Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Vreau sa ma duc la Monsters of Rock la Kavarna in Bulgaria intre 1-5 august si nu stiu daca sa ma duc cu masina sau nu. Pe de o parte circula tot felul de povesti legate de furturi de masini si atacuri la turisti in Bulgaria, iar pe de alta parte CASCO acopera cred furtul si extern daca imi fac carte verde la ei, si ma gandesc ca in partea asta de litoral e mai civilizat. Si poate nici limuzina mea de lux din semnatura nu e cea mai batatoare la ochi.

Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi linistit cu masina. Nu circula insa noaptea. Sambata ma duc sa-mi caut cazare la vila impreuna cu Nea Vizanu. Vom pleca in jur de 5:30 dimineata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti spun ca am avut astfel de prejudecati despre bulgari si am fost mai mult decat placut impresionat despre ei. Intr-adevar politia cam sta la panda, dar degeaba nu stau ei si la fel fac si ai nostri si sunt foarte amabili ( daca reusesti sa vorbesti o limba comuna cu ei cu atat mai bine ). Soselele sunt excelente, nu trec prin localitati ( mici exceptii ), iar oameni sunt chiar binevoitori sa iti dea indicatii chiar daca nu le ceri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu exageram, un bun prieten de-al meu a si patit-o seara i-au aruncat o plasa mare de pescuit cu pietre pe parbriz, noroc ca stia si n-a oprit.Masina? Un Volvo S60. Cat despre drumuri bune nu prea le-am vazut in drumul spre turcia. Centurile sunt varza parca erau bombardate si militieni nu am vazut pentru ca am plecat miercuri dimineata. Acum, fiind sambata si mergand spre litoral cred ca ma vor agata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in 2003 in Grecia si am mers destul de mult prin Bulgaria.Multe radare,m-au aprit politistii ptr proiectoare aprinse,spaga 10 euro(initial oferisem 10 dolari dar au spus:"dolar no gud,onli iuro" :) )In Sofia ne-am ratacit si ne-am oprit langa un politist,cu harta in mana,sa-l intrebam cum iesim spre Kulata.Ne-a spus ca este interzisa oprirea in acel loc si ca ne va amenda.Am dat 10 euro (spaga) dupa care ne-a explicat cum sa ne continuam drumul,oferindu-se chiar sa mearga in fata noastra pana la iesirea din oras.Am mers numai ziua asa ca nu am avut altfel de probleme.Fiind si sezon drumurile erau pline de turisti care tranzitau tara.Intr-adevar multi se feresc sa circule nopatea,mai ales pe drumul spre Turcia prin muntii.

De 1 mai,anul acesta,am fost la Albena.Am plecat din Bucuresti pe la 8 seara si am ajuns in vama pe la 12 nopatea in vama.Am mers 70 de km in Bulgaria pe niste drumuri care pareau parasite.Nu am vazut nici o masina din sens opus.Dupa ce am trecut de vama am asteptat o masina de Constanta care era in spatele nostru.Norocul a fost ca tipii aceia tranzitau foarte des Bulgaria,mergand in Turcia.Ei cunosteau drumul si am mers dupa ei.Intr-adevar era sinistru noaptea pe acolo si daca se intampla ceva,nu stiu cui ii puteai cere ajutorul.Asa ca probabil ziua este cel mai bine sa mergi pe la bulgari.

In concediu voi pleca in Halkidiki,si ne gandeam sa plecam seara din Bucuresti si sa mergem toata noaptea prin Bulgaria sa nu pierdem o zi.Dar nu cred ca este o idee prea buna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inceput bine cu ai fost in 2003... s-ar parea ca s-au mai schimbat lucrurile.. cel putin pe traseul Ruse-Sofia-Kulata.. intr-adevar spre Turcia nu stiu nimic, dar am prieteni care au fost de curand si fara neplaceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca s-au mai schimbat lucrurile.Asteptam sa ne povesteasc cei care au mers sau vor merge anul acesta spre Kulata.Eu voi pleca pe 21 august asa ca pana atunci se vor intoarce multi cu impresii si experiente proaspete.Oricum avem prevazut in bugetul calatoriei si spaga la politisti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa plec pe 6 august, la Russalka in Bulgaria, asa ca o sa va pot da impresii despre ce mai e pe la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca un reminder: 10eur ar fi spaga pt. chestii normale gen depasire interzisa sau viteza 20-30 peste limita legala.. daca e putin mai nasol atunci merge 20eur ( iti spun ei daca nu le convine.. )

Dupa Sofia cum mergi spre Kulata drumul este in reparatii si se face un mic ocol, sunt niste pancarde cu Kulata tranzit cu galben.. le urmaresti pana te ajungi din nou in drumul corect. La intoarcere nu vei face aceasta schema se poate circula pe acel drum in reparatii care este cam rupt ( fara asflat vreo 2km ).. dar nimic grav.

In jurul Sofiei sunt politisti pentru depasiri interzise pe la poduri, iar in rest destul de multe radare la portiunile cu limita de viteza si in localitati.. eu am mers destul de tare si m-a prins un radar la dus si unul la intors ( adica destul de ieftin )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la masina (serviciile + cazarea + plaja sunt de multe ori ireprosabile). Stiu pe cineva care a ramas fara masina de curand. Incercati sa lasati masina in parcarea cu paza a hotelurilor. Omul dupa ce ca a ramas fara masina a avut probleme si la vama (il suspectau ca a inlesnit furtul masinii ca sa nu plateasca tva si taxe si sa iasa cu banii integral :blink: :) Daca stai in spatele altei masini scapi (am mers ca disperatu cind am traversat spre grecia - si cel ( cei ) din fata au fost opriti si eu am scapat.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: de curiozitate, ce masina (si ce an) avea respectivul pagubit? :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam in ce loc a fost treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cine a fost la "all inclusiv" in Bulgaria:

Bauturile/mancarea se pot consuma doar in hotel si la piscina hotelului sau au baruri si pe plaja pentru cei cu "all inclusiv"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

if iron: parintii mei au fost la all inclusive si au zis ac linga piscina era un bar...si hotelul era pe plaja..asa ca meregau de pe plaja la piscina si luau. pe plaja nu era nici un chiosc..nimic. in Albena.

Thheo..sunt de acord cu tine. septembrie trecut, am fost cu un 407 in Grecia si la dus am mers ziua ..si la intors noaptea. vb la bulgari... la dus fara probleme..si cam tot ce ai zis tu..sosele bune, ocolesc orasele..etc..insa la intors..cam pustiu..am mers si pe drum cu o banda pe sens cu 200 ca nu era nimeni si drumul drept!! radare plin... si pe autostrada..10 E taxe... si am gresit drumul in Sofia si a trebuit sa pierdem timp aiurea. dar in rest..totul OK. circuli ziua...aglomeratie putina... si pe drumul spre Grecia se circula mai bine ca pe drumul E85 de la BV la Sibiu!!! dupa sofia mai greu putin ca se repara mult, dar merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cine a fost la "all inclusiv" in Bulgaria:

Bauturile/mancarea se pot consuma doar in hotel si la piscina hotelului sau au baruri si pe plaja pentru cei cu "all inclusiv"?

Daca hotelul este cu iesire direct la plaja - mai ai reduceri. La Hotelul unde am stat (nisipurile de aur) barul era in complex (complexul cuprindea 2 piscine, teren de fotbal,tenis, volei umbrelute, sezlonguri cu buretei si prosop schimbat in fiecare zi = in complex bauturi la orice ora; masa cam tot timpul).

La bar erau racoritoare si bere; in perioada meselor racoritoare / bere + vin rosu/alb / cafea

Punctual in cazul meu pe plaja nu aveam nimic: ca idee - 2 sezlonguri + o umbreluta costau 25 leva

(1euro=1.9leva); 15 min cu water jet 45 leva; parapanta parca 60 leva; La disco/bar preturi de bun simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@motanul Nu ne-ai raspuns ce masina si unde s-a furat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am retinut; l-am intrebat pe un coleg de ce se agita atat sa bage masina in parcarea pazita si nu lasa masina in fata hotelului si mi-a zis ca pritenul lui cel mai bun a venit in bulgaria cu o luna inainte cu masina si a plecat pe jos. Din ce am retinut fura masini cat mai noi cu putinta. Eu si la dus si la intors am mers cu autocarul (nu am mai mers de mult si uitasem ca nu imi place... :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma recomanda cineva ceva prin Bulgaria? O statiune, un hotel... ceva acolo. Nu de alta dar prea multe discutii legate de drum si nimic de relaxare.

Eu as vrea sa ajung pe la sfarsitul lunii august in Bulgaria si caut un hotel pe plaja, cu totul inclus... insa nu stiu in ce statiune, pentru ca parerile sunt impartite.

Deci... a fost cineva in vacanta in Bulgaria ca sa ne arunce si noua cateva cuvinte despre o locatie ceva?

P.S. Sa sarim peste partea cu drumul... as vrea doar impresii si sugestii legate de cazare, mancare si distractii.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma recomanda cineva ceva prin Bulgaria? O statiune, un hotel... ceva acolo. Nu de alta dar prea multe discutii legate de drum si nimic de relaxare.

Depinde foarte mult cum vrei sa te distrezi si ce cauti.

Daca vrei liniste, plaja si terase iti recomand Balcik (Vali Misev 359889408124 din partea mea - vorbeste romaneste). Daca vrei sa ai totul la indemina si vrei distractie pentru copii la indemina du-te in Albena.

Daca vrei sa vezi ceva deosebit du-te in Nessebar (Sunny Beach) e mai departe dar este o peninsula extraordinara.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuz, ai cautat informatii despre Albena? eu am fost acolo vara trecuta si statiunea este exemplara. hoteluri sunt pt toate buzunarele de la 2 stele(ca si cele "comuniste" de la noi) la 3* (standard occidental)

anul trecut la cel mai bun hotel din statiune(3*) pretul pentru o camera era de 90 euro/ noapte (asta fara rezervare prealabila sau intermediere printr-o agentie de turism), pur si simplu a intrat in hotel si am intrebat cat e camera.

poti manca langa plaja, e plin de terase iar preturile sunt mia mult decat buna ca sa nu vorbesc de servicii....is cu 100 ani inaintea noastra)

Albena e la 70km de granita romana(iesind din tara pe la Vama Veche) drumul pana acolo este ok(e chiar pustiu as putea spune), politie nu am prins, cu indicatoarele e mai greu(limba lor :D )dar unele sunt dublate si cu litere normale. statiunea e prost organizata , m-am chinuir un pic pana sa ies din ea spre romania, indicatoarele lipsesc cu desavarsire inauntrul statiunii.

parcarea la hotel este asigurata si pazita( asta la hotelurile de 3* mai scumpe) la restul nu stiu, dar dupa cum am vazut masinile asezate pe trotare, cred ca nu :D.

anul trecut erau destul de putini romani pe acolo, vrei 15-20 masini de Bucuresti am vazut, restul erau nemti(da plin de nemti nu gluma)

un punct negativ, statiunea e plictisitoare dea dreptul, adica nu ai unde sa te distrezi deloc, este o Discoteca(da, discoteca nu club) nasol, 3 sau 4 mini parcuri de distractii si atat.

plaja e curata(nu se compara cu cea romaneasca), nu iti poti pune cearceaful ci trebuie sa inchiriezi un sezlong+umbrela, salvamari la post, lume nu era multa pe plaja pt ca nemtalaii prefera sa stea la piscina hotelului pe sezlong. a, piscinele sunt absolut superbe si unele au jocuri de apa, inconjurate cu verdeata...frumos de tot

altceva nu-mi vine in cap acum, oricum nu se compara cu nimic din ce gasesti in Rom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Nisipurile de aur, la hotel Luna****, cu mic dejun si cina incluze. Servicii ireprosabile, statiunea foarte misto, e si un parc acvatic in zona, netestat din pacate. Viata de noapte e intensa si cu siguranta nu te poti plictisi. Plaja am preferat-o pe cea din Albena, mult mai lina si nisipul mai fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariuz, ti-am dat oferta pe mail. Oferta curenta de Bulgaria in care eu nu ma incadrez din pacate. Eu caut vila pentru ca merg si cu fetita si trebuie sa-i faca sotia tot felul de chestii de papica. De asta imi trebuie o vila cu bucatarie etc.

Sambata, 8.07.2006 ma duc in Bulgaria sa caut vile de inchiriat ( cu 5 camere minim - suntem mai multi cu copii), Merge si NeaVizanu cu mine. Facem si ceva poze pentru cei interesati. Ce va pot spune insa ca am gasit pentru straini vile de inchiriat cu AC cu tot pana la maxim 1000 euro/7 zile. Cele la 1000 sunt super lux dar foarte bine gasesti si la 700 euroi fara mancare bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatii. Informatii de genul asta cautam... adica de la oameni care au fost acolo. Unchiul meu are agentie de turism, dar eu vreau parerea celor care au fost in vacanta in Bulgaria. :D Multumesc inca odata pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cresti mare, iti voi spune Luni dupa ce colind tot litoralul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai platesti cartea verde si taxa de drumuri doar de control?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!