Jump to content

Photo

D.I.Y. - Montare cotiera de Golf IV

• Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 bj

bj
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:Golf VI
  • Motorizarea:1.6 TDI

Posted 04.07.2006 @ 19:42

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Posted Image Posted Image Posted Image

Deci, sa o luam cu inceputul!

Se ia una bucata cotiera de Golf IV, adusa de Codatel (vezi aici) conform pozei 1. E nevoie si de niste scule. In prima poza se vad doar 2 surubelnite dar iata care a fost setul complet:
- surubelnita cruce
- surubelnita normala
- surubelnita torx de 20 (T20, popular ii mai zice gheara de pisica/soarece)
- cheie de 10/12
- 2 inbusuri (nu stiu exact masurile, eu am un set complet acasa si le-am folosit pe antepenultimul si pe penultimul; unul dintre ele - cel mic - vine cu setul cotierei)
- cutter

Operatiunea decurge astfel:
Masca de sub schimbatorul de viteze si de sub frana de mana este tinuta in patru suruburi conform pozelor 2 si 3. Suruburile sunt in dreptul schimbatorului de viteze si al pedalei de aceleratie si sunt mascate cu niste "dopuri" care se scot cu o surubelnita normala. Ei, dupa scoaterea dopurilor, la mine a fost o adevarata poveste pentru ca cele 4 suruburi aveau 3 feluri de capete diferite: 1 bucata surub normal de 6, 1 bucata holsurub (asta cred ca mi l-au pus la PoRo la noi, hihi :blink: ) si 2 bucati torx T20. Suruburile se desfac cel mai bine tragand la maxim scaunele in spate.
Dupa desfacerea celor 4 suruburi, se scoate scrumiera din spate si se desfac cele 2 suruburi din poza 4.
Se desface ornamenul din poza 5 si acum se poate ridica acea masca de plastic care pleaca de sub climatronic si ajunge pana in spate. Eu nu am stiut cum sa desfac mansonul schimbatorului de viteze asa ca toate operatiile ulterioare le-am facut cu acest plastic atarnat prin masina (deh, minitehnicus :cheers: combinat cu mesterul strica). Desfaceti usor mufa butonului de deschidere a busonului de combustibil (iese usor prin apasarea marginilor)
Aici vine partea in care am uitat sa fac o poza cred ca si pentru ca aici m-am chinuit cel mai mult. Deci: dupa ridicarea plasticului respectiv in partea dreapta a franei de mana se vad 2 gauri in care se pot monta 2 din cele 3 suruburi de sutinere a cotierei. Aici eu m-am chinuit putin pentru ca singura modalitate pe care am vazut-o a fost sa bag suruburile pe dedesubt si deasupra sa am piulita. Spatiul este destul de ingust pe acolo, iar unul dintre suruburi am reusit sa il bag doar dupa ce am fortat putin in sus suportul (pentru a putea baga pe dedesubt surubul). Al treilea surub de sustinere nu am avut de ce se il prind asa ca am optat sa il pun si sa ii strang piulita la maxim astfel incat se se sprijine pe un alt surub care era chiar sub el. Rezultatul se poate vedea in pozele 6, 7 si 8.
In poza numarul 9 se poate vedea partea care trebuie decupata, iar poza numarul 10 este dupa decupare.

Montarea de aici e floare la ureche. Singurul lucru care l-am facut eu a fost sa fortez putin intrarea cotierei in gaura pe care am decupat-o intrucat nu am nimerit-o fix pe fix si a trebuit sa trag de ornament putin spre dreapta.

Restul pozelor reprezinta rezultatul montajului.

Acum ma bag la ceva potol dupa care o sa ies la o plimbare sa o probez :Driver:

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie.

Edited by bj, 04.07.2006 @ 19:42.

#2 codatel

codatel
  • Maşina:Honda
  • Model:CBR
  • Motorizarea:600 RR

Posted 04.07.2006 @ 22:06

Un forumist adevarat care nu tine doar pentru el ceea ce a realizat.
Felicitari cu toate ca ramasese ca o montam impreuna :Driver:

surubul pe stanga o rezolvai cu inca o piulita sau doua cumparate de la magazin si vreo 2 saibe.. si iesea la fix si o strangeai.

deci acum se stie ca se pot monta si pe seat leon.. cele de pe golf4/bora.

inca o data felicitari :cheers:

#3 MOTANUL

MOTANUL
  • Maşina:Seat
  • Model:Leon Spirit
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 05.07.2006 @ 08:05

Bravo - artist fotograf... Pozele vorbesc de la sine ! nu mai am nici o nelamurire. Insa am o sugestie (acolo unde a trebuit decupat ar trebui spatiul umplut cu ceva - o garnitura de caucuic) Cu acest mic amanunt nu o sa se vada ca e after market (exceptand diferenta de nuanta la care nu ai ce sa faci)

#4 bj

bj

Posted 05.07.2006 @ 08:14

m-am gandit si eu la chestia asta, dar nu prea stiu ce sa folosesc :Driver:

Daca imi vine o idee va anunt.

O ultima modificare pe care am sa o fac va fi sa fixez si al treilea surub, cred ca prin adaugarea catorva saibe (2-3) sub piulita care se afla default acolo si eventual schimbarea piulitei cu una mai inalta astfel incat in acea piulita sa intre ambele suruburi: si cel care era anterior pe masina si cel al cotierei.

Va tin la curent.

#5 MOTANUL

MOTANUL

Posted 05.07.2006 @ 08:24

Caucuic din ala de la termopan (din ala finut care intra in spatii mici :Driver: ). Problema este ca sunt negre si tie iti trebuie gri (aceiasi nuanta ca la consola). Scaunele nu freaca de cotiera ? (pare la fix sau chiar putin inghesuita intre scaune)

Inca ceva: Daca decupai la 2-3 mm mai jos incapea piciorul cotierei in spatiu - sau ai fost nevoit sa tai sus ca sa incapa? Eu as vrea sa ramina partea de sus neatinsa...

Edited by MOTANUL, 05.07.2006 @ 08:31.

#6 toni

toni

Membru Senior

• Model:Leon
  • Motorizarea:1.8 20v turbo

Posted 05.07.2006 @ 08:24

:Driver:

Se face sticky.

#7 Ice_2k

Ice_2k

Moderator Senior

• Maşina:Audi
  • Model:A4 B8 2008
  • Motorizarea:3.0TDI V6 240CP quattro

Posted 05.07.2006 @ 09:00

L-am adaugat si la Articole.

Felicitari :Driver:

#8 bj

bj

Posted 05.07.2006 @ 14:09

Caucuic din ala de la termopan (din ala finut care intra in spatii mici :offtopic: ). Problema este ca sunt negre si tie iti trebuie gri (aceiasi nuanta ca la consola). Scaunele nu freaca de cotiera ? (pare la fix sau chiar putin inghesuita intre scaune)

Inca ceva: Daca decupai la 2-3 mm mai jos incapea piciorul cotierei in spatiu - sau ai fost nevoit sa tai sus ca sa incapa? Eu as vrea sa ramina partea de sus neatinsa...

Am sa caut o garnitura din aia de termopan, desi nu prea stiu pe unde :blink: Consola este neagra asa ca nu va fi o problema :D
Scaunele intradevar "freaca" putin de cotiera, dar asta este in general un lucru bun pentru ca nu o lasa sa joace. Oricum nu imi afecteaza in nici un fel cursa fata-spate a scaunelor.

Partea cu decupatul nu prea am inteles-o. Am incercat sa pozitionez "mai jos" in mai multe axe de coordonate dar nu mi-am dat seama ce ai vrut sa spui. Ai putea fi putin mai specific?

Ca idee cotiera nu poate fi facuta mai scunda: nu exista reglaj pe intaltime iar sistemul de prindere este pe 3 bucati metalice care nu se pot scurta. Mecanismul de prindere se poate vedea in prima poza.

Edited by bj, 05.07.2006 @ 14:11.

#9 MOTANUL

MOTANUL

Posted 05.07.2006 @ 14:36

Ma refer la poza 9 (aia in care ai subliniat portiunea care trebuie decupata); Paralelipipedul ala e ca o piscina sa zicem. Eu vreau sa tai fundul piscinei (am trasat cu rosu) iar in cazul tau ai taiat de sus (la nivel); Intrebarea mea: ai ales aceasta solutie pt. ca altfel nu trecea piciorul cotierei pe acolo sau pt. ca asa a fost mai comod?
mai bine editez poza; ca nu mai imi aduc aminte daca ala e paralelipiped / paralelogram...

Edited by MOTANUL, 05.07.2006 @ 14:44.

#10 Mr.Feeling

Mr.Feeling
  • Oraş:(necompletat)
  • Maşina:SEAT
  • Model:LEON
  • Motorizarea:1.9TDi 110CP

Posted 05.07.2006 @ 16:47

Parerea mea este ca nu se potriveste acea cotiera la masina. Motivul-acel gri al cotierei este mai deschis decat gri-ul din interiorul masinii, si in concluzie e ceva inestetic.

Intrebare: Nu exista cotiera speciala pentru Leon? Daca stie cineva este rugat sa-mi spuna si mie ca vreau si eu sa-mi pun!

Ps: Cam cat a costat acea cotiera?

#11 bj

bj

Posted 05.07.2006 @ 16:59

@motanul: nu intra cotiera daca tai doar bucata aia. Eu am taiat tavita si inca 2-3 mm peste marginea aia.

@mr. Feeling: sunt de acord cu diferenta de culoare. Si eu am stat sa ma gandesc daca nu era mai bine sa pun neagra si sa se potriveasca la culoare cu ornamentul dintre scaune si cu bordul. In primul post gasesti link-ul catre topicul pe care se vand cotierele astea cu toate detaliile.

#12 bj

bj

Posted 06.07.2006 @ 08:42

Aseara am facut si ultima operatiune si anume: in pozele 5 si 7 se vede un surub pe care eu v-am spus ca nu l-am fixat. Aseara am scos piulita care se vede in poza 7 sub acel surub, am bagat 2 saibe si am strans-o la loc. De asemenea am mai pus o piulita pe surubul cotierei si l-am strans in piulita de dedesubt care prin adaugarea celor 2 saibe a fost inaltata astfel incat sa pot face aceasta prindere.
Am folosit piulita cu filet de 8 care merge pe cheie de 12.
O alta unealta pe care am folosit-o este o cheie franceza mobila, denumita popular si "falci de crocodil" parca care in combinatie cu cheile potrivite m-au ajutat sa strang la maxim suruburile.

In momentul de fata cotiera este extrem de fixa. Mai ramane sa ma uit dupa garnitura si atunci voi avea operatiunea facuta 100%.

Din pacate aseara am uitat sa fac poze, dar am sa ma revansez in momentul in care voi monta garnitura.

#13 Buki

Buki
  • Oraş:(necompletat)
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf IV 2003
  • Motorizarea:1.9 tdi, 101 cp

Posted 11.08.2006 @ 20:17

Buna ! 1 intrebare, de unde se face rost de o cotiera? Golf IV variant

#14 bj

bj

Posted 14.08.2006 @ 09:25

daca citeai macar primul post vedeai ca este un link catre oferta asta: http://vwforum.ro/in...?showtopic=9394

#15 bebeko

bebeko

Membru Senior

• Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Skoda
  • Model:Fabia One
  • Motorizarea:aspirat

Posted 19.08.2007 @ 17:54

Stie cineva daca cotiera de G4/Leon/O1 se potriveste si pe Fabia 1 ???
Si nu are reglaj pe inaltime ???

#16 seby kid

seby kid
  • Maşina:vw
  • Model:Golf 4 2003
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 cp

Posted 03.04.2008 @ 16:41

are reglaj pe inaltime? :angry:
mi-am montat si eu cotiera oem azi pe masinuta mea, insa eu tin scaunul dat in jos la maxim si parca mi-ar fi ceva mai bine daca as putea da si cotiera mai in jos. si cum nu stiu daca se poate regla pe inaltime..astept si eu un raspuns pt a nu desface toata taraba degeaba .

multumesc!

#17 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 03.04.2008 @ 18:02

Cotiera de G IV/Leon1/O1 NU are reglaj pe inaltime.

#18 Nazy

Nazy
  • Oraş:Slatina
  • Model:Toledo Tempic 2003
  • Motorizarea:1,6i 16V 105 CP

Posted 07.04.2008 @ 20:41

am achizitionat si eu o cotiera de la CODATEL caruia ii multumesc pe aceasta cale pt promptitudine si pe care astazi am montat-o pe un seat toledo(are acelasi mod si executie a montajului ca la un leon). din pacate n-am reusit sa prind cel de-al treilea surub dar... am si solutia (mai buna decat cea cu saiba) dar ramane sa fac foto at cand definitivez montajul. (deocamdata este teorie...sper sa-mi si iasa)
ca idee...cotiera vine cu un surub cu filet exterior de 10 cred si unul interior de 6(de asta sunt sigur). pentru reusita operatiei trebuie majorat filetul de 6 pana la 8(operatie executata de un strungar),dupa care se scoate piulita ce fixeaza suportul manetei "frana de mana" si se inlocuie cu cel surub despre care vorbeam astfel incat partea de 8 proaspat majorata se va comporta ca o piulita si va fixa suportul levierului de la frana de mana iara pe partea de exterior se va fixa suportul cotierei prin strangere cu acea piulita mare(din dotarea cotierei). mai ramane sa verific daca nu trebuie majorat si orificiul din suportul cotierei pentru a permite un surub de 10.
in ceea ce priveste garnitura eu am achizitionat garnitura pentru tamplarie de aluminiu de 2 si urmeaza s-o "infig" in jurul cotierei. n-am executat aceasta operatie intrucat n-am terminat montajul final, dar la o proba...functioneaza
ca si concluzie: cotiera merge si pe Seat Toledo executand FIX aceeasi pasi pe care i-a prezentat atat de bine colegul bj si merge(dar al dracului de greu) si introducerea de garnitura in "gaura" proaspat creata

promit sa revin cu poze cand termin "intreaga lucrare"

#19 Nazy

Nazy
  • Oraş:Slatina
  • Model:Toledo Tempic 2003
  • Motorizarea:1,6i 16V 105 CP

Posted 14.04.2008 @ 16:57

am revenit si cu foto
Posted Image
acesta este surubul la care se executa majorarea de la 6 la 8
Posted Image
aceasta este partea necesar a fi majorata(intrucat surubul de pe caroserie si care fixeaza suportul de frana de mana este de 8)
Posted Image
asa arata la montajul final al suportului cotierei
Posted Image
Posted Image
iar asa arata cu granitura de "2" fixata
una peste alta...arata ok

Attached Files

#20 bj

bj

Posted 18.04.2008 @ 12:32

Felicitari!

Ca idee si pentru ceilalti care montati cotiere: strangeti bine suruburile si eventual utilizati niste saibe pentru ca stransoarea sa reziste in timp. La mine s-au slabit in timp si ar mai fi nevoie sa fie stransi!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users