Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

ma rog ... ma intreb atunci de ce totusi motorina e mai ieftina in europa decat in romania ???

acolo polueaza probabil mai putin ......

<{POST_SNAPBACK}>

noi sintem de vina ca le luam masinile diesel :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, hai ca am dat-o in bara:

"In most countries the price of diesel is about 25 percent less than that of gasoline. In the UK and Spain, however, diesel costs virtually the same as gasoline; in Ireland it costs about 15 percent less. In Switzerland and Slovenia, diesel is more expensive than gasoline.... Diesel engines furthermore are about 25 percent more efficient than gasoline engines. Therefore in most countries you end up saving about 40 percent on your fuel costs if you drive a diesel rather than a gasoline-powered vehicle...Environmentally, diesel engines are superior in some important respects, inferior in others. All told, diesel engines are now just slightly less harmful to the environment than are gasoline-powered engines. Sure diesel smells; but gasoline smells, too!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Benzina sau Diesel? Sa va zic ce cred eu.

Mai intai, am avut vreo 3 Dacii SH, 1 Oltena TRS,1 Cielo si 1 Megane. Am mai condus 1,6 HDi si 1,5 Dci.

Merg cam 22 MKm / an fara concedii.

Am comandat Octavia 2, 140 Cp.

La benzina e super efectul de putere elastica: in a doua 90 kmh, a 3-a - 130kmh.

In schimb o foarte obositor sa mergi 2000km cu 5000 rmp.

Va zic asta din experienta deoarece am facut drumuri in afara Romaniei de multe ori si innebunesti sa mergi cu atita zgomot

In Romania merge si benzina dar am mai vazut cite o Octavia 1 cum ma depasea in forta (poate era cipuita). Si de obicei merg cam tare - depinzind de trafic. Megane-ul a vazut si 190.

Am ales dieselul si din curiozitate si pentru ca la Megane piesele se tot strica (mult mai des ca la cielo) iar diferenta la preturile carburantilor de azi acopera dobinda (50-60 Euro)

Inca nu am votat, o voi face la citeva luni bune dupa ce vine dieselul.

Vreau sa vad si costurile de intretinere.

O alta caracteristica dupa care am luat diesel nemtesc: motoarele de camion merg fara RK cam 1.000.000 km (un milion!)

O curiozitate pentru cei ca mine, ce au trecut de pe benzina pe diesel?

Depasirea eu o fac stind la aspiratie in fundul celui din fata si retrogadind 1 sau 2 trepte si neshimbind viteza in depasire. La diesel cred ca nu prea merge asa, pentru ca dupa 4000 rmp se cam plafoneaza. Din drive test nu mi-am dat seama ca a fost mult prea scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la diesel daca nu esti sub 2000rpm nu e nevoie sa retrogradezi cand ai nevoie sa ii dai talpa.. te tin balamalele mai ales la 140cp si peste 300nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta caracteristica dupa care am luat diesel nemtesc: motoarele de camion merg fara RK cam 1.000.000 km (un milion!)

.......

La diesel cred ca nu prea merge asa, pentru ca dupa 4000 rmp se cam plafoneaza. Din drive test nu mi-am dat seama ca a fost mult prea scurt.

1. Sunt multe TDI-uri trecute de 500-600 mii km fara nimic umblat la motor (ma rog, schimbata distributia de cateva ori - kitul de, ) deci eu cred ca poti face si 750.000 km cu un TDI/CDI

2. Da, peste 4000 nu mai trage ca acolo e punctul de putere maxima. Dar compensezi avansand o treapta de viteza. Iar cuplul poate fi demential (mai ales dupa cip).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sint prea atent la turometru in general cind conduc. Timpii de raspuns la pedala o sa vina odata cu primii km la diesel. O sa scriu impresiile cu siguranta aici. Cred ca totusi pentru Romania diferenta benzina/diesel e una legata in primul rind de puterea financiara. Cred ca o buna poza a pietei o sa fie vinzarea de SH (diesel vs benzina) . Imi aduc aminte ca acum 3 ani aveai de ales intre masini SH din vest (in general "aranjate") si gama Daewoo SH - vorbind din pct de vedere al cumparatorului traditional mediu si care trece la o "clasa" superioara [de la dacie :D ]

Cred ca se vor vinde acum SH masinile cumparate acum 3-5 ani si asta va face ca piata sa se aseze dpdv al proportiei diesel/benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sint prea atent la turometru in general cind conduc.

<{POST_SNAPBACK}>

O sa te obisnuiesti sa fii atent la turometru dupa ce iti vine TDI-ul. Nu de alta, dar nu se recomanda kick-down sub 2000RPM, iar accelerarile rapide corecte presupun o schimbare a treptelor pana in 3500rpm (mai exact 3250 acolo unde pica curba de cuplu la TDI-uri, nu stiu exact dar cam asa trebuie sa fie si la 2.0TDI).

Dupa parerea mea, turatul diesel-ului catre 4000 rpm (in acceleratii) nu se justifica decat atunci cand vrei sa aplici o curatare a injectoarelor.

Si bineinteles atunci cand vrei sa rulezi cu viteza maxima, ceea ce iarasi nu se prea recomanda la nici o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in 3500rpm (mai exact 3250 acolo unde pica curba de cuplu la TDI-uri, nu stiu exact dar cam asa trebuie sa fie si la 2.0TDI).

Dupa parerea mea, turatul diesel-ului catre 4000 rpm (in acceleratii) nu se justifica decat atunci cand vrei sa aplici o curatare a injectoarelor.

Doua pareri personale vis-a-vis de ce spui tu mai sus:

1. Eu zic ca merita turat si pana la 4000 inclusiv. Peste 4000 nu mai renteaza ca acolo se obtine in general punctul de putere maxima.

2. Mai degraba se curata evacuarea (inclusiv depuneri pe la turbinele VNT) decat injectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diesel: nu sint atent la turometru cu ochii, insa simt masina din turatie (dupa 12 ani de carnet)

cred ca la 4000 rpm are 180-190. e suficient pentru viteza. cu acceleratiile - mai vedem :D . Am si ceva singe latin (nu latino)

stiti un gasesc curba de putere si cuplu pt 2 L TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua pareri personale vis-a-vis de ce spui tu mai sus:

1. Eu zic ca merita turat si pana la 4000 inclusiv. Peste 4000 nu mai renteaza ca acolo se obtine in general punctul de putere maxima.

2. Mai degraba se curata evacuarea (inclusiv depuneri pe la turbinele VNT) decat injectoarele.

<{POST_SNAPBACK}>

1. Parerea mea ramane ca viteza ar merita schimbata atunci cand valoarea de cuplu maxim este depasita si implicit valoarea cuplului incepe sa scada.

2.Ai dreptate... m-am exprimat eu gresit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic...ramaneti la subiect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic...ramaneti la subiect!

<{POST_SNAPBACK}>

am stat vreo 2 ore sa citesc tot topicul... :banghead:

sincer e o problema serioasa... dupa cum spuneam intr-un alt topic in curand, sper, voi fi pus in situatia de a alege intre o Bora Variant benzina sau TDI. Din cate am vazut pe mobile.de diferentele de pret nu sunt mari dar cele benzinare sunt destul de rare. Sau sunt atat de bune incat lumea nu vrea sa le vanda :Driver: sau sunt mai multe TDI-uri pe piata. Avand un TDI cred ca daca (vorba unui prieten) te obisnuiesti cu un diesel si inveti sa-l conduci la parametrii maximi "faci un benzinar la semafor".. :lol: Nu stiu cum sunt motoarele TDI dupa 2000 dar cred ca daca o calci consuma ci un TDI destul de mult... Singurul motiv poate pentru care nu mi-as lua benzina e ca are consum mai mare (ca diferente de pret la combustibil nu mai e asa mare). Dilema insa ramane destul de mare: TDI sau banzina?

P.S. Cine zice ca nu intra TDI in competitie? Si inca si combi! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a prins toata lumea ca ti s-a pus pata pe combi... pacat ca in romania breakurile sunt vazute prost ( in general )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a prins toata lumea ca ti s-a pus pata pe combi... pacat ca in romania breakurile sunt vazute prost ( in general )

<{POST_SNAPBACK}>

Partea buna e ca sunt mai ieftine! :Driver: Pacat ca Bora Variant nu se importa in Romania.... Oricum, germenia e destinatia! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a prins toata lumea ca ti s-a pus pata pe combi... pacat ca in romania breakurile sunt vazute prost ( in general )

<{POST_SNAPBACK}>

thheo, asta e parerea ta pur personala, cum ai ajuns tu la concluzia ca in Romania breakurile sunt vazute prost??? Ma uit pe strada si observ ca foarte multe masini, poate 40% sunt breakuri, mai ales cele dupa `95, deci nu inteleg ce te face sa spui ca breakurile sunt prost vazute... Mai urmeaza sa spuna cineva ca masinile rosii sunt prost vazute.

In situatia mea actuala, nu as alege alta masina decat Break, si cunosc multa lume cu aceeasi preferinte.

Situatia e la fel de discutabila, ca si eterna problema benzina vs diesel :banghead: adica nu vom ajunge niciodata la o concluzie clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thheo, asta e parerea ta pur personala, cum ai ajuns tu la concluzia ca in Romania breakurile sunt vazute prost??? Ma uit pe strada si observ ca foarte multe masini, poate 40% sunt breakuri, mai ales cele dupa `95, deci nu inteleg ce te face sa spui ca breakurile sunt prost vazute... Mai urmeaza sa spuna cineva ca masinile rosii sunt prost vazute.

In situatia mea actuala, nu as alege alta masina decat Break, si cunosc multa lume cu aceeasi preferinte.

Situatia e la fel de discutabila, ca si eterna problema benzina vs diesel :Driver: adica nu vom ajunge niciodata la o concluzie clara.

<{POST_SNAPBACK}>

incearca sa vezi cate masini break a vandut VW si audi in romania, si vei vedea ca numai 20% maxim sunt break.

In schimb cele SH de dincolo reprezinta 80% break, ca asa prefera nemtii nu ca am vrea noi :banghead: Cand ajunci acolo si vrei sa-ti cumperi masina, ai 10 break-ri de unde alege si 2 "hatchback-ri" ...

Cred ca aici vroia sa bata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thheo, asta e parerea ta pur personala, cum ai ajuns tu la concluzia ca in Romania breakurile sunt vazute prost???

Te tot vad pe Autoshow si nu inteleg cum nu intelegi tu afirmatia lui Thheo. Acolo (si nu doar acolo) break-ul e vazut ca o chestie de carat cartofi, de intins un mort/ranit samd. E si un topic acolo "To break or not to break" daca nu ma insel.

Acolo, pe Autoshow, poti vedea adevarata mentalitate romaneasca (nu zic proasta ca fac pleonasm) cum ca masina ideala e benzina aspirata in 3 volume (cu "fund" - cum zic multi romani).

Editare ulterioara: Chiar si mie mi s-a zis o data ca "ce fac cu dricu ala".

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog... atacuri gratuite la adresa Autoshow. Plus ca nicaieri nu am vazut acolo scris ceea ce spui tu acum, da si tu un citat sau un link, daca vrei sa te credem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL: Eu stiu si din propria experienta a prietenilor mei cat de greu este sa vinzi o masina break second-hand de origine straina... sunt unii carora le place intr-adevar breakul, cum esti si tu..

cred ca e de ajuns offtopic intr-o singura zi :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL: Eu stiu si din propria experienta a prietenilor mei cat de greu este sa vinzi o masina break second-hand de origine straina... sunt unii carora le place intr-adevar breakul, cum esti si tu..

cred ca e de ajuns offtopic intr-o singura zi :)

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt si ei in galeata? :D

Sa nu mai fin OT: TDI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog... atacuri gratuite la adresa Autoshow. Plus ca nicaieri nu am vazut acolo scris ceea ce spui tu acum, da si tu un citat sau un link, daca vrei sa te credem.

<{POST_SNAPBACK}>

Offtopicareala (mi-)o inchid aici si o continui apoi aici -> click!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa vedem care mai e situatia in Europa.

Im Oktober 2004 waren 51,9 Prozent aller neuzugelassenen Pkw in Westeuropa mit einem Dieselmotor ausgestattet – soviel wie nie zuvor.

e drept, e vorba de octombrie 2004. s-au cumparat peste 50% masini diesel (din cele achizitionate noi), iar in Germania procentul sta undeva foarte aproape de jumi juma.

Austria, Belgia si Franta sint pe undeva pe la 70%.....

http://www.autobild.de/erlkoenige/neuheite...artikel_id=7670

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autobild.de/erlkoenige/neuheite...1c4a6f2406d09bd

Comform ADACmajoritatea celor ce isi cumpara o masina idesel ies in pierdere datorita cresterii pretului motorinei, impozite si asigurari mai mari, de pretul achizitiei nemaivorbind. Astea, binenteles, in cazul in care media este de 20.000 km/an. Foarte multi abia parcurg 10.000, caz in care ies in pierdere clara. Singurii posesori de diesel care sunt in avantaj sunt cei care parcurg anual minim 30.000 de km.

Asta asa... pe scurt.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai uitat un cuvant cheie.

masina "noua".

:lol:

si domnii aia uita un alt lucru. cand vinzi masina recuperezi o parte din bani.

si inca ceva.

n-am vazut neamt care si-a cumparat diesel si n-a facut 25000-30000 km pe an, execptandu-l bineinteles pe batranelul ala care se ducea cu masina la biserica si la piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut fratilor ba io zic una si buna vrei economie iti iei diesel vrei putere iti iei benzinos "parerea mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!