Jump to content

Service-uri in Sibiu


cosmin brici
 Share

Postare recomandată

Am avut tangenta lunile trecute cu un service auto din Avrig (SC NASACOM SRL).

Am avut bara spate si haionul la vopsit. Mi-au tinut masina in service aproape doua saptamani, si cand am ridicat-o masina mea avea 3 culori: caroserie, bara si haionul nu mai semanau la nuanta. Toate elementele au fost vopsite in valuri si pline de scursuri. Calitate EXECRABILA, personal necalificat, patron .....

In concluzie: calitate dezastru, preturi exagerat de mari (100EUR pt un element in conditiile in care produsul finit e DEZASTRU).

Grija mare ce service alegeti. si fiti cu ochii in patru daca lasatai masina in Avrig la SC NASACOM SRL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

care stiti un service sau persoana fizica sa poata activa functii cum ar fi deschiderea/inchiderea geamurilor din telecomanda, functia range (arata cati km poti sa mai parcurgi cu benzina din rezervor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

Va rog sa-mi recomandati si mie un service sau pe cineva sa-mi schimbe lichidul de frana la un B6 1.9TDI.

Nu as vrea sa ma duc la Tess.Nu am incredere in ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu numai la Tess imi fac service-ul, nu le fac reclama, nu am nimic in comun cu ei, dar nu vad de ce nu ai avea incredere. Singurul dezavantaj este ca au tarife mari. Dar primesti factura, garantie. Eu niciodata nu am avut probleme cu masina. La ei rezolvi orice problema, la ora stabilita, cred ca niciodata nu am asteptat 5 minute mai mult decat ora stabilita. Poti intra si in service sa-ti vezi masina, te cheama si iti arata daca gasesc alte defecte, e alegerea ta daca le repari sau nu.

Inainte sa ma duc la ei, am avut mici interventii intr-un service cu specific vw "celebru" in Sibiu si rezultatele nu au fost chiar satisfactoare. Ex, geam portiera sofer cazut in usa, reparat, schimbat pe acolo, pana la vanzarea masinii geamul scartaia la jumatatea cursei... , sa nu mai zic de bucse bara stabiliatoare care dupa ~3000km au fost mai rele ca cele schimbate. S-a intamplat sa fiu programat la 8 si sa intru la 12, ca "amicii" erau prioritari... etc, nu are rost sa mai continui, am fost cu mici probleme care pentru mine contau si am plecat de acolo cu "las-o ca merge si asa".

Daca ai masina mai veche de 5 ani la Tess ai reduceri destul de bunicele.

La interventii in zona franei, directiei, distributiei... nu m-as duce altundeva decat la o reprezentanta indiferent ce masina as avea.

:frigbaitata:

Oricum daca voi aveti referinte despre alte serviceuri bune in Sibiu, nu ezitati sa postati aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost inca la Tess ptr ca vw l-am achizitionat destul de recent;dar am cativa prieteni care au umblat pe acolo si s-au plans de neprofesionalitatea celor de acolo.

Din spusele lor pe langa faptul ca nu vezi masina se pare ca baietii ar face ''orice '' ca sa te intorci cat mai curand la ei si sa te transforme in clientul lor.

Ei merg la service in Valcea dar eu din lipsa de timp as fi vrut sa o rezolv local.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automeister vis-a-vis de autogara din Turnisor!Preturi bune, profesionalism.Eu acolo mi-am schimbat planetara, distributia, placutele de frana, filtrele si amortizoarele si sunt foarte satisfacut de calitatea manoperei(Str. Autogarii, nr. 2-4 550135 Sibiu,Tel: +40 269 219 818)

Modificat de Cosmin P.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Automeister vis-a-vis de autogara din Turnisor!Preturi bune, profesionalism.Eu acolo mi-am schimbat planetara, distributia, placutele de frana, filtrele si amortizoarele si sunt foarte satisfacut de calitatea manoperei(Str. Autogarii, nr. 2-4 550135 Sibiu,Tel: +40 269 219 818)

Am fost si eu la Automeister, dar nu recomand la nimeni sa mearga acolo. Trebuia sa-mi schimb doar sabotii si un cilindru pe dreapta spate si aia de acolo m-or aburit ca trebuie schimbat tot sistemul de franare de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost astazi sa-mi schimb filtrul de benzina, m/am dus la Autoinventy in turnisor, vreau a spun ca ma costat 67lei cu filtru MANN.

Mi se pare un pret rezonabil. A durat 15min. Nu e nevoie de programare pentru asemenea lucrari. Te duci si cum au un loc liber esti rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT.Ajutatima si pe mine unde as putea curata turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Sa va povestesc si eu seria intamplarilor mele din service-urile din Sibiu:

1. Februarie 2011

Cel mai mare maestru din Sibiu, domnul Leo. Am fost la el cu problemele urmatoare:

- schimbatorul refuza sa iasa din viteza

- fluctuatii de relanti

- toba esapament de sudat

- sters eroare airbag din bord (sau vazut daca se poate sterge)

- vazut de ce ambreiajul scoate zgomot cand nu e calcat

S-o luam cu inceputul, au inceput oamenii verificarile, constatarile, etc. si s-a descoperit (corect) ca nu e ambreiajul la prima problema ci e bulita cutia de viteze. Leo foarte saritor mi-a zis ca un amic de-al lui are o cutie de viteze de vanzare si ca s-ar potrivi cu masina mea urmanda ca eu s-o achit doar dupa test. Mi-a recomandat sa schimbam si ambreiajul pentru e cam uzat. Am fost de acord si i-am amintit si de zgomotul facut de ambreiaj cand nu e calcat. Mi s-a raspuns ca e rulmentul de presiune. Am zis ok si am hotarat sa schimbam tot : cutie (luata de Leo de la amicul sau), ambreiaj + rulment de presiune.

Buuuuun. Trec 2 saptamani (retineti!!!) si primesc un telefon : 'Masina dvs e gata, haideti s-o luati'. Eu fericit merg sa iau masina. Dau inainte o tura, totul merge ok, cutia schimba foarte bine, nicio problema.

Dupa ce ma obisnuiesc cu masina, imi dau seama ca inca am eroarea in bord si ca inca exista fluctuatii de relanti. Merg sa platesc pentru restul pieselor si mi se zice ca Leo a fost plecat si ca n-au apucat sa faca si lucrarile celelalte... Am tacut, am platit ce aveam de platit si am plecat acasa cu masina.

Timp de 3 saptamani n-am mai miscat masina. Fiind iarna am folosit cealalta masina. Apoi in martie am zis sa dau o tura cu masina reparata la Leo, s-o mai 'dezamortesc'. Dau cheie si surpriza!! Zgomotul facut de ambreiaj si reclamat de mine a reaparut. In fine, dau sa plec si sa schimb in a doua cand colo un carait de toata frumusetea. Mi-am zis ca inca nu m-am obisnuit cu ambreiajul si am continuat sa merg. In fiecare dimineata timp de 5 zile acelasi carait ceea ce m-a facut sa banuiesc ca baietii lui Leo au incalzit bine masina inainte sa apar eu sa fac test si asa eu cand am condus-o totul a fost ok.

Ma intorc la Leo cam dupa 1 luna de la reparatia initiala, ii spun de probleme si imi zice ca de rulment au uitat ei sa-l puna (oricum nu l-am platit, insa mi se pare penibil sa uiti de asa ceva iar eu sa platesc manopera de dat cutia jos INCA O DATA doar pentru rulment) si despre cutie imi zice ca am venit cam tarziu sa reclam defectul si ca n-are ce-i face! Am ramas blocat... S-au apucat ei sa umble la timonerie... s-o 'gadile' dar evident ca nimic nu s-a schimbat.

Intr-un final ajung la GTG Service in Cluj, cei care repara cutii de viteze de toate felurile. Acolo am reparat cutia pe banii mei, am platit manopera pe dat jos cutie din banii mei si am schimbat si rulmentul.

Concluziile?

1. I-am platit lui Leo 200 de euro pe o cutie defecta pe care am mai platit inca 250 s-o repar.

2. Am stat 2 saptamani pentru niste reparatii care durau in mod normal 2 maxim 3 zile.

3. M-au facut pe fata atat Leo dar si baietasii lui bine instruiti.

Il consider pe Leo un hot si un tepar si n-am nici un dubiu ca asa este.

2. Septembrie 2011

Sandu Herciu.

Motivul pentru care am mers la el a fost o bataie in partea stanga a masinii.

Concluzia? Nu sunt bune bucsele de la bara stabilizatoare + bara stabilizatoare montata gresit sau nu e buna.

Lasat masina dimineata, dupamasa sunt sunat, ajung la service si stupoare. In loc sa vad bucse si bara schimbate (desi am insistat) mi-au bagat niste cauciuc pe langa bucse pe motiv ca 'n-are sens sa schimbat bucsele, masina e veche, ia si tu gropile mai usor :)'. Intreb de bara, culmea, acelasi raspuns :D Deci n-are rost, sa merg mai incet.

3. Septembrie 2011

Iony.

Motivul este tot bataia care evident ca n-a disparut. Aici tot respectul pentru ei, si-au dat silinta, au cautat mi-au explicat exact ce si cum, totul ca la carte.

Concluzia? Bucse bara stabilizatoare si bucsa mare bascula pe dreapta. Zis si facut, schimbat astea si rezultatul? O mica ameliorare a zgomotului.

4. Octombrie 2011

Autoinventy

Acelasi motiv, bataie pe stanga. Ei, aici deja s-a schimbat cu mult in bine tot ce tine de un service. Totul aici se desfasoara civizilat si esti tratat corect indiferent de masina si problema pe care o ai.

Seful de service m-a ascultat atent, i-am explicat ce am schimbat, ce cred eu ca poate fi iar dansul mi-a sugerat sa dam jos amortizoarele.

Concluzia? Se pare ca aparatoarele amortizoarelor erau montate gresit si in primul rand nu erau facut pentru aceasta masina. A doua zi au venit noile piese, le-am montat (nu inainte de a ma suna sa-mi dau acordul) si surpriza. NICI UN ZGOMOT!! Masina e ca noua.

Va las pe voi sa trageti concluziile. Nu fac alte comentarii decat reiterez faptul ca il consider pe marele Leo un hot si un tepar. Si nu e o parere facuta la nervi, e o concluzie a mai multor pareri ale unor clienti de-ai lui.

Eu de acum incolo imi voi face service-ul la Autoinventy. Ii recomand cu foarte mare caldura, atat pentru tarife cat si pentru profesionalism!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut pe toti proprietarii de passat

vreau o recomandare pentru schimbat piese : brate superioare fata, placute frana spate, burduf cap planetara, test motor...

un service decent

plus o mica problema de tinichigerie

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

imi puteti recomanda un atelier auto in sibiu pentru schimb toba de esapament?

Ma intereseaza doar o lucrare clasica de schimbare toba "sparta"

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cate intamplari, atatea pareri. eu am o problema serioasa cu limp mode si din cate citesc despre service-urile din Sibiu incepe sa-mi fie groaza sa las masina pe mana mecanicilor. e cineva dintre voi posesor de VAG-COM sa fac si eu un test in mers? toate costurile acoperite, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

Un domn a dat cu spatele fara sa se asigure in parcarea de la real si mi-a indoit putin usa de pe partea soferului.

Acum urmeaza sa o repar pe asigurarea dansului (ASTRA), care presupune indreptarea usii, revopsirea si inlocuirea bandoului de plastic de pe usa.

Am primit de la ASTRA o lista cu service-urile agreate de ei, respectiv:

SC EMILIAN SRL

SC NELIV SRL

SC TRANSILVANIA AUTOMOBILE SRL

SC BAST SRL

SC TRAKIA SRL

SC AUTOMOBILE SIBIU SRL

SC 38 MATERNA SRL

SC MED SERVICE SRL

SC PRO SERV AUTO SRL

SC AUTOMOBILE SERVICE SRL

SC SERV AUTO DACIAN SRL

SC IONELY SERVICE SRL

SC ALBATROS SRL

SC AUTOKLASS CENTER SRL

SC T.C. PLAST SRL

SC PORSIB SRL

TEHNICA NOUA SCM

SC UGUR SERVICE SRL

SC YASEMIN SERVICE SRL

SC AUTOHAUS HUBER SRL

SC AUTOSIB SRL

SC TRANSCOM IONY SRL

SC NASACOM SRL

SC C.C.S. SERVICE SRL

Puteti sa imi recomandati si mie un service serios de pe lista asta?

Mie primul care imi sare in ochi e Autoklass care e reprezentanta Mercedes, oare astia ma primesc si cu Golf, si cel mai important, sunt seriosi?

Astept sfaturile voastre,

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci in regie proprie?Iti iei banii de la asigurator si o faci unde doresti tu.

Dar inainte sa te intelegi cu asiguratorul mergi si te interesezi cat costa reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din cate stiu eu "regie proprie" presupune sa platesc eu din buzunar si peste cine stie cate luni sa imi returneze asiguratorul banii. Asta daca nu se trezesc ca e prea mult si nu le convine si trebuie sa ma apuc sa fac reclamatii.

Si oricum asta nu prea ma ajuta pentru ca tot nu cunosc service-urile din sibiu, deci tot asa...as vrea sa imi recomande cineva unul, preferabil din lista respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toamna, la SC AUTOKLASS CENTER SRL s-a deschis service Ford si VW. Scrie pe gardul lor. Eu ti-as recomanda SC PORSIB SRL (fosta reprezentanta SEAT de pe sos. Alba Iulia nr. 59 C) sau SC T.C. PLAST SRL ( sos. Alba Iulia nr. 110 dupa Casa Ambient)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, am trecut si eu azi prin fata la Autoklass si am vazut ca au pus un banner mare cu "Service Ford si Volkswagen", totusi parca as incerca acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un bun vopsitor este la tamaian in selimbar dar nu este in lista ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din proprie experienta recomand S.C.YASEMIN ,iarna trecuta am fost de 2 ori lovit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate service-urile au clienti multumiti si clienti nemultumiti. Cel mai bun este acela in care ai o cunostinta care sa fie atent la ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru Sibiu va ajut eu cu Vag-com si Vas-ul, orice masina, orice an fabricatie ,experienta si seriozitate, parte mecanica si electrica.Vw-audi-seat-skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!