Jump to content

Odorizante Auto


VEKAU
 Share

Odorizante auto  

1.681 voturi

  1. 1. Ce odorizante auto folositi?

    • Ambipur
      396
    • MyShaldan
      131
    • TurtleWax
      36
    • Wunderbaum
      435
    • Ma Fra
      39
    • Sonax
      37
    • Arexons
      62
    • California Scents
      256
    • Altele (braduti de la benzinarie, imitatie ambipur, etc.)
      395
    • Nu folosesc
      35


Postare recomandată

Va multumesc de urari. Intr-adevar, miroase foarte frumos in masina, acum. Mai ales ca inainte de a pune bradutul, tocmai am dat jos toata tapiteria de pe scaune si am bagat-o in masina de spalat. Acum, fiind curata, singurul miros la care a fost expusa este cel de la odorizantul Wunder, asa ca, zic eu, exista toate sansele ca masina sa se imbibe placut cu aroma respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt fumatori recomand de la wunderbaum niste pliculete (3 la set ) cu un praf ce se pune in scrumiera si care actioneaza doar la temperaturi ridicate si care elimina "putoarea" lasata de mucurile si scrumul de tigara.

Pentru tapiterie este tot de la wunderbaum un odorizant lichid imbuteliat in sticla cu pompitza si aplicat pe tapitarie elimina mirosul (NU SI MIZERIA).

Eu am gasit acest "set" anti tutun in Koln. Teoretic ar trebui sa se gaseasca si la noi, dar nu am vazut pana acum (nici nu am cautat)

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazut pliculete de care zice @cosmin brici la Metro - nu am retinut care era pretul - si odorizant lichid la Carefura (aprox. 10 RON), pe care l-am si folosit in trecut, dar care este de doi lei - nu merita. in schimb tot de la Carefura am mai folosit un spray importat de ei din Franta si mi s-a parut ceva mai bun decat media - aprox 12 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc braduti (wuderbaun) - black classic. Iau cate 3 si desfac pe toti odata (1 data pe luna) iar in portbagaj unul xxl de vanilie. Nevasta-mea se plange ca-i cam sare ficatul in primele 7-8 zile dupa ce ii desfac dar mie-mi place.

Sunt contra Ambi-pur de cand mi s-a revarsat o rezerva si mi-a "ars" bordul.

Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc tot WB. E un model cu miros de Leder (Piele, maroniu). Miroase super, nu e deloc gretos, dar il deschid pe tot odata, si las masina sigilata timp de 15-20 min. Apoi mirosul persista cam 3 saptamani. Pe cel vechi il mut in portbagaj, sa isi mai faca treaba nitel.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu bilutze WB in scrumiera...tempereaza mirosul, intr-adevar, dar cel mai bun remediu e tot golirea zilnica a scumierei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt deja la a doua tura de: http://www.myshaldanairfresheners.com/

Tine o conserva cam 1 luna, poate si mai mult. Singura neplacere este ca inca nu i-am gasit un loc al ei ascuns, in care sa nu "danseze" si totusi sa fie eficienta. In rest numai de bine, mirosul este foarte natural si eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin cele zise de akebono, din astea folosesc si eu. la mine are un loc foarte bun, in suportul de pahare dintre scaune. se potriveste perfect.

preferata mea: http://www.myshaldanairfresheners.com/views/ms_lime_lg.php

Modificat de Cristian Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveau la Carefura la oferta - pana in 12 ron bucata.

in alta ordine de idei, am vazut la Augsburg ceva in genul bradutilor, dar cu forma de sticla de after shave la vreo 9 roni.

a incercat cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticlutele cu dop de lemn la12-13ron de la Mafra.Am si eu;foarte misto,recomand.

Modificat de pustyuG4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc ambi pur si mi se pare foarte bun.Am chiar 2 aparate ca sa se mentina mai bine mirosu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am folosit ambi pur , cel mai mult imi place "voyage" e bestiaaaal. Singurul inconvenient , trebuie sa sufle aerul pe grila frontala, ceea ce e deranjant la mine, eu de obicei il pun pe parbriz/picioare. Am luat si eu my sheldan si are un miros f.f. natural si placut, la fabie se poate pune in suportul de pahar pt pasagerii din spate, ala din capacul scrumierei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o alta chestie pe care am auzit-o si de indata ce gasesc produsul o si incerc este folosirea deodorantelor pt aspirator. principiul e asemanator cu cel de la ambipur, se monteaza cu ajutorul aceluiasi sistem, dar rezultatele se zice ca ar fi mult mai placute si durabile. am mirosit asa ceva intr-un sharan, il are de 2 luni si nu e consumat nici macar pe jumatate iar mirosul e super ok.

am intelesca se gaseste in supermarket-urile mari banuiesc ori la raionul cu aspiratoare, saculeti de rezerva etc ori la cel de odorizante. nu stiu in ce masura pateaza au nu bordul in cazul contactului cu acesta dar banuiesc ca cei care l-au facut au luat in considerare faptul ca poate ajunge in contact cu covoare si alte suprafete deci.. sper sa nu pateze. pt siguranta voi testa inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ceva la aspirator, dar seamana mai degraba cu niste supozitoare care se "planteaza" pe undeva pe unde iese aerul. de genul asta sunt si altele. sa inteleg ca au aparut si cu rezerva lichida?

nu de alta, dar chiar nu imi imaginez cum se poate monta asa ceva la aspirator.

oricum este o idee si asta pentru ca sunt placute la miros si destul de puternice, in formatul asta de supozitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt aspirator nu am gasit un odorizant care sa miroasa cat de cat (sa nu zic discret) nu foarte puternic.Pur si simplu te doare capu' si ti se face greata de cat de puternic e mirosul.Va dati seama ca el trebui sa acopere mirosul de la praf si ce mai aspira...Nu mi se pare o solutie decat daca nu ai miros!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai or fi mai multe mirosuri, unul mai dulce, unul mai puternic... fiecare ia ce vrea. cat despre faptul ca trebuie sa fie puternice asa e dar la gura de aer de la masina sa fim seriosi, nu ai un flux de aer nici macar comparabil cu cel de la spatele unui aspirator.

de cele tip supozitor nu am auzit.. cele cu sistem de prindere se folosesc la aspiratoare de genul acestuia unde la spate ai o grila oarecum asemanatoare cu cea de la masina:

00042360.jpg

mirosul pe care-l emana e super placut (probabil depinde si de ce alegi) si nu este in exces comparativ cu alte odorizante ci chiar ceva mai slab, dar miroase constant atata timp cat functioneaza sist de ventilatie. avantajul ar fi ca ilpoti pune in orice pozitie pe gura de aer. eu il incerc.. mai mult de 150 mii nu am de pierdut in fond numai ca nu am vazut inca pe nicaieri, la metro chiar azi am fost si nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot am ajuns la supozitoare frumos mirositoare, atunci gasesti la Carefura (parca vreo 5 roni cateva bucati in folie); si eu folosesc acelasi tip de aspirator.

B)

PS o imagine mai mare nu gaseai? :D

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat saptamana trecuta de la bricostore o "conserva" de aia cu gel inauntru de la turtle wax. pe ea scria pine. numai de pine nu e dar miroase bine si inca miroase la fel de tare ca la inceput. pare sa tina destul de mult.

in rest votez si eu bardutii parfumati de la wunder braun si inca unii pe care scrie aromax (nu prea i-am vazut decat in magazine cu piese de dacia. nu radeti! :P) --> miros f bine si tin destul de mult; tot pine dar astia chiar miros f fresh.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesc ceva care sa ma tina mai mult de 10 zile uite aici o poza preluata de la rudolf cu deodorantele lui de aspirator,tare as vrea sa stiu pe unde gasesc sau la ce raion undeva billa selgros metro ca atat e in craiova momentan :D

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu folosesc "fresh" de OMV... multa lume se mira cat de bine miroase... tine macar o luna si costa doar 4 ron... aspectul de reclama nu prea ma incanta si faptul ca trebuie sa atarne la oglinda... dar merita... mai bine asa decat sa vad Ambi Pur infipt prin bord sau alte conserve etc...

Modificat de TOXIC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cele din poza atasata de gabriel ma refeream, parca erau putin mai mari totusi, dar ala e modelul.

@gabriel: daca afli pe unde se pot gasi in reteaua de magazine metro, billa, gima sau chiar si in alta parte pls da-mi si mie un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a, deci numai sistemul de prindere este asemanator cu Ambipur, nu si rezerva! acum inteleg! :beerchug:

referitor la "supozitoare" ele arata cam asa si cred ca ar putea fi adaugate in /sau langa filtrul de habitaclu.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am cumparat si eu un bradut ..eram curios de cel albastru..NEW CAR scent. si deja seara l-am scos de tot din punga. se simte mirosul..dar nu exagerat. si sunt sigur ca pana la sfarsitul saptamanii tre altceva. si nu ca ar fi ceva miros urat in masina, si nici nu se fumeaza..dar simt nevoia de miros parfumat. Eu merg mereu cu ventilatorul cel putin pe treapta 1..si poate il consuma mai repede :beerchug: :D.

sa incerc si altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit "conserve" de la Sheldan si nu m-au impresionat. Am (re)incercat Ambipur, datorita faptului ca era singura optiune cu aroma de antitabacco. Nu mai fumez de mai bine de 1,5 ani (iar masina este noua) dar imi place mirosul respectiv. Nici acesta nu este ceva extraordinar.

Bradutii au dezavantajul ca pt o perioada de timp (scurta ce-i drept) trebuie tinuti cat de cat in plasticul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu de toate (conserve pe sub scaune, ambipur + chestii similare pe bord, saculeti si braduti), dar, exceptand primele zile cand mirosea de ma lua ameteala, in rest, nu duceau mai mult de o saptamana, maxim doua.

De asemena, saculetii si bradutii ii agatam de clapeta de deschis usa din dreptul soferului. Aveti grija, ca bradutii, tot atingand si frecandu-se de plasticul usii incontinuu, l-au cam afectat (era cam decolorat - albicios).

De asemenea, ma intreb cat de sanatoase or fi toate substantele astea pe care le inhalam. Cu siguranta ca inainte sa lansezi pe piata un astfel de produs ai nevoie de tot felul de teste si de verificari s.a.m.d., dar, ma intreb, cati dintre producatori respecta aceste reguli? Asadar atentie ce fel de deodorante folositi, ca masina reprezinta un spatiu inchis, asa ca se inhaleaza o cantitate destul de mare din substantele volatile cuprinse in parfumurile auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!