Jump to content

Repartitor frana spate golf III


guvidu
 Share

Postare recomandată

pt. v@sy ,aceasi problema am avut_o si eu ,repartitorul nou ma costat 320 lei,( de vreo 3 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu aceasi intrebare.Se poate repara?Am unul care curge pe la parghie(unde apasa parghia este o garnitura si cred ca si un pistonas) si mai am unul cu parghia rupta,ma intreb daca pot sa fac din doua unul.Va rog daca stie careva daca se poate sa-mi spuna si mie cum sa fac,ca daca nu ma bag eu in ele sigur le fac praf pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor sper sa nu fiu off-topic dar am si eu o problema cu frana si anume scartaie cand apas pedala de frana si nu stiu care ii baiu :lol: tata spune ca trebuie schimbati sabotii ca sunt prea uzati, voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Salut.Sabotul de frana se freaca de talerul din spatele lui in trei puncte,de acolo se aude scataitul acela enervant ,acolo o sa gasesti putina rugina.Nu e nevoie sa dai saboti jos ci desfa numai arcul care

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult,luni o sa desfac si o sa fac asa,mersi inca o data :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dereglat repartitorul de la pozitia initiala si as vrea sa il pun inapoi.Se poate altcumva decat fara manometru, ca la service sau la mecanic daca ii zici de asta se uita stramb la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei raman urme de la surub, piulita, saiba stranse pe pozitia initiala. Ar fi un reper de luat in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la asta ma gandeam si eu.Dar daca nu au mai ramas urme, am un prieten cu un golf ca si al meu, tot hatch de 1,8 si 66kw si o sa il chem 2 min sa ma uit la el unde este pozitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge. Am comparat eu pana mi-a iesit pe nas. Sublere, manometre, masurat cu sfoara...

Inca astept o solutie. Eu pierd lichid pe la repartitor si ma intreb daca nu gasim garnituri de schimb, 320 e cam scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine, cu sfoara.Cred ca este important, ca golful este identic cu el meu, aici ma refer la motor, caroserie.

Cand am schimbat repartitorul, eu am luat unul din dezmembrari cu tot cu suport, cu aproximativ 50 ron si merge perfect.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

la ultimul ITP m`am bagat si eu sub masina si am vazut ca imi curge lichid de frana pe la el ... stie cineva daca este o piesa turnata acest repartitor ??

O fii din bucati ??? A desfacut cineva ...l`a facut bucati ??? Observ ca e destul de scump insa ... face parte din sistemul de franare si ...deci este esential ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare am si eu sper sa nu se supere cineva daca nu este in locul potrivit. Masina mea este dotata cu ABS si cand am schimbat rulmentii spate am vazut in spatele tamburilor un fel de cerc dintat, exista ABS si pe rotile din spate la cele cu tambur?Este eficient?Functionaza la fel ca la rotile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca sistemul de ABS include si rotile din spate fie ele si pe tambur. Altfel ce faceam cand puneai frana rotile din fata erau actionate de ABS si cele din spate se blocau ? pai era echivalentul la tragerea franei de mana si implicit la datul dea latu' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut fratilor! trebuie sa schimb bucsa punte spate stanga si nu pot desface repartitorul de frana, asta inseamna ca trebuie sa cumpar altu nou sau gasesc pe la voi cumva? am inteles ca ie cam scump nou dar nu exclud nici varianta asta. Multumesc anticipat pentru interes. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!

Cum ai reusit sa il bagi invers, ca la mine nu intra invers ( se ingradeste, nu am loc de prag )????

Eu am mai vazut invers la un vento !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor!exista si la mine problema cu acel 'Regulator putere de franare' in faptul ca pierd lichid de frana pe acolo si la 1 luna completez 100ml insa si la itp mi-au spus ca pe spate stau prost cu franele...Am incercat o chestie ...livrata...de mecanici mai vechi...l-am legat cu sarma pe strans,adica l-am presat si i-am facut un colier...am mers cu masina si am franat insa franarea este la fel ca inainte insa masina parca merge mai infranata....Pareri si sfaturi daca aveti pana sa ajung sa il schimb cu unul nou k in dezmembrari la noi in Sl nu am incredere...ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine s-a fisurat repartitorul din cauza greutatii si l-am schimbat cu unul second la pret de 60 ron. Functioneaza bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.

Si eu am probleme cu sistemul de franare...adica am pedala moale si de fiecare data cand aerisesc gasesc aer pe stanga spate. Am schimbat pompa... am pus cilindrii noi pe spate... dar degeaba. Acumbanuiesc ca e regulatorul de pe punte. Cum aflu daca este el? Mentionez ca nu pierd lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am incercat sa aerisesc din nou. La fiecare aerisire iese aer la roata stanga spate. M-am saturat cate aerisiri am facut...( cred ca s-a schimbat si lichidul in felul asta) .

 Dupa aerisire am pedala buna. Am plecat in probe si dupa cateva manevre  si franari iar s-a dus pedala la fund si am ramas cu frane doar pe stanga fata.

Am schimbat conductele din pompa ... adica am pus conductele ce duc la rotile din fata in capul pompei si cele din spate in spatele pompei( am anulat principiul incrucisarii conductelor) si acum am frane foarte bune. Nu stiu cat timp ma va tine ?

 

Daca cineva s-a mai lovit de asemenea probleme, il rog sa ma ajute si pe mine... macar cu pareri!!!

Trebuie sa plec la drum lung si sunt cam disperat.Totodata sunt cam disperat si in buzunar.

help...help!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ii rog pe cei ca au facut scamatoria cu surubul ce tine puntea de caroserie, sa puna ceva poze sau sa explice mai detaliat cum au facut. :( azi a trebuit sa tai suportul repartitorului sa pot scoate acel surub. Si tare mult as vrea sa stiu si alta modalitate de a face asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!