Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

cand am comparat , am comparat turbo diesel cu benzina. asa am crezut ca are rost. nu sdi cu benzina, desi asa ar fi corect. ai dreptate.

dar revenind la comparatie, nu te-am intrebat de unde au scos 163 cai ca stiu. dar de ce au preferat sa ramana cu 2.0 i la 150 si cu 2.0 d la 163..asta era ideea.. si sa nu ma iei cu costuri mici ca vorbim de BMW.

consumul la mine nu e relevant. am si 6.5 si 7.5..si 8. depinde de mers. eu merg 75% mai sportiv, si am si tiptronic.

si eu mi-am cumparat masina pt consum si ma bucur si de cuplu. si de puterea remaparii, in curand. pe de alta parte sunetul motorului de benzina (avantaj el aici ca poti pune si evacuare) nu e comparabil cu cel de diesel. fiecare are plecerile lui. dar la 100 cai nu mi se pare asa putere a motorului incat sa il urc la 5000.

daca vroiai putere si turatii nu alegeai 1.4.

ps: mi-a placut aia cu "dieselul de 100 cai e mai puternic". eu zic ca si benzina si dieselul la 100 cai sunt la fel de puternice.. :)

ideea era ca la 100 de cai, care mi se pare o putere normala, nu mare, as alege diesel,. macar din rempare si tot obtii mai multi cai. adica ce vreau sa spun ca 100 de cai nu te baga in scaun. fie ei diesel sau benzina.

LE: probabil ai sa ma intrebi cum am luat masina pt consum, cand imi consuma asa mult?

pai 1. - 1.6 benzina mi-ar lua mai mult.

2. - cand merg usor recuperez la consum.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentaliatea romanului e ca dieselul consuma mai putin.

Corect. INsa cand vorbim de motoare de pana in 100 cai sa zicem.

Daca vorbim de 150-200-200si de cai atunci nu va mai fi asa mare diferenta de consum.(A SE vedea consumul la 2,5TDI V6 de la Vw-AUDI)

Confirm, dieselul V6 de 155CP papa mult in oras (l-am condus pe Superb si mi-a indicat dupa maibine de 50km 11.5% !). Deja comparabil cu consumul benzinar...

Revenind la topic, apreciez atat dieselul cat si benzina, am condus din amandoua, insa ca timp mai mult masini pe benzina.

Diesel - avantaje / dezavantaje:

+ consum redus

+ motorul nu se incalzeste

+ cuplu la turatii mici

- rafinament perfectibil (inca zgomotoase, nu generalizez)

- costuri intretinere mai mari

- grad poluare mai mare

- la motoarele VAG, consum de ulei (nu e generalizat, dar anumite motorizari PD in special, fiti sinceri, papa 1l/10.000km nativ)

Benzina - avantaje / dezavantaje:

+ silentiozitate

+ reprize bune

+ costuri reduse de intretinere

+ grad poluare mai redus

- consum mai mare

- tehnologia a ajuns la un nivel de plafonare, pe moment

- dpdv al MK, este vazuta ca fiind doar pt sportivii clasici, acum dieselul este in voga

Sper sa fi punctat obiectiv aceste caracteristici, repet, nascute si din propria experienta. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cine a zis ca a ales 1.4 fsi pt putere? Eu l-am ales pt a fi silentios si a consuma cat mai putin. La masina asta, la altele am preferat altceva, cu care am presupus ca se va merge mult in oras am considerat ca asa e ok. Eu abia astept sa vad cum merge 1.4tsi 140 sau 170cp ca tare imi face cu ochiul. Si asta din cateva motive. E silentios, are turbo si consuma rezonabil, pt mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ne rezumam la motoare VW. Tocmai voiam sa propun unui posesor de Clio diesel sa citeasca pe forumul nostru ce inseamna diesel by VW. Daca noi ne laudam ca BMW a scos si Mercedes a dres e super!

Oricum nu inteleg ideea cu scosul cailor. La modelele standard, cai echivalenti unui 2.0 TFSI are numai un 3.0 TDI. Diferenta de pret este inimaginabil de mare pentru majoritatea oamenilor care au postat aici.

Eu, chiar daca am o masina pe benzina, voi alge urmatorul motor un 2.0 TDI doar pentru ca-mi place motorul (pret/performante). Pentru ca pretul conteaza, nu-i asa? Daca pana la data cand voi achizitiona urmatoarea masina un 2.0 TFSI va fi apropiat la pret de un 2.0 TDI si se va dovedi un motor fiabil, probabil ca-mi voi schimba opinia.

ma refeream la BMW pt ca acolo e clara diferenta.

vorbimde acceasi capacitate cilindrica..ce sa comparam 2.0 cu 3.0 ?

@ netflow..daca nu pt putere si mers mai repede..ce legatura are turatul?? ca doar nu il turezi cand stai pe loc sa il auzi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg rationamentul tau. Cum adica un motor de 100cp nu l-ai tura la 5000rpm. De ce? ce are? Nu merita? Trebuie sa stea in colt? De ce ai impresia ca 100CP pe un motor diesel sunt alti 100 cp decat la un motor otto? Pai pt putere se tureaza un motor. Si pt mers mai repede, desi asta e relativ. Si din cand in cand il mai turez si la semafor. Ca tare frumos suna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ma fac inteles. :)

nu am zis ca nu l-as tura. l-as tura pana sa scot puterea maxima. tocmai ca dieselul nu prea agreeaza turele. dar la faza cu 5000 ture am zis-o ca are relevanta pt motoare mai mari si mai puternice.

dar cine a zis ca 100 cai de diesel sunt altii fata de benzina?

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel - avantaje / dezavantaje:

- grad poluare mai mare

Benzina - avantaje / dezavantaje:

+ grad poluare mai redus

nu cumva e invers? de verificat...

@George74 si pentru @DORU_14

Exemplu:

Comparatie e facuta la passat 2.0 TDI si 2.0FSI

Emisii CO2, g/km

Cutie de viteze manuala 159 - 162 si 197 - 202

Cutie automata/tiptronic 173 - 178 si 209 - 214

Sau ma insel eu?

Modificat de Hora_ce
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, dieselul V6 de 155CP papa mult in oras (l-am condus pe Superb si mi-a indicat dupa maibine de 50km 11.5% !). Deja comparabil cu consumul benzinar...

Revenind la topic, apreciez atat dieselul cat si benzina, am condus din amandoua, insa ca timp mai mult masini pe benzina.

Diesel - avantaje / dezavantaje:

+ consum redus

+ motorul nu se incalzeste

+ cuplu la turatii mici

- rafinament perfectibil (inca zgomotoase, nu generalizez)

- costuri intretinere mai mari

- grad poluare mai mare

- la motoarele VAG, consum de ulei (nu e generalizat, dar anumite motorizari PD in special, fiti sinceri, papa 1l/10.000km nativ)

Benzina - avantaje / dezavantaje:

+ silentiozitate

+ reprize bune

+ costuri reduse de intretinere

+ grad poluare mai redus

- consum mai mare

- tehnologia a ajuns la un nivel de plafonare, pe moment

- dpdv al MK, este vazuta ca fiind doar pt sportivii clasici, acum dieselul este in voga

Sper sa fi punctat obiectiv aceste caracteristici, repet, nascute si din propria experienta. Multumesc!

La benzina ai subliniat reprize bune - la ce reprize te refereai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Eu spuneam " La modelele standard, cai echivalenti unui 2.0 TFSI are numai un 3.0 TDI". Ma refer la motoare VW standard, luand ca si referinta CP.

Daca luam ca si referinta capacitatea cilindrica diesel + cuplu +consum, benzina +putere (momentan). Celelalte datelii au fost spuse si raspspuse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro, dar ai 95 % dreptate. cai de 2.0 TFSI ii are un 3.0 TDI (presupun, ca nu stiu exact cat are un 3.0 tdi ..:) ). ..dar ce zici de 185 cai de pe Leon TFSi si de 170 de pe passat. cam mica diferenta, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, reprizele despre care aminteam sunt 0-60km/h in general la aspirate si 0-100km/h la modelele turbo. Ma refer la motorizarile cu puteri comparabile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

2.0 TFSI = 200 CP

2.0 TDI = 140 CP

3.0 TDI = 204 CP

Nu stiu exact la ce diferenta te referi.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa confirm si eu Superb 2.5 V6 TDI Tiptronic consuma in oras 10-15%(conteaza cum mergi cu el, are tatal meu unul de nou masina de servici,acum avand 80k km la bord).Dar un V6 pe benzina sau un 1.8T ca sunt si asa la servici, consuma cel putin 13% in oras iar V6 pe benzina se apropie de 20% cu piciorul putintel mai greu.

Motorul diesel nu e facut pentru turatii???Cine a zis asta? Sunt uni pe tdiclub care au ALH cu injectoare Race,Chip,VNT 17,FMIC si care le conduc la maxim si tot au 200k mile daca nu mai mult.Asta cu dieselul care nu trebuie turat e chiar aiurea rau.

Da motorul pe benzina este superior in multe cazuri,inainte de Superb am avut un S80 T6 si ala chiar merita,benzina biturbo era totusi penalizat de cutia automata in 4 trepte si transmisia fata. Consumul pot sa zic ca era chiar rezonabil (cam cat se vehiculeaza pt un GTI 15-18% in oras si afara de la 10 in sus).

Ca o concluzie urmatoarea masina comandata( de 2 sapt) este un Audi A4 3.0 Tdi.De ce? Pentru ca zgomotul este minim mai ales in mers,confortul de a conduce o masina cu cuplu f mare este stiut si pretul de revanzare care sper ca va fii mai mare decat un motor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu cand am zis variantele mai sus am gresit cu ceva? nu sunt de serie...? sunt corecte? deci s epoate si asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TFSI = 200 CP

2.0 TDI = 140 CP

3.0 TDI = 204 CP

Nu stiu exact la ce diferenta te referi.

A4 3.0 TDI - Are 233 cp (mai nou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

.. si 2.0 TDI se ofera si la 170 CP (de ce nu o fi oferit si in Romania?)

Bogdan : "..dar ce zici de 185 cai de pe Leon TFSi si de 170 de pe passat. cam mica diferenta, nu?" Ce motor de "Leon TFSI" compari cu 2.0 TDI de pe Passat?

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. si 2.0 TDI se ofera si la 170 CP (de ce nu o fi oferit si in Romania?)

Ma refeream la faptul ca 3.0 tdi 233cp este inlocuitorul celui de 204cp. nu este doar o varianta mai puternica.

la 2.0 tdi nu e asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. si 2.0 TDI se ofera si la 170 CP (de ce nu o fi oferit si in Romania?)

Bogdan : "..dar ce zici de 185 cai de pe Leon TFSi si de 170 de pe passat. cam mica diferenta, nu?" Ce motor de "Leon TFSI" compari cu 2.0 TDI de pe Passat?

sa stii ca am auzit oameni care si-au comandat 2.0 170 cai. era si pe forum cineva.

deci pt LEonul nou, pana de putin timp, TFSI avea 185 CP. si pe noul passat 2.0 poate sa fie cu 170 cai. asta e dif mica zic. legat de ce mai intrebat tu.

postul #484:

"Eu spuneam " La modelele standard, cai echivalenti unui 2.0 TFSI are numai un 3.0 TDI". Ma refer la motoare VW standard, luand ca si referinta CP.

Daca luam ca si referinta capacitatea cilindrica diesel + cuplu +consum, benzina +putere (momentan). Celelalte datelii au fost spuse si raspspuse"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Repet intrebarea, Leonul la care te referi are motor de 2.0?

Motorul de 2.0 TDI 170 nu este in oferta standard din Romania pentru Audi A4, de exemplu, dar exista ca si model. Presupun ca se poate comanda si motorul de 170 din Romania, atata vreme cat exista in oferta din Germania.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu nu mai stiu si alt motor TFSI. deci da, e din 2.0. motorul care e si pe Golf 5 GTI

am inteles ca il vor aduce si pe el la 200 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, dieselul V6 de 155CP papa mult in oras (l-am condus pe Superb si mi-a indicat dupa maibine de 50km 11.5% !). Deja comparabil cu consumul benzinar...

Aici cred ca e putin subiectivism :huh: mai ales la cat ti-ai laudat consumul la 1,8T :P

Revenind la topic, apreciez atat dieselul cat si benzina, am condus din amandoua, insa ca timp mai mult masini pe benzina.

Diesel - avantaje / dezavantaje:

+ consum redus

+ motorul nu se incalzeste

+ cuplu la turatii mici

- rafinament perfectibil (inca zgomotoase, nu generalizez)

- costuri intretinere mai mari

- grad poluare mai mare

- la motoarele VAG, consum de ulei (nu e generalizat, dar anumite motorizari PD in special, fiti sinceri, papa 1l/10.000km nativ)

Rafinamentul, gradul de poluare si costurile de intretinere sunt iarasi argumente subiective. S-a tot discutat pe forum si se pare ca nu pot fi luate ca principii obiective de clasificare.

Benzina - avantaje / dezavantaje:

+ silentiozitate

+ reprize bune

+ costuri reduse de intretinere

+ grad poluare mai redus

- consum mai mare

- tehnologia a ajuns la un nivel de plafonare, pe moment

- dpdv al MK, este vazuta ca fiind doar pt sportivii clasici, acum dieselul este in voga

Silentiozitatea, reprizele bune, costurile reduse de intretinere si "voga" iarasi sunt subiective.

Sper sa fi punctat obiectiv aceste caracteristici, repet, nascute si din propria experienta. Multumesc!

Nu prea mi se pare ca iese "obiectiv" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici unul din noi nu poate fi obiectiv 100%, dar forumul exista pt ca aici se dezbat PARERI DIFERITE:

- mi-am aratat disponibilitatea de a demonstra consumul real al unui 1.8T, condus de cineva care stie limitele motorului, atat cele inferioare, cat si superioare (eu mi-am propus sa le prezint pe cele de jos in privinta consumului); in plus, parerea ca V6-le de 155CP papa mult urban este impartita si de alti colegi forumisti, nu vad motivul reactiei tale vizavi de acest aspect.

- in privinta poluarii, nu tb luat in calcul numai CO2-ul, exista si alti compusi periculosi pt mediu

- rafinamentul, gradul de poluare si costurile de intretinere sunt argumente folosite si de publicatiile de profil sau de soferii care fac testarile respective, deci pot fi luate ca principii obiective de clasificare; la fel, in privinta silentiozitatii, reprizelor mai bune sau a costurilor reduse de intretinere. Singurul aspect SUBIECTIV este "moda" actuala pt diesel in Europa. Ca fapt divers, in Kiev 99% din masini sunt benzinare.

O intrebare: pe ce experienta te bazezi cand faci aprecierile tale vizavi de afirmatiile mele? Poti fi 100% sigur ca esti obiectiv, in cazul in care chiar ai ani pe masini diesel/ otto in spate? Nu uita, aici fiecare are propriile pareri si e normal asa, ca unele coincid este altceva, insa experientele fiecaruia sunt absolut unice!

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa afle reprizele 80-120 in treapta IV respectiv V al unui TDI 2.0 de 140 cai.

Nu le stiu exact dar am auzit ca sunt mult peste un benzinar de pana la 3.0l , chiar cred ca sunt egale cu un un A4 3.2 Fsi sau in orice caz foarte aproape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DORU_14

Asa este nimeni nu poate fi obiectiv. Nu m-am luat intr-un sens rau de consumul de la 1.8T ci doar mi s-a parut subiectiva observatia. Nu e cu rea intentie.

Si acum sa discut de ce mi se par respectivii factori subiectivi:

- Rafinamentul: diselarii vor spune ca "rontaitul" e cool, benzinarii ca "motorul in ture suna bestial".

- Poluare: diselarii o vor da cu CO2-ul, benzinarii vor reprosa NO (sau ce naiba scoate dieselul)

- Costurile de intretinere: intradevar piesele de diesel par mai scumpe per unitate, dar se pare ca se pare ca la benzina sunt mai multe maruntisuri (mai ieftine) de schimbat

- Silentiozitate: la viteze mici dieselul e mai zomotos, lucru care se atenueaza la viteze peste 110-120, de unde benzinarele incep sa devina galagioase

- Reprize bune: benzinarii isi vor umfla muschii cu 0-100 km/h iar TDI-istii iti vor da in cap cu 80-120 km/h

Liniile de mai sus sunt concluziile mele ca urmare a citirii informatiilor de pe forum si am observat ca este "periculos" sa folosesti argumentele de mai sus intr-o comparatie diesel/benzina. Si lista nu este completa!

Faptul ca anumite reviste de profil le folosesc ca argumente nu le face obiective, pentru ca si jurnalistii sunt subiectivi. Altfel am avea niste recenzii auto care ar semana cu fisele tehnice.

Nu pot fi obiectiv, dar cred ca pot spune subiectiv de ce am ales diesel si asta fara a naste flame-uri :P ba chiar am facut-o in topicul asta acum cateva pagini :huh:

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... si a aparut TSI-ul ca sa impace si capra si varza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!