Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

siguranta blocheaza pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult intre timp am gasit codul 1J0 973 722.Merg acuma sa vad cat costa.Speram sa tina numai acea garnitura....

Edit:Da o sa merg sa vad cat e,as fi scos pini cu totu si sa pun mufa noua,dar nu prea imi iasa cu acele sigurante care sunt pe pini,asa ca o sa pun doar siguranta care sa rupt.Inca odata multumesc pentru ajutor.Am pus si o poza cu etrierul vechi poate ajuta pe cineva sa vada diferenta.Etrierul meu e cu 6 pini.

20170323_105439.jpg

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie stau la locul lor pinii, mai au si sigurate pe ei - dar cel mai bine, cumpara mufa si o inlocuiesti - ai pus noua si e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca o sa ma lase si pe mine motorasul de frana dreapta spate. La inceput cand apasam butonul de frana erau silezioase,acuma cel din dreapta suna "zornaie" cam tare. Sa il desfac de pe acuma sa ii schimb rulmentii si sa il gresez? Sau sa mai astept inca vreo 2-3 k pana o sa fac si alte lucrari,gen schimbul de ulei si filtre? O parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

As dori si eu sa stiu unde se afla calculatorul de la frana de mana. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub consola centrala/cotiera - trebuie data jos toata consola centrala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos cotiera din bord si pana in spate si chiar sub cotiera jos,este acea porcarie pe care si eu am schimbat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
petro.ionut

Dupa un drum de 50km, cand m-am oprit am observat roata stanga spate foarte fierbinte, ce-i drept m-am invartit cu ea prin iarba putin, ideea e dupa ce am oprit am verificat si mi se aud motorasele la roti, erori nu am, am scos-o pe liber si mergea foarte usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica - e posibil amandoua pe spate sa fie calde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut

Doar stanga spate, am verificat, dar vad ca roata este deblocata, nu stiu ce a patit, a prins ceva atunci de nu s-a mai inchis etrierul, o urmaresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai invartit cu ea esp-ul ti-a infranat roata. Chiar daca il dezactivezi de la buton nu e oprit de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut
On 12.05.2017 at 11:37 AM, petro.ionut said:

Doar stanga spate, am verificat, dar vad ca roata este deblocata, nu stiu ce a patit, a prins ceva atunci de nu s-a mai inchis etrierul, o urmaresc!

Am elucidat misterul, placuta din exterior a ramas blocata langa disc si nu mai revenea, si de acolo intervenea caldura de incingea roata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavyus1987

Azi am reparat butonul de PB.

Pus cositor pe pinii mufei si pe piciorusele micro swich-urilor , curatat bine cu  alcool izopropilic si dupa asta am pus 2 puncte de Locktite(superglue) pe varful elementelor de plastic care apasa micro swich-urile.

Merge perfect, si nu mai are sunetul ala de click-clack ca de plastic gol si ieftin.

 

La cat costa unul si timpul de schimbare, merita putina scolarizare pe el :D

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As spune ca la cat costa merita pus unul nou OE .

Daca ramai cu frana blocata la cateva sute km de casa ....reparatia te va costa ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavyus1987

Ma asteptam sa se inteleaga opusul a ceea ce am vrut sa spun.Pai tocmai, asta e, stiu ca piesa e ieftina, >=100ron, si nu ma suparam daca nu reusea operatia,mai ales ca am parcat masina cu rotile deblocate, in caz ca trebuia sa fug dupa piesa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cel original, undeva in jurul la 170 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
seerbanutzu

Salutare, pana la urma care este concluzia ? Este bine sa folosesc frana demana electronica zilnic? Daca nu o folosesc ce se intampla?Exista riscul sa se blocheze daca nu o folosesc foarte mult timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca e bine sa o folosesti, e obligatoriu, e chestie de siguranta, a fost conceputa special pentru asa ceva. Daca nu o folosesti nu se intampla nimic, dar risti sa plece masina singura sa provoci accidente sau chiar mai tragic decat atata etc. 

NU cred ca e un risc semnificativ sa se blocheze daca nu o folosesti, nu are cabluri care sa rugineasca sau mecanisme asa expuse, dar cred ca sepoate si ancrasa in timp ca orice mecanism nefolosit. Din ce am observat nu se strica din cauza uzurii datorate utilizarii sau a modului de utilizare ci mai ales daca intra apa in ea sau impuritati ca urmare a fisurarii carcasei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut
On 5/13/2017 at 4:27 PM, petro.ionut said:

Am elucidat misterul, placuta din exterior a ramas blocata langa disc si nu mai revenea, si de acolo intervenea caldura de incingea roata!

Revin cu problema mea, se pare ca după ce am schimbat plăcuțele, aceiași problema, am desfăcut din nou, problema a fost una destul de ciudata, doar la placuta exterioară, sub lamela de ghidaj a placutei s-a depus material feros, și fiind putin mai ridicată nu ii permitea placutei să se plimbe, asa ca am pilit zona de acele depuneri, acum este ok! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Salut!!

Eroarea asta arata ca motorasul de pe stanga e dus??

 

IMG_20170526_174936.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau firele pana la el sau calc de frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica motorasul cu r fire pe baterie sau 12 v si daca merge,este problema calculatorul franei de mana.Eu am pus unul sh si iar s-a dus acuma....tot pe partea stanga....a doua oara:-((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Firele le-am verificat,partea de sub masina.

Ciudat e ca la primul scan a dat ca nu se alimenteaza cu 12 V,apoi a dat fault-ul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai verificat motorasul pe direct ? daca nu, verifica-l. Daca nu lucreaza, de la el este - daca lucreaza, verifici siguranta, cablaj, calculator frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!