Jump to content

Cardinal Motors Ploiesti


KLF
 Share

Postare recomandată

Din pacate, am comandat un VW Polo varianta Attractive + ceva optiuni de la acest dealer. Zic din pacate pentru ca ceea ce parea initial sa fie o frumoasa colaborare s-a transformat in... altceva. Si asta doar din cauza neseriozitatii si amatorismului unei firme care vrea sa vanda masini germane in Romania, dar nu intelege ca pentru asta e nevoie si de ALTCEVA pe langa afisarea siglei VW in fata unei hale din afara orasului Ploiesti. Dupa primele contacte si discutii ce mi-au facut o impresie destul de buna, s-a platit avansul pe data de 31 martie, iar pe 3 aprilie s-a semnat contractul de vanzare-cumparare. In el se specifica clar: Termen de livrare- 9 saptamani. Asta ar fi insemnat ca pe data de 5 iunie masina ar fi trebuit sa fie livrata.

Iata ca nu e asa, suntem in data de 5 iulie si masina inca nu a venit (fix o luna intarziere), iar dealerul invoca diverse motive mai mult sau mai putin hilare. Sunt curios cat va intarzia pana la urma, si care sunt motivele reale ale acestei intarzieri. Oricum este ultima masina pe care eu sau vreunul din apropiatii mei si-o cumpara de la Cardinal Motors, si nu recomand nimanui care vrea sa scape cu nervii intregi sa aiba de-a face cu ei. Chiar daca initial au avut grija sa ofere un discount si niste conditii atractive, intre timp am contactat si alti dealeri care ofereau discounturi si mai substantiale si care - presupun - ar fi respectat un contract.

Urmeaza un mic scandal, o sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    10

  • dany

    10

  • geovadim

    9

  • KLF

    5

Top Posters In This Topic

@KLF In contul intarzierii care ti-au pricinuit-o, eu le-as cere niste optionale in plus (daca se mai poate) gen covorase etc + cateva revizii gratuite (de o anumita suma, spre exemplu). Cred ca ar fi echitabil si pt tine ca sa compenseze problema aparuta si pt ei ca sa te aiba de client la service in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, nu neg faptul ca in service se comporta normal cu clientii. Dar in acelasi timp te asigur ca exista zeci de servisuri fara pretentii de servis "oficial" in care clientul este tratat cel putin la fel de bine, iar preturile sunt la jumatate. Era vorba strict de DEALERUL Cardinal Motors.

Istef: O sa discut problema compensarii face to face cu oamenii de acolo, oricum o sa povestesc aici tot ce s-a intamplat si ce se va intampla de-acum inainte. Indiferent daca vor incerca sa salveze sau nu aparentele cu cadouri sau alte prostioare, parerea mea ramane aceeasi: Cardinal Motors este un dealer neserios, demn de a fi vanzatorul unei marci balcanice de 2 lei, nicidecum al marcii VW.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca ti se intampla asa ceva. Si eu am avut niste discutii mai aprinse cu cei de la Cardinal, dar asta inainte sa le virez avansul; am cerut in mod expres sa semnez si contractul de livrare - s-au uitat lung la mine si au zis ca sunt primul client care cere asa ceva, iar eu am tinut-o pe a mea si nu le-am dat banii pana nu m-am vazut cu hartia in mana si pe ea era trecut termenul de livrare (9 saptamani).

Din ce am constatat eu la ei toate sunt roz pana ti-au luat banii ; dupa aceea trebuie sa ai nervii tari si cel putin cat e masina in garantie sa te impui ca altfel nu te mai baga nimeni in seama si te plimba de la unul la altul - abureala romaneasca.

Ai grija cand vine masina (ca o sa vina pana la urma) sa lasi la o parte bucuria si sa verifici in amanunt buna functionare a tuturor optiunilor pe care le-ai dorit (eventual ia cu tine un prieten priceput care sa se joace la toate comenzile pana iti face agentul capul mare cum sa conduci masina) - eu am avut surpriza sa constat dupa o luna si ceva ca nu mi-au pus martorul si nici vasul corespunzator de lichid spalare parbriz.

Bafta si sa ne zici ce ai facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum am de gand sa puric la sange masina aia (cand va veni)... si-asa sunt tipicar, dar cand am si un motiv intemeiat devin isteric :(

Over and out...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..ai dreptate..daca te ajuta, ia legatura cu raduss si vezi ce a rezolvat el pe la ei. succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iata ca in sfarsit Polo-ul a sosit. Bineinteles ca cei de la Cardinal Motors si-au dat in petic inca o data, nici macar in ceasul al 12-lea nu au incercat sa isi spele pacatele. Pe scurt, nesimtire si lipsa de profesionalism la cote maxime:

- nu au binevoit sa sune in momentul in care masina a ajuns in curtea lor;

- dupa ce reprezentantul de vanzari a fost sunat si a spus ca masina a ajuns, nu a mai raspuns la mail si telefoane, probabil de frica sa nu ii cer ceva in compensare pt intarzierea de o luna si ceva;

- sambata, cand am ridicat masina, acelasi reprezentant de vanzari si-a luat "concediu", probabil din acelasi motiv;

- dupa ce m-am invartit 5 minute prin showroom in cautarea unei persoane de la departamentul vanzari, am incercat sa discut la receptie cu cineva care sa ma indrume. In spatele biroului insa se afla un "baietas" care vorbea la telefon (presupun) cu un vecin de cartier, folosind foarte des apelative gen "fratioare". Am asteptat un minut sa termine de vorbit, dar nu s-a sinchisit prea tare de faptul ca astepta cineva si si-a continuat discutia. Am plecat si de-acolo fiindca zarisem niste personaje care pareau de-ale casei si care stateau linistite la cafele. Am trecut pe langa ei spunand suficient de tare cat sa ma auda jumatate de showroom "ce dealer de c...t", moment in care omuletii de la cafea s-au activat brusc si au venit sa ma intrebe ce vreau (toti 3). Singurul lucru bun a fost ca masina era aproape ireprosabila, spalata si pregatita de livrare. La observatia mea ca nu are covorase, ca si la alte aluzii legate de o compensare ceva pt faptul ca masina a intarziat, raspunsul a fost zero... pana la urma, i-am intrebat de la obraz cu ce ma "imbuneaza" - au oferit covorase, am acceptat, dar bineinteles ca au aparut cu niste covorase de cauciuc ordinare de genul celor din Cora... cu un breloc cu vw si sticla obligatorie de sampanie :D

Per total, a fost o experienta neplacuta, si ofer acestui dealer o binemeritata nota 3, cu recomandarea de fi ocolit de clienti.

Pana cand atitudinea nu se va schimba si cei de la Cardinal Motors nu vor intelege ca nu e suficient sa lase masinile sa se vanda singure, nu cred ca o sa mai sfatuiesc pe cineva sa le calce pragul. Nu mai vorbesc de faptul ca intarzierea a avut motive cel putin obscure, pe care le voi posta in momentul in care voi avea dovezi... banuiala mea e ca masina comandata a fost livrata altcuiva, iar cea pe care am primit-o a fost comandata ulterior....

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Sa te bucuri de ea alaturi de cei dragi! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

KLF, ai grija de masina! S-a terminat asteptarea now enjoy.

Ca idee, legat de faptul ca afara pe usa dealerului scrie VW si inauntru e :D , o sa iti spun ce mi s-a spus mie la noul loc de munca (cu maaari pretentii) , unde am crezut ca am scapat de mizeriile specifice unui loc de munca fara pretentii: "Mosule, te-ai mutat la alt job, nu in alta tara. Ce te miri atata?".

Asa ca si Cardinal Motors este tot (in) Romania, nu ai de ce sa te emotionezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu cate ceva de spus despre Cardinal Motors Ploiesti , si sper ca astfel vor pierde cativa clienti buni , pentru ca ce mi s-a intamplat este inacceptabil!

Dupa ce am comandat la Cardinal un golf V GTI in mai 2006 , model in 4 usi , a sosit la sfarsitul lui august dar in 2 usi in loc de 4 !!! NU mai conteaza ca mi l-au promis in 2 luni jumate si a intarziat o luna , dar sa comanzi masina cu o configuratie si sa iti vina cu o alta configuratie este inacceptabil .

Bineinteles ca ei au dat vina pe Porsche Romania ,importatorul general , si pe VW Germania.

Dupa ce am lansat o noua comanda cu speranta ca voi primi intr-un final masina dorita ,cei de la Cardinal Motors Ploiesti mi-au promis ca voi merge cu un alt GTI pana imi va sosi masina , dar au trecut 3 saptamani si nu au facut nimic....

Pentru cei care au probleme cu nervii , ii rog sa se gandeasca de doua ori inainte sa aleaga Cardinal Motors ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am primit de la Cardinal Motors in sfarsit o masina care sa mai aline asteptarea,poate am fost prea dur cu ei...sper ca GTI-ul nu va dezamagi .
Modificat de MirceaSol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
a sosit la sfarsitul lui august dar in 2 usi in loc de 4 !!!

Lol sa mor io:))))) scuze ca poate par rautacios dar e footere faza:))) :vinemosul: :wub: :eek: :( :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta e ceva profund in neregula cu oamenii angajati la Cardinal Motors, probabil aerul din showroom nu le prieste si le da asa... o stare de ameteala si nepasare. Poate pe patron nu il intereseaza ca pierde clienti sau poate chiar are prea multi bani si nu ii pasa. Sper ca la un moment dat o sa le dea cineva peste nas, eventual un dealer mai serios care o sa le sufle clientii. E incredibil sa comanzi o masina si sa iti aduca alta, e de-a dreptul ciudat sa intarzie masinile asa cum intarzie la astia. E clar ca cineva din conducere e raspunzator pentru tot ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cu siguranta e ceva profund in neregula cu oamenii angajati la Cardinal Motors, probabil aerul din showroom nu le prieste si le da asa... o stare de ameteala si nepasare. Poate pe patron nu il intereseaza ca pierde clienti sau poate chiar are prea multi bani si nu ii pasa. Sper ca la un moment dat o sa le dea cineva peste nas, eventual un dealer mai serios care o sa le sufle clientii. E incredibil sa comanzi o masina si sa iti aduca alta, e de-a dreptul ciudat sa intarzie masinile asa cum intarzie la astia. E clar ca cineva din conducere e raspunzator pentru tot ce se intampla.

Inca ceva referitor la Cardinal Motors. Te.ai uitat cumva daca tara de origine a masinii e Germania. Eu am cumparat de la cineva o masina care a fost cumparata de la Cardinal Motors si spre marea mea surprindere pe marea majoritate a pieselor in special elementele de caroserie pe langa sigla VW era si cea de la Seat. ...... deci masina era facuta in Spania si credeti.ma ca se cunoste diferenta fata de una facuta in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte multe piese sunt comune vw/seat/skoda. Pe absolut toate scrie vw/seat. Deci asta nu e un criteriu.... De cand stii tu ca se face polo in Spania ? :rolleyes: :rolleyes: :lol: . Te invit sa vezi si la octavia 1 si la fabia ca asa scrie pe foarte multe piese. ww/seat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inca un posibil client pierdut(eu) plus inca doi(siguri) clienti(prieteni de-ai mei) pe care cardinal ploiesti i-a pierdut cu siguranta!

Nu s-au deranjat sa-mi ofere un golf la drive test desi programasem cu 3 zile inainte, ba mai mult cand am sunat dupa masina mi s-a spus sa sun eu(auzi :Driver:)) sa vad daca au masina!

Intr-un final a ramas ca ma suna ei si dupa o saptamana..iata..nu au dat nici un semn de viata!

Ei spun ca nu au masini si ii vad prin oras in masini inscriptionate cardinal motors drive-test, la ore tarzii ,cate 4-5 cu sepci pe cap ca "baietasii" si tragand din pipa la greu!

vaide capu' vostru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt niste tzepari si magari cei de la cardinal motors ploiesti. beware of them!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In legatura cu Cardinal Motors, am cumparat un golf 5 GTI de la ei, masina trebuia sa ajunga in ianuarie 2007 , spre suprinderea mea am avut masina pe la jumatea lui decembire (nu mai stiu exact data) . Baietii s-au purtat mai mult decat ok , am avut cateva probleme cu masina , m-am dus la ei fara programare si spre suprinderea mea care ma asteptam sa mi-o tina cel putin o zi , ca nu aveam programare m-au asigurat ca pot sa ridic masina in maxim 3 h . Singura problema care am avut-o la Cardinals motors a fost cand am avut usa din dreapta lovita iar cei de la Cardinals mi-au spus ca au o problema de decontare cu ASTRA si nu imi poate repara usa pana nu rezolva cu cei de la astra (cei de la astra nu au vrut sa imi deconteze usa -> dupa mai multe discutii cu cei de la Cardinals au hotarat sa imi repare usa urmand sa vorbeasca ei cu cei de la ASTRA).

Per total pot sa spun ca sunt multumit de cei de la Cardinal Motors Ploiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mir ca au fost intelegatori,ca nu prea le sta in fire.asta e tu ai avut mai multa bafta sau la tine sa fi fost vreo exceptie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca oricum, sa va feriti de ASTRA!!!

si de cardinal si eu am nota...cam 8 asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu s-a mai scris de ceva vreme pe aici, de unde se trage concluzia ca masinile noastre sunt foarte bune sau am gasit alte service-uri mai bune :) .

Pe scurt: azi intr-un exces de zel am vrut sa vad ce face filtrul meu de aer schimbat de Cardinal Ploiesti in decembrie 2006 la revizia de 15000Km (de fapt 13500Km atunci). Desfac cele doua suruburi si :beer: constat ca garnitura de cauciuc de pe partea superioara a filtrului era rupta, datorita montajului prost facut, pe vreo 4-5 cm, asa ca motorul meu merge de vreo 6000Km(19600Km azi) cu praf, ca pe acolo tragea bine mersi de toate. Mentionez ca nu am umblat pana acum acolo si nici nu ma gandeam ca o operatie atat de simpla (sa asezi garnitura filtrului pe carcasa) pe care o poate face un copil de 7 ani, sa nu fie in stare sa o faca "meseriasii" de la Cardinal. Am filtrul, dar sunt convins ca daca m-as duce la ei ar zice ca am umblat eu acolo si nu au facut ei asa ceva. O sa-l pun inainte de revizia de 30000Km sa vad daca observa ceva( bineinteles ca azi am luat un filtru nou si l-am montat corect, EU! Urmeaza sa verific si filtrul de polen pentru ca acela se monteaza un pic mai greu si daca nu au fost in stare la cel de aer ma astept la orice...(eventual apa in masina)...Pentru doritori o sa fac si fotografii cu filtrul sa vedeti cum au reusit sa-l inghesuie in zona urechilor de pe spate! Nota 0!

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat si eu un VW Passat la Cardinal Motors. A trebuit sa anulez prima comanda pentru ca m-am trezit cu lemn de nuc pe plansa de bord la Highline, ceea ce nu cerusem. Am pierdut data fabricatiei initiala, ma rog am obtinut alta destul de repede, sper sa fie ok. Per total am fost multumit de modul in care am comunicat cu cei de la Cardinal Motors Ploiesti, in ciuda distantei (eu sunt din Bucuresti). Si pe mail si pe telefon a fost ok. Va tin la curent cu mersul comenzii si cu livrarea.

Am avut un discount ok la masina si am beneficiat si de taxa de inmatriculare gratuita din luna mai, care la un passat de 2 litri este de 567 de euro sau ceva de genul asta.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot prin ei am comandat masina. la fel cai si colegul geovadim, discount ok, comunicare cu agentul de vanzari ok...sa vedem cum se comporta cand va veni masina..initial ramasese ca ma suna cum afla CW dar deh..tot eu am revenit cu un telefon sa o aflu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hi all,

nu pot sa zic decat ca am dat mail unui angajat de la vanzari ...am primit un raspuns evaziv...am revenit de 2 ori

cu cerere de oferta ptr un Highline 2.0 tdi...si autrecut 10 zile si nici un raspuns..chiar asa sa fie de "interesati"?

ca si cum sunt in piata si nu iau un kg de rosii de aici ..ma duc la lata taraba...nu cred ca o sa-l mai cumpar de la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!