Jump to content

Xenon/Bi-xenon


Extreme
 Share

Postare recomandată

Legat de acest subiect. ieri am schimbat la service becul din stanga care nu mai lumina faza scurta. Mi-au montat un bec D2S. dar lumina pe care o da are tenta galbuie fata de acelasi tip de bec care se afla afla in calalta parte si la care lumina este alba cu tenta spre albastru. sa inteleg ca acesta este pe "duca"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premieru', nu as putea da acest verdict dar este destul de posibil. Balasturile nu le-am verificat. Cele originale sunt dupa cum stii integrate in far si este mai greu sa le inlocuiesti ca sa faci proba. Te astept joi daca poti ajunge.

Lucian57, becul de fabrica are undeva la 4200-4300 grade (temperatura de culoare). Este un pic mai galbui decat cele aftermarket care sunt la 6000 in marea majoritate. Cum la tine este vorba de 2 becuri de fabrica, pot presupune ca este o diferenta de culoare intre ele. Imi este greu sa cred ca cei de la service ti-ar monta un bec gata uzat/folosit (desi nu este exclus). Mai conteaza si unghiul din care privesti lumina data de far...in anumite pozitii, pare mai albastra decat este. Sa nu fie si la tine ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier - cred ca la el e diferenta de ani intre becuri. Adica ala nou lumineaza exact cu temp. culorii care trebuie iar cel vechi probabil ca a capatat o tenta de albastru. E normal. Din momentul primei folosiri, becul incet incet pe parcursul vietii incepe sa se albastreasca. Asa se ajunge cu cele de 6000k, ca dupa mult timp sa bata inspre 8000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este posibil. Stiam ca in timp se schimba culoarea dar nu eram sigur daca devin mai albastre in timp, sau mai galbene si nu am vrut sa dau o informatie gresita. Stiu ca s-a mai scris dar nu am stat acum sa verific. Bine ca ai specificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premieru multumesc, dar in acest caz este posibil ca politia sa ma opreasca si sa ma avertizeze ca am doua lumini de drum care au tente diferite ( unul spre galben, celalalt spre albastru) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere dar ai gresit adresa :Driver: . Trebuia sa-i multumesti lui Rapier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier,imi cer scuze pentru confuzie, sunt incepator, Premieru' are dreptate, multumirile trebuiau adresate tie si lui vladpo pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) :( Lasati fratilor multumirile...sunt de apreciat, dar de asta suntem aici pe acest forum...sa ne ajutam intre noi. Back to the subject

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti, este posibil ca politia sa ma opreasca si sa ma avertizeze ca am doua lumini de drum care au tente diferite ( unul spre galben, celalalt spre albastru) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme de astea. Din ce am inteles, Xenon-ul tau este de fabrica deci conform cu normele europene (ai autoleveling si spalator de faruri). Faptul ca un bec are o tenta diferita de celalalt datorita imbatranirii nu cred ca e o problema asa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lucian nu are cine sa te opreasca si mai ales de ce sa te opreasca, problema este insa alta: daca tu vei merge cu un bec nou si unu vechi in momentul in care se arde becul vechi si vei pune unul nou acela va avea (din nou) alta tenta decit celalalt . Ideea este una cit se poate de simpla, la xenon becurile se schimba intotdeauna amandoua. Tu nu ai cum sesiza dar dupa 500h functionare un bec xenon isi schimba culoarea, iar daca tu schimbi cite un bec tot timpul vei avea diferente de culoare. Eu iti recomand sa cumperi repede un bec D2S, vei vedea mult mai bine noaptea si citiva ani vei sta linistit ca ai scapat de problema becurilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, este logic ceea ce spui, si cea mai buna varianta este sa-l schimb si pe celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o intrebare referitoare la montarea becurilor cu xenon after-market: Cm se poate monta asa ceva in cazul in care ai computer bord CAN?

Am incercat sa pun si calculatorul nu le vede, imi apare in bord martorul de bec ars...

Modificat de cosmindjc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa cauti pe forum topicul corespunzator. Aici se discuta despre diferentele intre Xenon si Bi-Xenon. Iar raspunsul la aceasta intrebare s-a mai tot dat. Se monteaza o rezistenta pe circuit care va pacali martorul de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
fluerasu larion

este cineva care monteaza xenon aftermarket pe passat b5.5 in timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria de prestari servicii. Aici se discuta despre altceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema legata de culori (mult) diferite la Xenon de fabrica.

Farul din stanga lumineaza alb (nu albastru, nu violet) si destul de corect as zice.

Farul din dreapta lumineaza galbui si slab. In plus, are si o "tremuratura" in ritmul motorului, parca ar fi o problema de contacte ... dar nu e cazul.

Se observa abia dupa ce obturezi farul stang, bun.

Tare interesant. Stiu ca la imbatranire se fac violet, nu galbui ...

Are cineva idee ce poate fi ?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da... isi schimba culoarea... chiar si in galben. De obicei, cele chinezesti se fac mov, verzi, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu rugamintea, stie cineva care e problema mea: lampa Xenon sau balastul ?

Am descoperit ca farul din dreapta (bi-xenon) tremura la faza scurta si e mai galben - aproape ca un halogen.

Xenonul din stanga limineaza alb-curat si nu tremura.

O fi balast-ul, o fi lampa ??

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba becurile intre ele si asa iti dai seama de asta.Doar daca te pricepi sa faci asta iti recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand becul e pe duca vireaza spre violet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am observat ca deasupra ''liniei de lumina'' a aparut o pata galbena (stanga/dreapta), acum nu stiu daca au aparut simultan pentru ca nu prea circul noaptea dar ziua folosesc lumina de intalnire. vreo idee,semn ca trebuie schimbate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma ajuta si pe mine cineva, sa imi spuna cum se schimba becurile Xenon ? Inteleg ca trebuie sa fii atent ...

Va mai rog, cine are ETKA, spuneti-mi si ce becuri sa cumpar pentru un Passat 3C 2007 Bi-Xenon:

(D2S, de care imi recomandati Osram/Philips/?? - 5000K sau ... ca sa fie alb-alb ?)

 

Becul din dreapta e deja galben rau, mai rau decat un halogen. Si mai si tremura. Becul din stanga inca e alb si ... tremura mult mai putin. Am auzit ca la Passat  e "normal" sa tremure (?)

Vreau sa cumpar o pereche de becuri si sa fac un salt calitativ in lumina.

 

Multam fain anticipat !

Alex

 

Pentru ETKA (eu n-am):

VW Passat Variant 2.0 TDI BMP
Version: 3C ACBMPX1
WVWZZZ3CZ7E079569
E1*2001/116*0307*10
Suche über KBA-Nummer:
HSN / TSN
0603 / BAQ
0603 / AFC
0603 / 823

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si osram si philips sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Binein0teles.

Inca nu le-am scos cu mana mea sa vad cum arata.

Cateva ponturi, ca sa nu stric ceva ?

Oare 6000K este alb "curat" ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!