Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Taxa de drum la bulgari se poate achita si la statiile peco, cum era pe vremuri, sau doar in vama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si la "peco".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie careva cum sta treaba cu radarele fixe din Bulgaria? A primit cineva amenda acasa? Eram foarte convins ca este limita de 80 km/h, ce o vazusem cu putin timp inainte si cand am vazut camera, uitandu-ma la Waze, am observat 50 km/h limita afisata in aplicatie, prea tarziu insa pentru a mai frana si este posibil sa ma fi "ars" cu o amenda, de aceea sunt curios daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si care sunt procedurile in cazul in care primesc plicul acasa.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Eu inca astept o poza pe care mi-au facut-o pe 14 iulie 2016. Am vazut clar blitz-ul, aveam cam 120 dupa o depasire, iar limita era de 80 (daca nu ma insel). Vara trecuta din nou nu am mers cine stie ce legal, dar n-am mai vazut blitz-uri si nici n-a venit nimic. Plus ca pe Waze se intampla sa mai fie raportari gresite, daca ai vazut 80 inainte, e foarte posibil ca 80 sa fi fost limita.

Deci nu prea mi-as face griji in locul tau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru raspuns! Sper fie ok, mai ales ca n-am vazut niciun blitz si era noapte-intuneric bezna in mijlocul pustietatii :))...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari din Bansko!

 Am avut surpriza placuta sa constat ca bulgarii au reusit sa termine bucata de autostrada care ocoleste Sofia si face legatura intre A2 (bucata aceea de pana in Sofia cum vii dinspre RO) si A3 (cea spre Kulata). In felul asta se scurteaza drumul pana aici cu minim 45 de minute, nemaifiind nevoie sa intri prin oras/sa mergi pe centura aia super veche si aglomerata. Practic am ocolit Sofia in aprox 15 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A mers cineva recent (2017-2018) pe traseul Calarasi - Silistra - Dobrich - litoral bulgaresc (Albena, Nisipurile de Aur,...)? Cum se prezinta drumul prin Bulgaria?

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

București Bansko traseu uscat - cel mult umed. Excepțional gheață pe jos. Funcționează camerele radar fixe? A primit cineva amenda? 

IMG_20181222_101049.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Ceva recomandari pentru Bansko? ( @tudy_cnu @MOTANUL) Urmeaza sa plec si eu sapatamana viitoare de la Timisoara pentru prima data in Bulgaria.

Ati luat ceva masuri de precautie antifurt? (Din cate am inteles probabilitatea ii mica dar le fac cu ochiul masinile de RO)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost de craciun.

nu sunt probleme cu furturile, am parcat la hotel si in parcarea de la baza partiei.

drumul este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost cu Suzuki care din ce stiu eu nu atrage pe nimeni ? - Dar si cand am fost cu seatul nu au fost probleme (avea alarma ca i-am pus de noua). Cu drumul nu te ajuta ca eu am Plecat din Bucuresti - Giurgiu - Sofia. A fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu direct de la sursa de la "tonomatele de vignete".

O sa fie cam 600 de bucati in toata Bulgaria (vami si benzinarii cu precadere).

In paralel vor functiona si vechea modalitate de plata la casa benzinarie sau in vami.

5ff46cf873c83119e8f37b1d9d35edb7-1.jpg

991-ratio-elektronna-vinetka.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua vesti bune.

chestia cu vigneta online trebuia sa se intample de muuuuult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa merg în Bansko la ski pe 1 feb, vineri. 

Colegi de suferință, cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost de craciun, recomand statiunea.

vezi meteo sa fie ok (desi baga la greu tunurile pe partie).

te duci doar pt o zi? nu prea merita ca faci mult pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Today's news! No gondola, road blocked. 

Dar săptămâna viitoare soare ?

 

Merg de vineri. Ski sâmbăta, duminică și luni. Marți retur. 

Așa că facem echipa pe pârtie cu cei prezenți. Vb în privat dacă sunt colegi prezenți acolo în aceasta perioada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BiCos Am fost acolo si da sambata nu a functionat gondola cica ii de vina vremea (au cazut cativa copaci pe liniile de la gondola, duminica cand am urcat nu am vazut nici o urma de copaci taiati) intra-devar a nins mai bine de 50 de cm. Chestia naspa a fost ca nu s-au returnat banii pe ski pass daca aveai pe mai multe zile si au tinut-o cu vremea desi problema a devenit una technica, a devenit nasol s-au si batut plus ca am fost dus cu zaharelul de la 8:30 ca intr-o ora isi revine.

A nins asa mult ca mi s-a rupt stergatorul de la luneta ? .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reîntors. 

Vignieta de pe site-ul de mai sus =ok. Controale erau multe cu mașini bgtoll. 

Drumurile bune, atenție la camerele radar. Sper sa nu îmi vina cu depășire de 5-6 km/h. 

In Bansko aglomerație mare, am stat la un hotel în pădure (Tofana), recomand. Nu am stat la nici o coada mai mult de 3 minute. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

vreau sa fac din nou vigneta bg, pe site vad preturile:

o saptamana 15 leva

weekend 10$ 

e corect sau vreo greseala? de ce as da 42.6 lei pt weekend cand pot lua cu 36.3 lei pt o saptamana (chiar daca nu stau atat)

 

L.E. cred ca este bug al site-ului, am schimbat limba (bg, en, ro) si vad ca pretul pe o saptamana a scazut la 10 leva

bgtoll.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutari tuturor, 

A intrat cineva in Bulgaria zilele astea? 

Este anunțat ca la granița Ro - Bg, nu trebuie test PCR de covid, când vii din România, dar am auzit ca s-a cerut. 

Cum o fi? Posibil sa ceara bulgarii, chiar dacă ambasada Sofiei a anunțat ca nu e nevoie? 

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am intors marti din Bulgaria, nu a cerut nimeni nici un test Covid la vama de la Vama Veche, iar declaratia pe proprie raspundere nu mi-au solicitat-o cand am intrat in Bulgaria, vad ca acum s-a renuntat oricum la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trecut spre greci si retur prin bulgaria. Era obligatorie declaratia dar nu mi-au cerut nimic. Aceleasi documente ca de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!