzit ca fiind in schengen e posibil sa ceara procura. oricum n-am mai plecat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Plec intr-o luna in vacanta in afara. E planificata de ceva timp insa acum m-a traznit. Mi-am adus aminte ca acum vreun an mi-am schimbat domiciliul (dintr-un oras intr-altul) si implicit si cartea de identitate. Stie cineva daca trebuie sa imi schimb si pasaportul? Sincer, mi-ar parea rau si de timpul pierdut dar si pentru ca vizele, intrarile si iesirile de pe pasaportul actual imi dadeau un oarecare credit cand ajungeam la vama straina.

De fapt sunt convins ca trebuie schimbat dar daca nu as face-o mi-e teama de un lucru. Ca exista o baza de date cu care se compara datele din pasaport cu cele din CI in momentul scanarii la vama. Si ma intorc astia din drum.

LE

Acum vorbeam cu un amic. Si imi spunea ca nu am nevoie de pasaport, cartea de identitate fiind de ajuns pentru UE. Nici la asta nu ma gandisem, ca nu am nevoie de pasaport.

LE

Teoretic m-am lamurit. Vreau sa plec in Italia, pentru o saptamana, doar cu buletinul. Stiu ca teoretic se poate dar din pataniile voastre credeti ca e vreo problema?

Modificat de blackmilk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din data de 01.01.2007 cartea de identitate este considerata document de calatorie si se poate folosi in UE.

Pasaportul poti sa-l schimbi daca ai schimbat domiciliul, dar nu este o conditie obligatorie expres prevazuta in lege. La rubrica "domiciliu" in pasaport fiind trecut doar judetul, fara alte detalii (localitate, strada...). Pentru o schimbare de domiciliu in acelasi judet chiar nu vad rostul schimbarii pasaportului.

Te poti legitima la iesirea din Romania cu CI chiar daca ai asupra ta si pasaportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!