Jump to content

Service-uri in Sibiu


cosmin brici
 Share

Postare recomandată

Mi-a reparat Leo macaraua la geamul soferului, cu kit original - 200 lei (piesa + manopera).

Ai dreptate. Leo mi-e si prieten si sfatuitor si mecanic. La el repar cele mai multe chestii mecanice, desi sunt din Bucuresti. La unele piese Leo sta mai bine. La altele nu. Imi vin in minte 2. Ulei de servodirectie si ventilatorul de sub bord. Si daca vrei, iti dau si alte exemple pe PM.

Cert este ca daca vin piesele de la Volksman se adauga si transportul si atunci devin scumpe.

Nu am nici o problema nici cu piesele lui Leo, sunt de calitate si uneori mai ieftine. Unde nu are pret bun chiar el mi-a spus sa le iau din alta parte. Asta e un lucru pe care il apreciez la el. Sunt mult mai multe insa.

Si ce e si mai cert e ca daca as sta permanent in Sibiu, la Leo as merge tot timpul, pentru orice, piese, mecanica, etc. Si mai e ceva care il face pe Leo preferatul meu intre mecanici-rezolvatori de probleme, nu te lasa nici sambata seara cu macaraua defecta... Vin la o cafea la Sibiu si mai povestim! Bye

Modificat de SIT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Din posturile anterioare am vazut ca la mecanica stam bine in Sibiu; dar pt. chestii avansate de elctronica unde sa mergem ? Din experienta personala va spun ca Popovici e f. bun dar nu se omoara cu problema ta si te usuca la bani ( ex: schimbat releu incalzire bujii - 100RON! ) ; mai stie altcineva unde se poate merge pt. o problema de electronica 9 ex: (zentral konfort) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci in spate la Mol pe Alba Iulia.Ii un magazin in fata chiar spre benzinarie si atelierul este in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt nr de telefon al atelierului de la mol, da-mi un pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

un atelier de incredere pt copiat chei auto stiti in Sibiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atelier de copiat chei, pe Str. Moldoveanu, pe dreapta, daca mergi spre str. V. Milea. Copiat chei, deblocat usi, chei rupte in broasca etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariuso VW G IV

Tocmai am gasit prin portmoneu coordonatele lui Marius Popovici pt cei interesati: este pe str. Masinistilor nr. 92A. Tel 0269 230435 mobil 0744 611996. Eu mi-am pus alarma la ei si am fost multumit

Despre vopsit si eu votez pentru turci (Metin sau Zeno) de fapt lucreaza impreuna... si fac treaba super buna! Si la Polish sunt foarte priceputi.
Poate nu este relevant dar eu am fost nemultumit de service-ul lui Metin. Dupa 1 an mi-a crapat vopseaua in zona accidentata si a dat rugina. Plus ca pe asigurare scria "inlocuit stop" si ei l-au lipit cu silicon. Eu am observat prea tarziu. O sa incerc ceilalti turci.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
stochimoflaus

salutare

ma ajuta cineva cu numarul de mobil al lui Leo?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

stie careva dintre voi unde se face cel mai bun test cu VAG-COM in Sibiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin-o si tu la o intalnire si poate are cineva Vag-com-ul la el... vezi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti!Am o mica mare problema cu consumul,eu cred ca e din cauza ca mi-am schimbat toba da ala care mi-a schimbato a zis ca toba e OK...ce test as putea sa fac si unde ca sa vad din ce cauza e consumul mare?Ms anticipat ca eu nu ma prea pricep :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!unde ma sfatuiti sa merg sa indrept putin usa si sa o vopsesc...+ sa inlocuiesc aripa stanga fata...toate pe asigurare ca s-a trezit unu sa-mi "pupe"masina.Eu vroiam sa merg la reprezentanta da am auzit ca cica nu lucreaza asa bine si nu stiu unde sa ma duc :) :) =((Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vopsit, iti recomand sa mergi la in Tiglari la turci, (str. Tiglarilor, spre camp, pe stanga, in curtea cu spalatoria ), lucreaza foarte bine... cauta-l pe Zeno.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
doru_constantiniu

Incearca sa repari aripa originala decat sa-ti iei una cu 100 de lei care sa-ti rugineasca dupa nici 2 ani. Asa am patit eu cu o aripa noua vopsita la vestitii turci, care de fapt sunt niste tigani. Ei nu vopsesc, ei carpesc. Adica, in loc sa vopseasca perfect o piesa, o vopsesc cum o fi si pe urma o slefuiesc cu un smirghel fin si-o polisheaza. Plus ca in cativa ani se matuieste, ca doar stratul ala de polish se duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nici eu nu am fost multumit de Zeynel.

Dupa un an a plesnit carpitura plus ca m-a pus sa semnez toate actele in alb ca doar era pe casco si cand mi-am luat masina imi disparuse un bec de la plafoniera portbagajului... ei ziceau ca asa am adus-o....

Este o tinichigerie in spate la McDonald's si cine a mers a fost foarte multumit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e ala "strat de polish"? :) Cat de gros e oare stratu ala de se "duce" asa repede? :D

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

E o pasta care se intinde pe caroserie cu un abraziv (o pasla pe un polizor unghiular). Nu stiu cat tine. Eu am avut o zgarietura pe o parte intreaga de masina, mi-au vospit toata partea si pe urma au slefuit-o (ca sa nu se vada impuritatile, praful, etc.) si pe urma au dat-o cu polish. De 2 ani tine, dar e lucru de tigani, nu de vopsitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-a picat geamul in interior...eu sper sa fie doar chestiile alea din plastic sa nu fie macaraua.Pe unde prin sibiu pot sa vad care este problema si sa o si rezolv.Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doru. tiganie mare cu stratu ala de polish la turci. Mai dai si o gramada de bani pt stratu ala pus de tigani si mai tine si putin. :vaidecapulmeu:. Mai bine nu ii mai puneau stratu ala si o lasau doar vopsita.

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

La geamul de golf 4 se rup clemele de plastic care tin geamul. Dar nu le gasesti separat, trebuie sa le iei cu tot cu cablu. Du-te la Leo (Frigoriferului in capat). Mie mi-a luat acum 1 an 200 de lei. Dupa 2 saptamani, cand mi s-a rupt si la geamul celalalt si Leo era in concediu, mi-am schimbat-o singur, ca am vazut cum a facut-o. Piesa am luat-o de la volksman, cu vreo 230 de lei. Nu mai tin minte exact cat, dar oricum piesa cu transport dar fara manopera a fost mai mult decat am platit la LEo pe piesa + manopera. Era aceeasi piesa, originala.

Da, polish-ul e o carpeala, dar ca sa nu-l dai, trebuie sa vopsesti perfect. Ceea ce nu prea se intampla prin Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

Legat de tinichigerie si vopsitorie, eu cand am avut probleme am fost la cei vis-a-vis de Transmixt, pe Str. Tractorului, intr-o curte mare, dupa acea fosta statie de benzinarie dezafectata. Mesterii sunt tot turci si patronul e parca arab. Eu am fost sincer multumit de rezultatul muncii lor. Se poate si negocia bine.

Legat de macaraua de geam electric (problema comuna la Volkswagen), asa cum i-am scris si lui Baiatu pe PM, se pot cumpara de la volksman de pe forum doar clemele de plastic (de fapt asta e problema, ca fiind de plastic si solicitate des, se rup in timp) cu aprox. 50 RON. Intr-adevar se poate comanda si kitul de reparatie macara dar acesta costa aprox. 200 RON. Diferenta e ca acesta se livreaza, pe langa cablurile si rolele aferente, si cu cleme metalice.

Toate bune si sa mergeti cat mai rar in service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms baieti de informatii!!!Va doresc sa nu aveti probleme la masini!Numai bine;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna.

Sunt noua si in materie de masini, si de zona Sibiu.

Am citit posturile de pana acum si am vazut cam ce servisuri recomandati in zona. Dar ...

Ce service recomandati unei femei care se va duce singura, cu piese de schimb de acasa pe care a dat o groaza de bani :Driver: ? Apropo de multele discutii vis-a-vis posibilitatea de a vedea ce face/statul langa mecanic? Mentionez ca piesele (amortizoare, placute frana, tot sistemul EGR) le-am cumparat de la un dealer VAG din Germania, chiar facute in Germania, si chiar as vrea sa mi le monteze pe alea si nu altele.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic indiferent unde te duci trebuie sa le puna sus dar pb este de garantie pe piese si manopera.Adica daca se intampla ceva mecanicul o sa zica "nu au fost bune piesele".Daca cauti mai sus sunt cateva locuri unde poti sa mergi cu masina sa schimbi tot ce vrei.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!