Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

Offtopic : o poza cu "gurmandul" meu :) in stationare ( aglomeratie ) fara clima - scuze pt calitatea pozei.

post-7514-1179483855_thumb.jpg

Daca tot consuma asa "putin" vrem o poza la consum instant insa la treapta I si a II ca in bucuresti nu exista treapta III de cand cu reparatiile,mitinguri si formula 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci poza este facuta azi la ora care se vede pe BC la Unirii cum cobori dinspre Rahova .

Ce esti curios cu instantul ? :) Iti spun daca nu stii - iarna ,frig motorul nu ajunge sa se incalzeasca ( nu se ridica acul ) la o plecare mai in 3000 r/min consum instant pentru 1 secunda 96% :) dar se duce si nu da in nas ! Daca ti as povesti de perioada calduroasa nu sare de 36% in aceleasi conditii ( exceptand temp. si chiar cu clima nu depaseste un 40-50% ) dar pleaca si cu 18-20% depinde cum ai talpa !

LE: cu poza nu am vrut sa arat cumva ca "doamne fereste" consuma mai putin decat diesel......dar se afirma mai inainte ( unde a raspuns si cat are a lui NETFLOW in stationare - GT 1.4 - 0.4 l/h ) ca te rupe si in stationare o benzinara , era o dovada ca nu este chiar asa cum vor unii sa creada.

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se duce si nu da in nas !

... comparativ cu diesel care da in nas sau ce ca nu m-am prins? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu domnu Ice ....era o expicatie mai "detaliata" pentru IRO ca era curios ,nimic mai mult , nu ca as insinua ceva....departe de mine ideea ca diesel ar face asa ceva comparativ cu benzinarul. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Eu am plecat la drum cu urmatoarele calcule:

Octavia 2 Trend 1.6 mpi 102 cp - pret DDP 15.121 EURO

Octavia 2 Trend 1.9 tdi 105 cp - pret DDP 16.681 EURO

Din start diferenta este de 1.560 EURO.

Taxa de prima inmatriculare: 185 EURO pentru mpi, 560 EURO pentru tdi.

Deci cu inca 375 EURO diferenta ajunge, la 1935 EURO. Cu banii respectivi iau 1900 L de benzina.

Diferenta de consum mediu intre cele 2 variante este de aprox 2 L/100 km. Asta inseamna ca diferenta o voi scoate dupa 95.000 km.

Deci, daca merg in medie 68 km/zi (care este f. mult in cazul meu), inseamna ca dupa 4 ani - daca sunt norocos si pot sa zic ca nu am avut probleme cu turbina - e ok motorul diesel :)

Vesti nasoale:

1. impozitul auto la 1.9 tdi este de 2,5 ori mai mare decat la 1.6 mpi (deci la aia 4 ani mai e de adaugat).

2. motorul tdi (la octavia) este mult mai galagios decat mpi.

Cineva imi zicea ca se simte mai bine sa dea odata toti banii si apoi sa dea mai putin "la pompa". Daca iei in leasing e gresita si aceasta idee: Iau o masina mai scumpa, deci am rata mai mare... platesc tot in timp banii, numai ca mai dau si dobanda la ei. :)

Dupa calculele astea am hotarat sa raman la varianta din semnatura. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adauga ca motorina e 3,06 lei iar benzina ~3.3 lei 95 dar cum putin merg cu asta si multi pun MOL98,OMV 100 etc mai refa calculele.

Diferenta de consum cred ca extraurban e ~2l la suta iar in oras de la 3l la suta in sus.Merg zilnic cu o Skoda Fabia 1.4 75cp si ma sperie ca tot timpul vad consumuri de peste 10% si nu merg cum merg cu Octavia mea...Afara 1.4 de pe Fabia ia si 6.6-7%, asta intr-un mod mai sprinten.

P.S. Sa te bucuri de ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, diferenta de consum poate fi si de 3L %, dar pretul motorinei a mai crescut si el. Practic dif intre diesel euro4 si premium fara plumb este de pana la 10 bani (ex 1.000 ROL).

DAR sa nu uitam si de reviziile (in genere intretinerea) mai scumpa la diesel, care insumate in cei 4 ani mai dau si ele o diferenta financiara.

P.S.: benzinarele Vwag au fost intotdeauna gurmande.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar lasa si in Ro LL service atunci sa vezi ce avantaje ai avea la diesel. Asa .... la 15.000 km nu inteleg care sunt costurile mai mari la diesel la revizii? Doar filtrul de combustibil este diferit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si cu interval lung de revizii, eu unul tot la 15k km as schimba uleiul si filtrele la masina. La cum se prezinta situatia pe la noi, si considerand ca tin la masina, nu ma intereseaza intervale mai lungi de service-are. Asa am facut pana in prezent cu fiecare masina, si pe viitor masinile mele vor avea acelasi tratament.

Daca as fi trait in .de sau similar, poate ca merita luat in discutie intervalul mai mare de service-are.

Nu uita ca la diesel (in special la PD-uri) uleiul este sensibil mai scump decat la benzinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alooo, domnilor, nu pomeneste nimeni nimic de pretul de revanzare??? In mod sigur la revanzare dupa 3-5 ani scoti 1000 euro in plus pe diesel decat la benzinar, deci din start toate calculele tale pot fi injumatatite, ca nu mai ai de "amortizat" decat 1000 euro! Dar eu cred ca la revanzare iti vei recupera toti cei 2000 euro diferenta, deci vei face economie din primul km!

In 3 luni am facut putin sub 3000 km, asta insemna o medie de 10-12.000 pe an, hai sa zicem maxim 15.000 cu concedii etc. Conform calculelor tale ieseam mai bine cu un benzinar, dar sper ca la revanzare sa-mi scot parleala! Nu mai vorbesc de sentimentul maret cand alimentez de 50 ron si nu se mai termina motorina! Categoric, sunt mai fericit, si asta nu poate fi exprimat in bani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL: nu, nu am treaba cu calculele de revanzare. Nu imi iau masina cu gandul ca ma apuc de afaceri cu masini.

Eu am facut doar calculele concrete. La revanzare sunt multe lucruri care nu pot fi stabilite de la inceput: Nivelul de uzura, omul care o cumpara, locul de vanzare, eventualele zgarieturi... etc. E posibil ca cineva sa vanda un benzinar mai scump decat vinde altcineva un diesel. Depinde DOAR cui i-o vinde si in ce conditii.

Sentimentul ala maret ti-l mai poti zdruncina un pic cand te gandesti ca lunar platesti rata cu 2 mil in plus doar pentru ca e diesel. :Driver:

Sa nu ma intelegeti gresit. Nu sunt impotriva dieselelor. Isi fac toti banii, dar DOAR la peste 30.000 km/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macosoft...e adevarat daca dai peste un fraier, iti da mai mult pe o benzina aflata in aceeasi stare(km,zgarieturi) decat pe un diesel. Sa-mi spui si mie cand gasesti un asa cumparator.

Masina pana la urma mananca bani, si trebuie sa reduci pierderile.Asa ca la mine unde diferenta era de 950E a fost foarte usoara alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz nu ai inteles ce a zis macosoft. Mai citeste o data postul sau ;)

El spunea ca daca nu intretii cum trebuie un diesel poti avea supriza sa il dai mai rau ca o benzina bine intretinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macosoft, poti pune un pret 1900 eur pt placerea unui om?

Poti masura cu 1900 eur senzatia unui cuplu maxim (si ce cuplu) la numai 2000rpm?

Intradevar, sunt si unele dezavantaje (galagie + un pic la demaraj), dar pe bune, atata timp cat nu e vb de o masina pur sport, voi alege dieselul in continuare fara nici o retinere.

Asta e parerea mea.

merci,

ionut.

"mai sunt 55 de posturi pana la vizualizare anunturi on line"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

La viteze de peste 180 un diesel consuma cam ca si un benzinar. Dar ca sa ai un diesel care sa mearga cu minim 230, te costa de te rupe motorul. E MUUUULT mai scump decit un benzinar echivalent. Deci daca pe un asa motor diesel dai cu vreo 8,000 euro mai mult, atunci e mai ieftin un benzinar din toate punctele de vedere, inclusiv la revinzare. Cei 8,000 euro dati in plus pe motorul diesel NU ii scoti la revinzare decit daca dai peste un... becali ;) ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sunt in principiu un adept al motoarelor pe benzina, motorul pe care il am acum este diesel pentru ca pe golf era cel mai potent motor - inclusiv ca potential de remapare - in momentul in care am luat masina.

Din aceasta postura si beneficiind si de remapare nu sunt de acord cu cele afirmate in postul anterior pentru ca am constatat un consum semnificativ mai scazut la diesel in conditiile descrise.

Asta nu inseamna ca daca ar trebui acum sa aleg un golf nou as lua tot diesel ... ;)

Un GT TSI sau un GTI ar fi alegerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu conduc sportiv si nici nu ma deranjeaza zgomotul de diesel. Am luat in considerare doar partea financiara pentru urmatorii 4 ani. Pentru un diesel imi iesea leasingul mai mare cu 200 ron/luna. De banii aia merg 4 ani lejer cu benzinarul ca si cum nu ar consuma nimic. In plus - asa cum ziceam mai inainte - impozit mai mic, revizii mai ieftine.

Alextz: exista o vorba: "In fiecare zi un fraier iese afara din casa. Tot ce trebuie sa faci este sa te intalnesti cu el" ;)

leeloo: Cuplul este intr-adevar mult mai mare la diesel decat la benzina. Intrebarea fireasca este: LA CE MA AJUTA? (nu ma deranjeaza ca motorul pe benzina are 3-4000 ture)

Daca vreau un cuplu cu adevarat mare iau un tractor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut niste calcule la serviciu cu colegii mei...concluzia, iesi mai bine cu benzina. Concluzia noastra ;) nu va luati dupa noi. De asta cam toti de la noi de la serviciu avem benzine, 1.6, 1.4, 2.0 tfsi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unora le place un cuplu distribuit pe o plaja mai larga, sa poata urca si la un 5-6mii de ture... e frumos, e altceva ;)

Tot ei isi doresc niste motoare mai simple.. si uite asa, traim toti si se vand de toate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leeloo: Cuplul este intr-adevar mult mai mare la diesel decat la benzina. Intrebarea fireasca este: LA CE MA AJUTA? (nu ma deranjeaza ca motorul pe benzina are 3-4000 ture)

Daca vreau un cuplu cu adevarat mare iau un tractor.

... doar daca ai de gand sa te apuci de agricultura ;).

pe mine cuplu max si turatie minima ma face sa ma gandesc la depasiri de masini si la serpentine, in nici un caz la agricultura.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cand o sa inceteze mascarada asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat. Parca am fi niste analfabeti in tehnica cand fiecare se bate cu pumnul in piept ca a lui este cea mai tare. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aleg si benzina si motorina....A8 3.3 TDI sau A8 3.7.

mi-e absolut indiferend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea NU este cea mai tare! As fi luat un 2.0 TDI daca banii nu erau o problema. Eu am facut o simpla comparatie intre 1.6 mpi si 1.9 tdi si nu se justifica diferenta de bani (cel putin in cazul meu).

Negoita: este un forum VW cu discutii "benzina sau motorina". Nu e nici o mascarada, incercam sa punem in balanta toate aspectele. Daca nu te intereseaza acest subiect, schimba pe altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand se compara benzina vs motorina acceasi cilindree si acelasi tip de motor,TDI e turbo,FSI,PMI nu sunt....comparatia e gresita din capul locului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!