Jump to content

Punte spate stramba


Lolo
 Share

Postare recomandată

Salutare,

In urma cu ceva timp am lovit masina de o bordura intr-o curba, urmare la treaba asta, puntea spate s-a indoit.. roata din dreapta spate sta cu aprox 1cm mai in spate fata de cea de pe stanga. Mecanicu mi-a spus ca imi trebuie alta punte. Acuma apelez la voi, daca e vrun cunoscator sa-mi spuna daca exista diferente intre puntea spate de golf 4 scurt( 3,5 usi) si golf 4 variant, si eventual intre motorizari. Ma interesaza la varianta cu tractiune fata. Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Florin99

    7

  • marius1982.11

    4

  • GABIVVX

    4

  • joflo

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt mai multe variante de punte, teoretic sunt interschimbabile.

Diferentele nu sunt intre tipurile de masini, ci intre modele de punti (bucse diferite, bari antiruliu de grosimi diferite.)

Practic, de ce nu le pui una langa alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic, de ce nu le pui una langa alta ?

Pentru ca puntea indoita este pe masina .. asa ma duc cu ea de vreo 6 luni .. sau mai bine :) (stiu ca nu e bine dar ma duc doar prin oras cu masina asta) . Inca nu am cumparat nici o punte .. vreau sa mi-o aduc din germania printr-un priten.. aici mi-au cerut 250 -300 euro, de acolo o iau pana in 150. Saptamana viitoare cred ca am sa ma mai duc la un mecanic sa mi-o ridice pe lift sa vedem daca nu cumva sta tensionata din bucse sau mai stiu eu ce .. daca o slabeste din suruburi poate isi revine ... sau poate zic prostii. Eram curios daca iau o alta punte complecta.. adica cu bucse, discuri, etriere .. o voi putea monta pe masina mea. Raspunsul cred ca este da, daca iau alta punte compecta.. am inteles de la tine ca sistemul de prindere al puntii este identic, nu ? Mersi de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la variant nu e suspensie independenta spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit aceasi chestie ca si tine am dat intr-o bordura cu roata din spate si ma costat puntea si rulmenti spate 24 de milioane eu am schimbat numai puntea si rulmenti la roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piese noi sau sh ? Eu nu am cassco si nu as da prea mult pe reparatie, e masina de firma, dar totusi sa o fac bine si la un pret rezonabil. Cred ca si la mine e rulmentu .. cand mi-a ridicat roata si a batut in ea parca avea un mic joc .. dar nu sunt sigur.

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci rost de programul AKTE :D si compara pentru versiunea combi si berlina puntile. In acest mod sigur gasesti rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Azi am fost cu un prieten la un service care tocmai a patit un mic accident...

"Si-a gasit masina in fata blocului putin lovita in partea spate stanga. nu i s-a intamplat mare lucru....(optic...perfect..nimic zgariat sau vopsea sarita). Tind sa cred ca lovitura a fost mai mult in roata."

La service ..surpriza..dupa ce i-au verificat directia....puntea spate stramba! I-au reglat directia pe fata insa l-au sfatuit sa schimbe puntea spate. Se poate ca l o asa lovitura sa se strambe asa usor...? L-ar afecta daca ar continua sa mearga asa cu puntea?

In numele lui va multumesc.

Am uitat sa mentionez k e vorba de o Bora din 2001-2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea o avea stramba de dinainte sau nu e stramba, dar asa "l-au sfatuit" cei de la service sa o schimbe la ei... Ar trebui sa vada uzura pe cauciucuri si sa-i traga masina intr-o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simte vreo diferenta la condus fata de dinainte de accident? daca nu simte nici o diferenta ... nu cred ca e de acum puntea indoita.

I_am_Stealth, daca e indoita puntea spate te mai trage inrt'o parte masina?

Si daca are uzura la cauciucuri (nu cea normala) inseamna ca e dinainte, nu se uzeaza cauciucul in cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta nu e....

era diferenta inainte de a-i regla volanul..tragea dreapta masina....insa acum dupa ce a fost la service...e ok...insa cei de acolo i-au spus k fuga la o roata nu-i o pot face deoarece e puntea stramba..ceva de genul asta i-au zis....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din cate stiu unghiul de fuga si cel de convergenta nu se pot regla decat la rotile fata .

Si daca puntea e stramba de ce nu-i pot regla unghiul de fuga DOAR la o roata ?

Ca doar nu-i stramba doar o jumatate de punte spate si jumatatea cealalta de punte e dreapta . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de fata...cu el..la reprezentanta Seat...ca era mai aproape....si asta i-au spus....

am pus aici foaia ce i-au dat-o....cei de la service.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un accident din care a rezultat distrugerea puntii spate (aveam o Vectra B, mi-a intrat unul in roata spate) desi vizual caroseria nu patise nimic => a trebuit sa schimb puntea pt ca uza anvelopele.

PS: nu inteleg de ce pui in mijlocul propozitiei o multime de ,,........." ; fratilor, nu asa se scrie corect in lb romana :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I_am_Stealth, daca e indoita puntea spate te mai trage inrt'o parte masina?

Normal ca te trage. Orice produce uzura neuniforma la cauciuc actioneaza ca o "frana" pe partea respectiva. Evident ca efectul e mai pronuntat in fata, insa acelasi lucru e valabil si la puntea spate.

aries13, cred ca cei din service au "aliniat" masina inainte sa ii "faca" geometria la rotile fata si asa si-au dat seama ca ceva e modificat. Ma gandesc ca e simplu sa verifici geometria rotilor din spate fara sa poti regla nimic, doar constati ca nu sunt paralele si gata, alta punte. Evident ca nu ai ce sa reglezi la rotile din spate la majoritatea masinilor. Sunt modele care vireaza si cu rotile din spate, la alea precis ca trebuie reglate unghiuri de fuga, etc. Unele Saab-uri de exemplu.

Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu stramba jumate de punte, etc. Daca e indoita fuzeta la o roata spate de exemplu? Poate lejer sa fie indoita o parte doar!

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa e , ai dreptate in ceea ce priveste fuzeta , dar exprimarea era clara "punte spate stramba" , nu fuzeta stramba , si de aceea am zis ca puntea nu poate fi stramba doar pe jumatate . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi stramba doar pe o parte, nu se stramba puntea in sine ci talerul de jos care tine arcul, si sta si fuzeta stramba. Am vazut vreo doua punti de Golf strambate asa la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ca remediu ce se poate face?

de la service i-au spus sa schimbe puntea...asta ar rezolva totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura am avut o problema similara (cauciucuri tocite neuniform, directia tragea dreapta). Am fost sa imi fac unghiul de fuga si surpriza : puntea spate nealiniata! Persoana de la service mi-a desfacut cele 4 suruburi care sustin suportul in care e fixata bucsa de la punte si mi-a deplasat acel suport (implicit modificandu-se si pozitiia puntii) pana cand puntea a revenit la pozitia perfecta! De atunci nici o problema cu unghiul de fuga ;) Va recomand cu caldura aceasta procedura inainte de a schimba puntea (in cazul in care acel suport nu e sudat pe caroserie!) Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce service ai fost?

pai si daca roata de pe stanga spate (unde a fost lovit) e putin in interior din partea superioara...tot asta sa fie solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puntea nu e aliniata (atunci geometria nu corespunde la ambele roti) se aliniaza, daca e stramba (e indoit suportul fuzetei, geometria nu corespunde o rota), trebuie schimbata puntea cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut operatiunea la o firma mica, care se ocupa de "unghiul de fuga". Poti merge la orice service unde au un aparat de geometrie insa trebuie sa cam stai langa mecanic si sa il pui sa incerce repozitionarea puntii. In cazul in care e stramb suportul fuzetei, dupa cum spune si al bundy, trebuie inlocuita puntea!

Modificat de voinea razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la reprezentanta Seat, pt ca aveau reglarea directiei cu 4 senzori (2 pt fat si respectiv 2 pt spate).dupa ce a facut reglarea mi-a spus ca e puntea stramba, si k nu poate sa regleze mai mult decat a facut si singura solutie este schimbarea puntii.

vom mai merge si la alt service, insa alti bani, alta distractie...cum se zice!Abea peste 2 saptamani vom merge, pana atunci merge si asa ca mare diferenta la mers nu se observa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

io am patit la fel ,un destept de taximetrist mi-a lovit stinga spate din lateral.roata lui fata virata a intrat in roata mea. roata mi s-a deplasat inspre inainte.ie posibil ca si fuzeta cu axul sa se fi strimbat.punte 30 mil fuzeta vreo 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!