Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

  • Intra la codare, pe 53 si vezi ce coding actual ai - daca este 0000012 pentru AH, atunci e modelul vechi, pinii 7 si 9.

Pinii 7 si 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai codarea de la mine este 0000011, nu trebuie sa conectez 4 cu 7 ?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam de la inceput.

Deci, pentru masina cu modul vechi - pana in 05.2007

buton AH 

1 --------------------- 7 modul frana mana

4---------------------- 9 modul 

5-----------------------11 modul

2-----------------------4 buton esp

3-----------------------3 buton esp

6-----------------------6 buton esp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci masina mea are modul vechi, chiar daca la citire mi-a aparut codul 0000011.

am inteles, am sa actionez in consecinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai inseamna ca aici le amesteci tu..... 0000011 - este codare aferenta modulului vechi, 0000057 - este codare aferenta modulului nou.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o intrebare, sper ca postez bine, cu ceva timp in urma am schimbat pompa de ambreiaj. De atunci ma tot sacaie o eroare: Clutch Pedal Switch (F36): Implausible Signal care nu poate fi stearsa si imi apare in bord eroare la frana de mana si P acela taiat ramane aprins.  Frana de mana imi functioneaza fara probleme, doar ca de fiecare data la punerea contactului imi apare Parking brake fault.See owners manual! Acum intrebarea e, daca am schimbat pompa , de ce imi tine eroare la frana de mana? Sau poate fi de vina pompa cea noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Salut .am aproape 2 ani de cand am montat butonul de A.H.  pe passatul meu b6 an 2010 c.r blue motion cu functia start stop si nu ma pot bucura de functia A.H foarte utila in comparatie cu S.S. care de fapt mai mult iti face nervi decat te avantajeaza

Am incercat mai multe codari inversari de pini dar nici un rezultat...la outpout test pe vcds la parkong brake imi aprinde ledul de la A.H. dar cand e dat de pe cluster always on sau la apasare pe el nimic...si am centura pus si usi inchise

Va rog un sfat..pentru functia A.h. asi schimba si pompa ABS

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte s-a mai incercat pe bluemotion si nu a mers-colegul @cridaia. Vb si cu el dar ce stiu ca nu a reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge pe B6 - Bluemotion, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca se schimba si pompa de ABS cu una de B7 ?....sau nici atunci nu este posibil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat asta, pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9tdi MB 2008 merge AH.Are din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavyus1987....aici vorbim de masini Bluemotion cu functia Start/Stop.....a ta se incadreaza ?....nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat, nu se incadreaza.Nu am fost atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
în urmă cu 6 ore, cridaia a scris:

Doar daca se schimba si pompa de ABS cu una de B7 ?....sau nici atunci nu este posibil ?

Daca asi sti ca merge asi schimba pompa abs..cu una de b7 sau de b6 fara start stop..sincer nu am nevoie de start .stop..am mers cu b6 cu auto hold ..minune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

cred ca topicul e cel mai apropiat de situatia mea. Dupa 2 saptamani in care am avut masina la vopsit, la plecare, dupa vreo 500 metri m-am trezit cu martorii de ABS, ESP aprinsi, ESP OFF care nu poate fi activat din buton si eroarea de parking brake fault in bord. Se pare ca se aprindr la peste 40 km/h. Pe tester a aparut ca ar fi vorba de senzorul de la toata dreapta spate si modul franare.  

Mentionez ca frana de mana functioneaza. 

 

Ceva sfaturi va rog:(

Modificat de Suddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa scriu si corect acum, pe tester a aparut eroare la senzorul rotii drepta spate si la modulul de franare. Sper doar sa fie vorba de praf intrat pe undeva din cauza pregatirii pentru vopsire. 

Modificat de Suddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca pe drum nu e praf... Posibil sa iti fi inlocuit senzorul in service, se practica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Suddy said:

Sa scriu si corect acum, pe tester a aparut eroare la senzorul rotii drepta spate si la modulul de franare. Sper doar sa fie vorba de praf intrat pe undeva din cauza pregatirii pentru vopsire. 

trebuie verificat daca eroarea este de la senzor sau de la rulment - banda magnetica - avand in vedere ca nu ai postat eroarea, nu avem de unde sa stim/precizam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat. Banda magnetica era si ea erodata. Am schimbat butucul spate si senzorul. Toate erorile au disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se intampla destul de des, sa se strice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 29.07.2014 at 9:48 AM, EEXCALADE said:

E destul de clar. Schimba butonul.

Buna ziua, eu am schimbat butonul de la frâna de mana si frâna merge perfect doar ca imi ramane martorul P aprind iar auto golful nu mai functioneaza. Ce este de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2015 at 4:15 PM, tirlosu said:

In sfarsit am reusit sa rezolv treaba. Am reusit sa refac setarile de baza, si sa codez corespunzator EPB-ul.

Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit. Daca vreodata va pot fii de folos, nu ezitati sa ma contactati.

 

Multumesc mult.

Cum ai facut setarile de baza ca pe mine nu ma lasa deloc.Am spirala apalpaind in bord,esp si P taiat cel de la frana de mana.ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!