R4z

VW EOS

191 postări în acest subiect de discuţie

Mai putin faptul ca dupa 9 luni si 15000km s-a dus compresorul de clima :vaidecapulmeu: dar la ce bun clima cind poti merge cabrio :lol:

Ce tare! Si mie tot exact la 15000km mi s-a stricat compresorul de clima.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

da nu raspunde nimeni la topicul acesta ?

0

Link către postare

jsd, spune-ne si noua ce motor are, ce cutie?

Referitor la optionale eu as alege asa:

- daca tot vrei alte jante decat standard, alege niste jante pe 17", creste stabilitatea masinii si arata si mai bine la o masina sport;

- as alege cotiera fara nici un regret. E foarte utila. Eventual ai putea lua optionalul cu intrarea USB (care contine si cotiera centrala fata);

- ai putea opta pentru suspensia sport daca tot e masina sport. La umra urmei ai o masina sport si trebuie sa ai grija pe unde mergi asa ca nu ar trebui sa-ti pui problema gropilor daca esti atent;

- daca vrei un sistem audio mai bun, opteaza pentru RCD 500 + cd changer si mp3. E destul de reusit.

- asistentul de urcare in panta mi se pare nefolositor, doar la inceput s-ar putea sa te ajute. Dupa ce inveti masina nu vei mai avea probleme cu scapatul masinii in spate.

0

Link către postare

In mod normal....cum zice si istef daca mergi un pic atent nu ai probleme cu suspensia si cu jantele chiar si in conditiile vitrege de la noi.

0

Link către postare
jsd, spune-ne si noua ce motor are, ce cutie?

Referitor la optionale eu as alege asa:

- daca tot vrei alte jante decat standard, alege niste jante pe 17", creste stabilitatea masinii si arata si mai bine la o masina sport;

- as alege cotiera fara nici un regret. E foarte utila. Eventual ai putea lua optionalul cu intrarea USB (care contine si cotiera centrala fata);

- ai putea opta pentru suspensia sport daca tot e masina sport. La umra urmei ai o masina sport si trebuie sa ai grija pe unde mergi asa ca nu ar trebui sa-ti pui problema gropilor daca esti atent;

- daca vrei un sistem audio mai bun, opteaza pentru RCD 500 + cd changer si mp3. E destul de reusit.

- asistentul de urcare in panta mi se pare nefolositor, doar la inceput s-ar putea sa te ajute. Dupa ce inveti masina nu vei mai avea probleme cu scapatul masinii in spate.

1.6 FSI suficient(in viziunea mea) manuala cu 6 rapoarte.

1)Eu vreau sa cumpar after marken jante de GTI de 18" + pe alea standard(mi se par frumoase) si o sa pun cauciucuri de iarna;

2)Cotiera am ales`o este in pachetul Decor aluminiu si nu imi trebuie una cu intrare USB

3)Suspensie sport nu vreau pentru ca o sa pun jante de 18" si o sa fie destul de rigida si se pierde prea mult din confort

4)Vreau sa-mi pun DVD after market 2DIN si nu imi foloseste nici intrarea USB din cotiera

5):) nu o iau ca nu stiu sa merg cu masina,dar e folositoare ca nu mai stai cu piciorul pe frana la semafor in panta sau tragi frana de mana(defapt nici eu nu prea stiu exact ce face,dar asta ar face din cate am inteles eu)

P.S.

Am vazut jantele alea si le-am ales pe cere standard 100% pe 16" nu p`alea ca sunt mai frumoase :)(gusturile nu se discuta)

INTREBAREE PENTRU CEI CARE AU DEJA EOS :

CAT TIMP SE STA DUPA EA ?

Modificat de jsd
0

Link către postare

Uitandu-ma la masina ta din semnatura, s-ar putea sa ti se para lenes motorul de 1,6 pe benzina...cred ca o masina ca EOS-ul ar merita un motor mai mare un pic.

0

Link către postare

30.000 km revizia e programata pt 1 octombrie, nici o problema, super masina.

Consum in regim alergata pe autostrada cap coada 200km/h si bucuresti dim pranz si seara 8%, consum pe 5.000km cu 6 drumuri pe autostrada. La condus normal consuma 5,6. Vorbesc de motorizare 2L TDI 140 caluti.Viteza maxima e de 215 km/h cam 3700 de ture limitata electronic mai are multa vlaga in ea dar nu are voie ;)

Am mers cu 215 decapotat singura solutie ca sa ajungi la performanta asta :( e sa ridici geamurile bine, sa montezi deflectoru si sa te rogi sa nu-l rupa vantu care il intinde bine, in schimb nu tre sa-ti faci probleme de :( sau curent ca nu prea ai treaba cu ce e afara, poti sa :( linistit singura problema sunt insectele care murdaresc parbrizu. :(

Spunea cineva pe prima pagina ca sau cam chinuit constructorii de la VAG sa faca decapotarea la masina. Intreg sistemul de decapotare e facut de o firma specializata din afara producatorilor auto, si mai nou au scos un modul pentru decapotare din cheie sau la o singura apasare a butonului, faza tare e ca se poate si in mers, tot modulul costa aprox 300 e pret de germania. Acelasi sistem de decapotare se poate gasi si pe BMW serie 3 cc care spre deosebire de eos nu are trapa.

post-9615-1191100855_thumb.jpg

Modificat de x3msrk(EOS)
0

Link către postare

jsd, 1.6 fsi e lenes pe eos. Bine, daca mergi numai in oras si nu prea depasesti 50(ca sor-mea:)) nu-ti trebuie mai mult. Dar sincer parca e mult mai lenes daca-l compar chiar si cu golful meu de 90 cp. Si in plus nici nu e asa economicos pe cat poate ai crede: 11% consum la mers pe distante in general scurte(aprox 2-3 km) si fara trafic super aglomerat. Daca esti obisnuit cu Passatul de 130 cp, ia-ti cel putin 2.0 fsi.

Numai bine.

0

Link către postare

cu cat motorul e mai mare cu atat trage mai usor cel de 200 de cp este perfect !!!

0

Link către postare

Da ai facut ceva km x3msrk(EOS) in aproape un an.Eu deabea am 15000 km p el si o fost si prin germania cu el.

Se comporta super masina.Felicitarile mele

0

Link către postare

cam plictiseala pe topic.....or mai aparut mi se pare doua eosuri in cluj.....incerc sa le pun....astea leam ginit eu cel putin...

post-9961-1198098301_thumb.jpg

post-9961-1198098316_thumb.jpg

0

Link către postare

Salut Am si eu un eos 2.0 FSI 150 CP merge frmuos rau tot ce nu imi place la el e ca consuma mult si cand zic mult in jur de 18% in bucuresti intre 5-6 seara si ma turbeaza vreau sa stiu daca asa consuma sau am eu ceva probleme la motor sa specific ca am doar 3500 de KM ms

0

Link către postare

ii ceva normal sa consume atata la asha km....in rest nu cunosc alte detalii despre motorizarea aia

0

Link către postare

bunaaa........si eu mi-am dat comanda de eos si abia astept sa vinaaaa;...imi place f mult masina....e f bine ca fiecare vb despre cum se comporta eosul personal ca mai invatam si noi cate ceva din experienta lor...asta pana nu o simtim pe pielea noastra :icon_thumright:

0

Link către postare

Vineri am reusit sa-mi comand, in sfarsit, my eos. Dureaza 4 luni pana va ajunge :rolleyes:.

0

Link către postare

Dati si voi niste detalii despre culoare exterior si interior, motorizare, optiuni...

0

Link către postare

2.0 TDI , 140CP

Culoare black pearl effect , Tapiserie piele nappa deep red

Sistem electronic pentru mentinerea stabilitatii masinii - ESP (inclusiv sistem de antiblocare a rotilor-ABS, sistem de 'blocare electronica' a diferentialului-EDS, sistem de reglare a fortei de tractiune-ASR) si asistent de franare.

Am ales cutie manuala 6 trepte (imi plac la nebunie cutiile manuale si mi se pare ca poti controla mai bine masina, deh parere personala :D )

Pachet sport (scaune sport , suspensie sport, garda la sol coborata cu 15mm),jante Solitude 17, bixenoane cu iluminare dinamica in curbe, tempomat, bord plus, volan multifunctional piele, 10 boxe, climatronic, noul sistem de navigatie RNS 510 dynaudio- touch screen, CD changer pentru 6 cd-uri, cotiera fata, scaune incalzite si reglabile sus/jos/lombar electric, senzor ploaie, control presiune pneuri, decor aluminiu, covorase textile fata/spate, deflector vant, park pilot, alarma antifurt cu senzor de supraveghere interioara, back-up horn si senzor antitractare, oglinzi reglabile si rabatabile electric, incalzite separat, idicator nivel lichid spalare parbiz..cred ca le-am spus pe toate..aaaaa si geamantane eos :lol:

Modificat de Amy
0

Link către postare

Mama mia... Cred ca o sa le placa extraterestrilor :D

Felicitari pentru configuratie.

Oana?

0

Link către postare

Stiam ca Eosul nu e un model prea popular si nu prea place la toata lumea..dar chiar asa de putini posesori sunt? Voiam sa stiu ce probleme are, la ce ma pot astepta, etc..:D

0

Link către postare

Mai io am cam facut 5500 de km cu Eos-ul meu 2.0 FSi si singura nemultumire e consumul f ridicat... cam 15-18 % in oras la orele de varf are cienva vreo ideea ce ii pot face sa imi consume mai putin...???

0

Link către postare

hmmm...consum foarte mare...sper ca 2.0 Tdi sa nu consume atat :)

0

Link către postare

Uite aici niste consumuri pentru Eos 2.0TDI.

Poate iti faci o idee.

Eu personal sunt chiar multumit de consumul acestui motor pe golf, inclusiv in oras. Ce e drept, nu in Bucuresti ... :)

0

Link către postare

Nisi te rog spune-mi cum se comporta hardtopul..scartie, etc, nu de alta dar am auzit ca se strica foarte repede sau iti intra in foarte scurt timp greierasii in masina..

Razdan, asa stiam si eu ca motorul vw 2.0 tdi nu consuma chiar asa mult, dar 18% cum spunea Nisi mi se pare mult, chiar daca e pe benzina.

Modificat de Amy
0

Link către postare

Am mers cu EOS si pot spune ca este o masina corect facuta pentru segmentul ei. Cel mai important lucru este sa nu dai mai mult de 35 000 pe ea pentru ca nu face. Deja de la 39 000 te poti gandi la un BMW seria 3 CC care joaca in cu totul alta liga.

0

Link către postare

37 :P.. eos-ul a fost compromisul intre un mare moft( am vrut masina decapotabila :P), sa aiba 4 locuri, obligatoriu hardtop(deh dragostea mea ramane TT-ul dar nu prea se impaca soft cover cu fata blocului :icon_thumright: ) si neaparat masina noua, full options...Dupa ce o sa-mi treaca si o sa-mi vina din vacanta neuronul, probabil o sa-mi iau o masina serioasa :icon_cool:

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.