Jump to content

Odorizante Auto


VEKAU
 Share

Odorizante auto  

1.681 voturi

  1. 1. Ce odorizante auto folositi?

    • Ambipur
      396
    • MyShaldan
      131
    • TurtleWax
      36
    • Wunderbaum
      435
    • Ma Fra
      39
    • Sonax
      37
    • Arexons
      62
    • California Scents
      256
    • Altele (braduti de la benzinarie, imitatie ambipur, etc.)
      395
    • Nu folosesc
      35


Postare recomandată

Sigur strica, am vazut cateva cazuri nasoale, parca erea acid.

Scrie clar pe el sa nu il pui decat in pozitie verticala..... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost pus corespunzator specificatiilor producatorului, dar nu stiu prin ce "mijloace" a ajuns pe bord (in unele cazuri) sau pe masca de la casetofon, am vazut chestia asta la mai multe masini al caror proprietar nu sunt si deci nu cred ca este vorba ca "nu ma pricep" :) sa il "montez".

Asa ca, eu cel putin, nu mai folosesc odorizante cu lichid, dar nici nu spun ca nu sunt bune.

Si eu folosesc tot braduti si incerc sa combin si cu saculeti, dar din pacate mirosul nu persista, am luat si din benzinarii (diverse firme) si din supermarket rezultatul este acelasi, cateva zile este ok apoi nimic. Am incercat si cu niste chestii de lemn cu diverse mirosuri (din magazin de decoratiuni interioare) acelasi rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut la vechea masina ambipur - foarte multumit de el

din pacate, noile rezerve s-ar putea simti in masina numai daca ar fi montate direct sub nasul soferului sau al pasagerilor :)

am incercat cam tot ce este pe piata si tind sa raman la parerea ca tot ce e la noi e de calitate mai proasta.

sarea nu sareaza, zaharul nu indulceste, spray-urile sunt cum sunt si o sa ajungem, ca pe vremea impuscatului, sa folosim iar fraza "adus de dincolo"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu gasesc un odorizant care sa nu fie dulce. Imi vine rau de la ele. Am incercat si braduleti si saculeti, si cutiute cu gel. Am avut unul odata care mirosea a tabac dar nu mai stiu de unde il aveam. Oricum, pe caldurile astea, cand intrii in masina, sa te izbeasca un miros de vanilie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o eu cu Ambipur la fosta mea masina (VW Vento). Odorizantul era "infipt" in aerisirea de linga usa din dreapta. A cazut pe podea la un moment dat si prietena mea l-a "infipt" la loc, dar cu capul in jos, miscare pe care eu am observat-o prea tirziu. A trebuit sa schimb o bucata sanatoasa de plastic din bord si nu a fost deloc ieftina. A lasat lichidul ala prelins niste dire albe de toata frumusetea (pe bordul albastru)...chiar ca un acid. De atunci, n-am mai folosit niciodata asa ceva. So...be careful!

Acum iau conserve, braduti si ... niste plicuri cu praf antitabac(desi nu fumez). Seamana cu detergentii de haine, il torn in scrumiere si las usita de la scrumiera intredeschisa (jumatate de centimetru).

Modificat de Lucionix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ne-ar fi de mare folos sa specificam nu numai ce am folosit ci si de unde am luat, firma producatoare si eventual un pret.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, bradutul Wunderbaum XXL de la orice benzinarie, sau supermarket,aprox.5 RON si conservele japoneze cu gel, am luat si eu din CORA la aprox.14 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wunderbaum-ul mare daca il pun la oglinda retrovizoare,nu mai vad nimic in fata :) doar sa-l pun la agatatoarea de haine din spate.Oricum tine destul si ala mic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu gasesc un odorizant care sa nu fie dulce. Imi vine rau de la ele. Am incercat si braduleti si saculeti, si cutiute cu gel. Am avut unul odata care mirosea a tabac dar nu mai stiu de unde il aveam. Oricum, pe caldurile astea, cand intrii in masina, sa te izbeasca un miros de vanilie... :D

personal prefer cel de nuca de cocos, dar daca ti se pare scarbos poti incerca din gama antitabac sau ceva cu aroma de pin sau lavanda; astea chiar nu au mirosuri dulci. apropo de cele cu cartonash de imbiobat in solutie - odata exista ceva bun la fostul Shell actualul Mol; o mai exista? bun in acceptiunea a ceea ce se gaseshte pe piata noastra...

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu acelasi lucru cu Ambipur. Mirosul dura maxim 3 saptamani, si nu imi permit sa ii tot cumpar rezerva cu 25 ron, mai bine ii iau carburant :D. In schimb, pe langa Wunderbaum am incarcat sticluta de la Ambipur cu ulei volatil (4.5 ron sticluta) si ma tine aproape 2 luni. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa... ce este uleiul volatil si de unde se poate obtine???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa va dau un pont. La ambipur, rezerva de masina nu tine aproape deloc. Incercati sa cumparati o rezerva de camera si umpleti rezerva de masina cu cea de camera. Pe mine ma tine cel putin 4 luni de zile. Cu o rezerva de camera, faceti refill de doua ori la cea de masina.

Later edit: Sper sa nu se prinda si eu de figura asta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca la astfel de mirositoare, odorul functioneaza doar cand merge aerul. in rest... nu prea se simte.

nu stiu daca este chiar placut sa ai in masina mirosuri care se preteaza mai degraba la un spatiu mai mare cum este o camera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca la astfel de mirositoare, odorul functioneaza doar cand merge aerul. in rest... nu prea se simte.

nu stiu daca este chiar placut sa ai in masina mirosuri care se preteaza mai degraba la un spatiu mai mare cum este o camera...

Odorizantul de masina are densitate mai mica pentru al consuma mult mai usor si mai eficient, pentru ca la cel de camera acest lucru se realizeaza prin incalzirea "fitilului", ca urmare degaja muult mai usor mirosul respectiv. Pe cand in masina este doar un flux de aer, in principiu rece (mai ales pe timp de vara), mai putin eficient. Ca urmare densitatea mirosului dat de odorizantul din case este mult mai mica in masina decat in casa insa va dura si mai mult, din cauza timpului mai mare in care se "usuca fitilul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

priceput!

dar eu vroiam sa subliniez ca nu exista un miros permanent in masina cu acest gen de odorizante, ci numai cand merge aerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

priceput!

dar eu vroiam sa subliniez ca nu exista un miros permanent in masina cu acest gen de odorizante, ci numai cand merge aerul.

Aici sunt de acord cu tine !!! Vara, cat e cald in masina, mai disipa si ala ceva miros dar nu se compara cu un clasic bradulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa... ce este uleiul volatil si de unde se poate obtine???

Sunt niste sticlute cu un fel de ulei ce se pune in lampitele de aromaterapie. Se gaseste de cumparat in mod normal in farmaciile naturiste. Are o foarte mare capacitate de evaporare.De obicei eu picur si pe braduti tot solutie dinaia. O sticluta costa 4.5ron. eu sunt multumit de respectiva improvizatie. :)

pt cei ce nu stiu principiul de functionare al lampitelor respective: au suport pt lumanare si un recipient mic pt apa. apa e incalzita de lumanare si in aceasta se toarna cateva picaturi care se vor evapora datorita incalzirii apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aeara mi-am luat un bradut Wunderbaum XXL galben (vanilla) de la OMV (5,5ron) si l-am pus pe masina conform instructiunilor cu prima saptamana, a doua, etc. Am pus mana pe el cand l-am tras afara din plic apoi m-am spalat pe maini, etc... Azi dimineata, iarasi spalarea, etc. Chiar si acum, la ora cand scriu acest replay, mai persista mirosul pe mana. Sa fie un semn bun ? Cum imi recomandati sa-l tin? Il dezvelesc total sau progresiv, conform instructiunilor? Precizez ca am Passat Variant - e destul de marisoara masina. Si inca ceva: ce aroma are bradutul pe negru (classic), ca eu dintr-ala am vrut sa iau dar nu aveau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucastn Eu il folosesc pe cel xxl cu aroma de vanilie identic cu al tau de ani de zile.In fiecare sapt.il scot cate putin iar dupa o luna il inlocuiesc cu altul.Folosestel cu consecventa si vei vedea rezultatele dupa aprox.3-4 luni.Pe cel folosit poti sa-l pui in portbagaj.La intalnirea de aseara @Vekau s-a convins dupa ce a mirosit interiorul masini mele de rezultate dupa numai 3 luni de folosire a bradutilor. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este.

in plus la mine a ramas totusi un miros greoi de la fostul prop care cred ca a confundat-o cu loc pt fumat tot timpul... desi am curatat-o vreo de doua ori si parea ok

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc bradut mic cu aroma de cocos.Initial am zis ca este gretos si mi se face rau de la el si nu credeam ca o sa folosesc aroma asta,dar am simtit la cineva in masina si am intrebat ce aroma este.Nu-mi venea sa cred ca este cocos.Inainte foloseam vanilie.Il scot de tot din ambalaj,si mirosul ramane in masina si cred ca are acelasi efect cu cel scos progresiv din ambalaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aeara mi-am luat un bradut Wunderbaum XXL galben (vanilla) de la OMV (5,5ron) si l-am pus pe masina conform instructiunilor cu prima saptamana, a doua, etc. Am pus mana pe el cand l-am tras afara din plic apoi m-am spalat pe maini, etc... Azi dimineata, iarasi spalarea, etc. Chiar si acum, la ora cand scriu acest replay, mai persista mirosul pe mana. Sa fie un semn bun ? Cum imi recomandati sa-l tin? Il dezvelesc total sau progresiv, conform instructiunilor? Precizez ca am Passat Variant - e destul de marisoara masina. Si inca ceva: ce aroma are bradutul pe negru (classic), ca eu dintr-ala am vrut sa iau dar nu aveau.

Nu este indicat sa-l deschizi pe tot odata. Nu o sa poti sta in masina de miros. Pentru un efect mai bun pune unul si in portbagaj si mergi pe o singura aroma mai mult timp. Vara cumpara odorizante fresh, cele dulci provoaca dureri de cap si chiar lesin. Toate cele bune si sa ai o masina parfumata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il scot din ambalaj cand cobor din masina si cateva ore nu mai umblu cu ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca bradutii XL de la Wunder sunt cei mai misto! E mirosul cel mai puternic si mai persistent dintre toate odorizantele.. "New Car Scent" ati incercat? mie imi place si ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am descoperit de unde venea miros mai greoi in masina.

am presuletze de cauciuc pe care le-am sters cu o solutie de cauciucuri de la Nigrin, care este de altfel foarte buna, dar care pute ingrozitor a motorina sau asa ceva (remember @33 ADU). drept pentru care le-am spalat cu sarg si am luat doi braduti extra de cocos.

apropo, atzi observat ca cei extra sunt facuiti in USA pentru europa si cei mini sunt facuti cine stie unde???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!