Jump to content

Ajutor cu turbina


Dulau
 Share

Postare recomandată

Salut. Am un Audi A4 1.9TDi 2004 motor AVF si de o luna am un barait la turbina. In momentul in care motrul este turat peste 2000 rpm si ridic piciorul dupa acceleratie se aude un barait cand descarca turbina. Am fost la diferite serice-uri si nu au gasit o rezolvare sigura si toti imi recondau sa schimb turbian dar cand puneau aparatura BOSH pe ea si masurau parametri spuneau ca merge foarte bine. Mororul are 140.000 km. daca cineva s-a mai lovit de asta! LA unul din service-uri mi-au spus ca nu ar fi turbina ci comada catre turbina dar nu au stiut ce sa imi faca. Comportamentul masini nu s-a modificat foarte rau adica urca ceva mai greu in ture dar pot terce cu ea de 3000 rpm. Acest zgomot se aude si in mers la schimbarea treptelor de viteza datorita fatului ca deaccelerez cand schimb vitezele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspuns, dar nu este un huruit este un barit ca atunci cand nu are unde sa descarece si o face fortat. La unul din service-uri acolo unde am fost sa imi verifice turbina sa imi spuna daca este buna si evntual sa iau una noau mi- spus ca nu este turbina ci faptul ca ea nu deschide sau nu inchide ceva si ca ciruitul de comnda este defect.

Am citi pe link-ul pe care l-am primti ca se poate face un test cu Vag-Com-ul. Ma poate ajuta cineva cu un test sau sa imi spuna un service unde sa merg. Eventula si un pret! Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai completeaza-ti si tu profilul, ca sa stie lumea de unde esti (pentru a te ajuta eventual).

Ai grija cu service-urile ca s-ar putea sa te puna sa cumperi o turbina noua degeaba.

Daca vrei ne putem intalni si o sa vedem daca asa trebuie sa se auda, si o sa facem si niste teste.

Pentru detalii PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat profilul! Imi cer scuze ca am uitat de prima data! java script:emoticon(':D', 'smid_12')

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e din 2004 nu ar trebui sa fie inca in garantie? Sau tocmai a expirat? 140.000 km in 2 ani... cred ca ai stat mai mult in masina decit in casa :D ;

Nu ar fi exclus la km astia sa inceapa sa dea semne de oboseala turbina - dar daca parametrii sunt ok atunci poate e modulul de comanda sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e adusa din Franta am luat-o pe la 125.000 km si a expirat garanita in martie 2006. As vrea sa fac un test cu Vag-Com-ul sa vad ce parametri indica turbina sau mai bine zis partea de comnada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frati-miu are si el tot un A4 B6 8E numai ca e AWX. Si el are acelasi problema. Turbina e vinovata si atat! Cel putzin in cazul lui... A facut test cu VAG-Com-ul si merge la parametrii normali, ba chiar la parametrii maximi. Nu cumva baraitul pe care-l auzi apare si atunci cand schimbi vitezele, in timp ce motorul decelereaza? Daca nu, inseamna ca a lui a ajuns la o uzura mai accentuata decat a ta, tot ce pot sa-ti spun e ca in timp, fara dar si poate, baraitul se va accentua ca intr-un final sa se dea pe ulei si sa lasi un nor de fum in spate - caz vazut pe un vw bora la porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da apare si atunci cand decelerez chiar am scris mai sus, dar am fost cu turbina la curatat si verificat si nu au gasit probleme fizice la ea. Voiam sa schimb setul de lagare si axul dar mi-au zis de la service ca nu se pune problem ca merge bine.

PS: service autorizat Garett

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate furtujnul de vacum din EGR si vezi daca mai baraie... ba mai bine daca ajungi la un service pune-i sa obtureze conducta de gaze de la EGR cu o tabla ......ma indoiesc ca face turbina sunetul ala ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ANSWERS daca imi explici umpic care este EGR-ul si daca dupa ce scot acel furtun trebuie sa merg si cu masina sau doar sa o turez pe loc?

Si prin opturare cu o tabla poti fi umpic mai explicit (voi face eu operatiunea ca de mecanici din service m-am saturat)!

Si daca nu mai baraie care cerzi ca ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR-ul este ciuperca aia mare (cam 12cm diametru ) care vine inainte de galeria de admisie ... uita-te la anunturi ca vinde cineva una si are si poze :) ... sub ea vei gasi o teava metalica , care aduce gaze de evacuare ... are 2 suruburi si o garnitura .... acolo trebuie obturat ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand scot acel furtunas care vine acolo terbuie sa merg si cu masina sau trebuie doar sa o turez pe loc (daca o turez pe loc acel barait dispare la indepartarea furtunului)

Crezi ca ai timp sa ne intalnim azi sa facem operatiunea asta cu scosul furtunului daca nu e asa laborioasa si nu necesia mult timp ?

Modificat de Dulau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un test cu vag-com-ul ar pute elucida aceasta problema?

Daca da cine ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un test cu masina cu furtunul de de comanda al ERG-ului scos si masina prezinta aceleasi simtome de mai sus. Mai are cineva vreo idee. Am scos furtul din poza asta ca sa vorbim despre acelasi lucru in cazul in care am facut eu vreo confuzie

Modificat de Dulau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o mica poblema cu masina si am postat si un topic pe forum Audi legat de aceasta - "Barait turbina", in urma cercetarilor(timp de o luna ) am ajuns la concluzia ca ar pute fi turbina.

Problema nu este legata ca nu vreau sa o inlocuiesc sau sa o repar ci de faptul ca nimeni nu este sigur daca este defecta sau nu si sa dau banii pe o turbina si sa nu fie defecta...

Singura solutie este sa gasesc sa imprumut una (contra cost) pentru a vedea daca de acolo este defectul.

Daca ma poate ajuta cineva :Driver: ideea e ca m-am saturat sa merg la service-uri si sa imi spuna ca ei nu stiu sigur si ca nu garanteaza

Merci !

PS: Este vorba despre masina din semnatura iar turbina este Garett

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nevoie sa mai deschizi inca un topic cu aceeasi problema.

O sa unesc topicul acesta cu cel deschis anterior, si te rog sa continui discutia acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca astepti pana pe 1 august te ajut eu cu partea de diagnoza si identificarea cauzelor, ar putea fi de actuator(ciuperca care antraneaza vanele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te astept numai sa nu ma uiti.

Intre timp mai sap eu sa vad daca gasesc o turbina sa o inprumut pentru o zii sa fac schimbul sa vad cum merge.

@cipos: Merci te astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu poate uit(am o gramada pe cap) asa ca mai bine sunama tu pe 1 august(nr de tel e in profil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu rezolv nimic pana atunci te contactez pe 1 august

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

cred k o sa facem coada la cipos . si io ii sunt dator cu un telefon dupa 1 august. :D

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut un log cu Vag-com-ul la grupurile 010,011 si 003. Cine isi poate da cu parerea daca e ceva in neregula. Mentionez ca la modulul motor nu am avut erori stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu zic (dupa studierea log-ului) ca turbina ,maf-ul,egr-ul si comanda turbinei functioneaza bine.Esti sigur ca zgomotul suspect provine de la turbina si nu din alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scot furtunasul de pe comnada turbinei (atunci cand nu mai fucntioneaza geometria variabila) nu se mai aude .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!