Jump to content

Casetofon Fabia original


Alex1981
 Share

Postare recomandată

A incercat cineva coduri pentru deblocat radio-ul de pe net ? Cautand pe google "skoda radio code free" am gasit niste site-uri generatoare de coduri... 

Stiti ce difuzor se potriveste la Fabia in spate ? Unul din difuzoare suna spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    13

  • F l o r i n

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • Andreianu

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

iulian_pirpiliu

Buna seara! Am pus un radio cd original skoda symphony si am observat ca sare volumul aleator. Daca rotesc de buton de asemenea uneori nivelul sare: ex. 0, 1, 2, 5, 6, 7, 0, 2 3, 4, 8, etc. Ce as putea sa-i fac? Si mai are o eroare: 00856 - Radio Antenna   36-00 - Open Circuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena intrerupta e o buba, treaba cu volumul este alta buba, poate ca volulul joaca din cauza ca nu ai semnal bun la antena ( desi sint sanse mici sa fie asta ). Rezolva intii cu antena si vezi pe urma restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_pirpiliu

Am incercat sa desfac antena dar nu am reusit. Se invarte in gol la un moment dat. In radiocd mufa este bagata bine. Nu stiu unde ar putea fi intrerupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai antena o desfaci din interior, pe sub capitonaj....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

De curand am o Skoda Fabia 1 (2005) careia fostul proprietar i-a pus un radio aftermarket JVC. Personal, eu prefer look-ul "din fabrica", asa ca m-am gandit sa inlocuiesc respectivul JVC cu asa ceva:

A04_Fabia_SymphonyCD_CarRadio.pdf.jpg 

Evident, se gasesc cateva de vanzare second hand pe diverse siteuri.

As vrea sa va intreb daca a facut cineva inlocuirea asta? Trebuie sa fiu atent la ceva anume cand cumpar Symphony-ul (evident, o sa fiu atent sa primesc si codul)? Si apoi, e necesar sa fac ceva anume pentru ca el sa se potriveasca in locul din bord?

Trebuie sa mentionez ca ar fi pentru prima data cand as monta eu un radio intr-o masina :) De asemenea, insist sa am un radio "original" de Fabia - momentan nu iau in considerare un alt aftermarket.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa primesti codul.

sa speram ca nu ai mufele taiate/modificate - in spatele unitatii existente - cele ISO sa fie acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La symphony se fac reglaje / setari si prin interfata de diagnoza. Stiu ca ai acces prin interfata la el. Mai mult nu stiu. Gasisem ceva de vanzare pe olx pe la 200 - 300 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-a picat radiocasetofonul original MS202. A inceput sa se opreasca, sa se auda doar intr-o boxa - ori stanga ori dreapta. Nu e de la mufe ca le-am frecat de le-a luat gaia. 

Am inlocuit cu un radio-mp3 player sony. Merge excelent pana acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Imi puteti spune daca pe o Fabia 1 din 2001 se poate monta un radio cd Dance?

Multumesc.

Modificat de Andy_Ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua.

Acest tip de radio CD suporta difuzoare de 2 ohms? Am gasit niste difuzoare JBL (GTO 6528s) care sunt pe 2 ohmi.

Sau, mai bine, sa caut ceva difuzoare midbass in loc de coaxiale? Ma refer la inlocuirea difuzoarelor originale din usile fata de la Fabia 1 care sunt varza (s-a depreciat suspensia).

Multumesc.

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta de 4 ohm, cele de 2 Ohm streseaza finalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna seara! As dori si eu o informatie, va rog frumos! As vrea sa adaug un MP3 Player la Fabia mea, momentan nu am nimic...Intrebarea e cum fac conexiunile si ce fel de adaptor imi trebuie?Mai jos postez pozele cu mufele masinii si cu intrarile playerului pe care mi l-as dori!Multumesc anticipat!

170507753_210898047033987_1159440287058396849_n.jpg

170535377_494299885075169_5020571817168406675_n.jpg

170918327_1103293080175153_5430981779280132794_n.jpg

poz.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele iso le introduci in unitate, posibil sa difere un us contact, se rezolva prin inversarea acestora. 

La antena ai nevoie de un adaptor, gasesti pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cele doua mufe (portocalie si neagra) la introduc in contact? Pur si simplu?si daca nu,inversez pozitia lor ,nu ?

Iar cele 4 intrari RCA le ignor?

Modificat de giani1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu pozitia la mufe, ci doua fire din mufa neagra. Nu poti inversa pozitia mufelor negru si maro....negru conține alimetare, diagnoza, iluminare, etc.... maro...difuzoarele

RCA urile au alta treaba....nu e cazul la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri! Sa inteleg ca firele din mufa de alimentare le inversez functie de cum sunt asezate contactele pe mufa de intrare a casetofonului...Totul e clar acum!Multumesc si o zi buna!

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le.inversezi numai daca nu tine minte posturile, memoria, cand scoti cheia din contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 26.02.2011 at 16:34, t.dan a scris:

am verificat , nu era siguranta, am fost la cineva azi si l`a facut! 40 de lei ca sa lege niste fire! :((

Salut poți te rog sa îmi spui și mie ce fire ? 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!