Jump to content

Bora SAU Golf 4 ?


wob
 Share

Postare recomandată

deocamdata nu am copii(is in agenda pe la anu)

incerc totusi sa schimb putin atmosfera cu o bora (fiind inrait fan GOLF-si proprietar de 2 bucati la activ)

Am zis ca dupa concediu fac achizitia

din pacate v-a trebui sa fac o investitie intro alta masina pt prietena mea acum si proiectul ALEGEREA se amana pe inceputul lunii martie 2007 cand imi expira actuala asigurare si cu ocazia aceasta o sa fac mult asteptatul UPGRADE.As putea sa imi achizitionez acum mult dorita masina dar as ''pierde'' niste bani cu sistemul asta STUPID de alfel de asigurari si de accea prefer sa mai am putina rabdare

in momnetul de fatza daca ar fi sa aleg , ar fi BORA 1,6 benzinar in jurul anului 2000

Totusi cred ca Golful se preteaza unei conduceri mai sportive si eu as dori sa-mi schimb stilul in ceva mai ''serios''

Va multumesc pt toate replayurile la intrebarea mea initiala si sper ca raspunsurile sa fie ajutatoare si pentru altii

Astept in continuare pareri PRO /Contra / sfaturi , idei

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wob

    16

  • aares

    6

  • LaurentiuD

    5

  • Alextz

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incearca Bora V5...am auzit ca au motoare destul de bunicele..si ajung undeva pe la 200 cai.

Trebuie sa te gandesti ca nu cred ca ai putea sta intr-o masina sub 100 de cai.Adica daca te dai jos dintr-un Golf si te sui in Bora...si cu acelasi motor nu vei simti la fel..suspensii diferite, bora e mai mare.

Cauta ceva peste 100 de cai sa nu ti se para lenesa..altfel..pleci ultimul de la semafor..hehe...

Bora imi pare mai de familie, imitand Passatul intr-o oarecare masura, fiins doar mai mica.Golful este clar o masina de burlac..cel putin asa vad eu lucrurile.Si cum ai golf deja iti tragi o Bora decenta>100 cai si tii golful pentru tuning..condus duminica, si la intalniri( de forum nu altceva)..eu asa as face...

Imi place Bora dar as opta numai pentru un motor mult mai mare decat al meu sau cu un potential mai bun...am vazut un V5..care a disparut repede de langa mine desi erai 4 tipi in masina...am vrut doar sa stau ceva mai aproape sa o vad mai bine ...dar se pare ca tipul a luat-o ca pe o provocare si mi-a dat praf..hehehe

Passatul doar cu 125 de cai...ce sa zic...nu vreau sa supar pe nimeni dar oricat mai putin e prea putin..chiuar si asa mi se pare cam incet...undeva la 200 ar fi perfect..sau macar sa fi avut un T in coada..sa il pot aduce la 200 sau aproape...

Eu sunt pentru Bora..>100Bhp...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WOB: daca vei avea un copil, nu iti ajunge nici trunk-ul de la Bora pentru deplasari mai lungi care implica si sederea peste noapte.

Mai bine baga-te la un leasing pentru un touran, sau G5 PLUS, ceva...

... ca sa nu zic sa alegi un SUV :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G5+?!? eu nu stiu cui se adreseaza masina asta. ce aduce in + fata de varianta clasica?

spatiu pt cap? cine are capul asa mare :D?

portbagajul doar un pic mai mare?

in rest aproximativ aceeasi masina. nu inteleg.

daca cineva vrea spatiu ori urca o clasa ori merge pe combi/caravan.

intre G4 si bora eu as merge pe ultima iar pt spatiu as alege combi. date fiind astea as alege intr-adevar un motor >100CP cu un eventual upgrade la voinea :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alo, care Bora e mai mare decat Golf 4? Ca eu nu am auzit de ea

Si care suspensii diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, de la golf 4/bora la touran, golf5plus, e o mica diferenta de vreo aproape 10.000 - dublu.. :D si oricum am vazut ca wob a avut golf mk1,mk3, deci e obisnuit cu portbagaj micut..si oricum exista portbagajele acelea de pus pe masina, nu stiu cum se cheama pe romana, stiu ca nemtii le zic "cosciuge" :lol:

eu as alege bora dintre astea doua, poate si fiindca e mai rara pe strazi...

@theo: eu din cate stiu, bora are suspensiile de pe golf variant, adica toate astea golf variant, bora ,bora variant au niste suspensii, iar golful 4 hatchback, are alte suspensii, mai sport...

Modificat de horry_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@CristiLeoveanu

copilul e in proiect pt anul ce vine probabil , iar cat despre LEASING , nu e o varianta deoarece traiesc in Dublin de vreo 2 ani

@cipo

dorintza mea a ramas bora insa varianta combi este cred prea mare pt ce imi doresc acum

si cum masinile astea nu sunt '' pe viatza'' sunt convins ca la momentul in care imi voi dori mai mult spatiu .. v-oi face tranzitia de la un sedan la combi ( cam cum vreau acum ! de la hachback la sedan )

@horry_bv

diferentzele de pretz dintre MAREA Britanie (implicit irlanda) si restul europei sunt destul de semnificative

Insa aici intervine rolul asigurarilor care practic tzin-fac pretul unei masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bora e o masina mai greu de inteles in Occident (mai putin combi-ul) insa e o masina cautata in Europa de est (cele 3 volume).

E si mai bine echipata in standard decat Golf-ul.

As merge pe Bora, desi nici Golf-ul nu e de lepadat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am condus saptamanile trecute o scoka oktavia 1999 motor 1,6

am incercat sa ii fac putin comparatie cu bora gandindu-ma ca fac parte din aceeasi clasa

sincer am ramas surprins de modul in care se comporta masina ! placut , calm, si in acelasi timp , agera si rapida!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
salutare oameni

scriu aici pt ca am o mika problema

momentat detin un Mk1 1,8 Gti an 83 si un MK3 1,6 Cl an 93 pe care o sa il schimb foarte curand

urmatoarea masina pe lista ar fi un g4 sau un bora

aici intervine problema mea

desi sunt un fan inrait al golfului .. in ultima vreme a inceput sa imi placa bora

acum dat fiind faptul ca nu cunosc prea multe despre bora .. poate ma ajutati voi cu niste sfaturi .. compatibilitati .. motoare .. alea, pareri pro si contra(g4/bora)

multumesc anticipat tuturor si spor la modificari

eu unu detin o bora...ma vad mai bine coborand din ea si la costum cu doamna de mana si cu un rucsac in spate..faza cu farurile ..ce sa zic eu unu le reglez fuctie de cat de obositi imi sunt ochii.. pe 3 se vede bine(nu e zi totusi),tapiteria e un pic mai pretentioasa zic eu(e ca un fel de lanita)iar scaunele daca vrei sa le acoperi trebuie sa cauti ceva timp o husa care sa fie in ton cu masina si noua postura de tatic..in rest un sfat(sincer nu stiu daca se potrivesc piesele de la golf 4 la bora cu toate ca e cam aceiasi mancare de peste):treci pe la un service si vezi cat costa in paralel consumabilele si piesele care de obicei cad mai repede...

bafta... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Vreau sa trec la Bora 1.9 tdi , 116 cai(85kw), 6 trepte din 2001 , ce parere aveti, merita ?

Dotarile sunt destul de apropiate si masina destul de simpatica, vreau mai mult spatiu si diesel deoarece fac multe drumuri inafara orasului.

 

Avantaje si dezavantaje va rog.

 

merita sa o dau la schimb cu Bora.

Care ar fi preturile pietei la un golf 4 ca al meu si o bora cu detaliile de mai sus ?

 

Va multumesc

post-116655-0-21926800-1386935420_thumb.

post-116655-0-51070400-1386935428_thumb.

post-116655-0-38867400-1386935433_thumb.

post-116655-0-02755900-1386935439_thumb.

post-116655-0-73643900-1386935443_thumb.

post-116655-0-42779600-1386935451_thumb.

post-116655-0-52425300-1386935456_thumb.

post-116655-0-45605500-1386935461_thumb.

Modificat de andysan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!
Eu detin o Bora din 2005 1.9TDI ALH 65kw (in acest moment 100kw), 5 trepte si sunt foooooarte multumit. A fost cumparata de noua de la focsani de la reprezentanta. Are 320.000km si nu am schimbat nici o piesa foarte scumpa. O recomand pentru portbagajul generos,  interior spatios si in primul rand fiabilitate.

A mea a fost foarte joasa de noua, avantaj la drumuri lungi. consum pe autostrada 6% cu mers 140-150km/h constant. Parerea mea este ca merita sa dai golful la schimb!

Craciun fericit,
Vlad

Modificat de Zav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Zav Inseamna ca ai umblat suficient in motor deci partea cu piesele scumpe iese din discutie... Altfel nu pot explica toti caii aia pe care zici ca ii aia acum

O chestie interesanta discutata si cu un inginer de service VW care impartasea si confirma chestia este ca un AXR pus pe Bora este, se pare, mai economic decat acelasi motor pus pe G4... Imi spunea respectivul ca au avut tema asta inclusiv la un curs/seminar/training VW, au luat absolut toat variabilele in discutie, de la distributia maselor la Cx, insa o concluzie bazata pe ceva ingineresc nu au reusit sa traga...

Am avut G4 (inca e in familie), am si combinatia de mai sus (Bora AXR) tot in familie, pot apune ca ma atrage mai mult Bora acum... Daca ma intrebai inainte de aparitia familiei si copiilor, probabil as fi mers (cum am si ales de fapt) pe Golf

Sent from my iPad using Tapatalk

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!