Jump to content

Leon sau Golf in functie de bani


vios70
 Share

Postare recomandată

Eu zic Golf la masinile bune, daca ma uit la bani.....

problema e ca nu prea am bani, max 8500 euro, la banii astia ce merita ?

Golf IV peste 150000 km sau Seat Leon sub 100000 km ?

Rog posesorii de Seat sa nu se supere pe mine, poate ma fac si eu Fun Seat....sau macar asa vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai specificat daca vrei benzina sau motorina; Cu atat mai mult daca vrei benzina leon sub 100.000 km. Cu leonul singura problema ar fi re-vanzarea mai greoaie. Majoritatea pieselor / subansamblelor sunt comune (nu exista nici o diferenta de calitate); Putem vorbi eventual de diferenta de calitate la asamblare dar iar nu e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca diferentele sunt cam aceleasi, eu as vrea motorina 1.9 tdi

motorulde Leon e facut de Seat sau de VW ?

cum sunt la motor ? duce cat Golfu ?

Modificat de vios70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"motorulde Leon e facut de Seat sau de VW ?

cum sunt la motor ? duce cat Golfu ?"

vwforum.ro --->(VW, SEAT, SKODA, AUDI)-->de cine e facut motorul de seat ? :P :unsure: :)

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns, intrebarea era pe bune, ca idee stiu si eu ca sunt marci ale aceluisi GRUP, dar pe mine ma interesa altceva daca nu ai priceput, oricum scuze de deranj. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca nu exista nici o diferenta intre motoare , chiar daca sunt fabricate in locuri diferite , crezi ca aia nu au ce face si le fac cu "alta" calitate de fabricatie?.....numai in Romanica s-ar putea intampla asa ceva :D

Cat despre comparatia dintre Leon si Golf , tinand cont ca sunt masini SH poti gasi masinile la o mare varietate de preturi , bineinteles asta si in functie de anul de fabricatie , numar de kilometri si ce tip de 1,9 TDI ca sunt unele care duc pretul chiar sus...

Alegerea ta se rezuma doar in functie de bani?.......daca e vorba de fiabilitate ca si comparatie intre cele doua nu cred ca trebuie sa iti pui problema , sunt bunutze amandoua , mai degraba diferenta de design e cea care ar trebui sa hotarasca , daca esti mai conservator si ai in tine acel spirit de Golf atunci mergi pe Golf , daca esti mai latin si iti plac liniile curbe (la masini ma refer) atucni mergi pe Seat , sincer imi place exteriorul de la Seat nu imi place sub nici o forma interiorul , in afara de Ibiza nou care e frumusel, in rest pacat de Seat-uri....parerea mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare aceiasi parere cu cristirenault cu singura deosebire ca nu cred ca interiorul e mai urat la Leon. Aici cred ca a fost subiectiv si s-a vazut "golfistul" din el :D

Eu personal am ales Leon-ul pentru ca mi-a placut mai mult design-ul fata de Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

design un pic mai agresiv, mai sportiv la Leon, interior net inferior celui de golf. (pana la urma totul depinde de gusturile tale).

Motoarele sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca revanzarea e un factor important in economia generala a investitiei, cred ca un golf ar fi mai potrivit.

In rest si eu cred ca nu sunt diferente din punct de vedere al motoarelor.

Deci estetica pare sa fie mai importanta, si aici: de gustibus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

design un pic mai agresiv, mai sportiv la Leon, interior net inferior celui de golf. (pana la urma totul depinde de gusturile tale).

Motoarele sunt aceleasi.

La ce te referi cind spui "interior net inferior" la leon? E unul din motivele pt. care am schimbat VW bora (bord de golf 4) cu seat leon. gusturile nu se discuta - nu este relevant ca imi place mai mult leonul (ceasuri albe, scaune sport, consola centrala argintie). Daca nu te referi la calitate?

1 vw

2-3 leon

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu vreau sa incep un mic flame aici, tocma' d-aia am specificat ca e chestie de gust :)

2. Nu prea e corect... la pozele pe care le-ai pus, bora are cel mai naspa volan (mult mai nasol decat volanul normal de pe golf, nu mai zic de cel de piele) si clima manuala... iar la leon este volanul de piele si climatronic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt fun al volanului in 3 spite; Cel de pe Bora este basis si este intr-adevar super-nasol (nici din punct de vedere practic nu era bun - foarte subtire si nu avea priza buna). Cel de pe golf 5 la sport-line (tot 3 spite) este in schimb pe placul meu... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce sa zic, masinile sunt foarte bune amandoua. Eu cred ca diferenta cea mai mare consta in gust.

De la Seat singurul care-mi place este Leonul(vechi). Golful este mai conservator si merge pe o linie clasica(Nemti), Leonul are linii curbe si un farmec special(Spanioli). Eu cred ca ar trebui sa conduci ambele modele si sa vezi care are acel ceva pentru tine. Nu pretul este cel care trebuie sa fie hotarator(mai ales ca vorbesti de diferente mici de bani). Oricum tu esti cel care trebuie sa ia decizia. Eu ti-as spune Golf, dar nici Leon nu este de lepadat. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!