Jump to content

VW EOS - Discutii generale si impresiile posesorilor


Drujba
 Share

Ce parere aveti de VW EOS ?  

153 voturi

  1. 1. Ce parere aveti de VW EOS ?

    • Imi place foarte mult
      46
    • Imi place ceva
      15
    • Asa si asa
      12
    • Nu pre imi place
      6
    • E varza
      1


Postare recomandată

Am facut deja 3500 da km cu ea. E criminala masina, probleme nu am sesizat. Merge impecabil. 214km/h probat pe autostrada soarelui si cei de la VW au spus 206km/h ?! consum acceptabil atata timp cat nu traversezi bucurestiul la ora 8 :) 14,5l% in rest am fost la munte la mare, consum mediu 6,5. La viteza de 214 consuma 14l foarte acceptabil, inainte am avut c4 cu motor pe benzina la 200 imi consuma 24%. Finisaje foarte misto, materiale de calitate. Ieri i-am montat neoane de la Raid cu 7 culori, vi le recomand, le gasiti la Augsburg costa 5mil si ceva, mai au si cu o singura culoare la 2,3mil dar nu aveau albastre cand am fost eu. Daca aveti si alte intrebari va raspund cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Niste poze superbe cu cateva detalii ale lui EOS :D

2395979760ca6b87bd2onw3.th.jpg245218681f217e27253oeg5.th.jpg251467265ef3b3cff12ogg4.th.jpg2514672665aed33f4f4ody6.th.jpg2514672683aadf244c1ojk1.th.jpg251467269968212bbb3obj4.th.jpg251467272008a0d6803oiz0.th.jpg2514672760f36bcd892oah8.th.jpg25147110099157ec505ofp1.th.jpg251471103ac9a952f99ode1.th.jpg251471105114e3ea5e9ogn0.th.jpg251471110abac0630bdozg5.th.jpg2514711182eaceb9583omb4.th.jpg251471120bfde55ebbaopq8.th.jpg2514869533fa107ea5bozo3.th.jpg2514869542a14de848fowg7.th.jpg2514869586300edf057ofd0.th.jpg251486960c3ba3b7c07oif7.th.jpg251486964fb82abf8a0omc3.th.jpg25148696686b85aa620obf3.th.jpg251490693777f6d3ad3orc8.th.jpg25149069511c006f730oud6.th.jpg2542753082d91d40b7dorg6.th.jpg25427531106d55f51aaokj9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F bine facute pozele. Vad masina cu alti ochi acum :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar iese in evidenta calitatea foarte buna a asamblarii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi placea mai mult cd-playerul vechi ( dinainte de 2007 cel cu butoane negre).Asta cu elemente argintii mi se pare cam urat.Oricum la EOS se potriveste mai bine ca la Golf pt ca si panoul consolei e vopsit tot in argintiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Eu mi-am cumparat masina anul trecut in aprilie si am primit-o la inceputul lui iunie.

E un 2.0 TFSI 200cp - intre timp 250cp :251:

Jante 18 OZ 35Aniversary - GoodYear Eagle F1

Piele rosie, culoare argintie

...

Totul bine si frumos, rupe asfaltul... dar ...suspensiile TREBUIE neaparat schimbate!!

Masina e setata comfort si nu se poate compara cu GTI sau R32 care sint cu adevarat sport.

Eos-ul are o problema la bara spate: in lacasul rotilor, bara are 2 urechi (care prind materialul de antifonare) indreptate in jos, iar acestea pot taia cauciucul (caz in spetza :251: , dupa o saptamana de la achizitionatea jantelor si gumelor) in momentul in care se trece peste un hop.

In rest e aproape ok.

Mai putin faptul ca dupa 9 luni si 15000km s-a dus compresorul de clima :unsure: dar la ce bun clima cind poti merge cabrio :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chris, nu faci o rubrica la masina mea cu neste poze ? imi place mult masina, as vrea sa vad cum arata a ta cu jantele alea superbe. :lol:

naspa treaba cu bara spate..cam scumpe cauciucurile si masina sa patesti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu mi-am cumparat masina anul trecut in aprilie si am primit-o la inceputul lui iunie.

E un 2.0 TFSI 200cp - intre timp 250cp :(

Jante 18 OZ 35Aniversary - GoodYear Eagle F1

Piele rosie, culoare argintie

...

Totul bine si frumos, rupe asfaltul... dar ...suspensiile TREBUIE neaparat schimbate!!

Masina e setata comfort si nu se poate compara cu GTI sau R32 care sint cu adevarat sport.

Eos-ul are o problema la bara spate: in lacasul rotilor, bara are 2 urechi (care prind materialul de antifonare) indreptate in jos, iar acestea pot taia cauciucul (caz in spetza :( , dupa o saptamana de la achizitionatea jantelor si gumelor) in momentul in care se trece peste un hop.

In rest e aproape ok.

Mai putin faptul ca dupa 9 luni si 15000km s-a dus compresorul de clima :icon_thumright: dar la ce bun clima cind poti merge cabrio ;)

hmm destul de interesant ce spui tu cu cauciucurile.....si foarte nasol in acelasi timp.....si eu mi-am comandat la sfaristul lunii iunie EOS cu aceeasi motorizare...urmeaza sa ajunga in octombrie (!!!).

In rest am vrut sa optez pentru jantele de fabrica - model Chicago 18-mi se pareau destul de mishto , dar cineva de la vanzari (Midocar) mi-a zis clar sa iau neaparat un model de 17 - cred ca acum imi dau seama de ce...

Ciudata faza si cu compresorul de clima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Mai putin faptul ca dupa 9 luni si 15000km s-a dus compresorul de clima :vaidecapulmeu: dar la ce bun clima cind poti merge cabrio :lol:

Ce tare! Si mie tot exact la 15000km mi s-a stricat compresorul de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu raspunde nimeni la topicul acesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

30.000 km revizia e programata pt 1 octombrie, nici o problema, super masina.

Consum in regim alergata pe autostrada cap coada 200km/h si bucuresti dim pranz si seara 8%, consum pe 5.000km cu 6 drumuri pe autostrada. La condus normal consuma 5,6. Vorbesc de motorizare 2L TDI 140 caluti.Viteza maxima e de 215 km/h cam 3700 de ture limitata electronic mai are multa vlaga in ea dar nu are voie ;)

Am mers cu 215 decapotat singura solutie ca sa ajungi la performanta asta :( e sa ridici geamurile bine, sa montezi deflectoru si sa te rogi sa nu-l rupa vantu care il intinde bine, in schimb nu tre sa-ti faci probleme de :( sau curent ca nu prea ai treaba cu ce e afara, poti sa :( linistit singura problema sunt insectele care murdaresc parbrizu. :(

Spunea cineva pe prima pagina ca sau cam chinuit constructorii de la VAG sa faca decapotarea la masina. Intreg sistemul de decapotare e facut de o firma specializata din afara producatorilor auto, si mai nou au scos un modul pentru decapotare din cheie sau la o singura apasare a butonului, faza tare e ca se poate si in mers, tot modulul costa aprox 300 e pret de germania. Acelasi sistem de decapotare se poate gasi si pe BMW serie 3 cc care spre deosebire de eos nu are trapa.

post-9615-1191100855_thumb.jpg

Modificat de x3msrk(EOS)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da ai facut ceva km x3msrk(EOS) in aproape un an.Eu deabea am 15000 km p el si o fost si prin germania cu el.

Se comporta super masina.Felicitarile mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cam plictiseala pe topic.....or mai aparut mi se pare doua eosuri in cluj.....incerc sa le pun....astea leam ginit eu cel putin...

post-9961-1198098301_thumb.jpg

post-9961-1198098316_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut Am si eu un eos 2.0 FSI 150 CP merge frmuos rau tot ce nu imi place la el e ca consuma mult si cand zic mult in jur de 18% in bucuresti intre 5-6 seara si ma turbeaza vreau sa stiu daca asa consuma sau am eu ceva probleme la motor sa specific ca am doar 3500 de KM ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii ceva normal sa consume atata la asha km....in rest nu cunosc alte detalii despre motorizarea aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bunaaa........si eu mi-am dat comanda de eos si abia astept sa vinaaaa;...imi place f mult masina....e f bine ca fiecare vb despre cum se comporta eosul personal ca mai invatam si noi cate ceva din experienta lor...asta pana nu o simtim pe pielea noastra :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vineri am reusit sa-mi comand, in sfarsit, my eos. Dureaza 4 luni pana va ajunge :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati si voi niste detalii despre culoare exterior si interior, motorizare, optiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI , 140CP

Culoare black pearl effect , Tapiserie piele nappa deep red

Sistem electronic pentru mentinerea stabilitatii masinii - ESP (inclusiv sistem de antiblocare a rotilor-ABS, sistem de 'blocare electronica' a diferentialului-EDS, sistem de reglare a fortei de tractiune-ASR) si asistent de franare.

Am ales cutie manuala 6 trepte (imi plac la nebunie cutiile manuale si mi se pare ca poti controla mai bine masina, deh parere personala :D )

Pachet sport (scaune sport , suspensie sport, garda la sol coborata cu 15mm),jante Solitude 17, bixenoane cu iluminare dinamica in curbe, tempomat, bord plus, volan multifunctional piele, 10 boxe, climatronic, noul sistem de navigatie RNS 510 dynaudio- touch screen, CD changer pentru 6 cd-uri, cotiera fata, scaune incalzite si reglabile sus/jos/lombar electric, senzor ploaie, control presiune pneuri, decor aluminiu, covorase textile fata/spate, deflector vant, park pilot, alarma antifurt cu senzor de supraveghere interioara, back-up horn si senzor antitractare, oglinzi reglabile si rabatabile electric, incalzite separat, idicator nivel lichid spalare parbiz..cred ca le-am spus pe toate..aaaaa si geamantane eos :lol:

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama mia... Cred ca o sa le placa extraterestrilor :D

Felicitari pentru configuratie.

Oana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca Eosul nu e un model prea popular si nu prea place la toata lumea..dar chiar asa de putini posesori sunt? Voiam sa stiu ce probleme are, la ce ma pot astepta, etc..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai io am cam facut 5500 de km cu Eos-ul meu 2.0 FSi si singura nemultumire e consumul f ridicat... cam 15-18 % in oras la orele de varf are cienva vreo ideea ce ii pot face sa imi consume mai putin...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!