Jump to content

Piese dupa accident


Ciucur
 Share

Postare recomandată

Acum o luna un domn a dat cu spatele si mi-a sters aripa stanga fata, spoilerul si mi-a spart semnalizatorul.

Am facut procesul verbal la Politie si m-am dus la asigurari (ASTRA).

Inspectorul lor de daune ma trimite la Dacia Service Deva - chipurile colaborau cu ei.

1) Nu au fost in stare sa afle ce culoare am pe masina ... a trebuit sa aflu eu.

2) Nu au fost in stare sa prepare vopseaua... am cumparat-o eu.

3) Semnalizatorul nu e original si au comandat doar ''sticla'' fara suportul becului care a fost afectat.

4) Dupa ce am spalat bine masina am observat ca pe aripa lacul nu a prins bine in trei locuri - pe suprafete mici. Eu cred ca au pus mana si apoi au dat cu lac.

5) Bara (spoilerul) au vrut sa il vopseasca doar in zona zgariata si nu tot.

Acuma, masina a fost doar zgariata si nu era nevoie decat de vopsit si schimbat semnalizatorul.

Ce pot face sa imi monteze semnalizator nou si original ? Ochiul de pisica de linga semnalizator e crapat si nu a fost inlocuit...Soclul becului e lipit cu banda asa cum l-am lasat eu cand am dus masina in service. Vopseaua nu a iesit bine in cele trei locuri (cat ai pune varful degetului - ca niste amprente).

Nu am semnat inca receptia lucrarii si trebuie sa imi deconteze vopseaua (400 ml -1.500.000 lei) pe care eu am cumparat-o.

Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia o faci pe RCA-ul celui care te-a lovit sau pe Casco al tau?

Ce poti sa faci? Nu semnezi procesul verbal pana ce nu iese cum iti doresti tu. Dar daca e pe RCA nu prea o repara cum trebuie. Cei din service o repara la indicatiile celor de la asigurari. Ei stiu ca nu pot comanda semnalizator nou pt ca nu este decontat. De asta ti-au schimbat doar sticla. Ar trebui sa te ratoiesti intai la asigurator si pe urma vii si ceri explicatii la service (in special pt vopseaua aplicata incorect).

Daca esti pe Casco totul se schimba. Totul trebuie sa arate impecabil, tot ce este avariat se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef - sunt norme de aplicare a RCA-ului publicate in fiecare an. Nu exista proces verbal ci cerere de despagubire (nu dezinforma ca e mare diferenta). Cei de la service repara dupa RNTR 4 nu are legatura asiguratorul decat in privinta exactitatii constatarii. In cazul de fata discutie cu service-ul si asiguratorul chemat la reconstatare. In functie de vina singurii in masura sa guverneze problema sun RAR pt. service si CSA pt. asigurator. La Astra nu se lucreaza pe RCA decat cu serviceuri agreate pt decontare directa sau cu plata cash si banii dupa 6 luni. Iar cat despre "Daca esti pe Casco totul se schimba" si asta e fals. Tot ce depaseste ca si cost prin reparatie se schimba. Nu altfel. Citeste cu atentie contractul de asigurare facultativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia o fac pe RCA-ul celui care m-a lovit.

Cum pot sa ii oblig sa imi schimbe sticla semnalizatorului cu una originala?

Nici nu imi place si in plus e putin diferenta de culoare stanga/dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!