Jump to content

Skoda Superb .. care e cea mai potrivita motorizare ??


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Salut!

Este OK motorizarea 1,8T 150 CP pentru Superb?

Care ar fi motorizarea ideala (preat/performanta) pentru Superb?

Care sunt problemele reale/cunsocute ale motorului 1.8T ?

Multumesc

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mariuz__

    3

  • andrein

    3

  • andrei_221

    3

  • Cosmin Min

    2

Din ce am citit eu pe diverse forumuri la 1.8T mai cade pompa de apa si uneori s-au mai rupt curele (dar rar); in rest toti spun ca e motor de tank.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sint foarte multumit de 1.8T pe masina mea. Masina mea are 1325kg, daca si Superb are tot cam atat (+/- ceva) probabil ca e ok.

Singura problema pe care am avut-o a fost o bobina (cred ca asa se cheama) care nu functiona. N-am reusit sa gasesc cauza problemei, dar a inceput sa functioneze in timp ce se cauta cauza. O fi fost vreun fir/contact/ceva care nu facea contact bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ok, recunosc, m-ati facut cuios.... care sunt problemele reale/cunoscute ale motorului 1,9 TDI PD 130CP ? Nu zic "motor de Skoda", deoarece am inteles ca e folosit la mai multe modele din grupul VAG si probabil sunt facute toate in aceeasi fabrica. Eu il am pe Superbul meu si are abia 7000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine cel mai potrivit motor pe Superb este cel TDI 2.5 V6. Cu acest motor, caroseria foarte mare este purtata cel mai bine.

1.9 TDI 130 Cp este bun dar la limita de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se simte foarte bine la accelerarile la viteza. are reprize mai bune in depasiri. acolo se simte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea pusa de rvacaru a fost postata in martie..cred ca pana acum s-a lamurit si a cumparat el ceva. Eu am preluat dupa atata timp topicul (si trebuie sa recunosc, usor pe langa subiect) fiindca la un moment dat se vorbea de punctele slabe ale unui alt motor si am fost curios daca cineva le stie si pe cele ale motorului meu. Recunosc ca 2.5 V6 TDI este cel mai bun motor pentru masina asta in conditii ideale; pentru mine nu a fost bun deoarece am tinut cont de triunghiul pret-consum-necesitati, in conditiile mele financiare si de exploatare a masinii.

Si totusi, imi poate spune cineva care sunt punctele slabe cunoscute ale motorului 1,9 TDI 130CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele AVF/AWX au vibratii mai mari decat versiunea AVB (100CP) la motoarele montate longitudinal, unele PD-uri au un zgomot (ticait metalic) de la pompa tandem (vacuum/motorina), si MAF-ul (debitmetrul de aer) este pasibile de "oboseala" prematura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am condus si 1.9TDi-130cp si 2.5 V6 TDi-155cp.Dupa parerea mea amandoua se infig fara probleme la drum si in depasiri.Acum depinde de finante si gustul fiecaruia pentru ca V6 TDi este o idee mai "gurmand" decat 1.9 si se simte cand se circula in regim de peste 3000rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDi este o idee mai "gurmand" decat 1.9 si se simte cand se circula in regim de peste 3000rpm.

<{POST_SNAPBACK}>

Adica la viteze ridicate...asta e valabil la orice masina... :banghead:

Constat ca "motorashul" 1.9 TDI 130 CP e mai nou montat si pe VW Polo...deci cine doreste o "nava amiral" ca Superb ar trebui sa se orienteze clar catre un 2.5 TDI...V6. :D

In alta ordine de idei parerea mea "din afara" e ca Superb se vinde tot mai greu, iar aparitia noului Passat, i-a cam luat tubul de oxigen lui Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.5 TDI V6 as alege eu, dar si 1.9 TDI 130CP face treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ce sa zic... de cateva zile mi-a intrat in cap sa imi iau o Skoda Superb 2.5 TDI sau 2.8. As vrea sa stiu si eu cateva din parerile voastre despre aceasta masina, dar si despre cele doua motoare.

Va multumesc,

Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand eu spun sa te gandesti la pretul de cumparare si apoi la impozit +casco +rca. Astea te vor omori incepand de anul viitor. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma gandesc la asta pentru moment. Vreau doar sa stiu cat de fiabile sunt aceste doua motoare... :(

Modificat de Mariuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca trebuie sa renunti la 2.8 V6 . Pe langa faptul ca este un motor vechi un consum urban de 20-22 l nu cred ca te-ar multumi :(

Masina este foarte tare si daca ai nevoie cu adevarat de spatiul urias in plus atunci merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca trebuie sa renunti la 2.8 V6 . Pe langa faptul ca este un motor vechi un consum urban de 20-22 l nu cred ca te-ar multumi :P

Masina este foarte tare si daca ai nevoie cu adevarat de spatiul urias in plus atunci merita.

Am inteles... deci raman pt. moment pe 2.5TDI :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa atata timp ...mai completez si eu cu faptul ca motoarele pe masina se comporta cam la fel. COnculzi este data de calculul cal putere pe KG. Care in cazul meu ...am 130 cai la 1490 KG si un prieten care are tot A6 cu 2,5 TDI cu 180 cai si quattro pe deasupra are 1740 KG. Deci cei 50 de cai suplimentari tre sa care 250 KG in plus... deci de aici conculzia e ca ..la comportamentul masinii nu e diferenta mare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietenul tau are quattro. Skoda Superb 2.5 TDI nu are, deci 150-200 kg in minus. Si are doar 163 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi este si varianta 2.5tdi 179 cp quttro...sau te refereai doar la skoda ???

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se referea doar la skoda.

ok ..intradevar skoda nu are qatrro ..dar totusi motorul e mai greu. Si mai apar si de acolo diferente de greutate importante...

Poate ne spune cineva cat cantareste superbu in talon ..cat scrie ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb 2,5 V6 TDI 163 CP: Masa proprie = 1.570 kg

Deci 103,8 CP/tona ... fata de 103, 4 CP/tona in cazul "un prieten care are tot A6 cu 2,5 TDI cu 180 cai si quattro pe deasupra are 1740 KG"

Sursa pentru Superb a "necesitat" google, nu talonul ... si se poate verifica masa pentru fiecare motorizare.

In rest, no comment ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Vad ca topicul e mort de mult dar as vrea sa imi dau si eu cu parerea (in calitate de proaspat proprietar de Superb)

Motorul ales de mine este 1.9TDI 130CP o alegere nu foarte fericita. Desi este o limuzina si nu se doreste o masina de "liniute" nu pot sa spun ca sunt f. incantat de felul in care raspunde la comanda "PEDALA". Dupa parerea mea, un motor mai indicat era 1.8T benzinar 150 cai sau un 2.5 TDI pt. cine doreste un diesel. Cred ca voi face un test cu o SUPERBa noua cu una dintre motorizarile astea sa ma conving de diferente.

p.s. daca ne gandim insa la consum 1.9 este de vis, il hranesc cu pipeta(extraurban).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vrei ceva mai mult de la masina ta apeleaza la Dragos Voinea pentru un chip-tuning. Ai sa vezi ca este alta masina, cu vreo 35 cai in plus si 70 nm. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!