Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

Am schimbat ceasurile (cu turometru) si acum am cu 30000 de km mai mult... si nu prea inteleg fenomenul :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa o adresa de email , am eu unele scanate , nu stiu cat sunt de utile insa poti sa verifici .

daca ai si de 1.9 tdi adik 5000 de turatii si 220km/h trimite-mi te rog pe adresa keyafy@yahoo.com.mc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un vecin care se ocupa cu minuni de genul asta duminca prin targuri, samd. Am aruncat o intrebare si mi-a adus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
- Ultima... indicatorul de temperatura a apei imi arata cu 10grade mai putin. Daca iei asta in calcul, merge cum trebuie dar totusi, ce ar implica o reparatie a acestei probleme?

Se pare ca a mai avut cineva problema asta acum muuulti ani. Si mie imi indica ceasul o temperatura mai mica decat cea reala. Stiu sigur ca nu indica bine pt ca un prieten mi-a pus golfuletul pe calculator si acolo indica 95 de grade, iar indicatorul undeva pe la 75. Ma gandesc ca ar fi defect doar ceasul, sau o fi si altceva? Stie careva unde pot gasi un alt ceas ca sa-l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi,s-ar putea sa fie si senzorul de vina.Incearca sa verifici ala inainte sa schimbi ceasul de temperatura.Stiu ca mai era un topic despre aceasta

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48782 sper sa gasesti solutia la problema ta

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.Deocamdata am bord fara turometru si as vrea sa schimb ceasurile.Am fost azi la dezmembrari si m-au bagat in ceata.Au zis ca au ceasuri de golf III de 2 feluri...cu cablu si fara cablu.Exista ceasuri cu cablu pe golf III ? Eu stiam ca is electronice.De pret nu mai zic,diferenta enorm.Cu cablu = 350 RON;fara cablu = 150 RON.Sau poate se referea ca imi da si firele ,restul matelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat anul acesta cu unul cu turometru...m-a costat 30 de lei tot bordul. Probabil s-a pacalit respectivul. Problema ca actualul bord are vreo 290 de mii si ceva km si nu am reusit sa ii dau inapoi. Cu cablu nu am auzit la Golf III...cel putin la mine e electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu revine cu nr-u de kilometri care ii aveai inainte? Asa s-a intamplat la toti ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, are o memorie care mentine nr e km avut inainte. Cred ca daca se scoate bateria e la cluster o ia de la 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu revine cu nr-u de kilometri care ii aveai inainte? Asa s-a intamplat la toti ? :)

Nu revine pentru ca numarul de kilometri sunt "inmagazinati" intr-un eprom de pe placa cu circuite a bordului. La cel vechi am reusit sa dau kilometrii inapoi pentru ca era mai simplu...era prins altfel pe placa si l-am putut da jos, l-am citit si i-am rescris memoria. Oricum....se pot da kilometrii inapoi, dar eu nu m-am bagat. Poate cineva mai experimentat. :))

Nu, are o memorie care mentine nr e km avut inainte. Cred ca daca se scoate bateria e la cluster o ia de la 0.

Despre care baterie vorbesti? Poate ai dreptate...nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine verific pe un bord, sa nu vorbesc cu pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...sa imi zici si mie.

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a mai montat cineva asa ceva pe golf 3, model 95'........suportul care se pune pe stalp se potriveste sau mai trebuie frezat????.....ca cel original ma rupe la portofel!!!!

91a68ca35196b0bc2ac3b2cox9.th.jpg

b103f9a69b6e3dc306d746ahx1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu chilometrii: se pot da inapoi doar rescriindu-se memoria in care se stocheaza, aceasta fiint situata pe placa ceasurilo de la bord si in niciun caz in ECU. memoria se extrage si se rescrie cu un soft adegvat replantandu-se la loc, sau cu o interfata.

e tare turometrul, cati bani face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

venind vorba de bord am si eu o intrebare am in loc de turometru am ceas :( este vreo posibilitate ca inloc de ceas sa pun un turometru(evident schimband bordu) si sa-mi functioneze :) ???

si cam cat ar costa.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

venind vorba de bord am si eu o intrebare am in loc de turometru am ceas :( este vreo posibilitate ca inloc de ceas sa pun un turometru(evident schimband bordu) si sa-mi functioneze :) ???

si cam cat ar costa.?

Da, se poate. Am facut eu asta. Am schimbat placa si ceasurile si functioneaza perfect, numai ca cel pe care l-am pus, cu turometru are kilometri ceva mai multi.

Pe mine m-a costat 30 de lei bordul....acum depinde la ce pret il gasesti.

Modificat de AditzuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si turometru din bord la ce vine legat...(de unde trag acel cablu).? yo am ceas ca asta a fost dotarea standard

(din cate stiu turometru are in senzor pe undeva in motor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul e conectat printr-o mufa....simplu scoti mufa din bordul vechi si pui mufa in bordul nou. Nu are nici un cablu, bordul fiind electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu trebuie sa trag nici un fir....doar caut un bord cu turometru il conectez si restul il face singur... interesant mersi mult

ma pun sa caut bord..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....doar atat. Sa imi zici si mie la ce pret ai gasit bordul...poate iti gasesc mai ieftin pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe forum, am vazut la sectia dezmembrari! Nu-mi aduc aminte de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt scumpe la dezmembrari, de la 100 la 150 lei.

aditzuVW daca gasesti unul cam pe la pretul tau da si mie semn ca eu am tot cu ceas. motor 1,4 ABD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 e scump ? Si-a cumparat cineva cu 300 de RON de la dezmembrari ! Eu am vazut cu 150 in Bacau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!