Jump to content

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport?


Bebeee
 Share

Postare recomandată

Eu as merge pe varianta arc+amortizor sport, chiar daca te costa un pic mai mult, nu imi plac lucrurile facute pe jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    10

  • Bogdan_wrc

    8

  • Bebeee

    7

  • hangyouridols

    7

asta da, un kit de suspensie complet e ideal dar.. ;) oricum, sa tai din arc mi se pare cea mai mare prostie :D mai astept si alte pareri :P

Nu e o mare prostie sa tai din arc, atata timp cat o faci cum scrie la carte.E o solutie de a-ti reduce garda la sol...insa de recomandat e sa iti schimbi Arcuri/amortizoare in acelasi timp...

schimband numai arcul poate iti va uza mult mai repede amortizorul...si nu stiu daca parametrii de rulaj nu ar fi schimbarti...nu neaparat in bine...dar poate ma insel...

Eu as vrea sa imi intaresc suspensia, fara sa cobor masina. Cum se poate face ? Pe unde am intrebat de un kit, ceva, mi s-a spus ca pot sa o intaresc doar daca o si cobor. E adevarat ?

Scuze daca sunt offtopic :D.

Incearca suspensii reglabile sport... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport” cu “cu telescoapele standard” ?

Se deterioreaza considerabil si periculos (cum s-a mai spus) tinuta de drum.

Numai daca se merge foarte cuminte, in PERMANENTA, ar fi de luat in consideratie provizoriu o astfel de combinatie.

DAR trebuie schimbate cat mai rapid si amortizoarele cu altele sport, compatibile cu arcurile.

O solutie corecta si nu prea scumpa ar fi, reiterez, cumpararea unui set complet de arcuri si amortizoare sport, iar solutia cea mai buna dar si cea mai costisitoare (tot cum s-a mai spus) ar fi achizitionarea unor suspensii sport reglabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@moosct: am intrebat, si mi s-a spus ca atat cele reglabile in duritate, cat si cele reglabile in duritate+inaltime coboara masina cativa cm, chiar ridicate la maxim, fata de suspensia standard :(. E adevarat ?

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Korect..

Pai d-aia se numesc suspensii sport :(

Ele sunt reglabile..dar in jos :D ,adica iti micsoreaza mai mult garda la sol decit cele nereglabile..

Avantaje:masina sta super pe sosea,optic arata de numa numa.

Dezavantaje:Iti zdrangane monezile din portofel si pietrele-n rinichi din cauza duritatii,sanse sa spargi bai de ulei grupa mare ;),agati spoilere si bari in borduri intr-o veselie..

Io am avut si mi-a trecut de d-astea!! ;)

Te gindesti..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare : Ca sa stea masina mai bine pe sosea si sa nu atinga de jos nu exista amortizoare sport care sa aduca masina la aceeasi garda la sol cu unele stock?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : Ca sa stea masina mai bine pe sosea si sa nu atinga de jos nu exista amortizoare sport care sa aduca masina la aceeasi garda la sol cu unele stock?

Cea mai ieftina posibilitate(nu chiar foarte ieftina) .. Suspensie sport reglabila...Koni sau ..altele...

O alta solutie (mai scumpa) ... Suspensie pe perna de aer...."air ride"....

Dar poate si alte solutii....cauta pe net la shopuri "after market performance"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea suspeniilor sport reglabile inseamna reglaje intre -30 si -60/-65 mm. deci standard ca din fabrica nu prea am vazut. decat daca se pun diferite flanse in capat. dar care mai e scopul? eu zic ca daca tot vrei suspensie sport..atunci sa fii dispus si sa lasi masina mai jos, pt a cobora si centru de greutate.

cum adica suspensii pe perna de aer? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o perna care se umfla mai mult sau mai putin pe ansamblul amortizor sau in capat (nu stiu exact) si iti dicteaza garda la sol (si duritatea). Costa intre 1000 si 2000 EUR kitul parca... Dracula are (nickname al unui membru de pe aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la air ride pernele vin in locul arcurilor nush daca asha pur si simplu dar asha arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport” cu “cu telescoapele standard” ?

Se deterioreaza considerabil si periculos (cum s-a mai spus) tinuta de drum.

Numai daca se merge foarte cuminte, in PERMANENTA, ar fi de luat in consideratie provizoriu o astfel de combinatie.

DAR trebuie schimbate cat mai rapid si amortizoarele cu altele sport, compatibile cu arcurile.

O solutie corecta si nu prea scumpa ar fi, reiterez, cumpararea unui set complet de arcuri si amortizoare sport, iar solutia cea mai buna dar si cea mai costisitoare (tot cum s-a mai spus) ar fi achizitionarea unor suspensii sport reglabile.

revenim la subiect.... inteleg faptu ca amortizoarele se uzeaza mai repede..nu inteleg dc masina e mai instabila..... zi concret ce se intampla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru ca raspund mai tarziu dar deabia de curand am vazut postul acesta.

Arcurile sport sunt mai tari, deci dupa compresie revin mai rapid si cu o forta mai mare la dimensiunea (inaltimea) anterioara compresiei, fara ca amortizoarele stock (mai moi) sa poata contracara eficient acest fenomen. Acesta ar fi punctul cheie al unei explicatii pe aceasta tema.

Comportamentul rezultant al unei masini cu aceasta configuratie a suspensiei ar fi asemanator cu cel al unei masini cu arcuri stock in stare buna si cu amortizoare stock uzate.

Practic atunci cand se merge sportiv (pentru ca din acest motiv banuiesc ca se doreste montarea arcurilor sport) pe un traseu virajat, relaxarea mai rapida, neatenuata suficient a arcurilor, provoaca o instabilitate datorata micilor denivelari care nu pot fi absorbite corespunzator. Mai periculos este faptul ca in momentele de crestere rapida a razei virajului (sau in momentele de alternare rapida a virajelor stanga-dreapta), compresia pe arcurile exterioare virajului scade brusc si ele se relaxeaza prea rapid rezultand o “aruncare” a masinii pe o alta trasa decat cea dorita. Apar de obicei in aceasta situatii oscilatii stanga dreapta care sunt cu atat mai greu de contracarat cu cat viteza e mai mare, aceste oscilatii putand duce efectiv la pierderea controlului asupra masinii, repet, intr-un regim de conducere rapid.

Nu stiu daca am reusit sa fiu prea clar si stiu ca nu am descris toate modificarile de comportament ale suspensiei in aceasta situatie, dar comparatia cu o masina cu suspensie stock uzata la care s-au schimbat numai arcurile cred ca este destul de sugestiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Parerea mea este ca daca pui arcuri sport pe amortizorul stock o sa cedeze mai repede amortizorul dar nu as recomanda amortizoare cu gaz ca la gropile noastre voi spuneti ca cele stoc o sa tina 2 ani eu zic ca cele cu gaz nu o sa tina cat tine cel cu ulei (adica 2 ani).

Eu am la masina actuala si am avut si la cele anterioare varianta de arc sport+amortizor stock si am fost f.f. multumit dar mentionez ca masinile au fost de noi cu suspensii cu garda coborate cu 15 mm.

La cele care au pachetul de drumuri grele nu as recomanda arcuri sport fara a schimba si amortizorul dar mare atentie cu amortizoarele sport cautati ceva care sa nu fie pe gaz ca Romania nu are drumuri pentru astfel de amortizoare.

Aveti ocazia ca cele cu gaz sa explodeze si pa si la revedere cu amortizorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina echipare trendline, am si eu o intrebare se pot monta arcurile de pe echiparea sportline de fabrica pe amortizoarele mele? O sa am probleme, o sa se intample ce ati scris mai sus? As opta pentru arcurile de pe sportline ca sa mai cobor un pic garda la sol dar sa nu pierd prea mult din confort deoarece in orasele in care merg eu e mai greu cu gropile si nici nu vreau sa dau cu burta de asfalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar amortizoarele vor ceda mai repede, masina va fi mai putin confortabila si, daca mergi foarte rapid in viraje, mai ales alternante (stanga-dreapta sau invers), este posibil ca masina sa nu aiba o tinuta de drum prea buna.

Mult mai sanatos este sa schimbi si amortizoarele, punand un kit de arcuri + amortizoare sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras, o modalitate de a schimba garda la sol...in mai mare...si a folosi un nou kit de suspensii este simpla, dar costisitoare.

Dupa cum mai toti ne-am convins din parerile fiecaruia de mai sus, nu este prea bine sau prea avantajos sa avem tipuri diferite de amortizoare si arcuri. Ne gandim logic, ca cei care fabrica masini sunt instruiti sa faca asta si mai bine si mai "safe: e sa ascultam de e.

Solutia pt tine este sa iti iei un set de suspensii 'Street" care sunt "semisport" daca vrei, si sa iti tragi un set de jante ceva mai mari...17 inch sau chiar 18 inch. In felul asta , masina ta , putin lasata din pricina suspensiei street( care coboara numai cu 1,5 cm garda, a fi corectata informatia) se va ridica iar din cauza jantelor ceva mai mari. Normal ca pe acele jante nu vei folosi pneuri cu profil foarte mic, ci doar mic ..sa zicem xxx/40/18, sau chiar xxx/45/18.

In felul asta masina se va comporta bine si vei fi sigur de ea.

Dar cum am spus, acest lucru se realizeaza cu o investitie...in jur de 300 Euro pt suspensiile street Koni, cel putin 800 euro pe ceva jante ..sa zicem de 18 inch si inca pe putin 500 Euro (daca nu mai bine) pt pneuri. Daca ai 2000 De euro de investit ...te poti gandi. Acum ma refer la brand-uri renumite...se pot gasi si piese mai ieftine, banuiesc sau chiar oferte de Group Buy, sau mai stiu eu ce oferte de Paste, Craciun sau Sfanta Maria.

Nu te-as sfati insa sa "tai colturi" la capitolul siguranta prin artificii de garaj cu mecanici de duminica( nu ca ai fii genul) pt ca pui in pericol in primul rand viata ta si a celor dragi pe care ii plimbi cu masina cat si a celorlalti participanti la trafic.

Urmareste diferite forum-uri si poate dai peste ceva oferte bune...lumea mai vinde , multi upgradeaza...asa ca poti gasi ceva oferte. Mai mergi pe la dezmembrari, poate dai peste o pereche de jante folosite dar inca bune care se vor vinde neaparat mai iaftine decat cele noi...si iti poti indeplinii visul.

Pana atunci, mergi pe ce ai , ca e gandit sa te tina mult si sa fie sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma cu cat coboara garda la sol daca schimb arcurile mele cu cele care vin pe echiparea sportline? Se poate efectua aceasta operatie, am gasit la cineva un set de arcuri de pe sportline dar sunt pe masina cu motor de 1,6 -16v stiti daca se potrivesc la mine pe 1,9tdi? El zice ca a intrebat la dealer si cica amortizoarele de pe trendline si pe sportline sunt aceleasi, doar ca la el arcurile sunt mai scurte si mai tari. Daca sunt compatibile merge sa-i dau arcurile mele si diferenta de 200lei contra arcurilor lui? Voi ce spuneti merita sa fac schimbul respectiv. Masina respectiva cica nu are uzura ca are doar 40 mii km, e luata anul trecut, deci nu cred ca sunt obosite arcurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a fi cu inima impacata eu zic sa faci o tura cu masina aceea si iti vei da seama daca este diferenta intre ea si a ta. apoi vei putea hotari linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus arcuri sport de la weitec pe octavia 2 care avea jante de 16

reglat unghi totul s-a coborat frumos si merge bine .Am montet apoi jante de 18 ci mi se pare foarte inalta .

Intrebarea este daca schimb amortizoarele cu unele sport se va mai lasa cumva , aud numai pareri diferite.

Cine ma ajuta ?

Masina nu are si nu a avut pachet de drumuri grele niciodata.

Ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am comandat arcuri sport eibach pentru octavia 2. Mi-a spus cel de la firma de tuning ca se potrivesc cu amortizoarele din fabrica si ca o sa coboare 3 cm. Nu cred ca masina mai coboara daca schimbi si amortizoarele cu unele sport. Spune-mi si mie te rog ce distanta ai acum intre partea de sus a rotii si caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am doar arcuri , de la eibach si este ok

masina arata super , suspensia a devenit putin mai confortabila

spatele nu mai fuge in curbe stranse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inteleg bine, suspensia a devenit mai confortabila cu arcuri sport ?

Interesant, nu prea sta in "caracterul" arcurilor sport sa ofere mai mult confort. :rolleyes:

Dar daca zici ca masina a devenit mai neutra e OK, de obicei ar trebui sa fie supraviratoare la motor si tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand am schimbat arcurile stock cu arcuri sport asta e singurul lucru de care ma pot plange........... scutura mai tare nu stiu unde si cum a crescut comfortul la altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu eu cum arcurile sport pot conferii masinii un plus de confort fie el cat de mic

Sa scada ar fi normal pentru ca se pierde din confort in favoarea stabilitatii , invers cam greu

Oricum poate te simti mai "confortabil" stiind ca ai arcuri sport si de acolo si senzatia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!