Jump to content

407 coupe vs alfa 159 vs passat


quicky
 Share

Postare recomandată

saab e o masina excelenta. Dar am dubii la servisare.... Daca ramai in grupul VAG te duci in service cunoscand problema care ti-a aparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • quicky

    46

  • godoroja

    25

  • di0

    16

  • ryco78

    16

Top Posters In This Topic

In ceea ce priveste masinile grupului VW daca alegi 2.0 TFSI eu iti spun din proprie experienta ca nu vei fi dezamagit - cred ca pot confirma toti cei care il au ( a zis si ryco mai sus). Desi nu prea inteleg de ce au mai scos 30 de cai din cel de pe A6 cu un eventual chiptuning il poti duce la peste 200 ( am vazut ca are 280 cuplu -atat are si cel de 200cp). Chiar ma miram ce diferenta mica de greutate este intre A6 si golful meu ( care are 1490 kg) avand in vedere gabaritul masinii. Ca o parere personala nu prea apreciez masinile asa mari - A4 mi se pare suficient ca dimensiuni - dar gusturile nu se discuta.

P.S. Saab si Subaru sunt acum pe aceeasi platforma.

Modificat de DMY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste masinile grupului VW daca alegi 2.0 TFSI eu iti spun din proprie experienta ca nu vei fi dezamagit - cred ca pot confirma toti cei care il au ( a zis si ryco mai sus). Desi nu prea inteleg de ce au mai scos 30 de cai din cel de pe A6 cu un eventual chiptuning il poti duce la peste 200 ( am vazut ca are 280 cuplu -atat are si cel de 200cp). Chiar ma miram ce diferenta mica de greutate este intre A6 si golful meu ( care are 1490 kg) avand in vedere gabaritul masinii. Ca o parere personala nu prea apreciez masinile asa mari - A4 mi se pare suficient ca dimensiuni - dar gusturile nu se discuta.

P.S. Saab si Subaru sunt acum pe aceeasi platforma.

ok guys, tomorrow is the big day. merg cu prietena la showroom-ul toyota (pentru lexus), la alfa-romeo, la bmw si la borsh romania. oricum, va anunt de pe acum ca din punctul meu de vedere decizia este luata....a6 all the way! dar deh, cum nu imi pot permite singur masina, astept sa vad ce zice si ea:) asa ca tineti-mi pumnii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok guys, tomorrow is the big day. merg cu prietena la showroom-ul toyota (pentru lexus), la alfa-romeo, la bmw si la borsh romania. oricum, va anunt de pe acum ca din punctul meu de vedere decizia este luata....a6 all the way! dar deh, cum nu imi pot permite singur masina, astept sa vad ce zice si ea:) asa ca tineti-mi pumnii!

salutare salutare! tocmai ne-am intors din peregrinarile noastre prin showroomurile bucurestene.

Nu am ajuns decat la Alfa si la PBV, deoarece nu ne-a mai permis timpul. Bine-nteles ca alfa 159 a incantat-o pe gagica-mea imediat, ca are piele, ca e mai micuta decat passatul si poate sa o conduca si ea :D etc... Cand sa incep poezia de convingere a prietenei ca A6 e mai bun, la PBV remarc cu stupoare ca showroom audi la pbv nu exista. in showroom-ul skoda nu era nimeni, puteam sa plec si cu birourile alora. buuun, daca tot am ajuns acolo, hai sa configuram un passat. Un tip pe acolo tocmai era liber, asa ca m-am dus la el. Cred ca l-am deranjat profund, deoarece configurarea masinii a fost o astfel de corvoada de parca l-am supus la vreun test la facultate. si cand l-am rugat sa ne rpezinte si noua masina, foarte "politicos" ne-a aratat cu degetul unde putem gasi masina expusa, sa ne spargem in figuri cu ea. Asa ca am rezolvat-o si cu passat-ul, enervandu-ne si plecand de acolo.

In alta ordine de idei, trebuie neaparat sa ajung la un showroom audi. aveti idee de un showroom audi aproape de zona Floreasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te la PBN. Acolo trebuia sa te duci din prima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt incredibili astia de la porche... asa fac cuu toata lumea si chiar nbu pricep de ce nu vor sa-si faca meseria cu placere atata timp cat tu te duci si dai 30-40 mii de euro si ei mare lucru nu au de facut pe acolo!

sunt supernervos numai cand ma gandesc ca asa am patit si eu cand am fost sa vad un gti!

si terminand cu offtopicu... ce mai ai de gand sa vezi si cand pt ca sunt curios daca o sa o convingi pe prietena ta sa uite de alfa hehe!

eram sigur ca o sa-i placa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt incredibili astia de la porche... asa fac cuu toata lumea si chiar nbu pricep de ce nu vor sa-si faca meseria cu placere atata timp cat tu te duci si dai 30-40 mii de euro si ei mare lucru nu au de facut pe acolo!

sunt supernervos numai cand ma gandesc ca asa am patit si eu cand am fost sa vad un gti!

si terminand cu offtopicu... ce mai ai de gand sa vezi si cand pt ca sunt curios daca o sa o convingi pe prietena ta sa uite de alfa hehe!

eram sigur ca o sa-i placa!

hehe...aseara m-am si certat cu prietena :beerchug: nu ii mai scot alfa din cap, desi am facut-o pana la urma sa recunoasca cum ca audi e cam la fel de frumoasa, dar prea mare si nu o poate conduce. (cam are dreptate...nu putea conduce passat de 4.70 lungime, ce sa mai zic de a6 care are 4.90)

am uitat sa spun ca cei de la porsche, dupa ce am facut configuratia la passat, mi-au zis ca la ce dotari am pus la ea(dotari de bun simt, la un TDI 170cp DSG) sa asteptam sa vina in 5 luni! Cred ca intentioneaza sa o construiasca din aur, nu inteleg de ce tre sa astept juma de an pt o masina!

Ca urmatoare obiective turistice, acestea vor fi - porsche bucuresti nord sau midocar, toyota si bmw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai fost si facut test drive cu mai multe marci.

Eu zic sa mergi cu toate (inclusiv cu honda accord ) inainte de a lua decizia finala, si sa faci un clasament daca tot am ajuns pana aici.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai fost si facut test drive cu mai multe marci.

Eu zic sa mergi cu toate (inclusiv cu honda accord ) inainte de a lua decizia finala, si sa faci un clasament daca tot am ajuns pana aici.

Bafta

hehe. ok, it's a deal. la sfarsitul acestor perindari prin showroom-urile bucurestiului cred ca imi voi deschide o firma de consultanta in domeniul achizitionarii de autoturisme premium noi in leasing :eek:

mai am de vazut lexus, bmw si honda. Printre vizitele neplanificate a fost cea la Hyundai, neimpresionanta dealtfel. (desi Sonata ofera destul de mult in acei bani, pacat de motorizarea dubioasa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mai zice prietena ?se lasa sedusa de audi pana la urma?eu zic ca daca urca in 320 uita de alfa in sensul confortului si a senzatiei! si e si mica :blink:! cu audi ce ai mai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mai zice prietena ?se lasa sedusa de audi pana la urma?eu zic ca daca urca in 320 uita de alfa in sensul confortului si a senzatiei! si e si mica :)! cu audi ce ai mai facut?

Cu Audi este o problema. Am si eu un fix de care nu scap...sunt maniac cu muzica...fara dotarea Bose nu iau masina :lol: Si daca iau pretul de baza, adaug Bose, adaug xenon, adaug culoarea metalizata, adaug pachetul premium care e la reducere si vreo inca niste mici optiuni(buzunare scaune, lumini prag), depasesc bugetul serios...asa ca trebuie sa ma gandesc daca intr-adevar vreau sa platesc 20mil pe luna:)

Zici tu de BMW ca o sa ii placa prietenei? :) Nici macar nu a vrut sa auda de mers la reprezentanta Mercedes!!! De-abia am convins-o cu Audi la PBV, dar cum norocul nu e niciodata acolo cand ai nevoie de el, acolo nu au Audi. La fel si cu BMW-ul, foarte greu sa o conving, pt ca a ramas cu principiul ca BMW consuma mult si sunt conduse numai de "oameni dubiosi":lol:

Vedem noi pana la urma, oricum eu ma voi duce pe acolo si voi sti sa ii prezint problema.

Am studiat si oferta SAAB, dar mi s-a parut ca la ce capacitate au motoarele din oferta, puterea este cam mica. Iar consumul pe masura marimii motorului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina care sa impuna respect si sa nu ai probleme in trafic, cumpara BMW sau Mercedes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina care sa impuna respect si sa nu ai probleme in trafic, cumpara BMW sau Mercedes.

nu asta ma intereseaza, cel mai mult ma intereseaza sa fie reliable, sa aiba putere atunci cand o cer, sa consume in limite normale (Mercedes nu intra in limite normale, CLK-ul unui prieten 1.8 Kompressor consuma 13 daca merge frumos cu el), sa fie confortabila inauntru (se elimina Subaru din lista) si nu in ultimul rand sa aiba sistem audio calumea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre astea toate merge un A6. La serie 5 totusi ar trebui sa te mai uiti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok guys, tomorrow is the big day. merg cu prietena la showroom-ul toyota (pentru lexus),

Fa un drivetest cu Lexus IS. Nu o sa-ti para rau. Unde are showroom Toyota, ca vreau si eu? Mi se pare o alegere excelenta, o masina de elita, asamblari perfecte, materiale perfecte.. N-are nicio legatura cu masinile din titlul topicului, din pacate pt. ele joaca in alta liga.

Nu stiu cat costa un V6 2.5l 200cp, sau un diesel (2.2l 177cp) insa...

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre astea toate merge un A6. La serie 5 totusi ar trebui sa te mai uiti...

si daca mai adaug si faptul ca trebuie sa poate fi condusa si de o fata? ce mai ramane? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia un passat pt tine si pt ea un serie 1 atunci :lol: .

Condusa de fata, sa aiba destula putere, muzica buna, sa nu fie nici prea scumpa. A4 quattro ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lexus IS automat, verde-oliv cu jante pe 17", piele galbena. O sa ramai fara masina daca iei asa ceva :lol: Oricum, si la mine a fost aceeasi poveste, tre' sa-si dea ele acordu'... ce sa-ti spun, ca oricum nu conduc decat f. rar... E greu de parcat, greu de manevrat prin oras, mai bine ia un taxi sau o duc eu. Greu cu tocurile... dar mai ales parcarea, prin Romana, e o problema :lol:

Pana isi aranjeaza scaunul, oglinzile... pana cauta talonu', cheile... eu am treaba in multe locuri prin oras, as da o galagie pe taxi.. trebuie doua masini, asta e clar.

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serie 3 de la BMW care este buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate ptr Romania, momentan nu exista Lexus IS ptr test .. stiu, suna ciudat dar asa mi-a spus un tip de la importatorul direct - au un stoc undeva in Europa si nu dureaza mult pana se aduce in tara, dar nu se poate testa -> cumperi oarecum orbeste :lol:!

dintre toate masinile enumerate mai sus si mult dezbatute A4 si IS ar finaliste, parerea mea ... A6 e prea mare (a se citi si un pic scump, dotat decent), Passat ai si nu mai vrei .. italiene + franceze -> intretinere prea scumpa ptr ce ofera, pe langa design nu prea primesti nimic (scoatem de aici Bugatti, Maseratti, Ferrari, Lamborghini), Honda (desi e super) nu vrei din start .. ramane un A4 3.0 TDI Quattro ~ 34.000 CIP sau IS Sport 2.5 V6 FWD

stii vorba aia, dai un ban dar stii pe ce :)! eu am mers cu vechea generatie de IS, si nu pot spune ce senzatie mi-a lasat .. nu gasesc comparatie

Spor !

PS - dIO, toyota are showroom pe stefan cel mare (spre obor pe partea dreapta la parterul unui bloc) sau in Militari, la intersectia lui Iuliu maniu cu strada spre Plaza/Cora

LE : Vazand ce a scris godoroja mai sus .. confirm ce zice, si anume un 330 XD de 231 CP si 500 (da !!! 500 Nm/1 min) aprox 35.800 EUR CIP .. zic de modelul asta ptr ca l-am vazut testat undeva, si se tinea dupa X5 pe tot felul de rape pline de zapada si dealuri :lol: !

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca mai adaug si faptul ca trebuie sa poate fi condusa si de o fata? ce mai ramane? :D

atunci raman clasa mijlocie adica a4 2.5 tdi sau 3 tdi daca vrei si consum mai mic pt ca un tfsi ia in genere 13 la un mers normal,bmw 320d, alfa 159, lexus care arata intr-un fel dar nu stiu intretinerea ...,si ca sa rezolvi problema cu parcarea fetei ia-i senzor de parcare hehehe! si eventual vezi si honda ca vad oameni f multumiti de masinuta asta!

mai are vreuna? :D

ps:passatul e frumusel dar astea de mai sus sunt peste clar a si inca ceva ,la audi a3 sportback te-ai uitat? 2tdi ? sau vrei in 3 volume neaparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca mai adaug si faptul ca trebuie sa poate fi condusa si de o fata? ce mai ramane? ;)

atunci raman clasa mijlocie adica a4 2.5 tdi sau 3 tdi daca vrei si consum mai mic pt ca un tfsi ia in genere 13 la un mers normal,bmw 320d, alfa 159, lexus care arata intr-un fel dar nu stiu intretinerea ...,si ca sa rezolvi problema cu parcarea fetei ia-i senzor de parcare hehehe! si eventual vezi si honda ca vad oameni f multumiti de masinuta asta!

mai are vreuna? ;)

ps:passatul e frumusel dar astea de mai sus sunt peste clar a si inca ceva ,la audi a3 sportback te-ai uitat? 2tdi ? sau vrei in 3 volume neaparat?

lexus este 2.5 pe benzina, nu cred ca voi face fata consumului, dar ma voi duce oricum la ei. am vb cu tipul de la vanzari de acolo si a promis ca daca ma intereseaza, vb cu un client caruia i-a vandut una sa vina cu ea sa o vad si eu, pt ca nu au niciuna in showroom:)

de alfa159 m-am tot interesat pe forumurile straine si din pacate nu aud lucruri prea bune nici macar de la fanii alfa...legate de motor bine-nteles. turbo-lag foarte mare, greutate foarte mare a masinii si probleme de soft la sistemul de navigatie/audio.

astazi merg la showroom-ul BMW de langa Herastrau. Vreau sa spun ca tipul de la vanzari de acolo, Adrian nu stiu cum este cel mai capabil si mai amabil salesperson pe care am cunoscut vreodata...I-am dat un amarat de mail (eram aproape sigur ca nu imi raspunde) si m-a sunat, mi-a trimis toate listele cu optionale si preturi pe net, m-a invitat la un drive-test...ce mai, aproape ca mai aveam un pic si cumparam masina prin telefon.... ;) A primit recomandari si din partea unor persoane de pe forumul bmw care au cumparat prin el.

a3 sportback este supermasina si recunosc ca nu m-am gandit la ea, dar o voi lua in calcul!

pe la pranz va zic cum a decurs intalnirea la bmw.

Modificat de quicky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a3 sportback e o masina totusi mica fata de cele pe care le-am enumerat toti mai sus. Asa ia-ti o 2 FABII si gata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a3 sportback e o masina totusi mica fata de cele pe care le-am enumerat toti mai sus. Asa ia-ti o 2 FABII si gata :Driver:

mega super update!!!

am fost la bmw unde confirm, am intalnit cel mai de treaba salesperson. mi-a facut discount din prima, doar pentru ca m-a vazut hotarat sa cumpar. 7% la benzina, 5% la motorina. mi-a aratat toate masinile de acolo, mi-a explicat istoria bmw, tehnologiile folosite, sistemele de siguranta etc... ce mai, daca aveam banii la mine, ii puneam pe masa! :D

dar m-a bagat intr-o dilema...am iesit la acelasi pret si cu seria 5 si cu seria 3, ambele motorul diesel 2.0. 3-ul insa este ceva mai dotat. hai sa va fac o lista ca sa vedeti cam despre ce e vorba si sa imi spuneti si voi care ar merita si ca tinuta de drum, ca valoare de revanzare, si ca pret de intretinere.

320d

tapiterie piele artificiala,

volan piele multifunctional,

jante aliaj usor 16,

oglinzi exterioare incalzite rabatabile,

elemente exterioare in culoarea caroseriei,

covorase si kit pt fumatori,

scaune sport si cotiera fata,

compartiment depoiztare si scaune fata incalzite electric,

faruri xenon + faruri ceata + instalatie spalare faruri,

senzor de ploaie,

climatronic dual,

pachet lumini interior,

monitor bord cu tv si computer bord (este vb de acel ecran cu sistem de manevrare prin joystick, dar cu televizor in loc de navigare)

radio bmw professional,

sistem hi-fi logic 7 harman-kardon,

geamuri spate fumurii.

520d

tapiterie piele artificiala si jante aliaj,

alarma si kit fumatori,

suport pahare fata si scaune fata incalzite,

faruri bixenon + spalare faruri,

climatronic dual,

are navigatia inclusa in standard (business, nu professional).

Amandoua sunt la acelasi pret! Ce imi recomandati in caz ca ma hotarasc la bmw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria 5. Masina mai spatioasa, dotari decente, o s-o vinzi mai bine peste cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!