Jump to content

Skoda Superb .. care e cea mai potrivita motorizare ??


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Hmmm nu sunt sigur ca vreau sa fac asta (sau nu momentan). Vreau sa mai merg o perioada cu ea asa iar atunci cand nu o sa o mai suport se va vinde sau se va pune chip pe ea. In plus, ar trebui sa schimb ambreiajul si nu cred ca mai am bani si pt. asta(abia am cumparat mashina+taxa aia nenoricita+alte evenimente legate de mashina).

Ca sa revin "on topic" stie cineva cum se descura 2.0 TDI 140 cai pe superb ? Se simte vreo diferenta reala intre 1.9 -130 si 2.0 140 (a incercat cineva ambele modele)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    3

  • Mariuz__

    3

  • andrei_221

    3

  • Rodeo

    2

Vezi ca nu e 2.0 TDI de 140CP...ci e 2.0TDI 136CP din cate stiu. Oricum daca este varianta cu DPF ai face bine sa renunti, este o problema a acestui motor exact pe aceasta caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm nu sunt sigur ca vreau sa fac asta (sau nu momentan). Vreau sa mai merg o perioada cu ea asa iar atunci cand nu o sa o mai suport se va vinde sau se va pune chip pe ea. In plus, ar trebui sa schimb ambreiajul si nu cred ca mai am bani si pt. asta(abia am cumparat mashina+taxa aia nenoricita+alte evenimente legate de mashina).

Ca sa revin "on topic" stie cineva cum se descura 2.0 TDI 140 cai pe superb ? Se simte vreo diferenta reala intre 1.9 -130 si 2.0 140 (a incercat cineva ambele modele)?

Ce "evenimente" ai avut?

Totusi a condus cineva superb cu 2.0 TDI 140 CP?

Modificat de florin1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu am un prieten care are superbul 2.8 v6.adevarul e ca merge super bine,dar are si un consum pe masura : 17-urban si vreo 11 extra.motorul e super ok pe masina asta mai ales in depasiri si in tot.dar are si un punct slab:cutia de viteze automata care este cam "proasta".

Am facut eu test drive pe superbul nou 2.0 tdi.este genial.masina de nota 10.si motor numai bun,am ramas foarte impresionat da cred ca puteti sa mergeti si voi la o reprezentanta si va lasa sa faceti test drive avand in vedere ca pe mine m-a lasat avand 3 luni de permis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce spuneti voi de motoare mari care sunt folosite la nici jumatate din puterea lor?Cel mai potrivit motor din aceasta gama privind puterea si consumul e 1.9 131cai.E de ajuns pentru romanica si nu numai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Guest jepcarusam

1.9 tdi 131 cp este euro 3 ..... atentie la taxa de inmatriculare si daca se va calcula impozitul in functie de norma de poluare

1.9 tdi 105 cp sunt suficienti cu EU 4 ..... superbul este o masina de familie , o limuzina nu o masina de liniute si impresionat parasute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, Am cateva intrebari in privinta superbei. Deci eu momentan am de cativa ani un golf 4 tdi 90 cp la basa dar resoftat alea alea. M-am decis sa il vand si sa trec la ceva mai mare, eu visam la un S classe dar dupa cateva probleme finaciare nu mai imi permit sa il cumpar si mai ales sa il intretin, acuma m-am axat ori pe Skoda superb 1.9 tdi (131 de cp daca se poate daca nu si de 100 sau 115 cat mai este) sau un vw passat 3BG tot atatia cai. Acuma nu stiu estetic imi place enorm skoda si pasat am mai avut dar mod 98 si era ok mecanic dar masina era cam lenesa si grea (doar 90 cp). Ar mai fi piesele sunt mai ieftine ca la passat (consumabile etc) si nu am vazut Superbe cu km multi sunt rezistente ca passaturile, eu locuiesc in franta si fac aproape 100km pe zi deci as vrea ceva durabil de aia am hotarat sa raman in gama VAG desi preturile sunt ca si de un C klasse , skoda ar fi mai scumpa ca un passat (6500€ skoda si undeva la 5000 passatu) in bani astia as gasi si un 320d si un S40 si un C klasse dar eu tot pe vag as merge.

Deci in concluzie as vrea sa intreb daca suteti multumiti de superbe si ce masini ati mai avut inaintetea superbei?

Ce probleme ascunse ar avea? ce sa caut la cumparare ? in weekend ma duc sa vad una tot de 131 cp cum sa o verific?

Am vazut si una cu motor 2.0 TDI ii cu vreo 2000 € mai scumpa, dc? chiar ii mult mai buna decat 1.9, am auzit ca pe golfuri 5 2.0 TDI ar fi ceva probleme.

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ninu

Eu am un superb din 2004, 1.9 TDI 131 Cp, varianta Elegance si vreau sa-ti spun ca este o masina foarte reusita. Sa le luam pe rand

- Consumul la masinuta mea este in oras de 8-9% in functie de cum conduc si cat este de aglomerat, afara consuma intre 5-6,5 - in functie de stilul condus

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti OnTopic; pentru sfaturi de cumparare, versus, s.a., exista alte topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.cezar

eu am un 1.8t si pot sa zic ca sunt multumit. ce e drept consumu e putin mai marisor dar tot nu l.as da pentru un diesel:D

si pentru cei care nu se uita asa mult la consum chiar il recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200.000 km fara probleme.Apa,paie si bataie.De la schimb la schimb nu completez ulei pt ca imi consuma maxim 500 g la 10 000 km.E scump kitul de directie,undeva la 1000 ron si nu tine f mult,dar asta e,e o masina grea.Filtre si ulei ieftine,distributia la fel.Daca o iei cu anvelope 205 55 16,nu sunt scumpe la inlocuit,dar daca esti ca mine 235 45 17 contisportcontact3,nu mai e ieftin.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

 Salut ! 

 am si eu nevoie de o parere/informatie sau ce stiti de motorizarea de 1.9, 116 cp, cod motor BPZ la Skoda Superb din 2008 ? 

 Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

 

Eu am mototrizarea asta pe a mea. O am de noua si pana acum nu am avut nici o problema cu motorul. Inafara de consumabile, nu am schimbat nimic. Cutia e in 5 trepte.  Acum la 116 hp pentru 1475 kg, sa nu-ti imaginezi ca e foarte sprintena. Dar eu zic ca is suficienti. Nu o sa ai probleme la depasiri. Eu i-am facut recent resoftare si acum are undeva la 150 cp. 

 

Pentru mai multe detalii legat de motor uite aici: http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=167849

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau, iti multumesc foarte mult !!! un prieten vrea sa-si cumpere una de fapt sa faca schimb cu o Superb...si m-a rugat sa ma informez.

 

Multumesc frumos !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am un Superb din 2008 de 116 cp cod motor BPZ si ma bate gandul sa o resoftez la 145 cp , ce zici merita,se simte diferenta?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Grija mare unde vei face resoftarea. Recomand un dyno inainte si dupa . Se va simti garantat diferenţa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut am gasit si eu un superb din 2010 , 157 000km, diesel , 1890  cm³(105 CP). Merita? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e ok, motorul este BLS cu filtru de particule. Nu are mari pretentii de dinamica, dar spatiul este foarte ok. Si fiind Superb 2, posteaza pe topicul dedicat.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma puteti ajuta ce euro este masina asta superb

din 2006 cod motor awx 131 cp 1896cm

este euro 4 sau poate fi euro 3?

 

PS .

czsilviu multumesc de ajutor si pt promtitudine mi-ai fost de ajutor!!! Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AWX este euro 3, ca sa.ti dai seama ce.i euro 4 prima litera din codul motor trebuie sa fie ,,B,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar motorul de 131 cp nu a fost Euro 4. Doar cel de 116 cp, BPZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De motorul se 2.0 de pe superbul din 2007 ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te feri la 2.0 TDI este ok, 140 cp, Euro 4, singura chestie mai deosebita ca are DPF si sistem de aditiv pentru DPF

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!