Jump to content

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport?


Bebeee
 Share

Postare recomandată

Salut , am un golf 4 variant de 131 CP si vreau sa`i cobor putin garda ... m`ar interesa pentru inceput niste arcuri sport . ma puteti ajuta cu ceva modele ? Mentionez ca am jante pe 17x8.5 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    10

  • Bogdan_wrc

    8

  • Bebeee

    7

  • hangyouridols

    7

acum 2 ani am schimbat amortizoarele la o ibiza 6L 1.9tdi cu sachs super touring. nu cred ca a fost cea mai potrivita alegere, dar avand jante pe 16 am simtit nevoia sa inclin putin balanta si spre confort. acum masina deja e cam prea elastica in curbe, chiar am scapt-o tare intr-o curba de 90 grade si e clar ca a venit vremea sa trec pe ceva mai dur. ma gandesc la niste b6 bilstein sau sachs advantage, din ce am vazut sant optimizate pt. atitudine sport.. problema la masina asta e ca am diferenta mare de greutate intre punti datorita motorului 1.9, care trage serios la cantar si intentionez sa ma gandesc serios asupra suspensiei. vreau ceva feedback de la cine are aceste amortizoare sau chiar si alte variante. sant curios cum sant, ca duritate sachs advantagesi cele bilstein galbene fata de cele stock.

multumesc anticipat pentru toate sfaturile.

Modificat de Carmella
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare . Imi poate confirma cineva ca nu sunt probleme cu eibach pro-kit cu jante 17 , 225 45 pe un golf 5 1.9tdi ? Ma refer sa nu`mi atinga rotile in viraje sau ceva de genul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stai linistit,nu o sa iti atinga cu eibach pro kit .Ei declara -3 cm dar in realitate sunt un -2 cm...Doar cu eibach sportline, care este un -5 cm, ar putea sa iti atinga daca ai si distantiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o problema,daca ma poate ajuta cineva

am pus pe un a4 b7 avant eibach pro kit cu amortizoarele de fabrica si nu se aseaza la fel,adica fata ii ok da spatele ii mai ridicat,mentionez k inainte de schimbarea arcurilor masina statea ok si pe fata si pe spate,la acelasi nivel.

arcurile le am luat de la racing nick dupa codul de la eibach de pe site.

care sa fie problema??? ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa schimb arcurile de pe masina, dar nu stiu cum se vor impaca cu amortizoarele. De precizat ca deja am suspensie sport de fabrica datorita jentilor de 17, e mult mai dura decat cea normala. Intrebarea este daca si in conditiile astea, trebuie schimbate si amortizoarele? Tot ce vreau este sa o cobor cu 2cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti schimbi doar arcurile linistit, Eibach Pro-Kit sunt printre putinele ( daca nu singurele ) specificate de producator sa functioneze cu amortizoarele stock. Desi pe ele scrie -3cm, in realitate masina cooara cu vreo 2cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Coboara vreo 2 cm, daca ai suspensie sport deja din fabrica, daca ai suspensie normala, coboara 3 cat scrie "la carte". Recomand arcuri H&R, din experienta mea si a unui prieten cu Golf 5, si-a pus arcuri - 3 cm de 4 ani si 120K, nici o problema cu telescoapele !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare la toata lumea de pe aici...

am un vw passat cc din 2009, suspensie sport din fabrica destul de rigida, dar vreau sa cobor masina vreo 2-3 cm...inca nu stiu ce sa fac...am gasit niste arcuri de la ABT care coboara garda la sol cu vreo 3 cm, pret 200 euro, bani de care dispun sau pot sa mai astept 1 luna max 2 si sa iau un kit de suspensie v-maxx pret 600 euro reglaj pe duritate si inaltime.Precizez ca as fi multumit daca as cobor garda la sol cu 2-3 cm dar nu vreau sa afectez amortizorul.Astept cu caldura sfaturi.

Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandi la V-maxx. Este o suspensie low cost care nu rezista pe drumurile din Ro.

Eu in locul tau as ramane la doar la arcuri mai joase. Daca ai grija de masina e ok.

Eu am avut pe 2 masini, cumparate de noi, doar arcuri. Pe una 42.000 Km si pe Cupra 57.000 Km si nici un amortizor nu da nici un semn de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...deci e ok sa pun doar arcul...daca aveti pareri pro si contra de firme producatoare de arcuri va rog sa-mi spune-ti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La masina din semnatura cu suspensie sport de fabrica, am gasit sa achizitionez un set de arcuri verzi Weitec -3cm, care la mine din ce am citit mai sus ar trebui sa coboare un 2cm(exact cam atat vreau), intrebarea este daca va uitati la pozele cu masina mea cu jante pe 17si 8J, et30 ma intereseaza daca intr-adevar o sa se micsoreze distanta dintre roata si aripa ca imi e sa nu le cumpar degeaba, daca e posibilitatea sa atinga spatele pot sa scot distantierele de 2cm pe fiecare parte.

Alta intrebare ar fi pentru cine a avut sau are weitec este daca sunt prea moi, daca masina face balans si cum se comporta cu ele, deoarece nu vreau ca arcurile sa fie foarte dure si masina sa devina un cart pentru ca o folosesc zi de zi pe toate tipurile de drum si nu as vrea sa ma doara spatele.

Arcurile sunt de pe un Golf 4, dar din cate stiu sunt aceeasi platforma ca si la Seat 1m

Uitati si poza ca sa va faceti o idee cum sta masina acum si cu mentiunea ca as vrea ca masina doar sa coboare 2cm, iar comportamentul arcurilor weitec sa fie macar ca astea stock ale masinii, si nu cumva sa fie mai moi.

Astept raspunsuri de la cei care se pricep in cel mai scurt timp deoarece diseara s-ar putea sa am posibilitatea sa iau arcurile alea si sa nu le iau dupa degeaba, multumesc

post-11369-0-47949300-1301039347_thumb.j

post-11369-0-76008400-1301039366_thumb.j

post-11369-0-48524000-1301039384_thumb.j

post-11369-0-58014900-1301039403_thumb.j

post-11369-0-06388900-1301039423_thumb.j

post-11369-0-76034200-1301039443_thumb.j

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras

Arcuri de la Wetec nu am avut eu am KW si in trecut am avut H&R.

Dar singurul lucru pe care til pot confirma este ca masina se ca comporta nu chiar ca un cart dar pe aproape.

Iar cu atinsul rotilor nu stiu ce sa zic.

Acum ating cand esti cu masina incarcata la maxim (ma refer la 5 persoane + portbagajul plin cu bagaje) ?

Daca acum nu ating nu vad cum ar atinge in viitor.

Iar daca patesti aceasta BUBA singura sansa e sa scoti distantierele.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am şi eu o problemă cu un golf 3.

doar ce mi-am luat şi eu jante(900 de ron cu tot cu cauciucuri) la care am constat cu stupoare că după ce le-am montat, maşina e prea ridicată şi aş vrea s-o las mai jos.

Menţionez că m-am dat tot salariul pe jante şi cauciucuri...deci banii numai prea am să cumpăr suspensii sport şi sunt chiar frustrat că am dat at

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am arcuri eibach pro kit pe un A4 2002 si sunt de toata jena. spatele s a lasat aprox 6 cm iar fata doar 2 cm si balanseaza masina mai rau ca inainte. Amortizoarele au doar 30.000km si 2 ani deci sunt dezamagit.

Modificat de pcmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In final am schimbat arcurile cu H&R combinate cu amortizoare FK reglabile, masina sa lasat fix cu 3.5 cm exact cat scrie in carte . Adevarul ca este cam dura suspensia :icon_redface: pt drumuri rele.

Din pacate vad multa lume care se plange de eibach deoarece nu se coboara in mod egal masina , in acest caz tind sa cred ca sunt mai bune HR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut OMP si am fost foarte multumit de ele. Coboara garda la sol in mod egal (30 mm), au comportament rutier foarte bun si au fost montate pe amortizoare stoc. E adevarat ca nu le-am folosit mult pentru ca am avut o alta masina in perioda in care le-am avut montate dar suficient ca sa-mi fac o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

As vrea sa modific si eu un pic suspenia masinii mele. E vorba de o octavia 2, 1,9TDI, cu pachet de drumuri grele. Urmaresc in egala masura partea estetica, comportamentul rutier mai bun pe viraje stranse si protejarea telescoapelor...confortul ma intereseaza mai putin.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Tinand cont ca pachetul de drumuri grele(din fabrica) mi-a ridicat masina cu 2.5 cm fata de stock, cu cat imi va cobori daca montez Eibach? 5.5 cm sau 3 cm?

2. Se pot monta Eibach sau H&R pe telescoapele de PDG care sunt cu 2.5 cm mai lungi decat cele stock sau se monteaza doar pe cele stock?

Modificat de PTDA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PTDA 1.Daca ai pachet de drumuri grele,iti va cobora cu 2,5cm mai mult decat stock,dar nu prea recomand eibach pentru ca nu coboara cat declara,si te poti trezi si cu spatele mai ridicat decat fata,ceea ce nu e prea placut.

2.Telescoapele sunt aceleasi, practic ai doar arcul mai lung la pachetul de drumuri grele,deci e ca si cum ai monta pe telescoape stock.

Recomand H&r din experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut !

Am si eu nevoie de un sfat in privinta suspensiei.

Am un Leon 1M 1.8 AUQ cu suspensia sport de fabrica -15.

As dori sa o las mai jos gen -30 mm fata spate.

Sunt ok arcurile Eibach in combinatie cu amortizoarele pe care le am pe masina?Precizez ca acestea sunt in stare foarte buna.

Imi poate spune cineva daca sunt ok urmatoarele coduri de arcuri pentru motorizarea 1.8T ?

EW 1545001 VA pentru fata

EW 1545002 VA pentru spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Postez si eu , cam intarziere din cate vad ultima postare. Am polo 9n3 din 2007 si am montat ieri , arcuri sport pe telescopu de fabrica, arcurile de la TaTechnix. Folosesc roti 195/50/15 . Va spun sincer fata a cobor 3 cm din prima spatele cam 1.5 cm din prima. Am inteles ca in timp se mai lasa , sper. Oricum sunt foarte multumit, nu a coborat exagerat si nu scutura rau. Si mi se pare ca e mai stabila  . Confort clar in minus dar mie imi place.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, vreau sa stiu daca pot monta eibach pro-kit pe jante de 16, 205/55 pe un golf 4 1.9tdi? Ma refer sa nu`mi atinga rotile in viraje sau ceva de genul? Si in curand daca as vrea sa achizitionez si telescoape sport pentru a cobora putin garda, ar fi o problema cu 205/55 16 ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca ai jante originale nu exista nici un asemenea risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!