Jump to content

Probleme EGR


calin_bm
 Share

Postare recomandată

Bistritene... si unde ai citit matale ca limp-ul e cauzat de EGR?

Ai curatat tot ce-ai gasit pe-acolo, dar ai omis piesa cu probleme: turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am achizitionat masina si partea proasta ca la primul drum dupa achizitionare  am primit primul limp . Am primit limpul cu masina blana in treapta a 3-a  la aprox 3200 de ture dupa care am luat contactul l-am pus din nou si i-am dat blana iara dar de aceasta data am ajuns cu masina la 170 fara probleme. limpurile se tot repeta incepand cu treapta a 3a doar atunci cand fortez masina , daca schimb la 2500 3000 nu intaimpin nici o problema . consumul la relantiu este de 0,8 0,9 l/h si un consum mediu de circa 7 7,5 l . citind pe acest forum zilele trecute am incercat sa curat valva egr.pentru ca am vazut scurgeri de ulei din ea am dat jos cam tot ce am putut din aceasta . Era plina de negreala era blocata si asa cred ca a si ramas , intru-cat sigur boltul nu mai poate culisa . galeria de admisie are depuneri vizibile . daca tot am dat jos egr-ul am decis sa curat si senzorii maf si map . MENTIONEZ ca tot nu am scapat de limp , in bord nu am nici o eroare si la relanti se aude  din cand in cand acel oac oac !!!  as vrea sa vad daca scap de acel sunet daca infund furtunul !

 

fa un log in mers cu VCDS-ul, sa vedem de la ce iti iei limp - mai mult ca sigur, este vorba de geometrie imbacsita, dar cel mai bine faci diagnoza, sa fim siguri.

 

la scanare, daca ai eroare de deviatie pozitiva pe Engine, de la asta este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face log degeaba pana nu-si rezolva vacumul. A spus ca face ''oac oac'' ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot cu ''oac oac'' se poate apuca de curatat turbina,infunda furtunul de la EGR,iar daca dupa ce e curatata turbina face o proba si vede cum ii trage masina , daca ia in continuare limp,e foarte probabil sa aiba probleme de vacuum si sa incerce cu alt EGR care nu face ''oac oac''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci EGR-ul nu are cum sa fie am mai verificat odata! axul nu mai culiseaza e blocat pe inchis si nu il pot curata mai bine! totusi sunetul vine din alta parte. O sa postez niste filmulete cu sunetul si consumul la relanti cand motoru este rece si atunci cand este cald si un filmulet cand iau limp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

​Cum ai verificat EGR-ul ? Ai pus un furtunas pe valva lui si ai facut vacuum? EGR pt curatare daca l-ai demontat ,trebuia sa-l faci luna si sa te asiguri ca nu e sparta valva si ca axul poate culisa usor daca ii faceai vacuum, asta in cazul in care nu e sparta membrana lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ordine :

 sunet si consum motor rece... cel mai bine se aude zgomotul la primul minut si minutul 3

 

 

limp

 

   

 

SUNET dupa LIMP , cu motorul cald 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si sa incerce cu alt EGR care nu face ''oac oac''.

EGR - ul face ''oac oac'' in lipsa vacumului, nu pt. ca ar fi defect. Zgomotul demonstreaza ca mai are membrana intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sursele problemelor depistate!!!

 

EGR-ul nu are cum sa functioneze pentru ca are membrana sparta fapt pentru care meseriasul mi-a pus un dop pe furtunul de vid ca sa nu pierd vacum pe instalatie.

limpul il iau din cauza turbinei mai precis din cauza presiunei prea mari pe acasta . mai exact geometria imbacsita.

sunetul vine de la volant , aceasta are o bataie dar neglijabila se poate circula inca fara probleme.

 

urmeaza sa curat geometria turbinei fapt pentru care voi curata si galeria de admisie si voi inlocui egr-ul cu unul nou.   volant mai astept pana cand da semne mai pronuntate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE...... A incercat cineva sa desfaca ciuperca de pe egr sa isi repare membrana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se mai poate etansa dupa interventie, de unde iei membrana noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza la ceva daca pun un egr nou dar las clapeta veche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta de shut off sa o lasi pe cea veche ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta de shut off sa o lasi pe cea veche ?

Da
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ok nu are nici o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De luni voi începe să desfac și sa reconstruiesc un EGR... O sa postez niște poze cu pașii făcuți de mine și cu rezultatul obținut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate il reconstruiesti si pe al meu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva pe cineva cu un egr de vanzare? Nu gasesc pt ATJ numai noi :-/ ..... Scz de offtopic, dar chiar nu gasesc..am cautat si la "vanzari" si am pus si eu anunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat la dezmebrari sau chiar pe site cu dezmebrari si n-ai gasit ?

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt atj am eu una aproape noua dar fara valva shot off....am luat o pt mine si mi a fost greu sa o schimb toata am luat doar valva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor aveti vreo explicatie pentru faptul ca azi mi  s-a oprit motorul la 3000 de ture in viteza 2 cand acceleram ? ca si cand i s-a taiat "resoiratia"..EGR nou,N75 si N239 noi,fara nicio eroare pe tester.ce poate fi? am mai mers inca jumatate de zi dupa incident si nu a mai facut figura.plus ca mi s-a resetat si casetofonul.ca si cand as fi luat borna de la baterie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana cu un scurt pe instalatie. Trebuie investigat, nu-i de joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari din nou.... Azi am avut putin timp si am schimbat si eu egr-ul luat de la Ionut fara valva shut off. Cel luat de la Ionut era destul de bine curatat, dar am mai insistat si eu cu putin spray de curatare carburator si l-am pus in locul celui de pe masina care era plin de mizerie. Voi atasa si poze de la schimb unde se vede diferenta intre cele 2 egr-uri. Tind sa cred ca si cwl care era pe masina este ok daca il curat. Poate nu e sparta membrana. Nu am avut timp sa il analizez inca.

Poza cu cele 2 egruri si conducta ramasa care am curatato cat am putut fara sa o dau jos.

post-133114-0-72591600-1453566500_thumb.

post-133114-0-72092000-1453566572_thumb.

Modificat de MariusPiticu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!