Jump to content

1.8T GTI vs. 2.3V5 GTI GOLF 4


TDiFan
 Share

Postare recomandată

consumul la audi extraurban e intre 8-9 (tinand cont ca a mea e quattro, 180cp), asta e consumul la un mers normal-(nici babeste nici exagerat de rapid) si asta cu masina acoperita, daca o decapotez, creste putin consumul din cauza mai marii "frecari" cu aerul.

eu mi-am luat un toledo V5 de 170 de cai de masini turbo credeti-ma ca mi sa urit mai ales tractorasele (fara suparare) sunt multumit de el trage bine de tot am facut si un 1.8t cipuit nu cu mult dar l-am facut consumul la mine variaza intre 10.5 si 15 dar merg cam tare (campion la radare 21 000 000 in 2 ani) dar 2 zile a mers taicami-u cu ea si surpriza consum 8.9 cum a reusit nu stiu dar asa zicea computadorul

singura chestie enervanta este sensibilitatea mare la calitatea benzinei

in rest sunet formidabil (este V ),dupa 4000 trage ca o dementa manevrabilitate , aspect frumos si dotari de invidiat

eu personal cautam un 1.8t dar fara suparare la golf nu imi place plansa de bord de nici o culoare si sa nu mai aud de turbina am 3 prieteni buni 2 au WRX STI 300+ cai si 500+ si unu are evo 280 cai dar ma doare capul cind ii aud : turbina sa dus, vacumurile sunt gata etc

Concluzia mea cel mai bine aspirat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage bine de tot am facut si un 1.8t cipuit

exact ca-n reclama cu astra daca o stiti... come'oooonnn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact ca-n reclama cu astra daca o stiti... come'oooonnn.

....corsa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ct77pia - dupa ce iau carnetul vedem cum sta situatia si intre V5 si tractorasul meu :) - sorry de :)

As alege clar 1,8T in fata unui V5 pt ca se poate duce spre multi cai cu mai putini bani decat un V5.

As vrea un V6 si bani sa pun turbo pe el si atunci se schimba situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chris, si tu vrei curse ? :). mai stiu eu un tedei care cauta/ vroia un 1.8T sa il prinda prin Buc. si nu orice tedei, si nu orice 1.8T. cursa anului, cum a numit-o cineva.

pt cei cu 1.8T (cum de altfel ai fi vrut si eu sa fiu) cautati pe www.atpturbo.com toys for boys :)

acolo m-a convins sa aleg 1.8T fata de aspirat v5 sau chiar v6 :).

si eu inainte tot asa gandeam..ca americanii (parca: there is no replacement for the cubic displacement !? ) dar uite ca tot ei, ma fac sa ma razgandesc. 1.8T aleg, ca daca e intretinut bine nu ai prob cu turbo.

apropo: vrea cineva schimb masina din semnatura pe 1.8T, tot golf?

chris, daca vrei, facem schimb de masini si iti dau si carnetul meu, ca eu zic ca deja e corect schimbul. :D

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord ne dam ca nu am toate tiglele pe casa 90% sanse sa ma faci

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAREREA MEA ESTE DACA VREI CEVA FIABIL UN MOTOR ASPIRAT E SOLUTIA

DACA VREI CEVA CARE SE POATE MODIFCA USOR DAR SA NU FIE FFF FIABIL 1.8T ESTE SOLUTIA SAU MA ROG ORICE MOTOR SUPRAALIMENTAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea, in general e buna (doar ca e scris aiurea cu CAPS :D), dar sa stii ca asa gandeam si eu. pana m-am uitat pe vwvrotex.com si am vazut ca sunt sute de 1.8T modificate si care nu au prob. unele chiar la 300 de cai si care sunt alergate in fiecare uichend pe circuit. deci, oricum si 1.8T e un motor foarte fiabil. atata timp ca e intretinut corect nu ar trebui sa apara prob la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct77pia:

Nu te mai consuma aiurea sa convingi oamenii ca e mai bun aspiratul... N-are rost, crede-ma!

Pe topicul asta,daca citesti cu atentie, V5-ul este "cel mai prost motor facut de VW". V5-ul si-o ia de la orice tdi, V5-ul consuma enorm de mult, V5-ul e varza nu-ntelegi... :)

Oamenii cauta "boost", emotie, adrenalina... Nu cauta fiabilitate!

Pai toata lumea crezi ca vrea motor aspirat care are "doar maxim" 170 de cai si a carui revizie consta in 4litri de ulei si filtre ?? (traiasca lantul de distributie :P )

Fii serios... Suntem niste suckeri ca avem v5-uri... ;) :P :P ;)

Hai cu turbina!!! Hai cu actuatorul!!! :P

RESPECT pentru cele 10 supape in plus !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce parere aveti voi dar eu sunt super incantat de motoarele turbo pe benzina.Din punct de vedere al senzatiei cum zicea si Fan V5 usor "la misto" mi se pare cel mai potrivit pt "boost, emotie, adrenalina". Cei care prefera V5-ul toate respectele este parerea lor si fiecare face alegerile pe care le considera corecte. Dar treaba cu fiabilitatea mi se pare discutabila...depinde si cum te porti cu masina , de fapt cred ca asta e cel mai important aspect la intretinerea unei masini.

Modificat de DMY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a spus nimeni ca nu e mai bun aspiratul...si eu mi-as dori un v8 aspirat dar n-am bani de benzina la cat consuma ala...in legatura cu fiabilitatea dieselul sta mult mai bine ca benzina...daca mergi si cum trebuie cu un tedei tine f mult...si sincer ce ti se pare asa de mare combinatie sa ai un v5 de 170 de cai (mare noroc ai ca cel de 150 e sub orice critica de lent) sa te alerge pana zici piua tot un golf tdi de 150-170cp care culmea consuma si cam 8-10 fata de vreo 13-15 la tine...iar la drum un tdi consuma 4.5% daca mergi cu 110

mie personal nu-mi place motorul asta de la vw...nu mi se pare ok...asta e parerea mea...si imi plac aspiratele enorm de mult de la bmw si honda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!