Jump to content

Cine isi asuma responsabilitatea pentru garantia pieselor auto?


zara
 Share

Postare recomandată

Dragilor,

As avea si eu nevoie de un sfat despre o situatie in care mi-am schimbat bobina de inductie cumparata de la Brady Trade cu factura (bobina a fost schimbata de catre un mecanic "in fundul curtii"), iar la o luna de zile bobina s-a ars. Cine isi asuma responsabilitatea si plateste a doua bobina?

Mai multe detalii- cam acum o luna de zile, masina a inceput sa tuseasca rau de tot si sa nu mai accelereze, mergea in 2 cilindri. Este vorba despre o Skoda Fabia Combi 2001 1.4 MPI, 86.000 km. Bun- am dus-o la Brady, astia mi-au zis ca e bobina arsa, piesa plus manopera 8 milioane, le-am zis sa fie sanatosi. Am luat masina, am dus-o la un mecanic (priceput la Skoda, ca si asta a lucrat la Brady), am adus piesa din Germania, am pus-o pe masina, piesa era arsa. Pana la urma am ajuns sa cumpar piesa tot de la Brady, pe factura, se pare ca noua (nou nu am fost cand mecanicul a cumparat piesa si a montat-o pe masina). Buuunn! Complicat pana aici, am rasuflat totusi usurata ca s-a rezolvat. Saptamanile care au urmat mi-am mai schimbat unghiularul la servo si catalizatorul). Bun, iarasi am rasuflat usurata.

Acum o saptamana au inceput aceleasi sughituri de trabant, am dus iarasi masina la mecanic, care constata ca bobina este arsa. Desigur ca mecanicul a incercat in prima faza sa dea vina pe mine (ca am mers jumatate de zi cu bobina noua si unghiularul busit), dupa care a renuntat ca nu l-am lasat si am zis sa vedem ce zic astia de la Brady. Repet, piesa este cumparata pe factura de la Brady.

Acum cei de la Brady refuza sa imi inlocuiasca piesa, pe motiv ca ea nu a fost instalata in Brady, ci de la un alt mecanic. Iar mecanicul zice ca el a pus-o bine si ca Brady e de vina.

Eu nu vreau sa stiu cine e de vina, ci cine isi asuma responsabilitatea pentru garantia piesei? Dealerul care o vinde sau mecanicul care monteaza sau clientul?

Mi-ar face tare bine un raspuns de la voi si cat mai rapid, caci zilele astea trebuie neaparat sa gasesc o solutie justa.

Multumesc,

Zara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiri proaste :D

Legal nu beneficiezi de garantie daca nu poti aduce o dovada scrisa ca piesa a fost montata intr-un service autorizat de catre RAR.

Sunt doua clase de probleme acoperite de garantie:

a. Probleme de material / piesa / etc

Astea sunt acoperite de garantia piesei

b. Probleme de montaj

Astea sunt acoperite de garantia service-ului in care faci montajul

In general cand montezi tu o piesa sau un mecanic independent sau intr-un service neautorizat RAR nu beneficiezi de nici una din garantii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sad but true. Andrei are dreptate. Vezi in certificatul de garantiei al bobinei, pe care ar fi trebuit sa-l primesti la achizitie. Pentru orice piesa exista o astfel de clauza, gen "garantia este valabila daca montajul se face in service autorizat". Si e si firesc sa fie asa.

Am lucrat cu garantii (non-auto), si pot sa-ti spun ca montajul este la fel de important ca piesa si calitatea/provenienta ei.

Daca tragi linie acum, vei vedea ca cele x milioane cerute initial nu mai par atat de mult..:D

Recomand intotdeauna ca montajul sa se faac pe canale "ofociale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Aici merg doua proverbe: "Scumpul mai mult pagubeste" si "Sunt prea sarac ca sa ma imbrac ieftin".

Nu ai niciun fel de garantie si sincer mi se pare si normal. Daca mie imi dai sa iti schimb bobina si mie imi cade din mana si se fisureaza ce faci? Te uiti lung la mine si eu la tine. Cel mai bine este sa iti iei si sa iti montezi totul in acelasi loc, tu doar sa platesti. Daca faci scheme/combinatii/inginerii/ghidusii ajungi sa te plimbi prin tot orasul. Poate ca nenea care ti-a monta-o a stricat-o pe bune, nu ai de unde sa stii...

Si eu am facut o chestie similara si a iesit un mare bullshit: tinichigerie intr-un loc, vopsea luata din alta parte de la laborator si vopsita in alta parte. Rezultatul? Rudotel la greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Pana la urma am ajuns sa cumpar piesa tot de la Brady, pe factura, se pare ca noua (nou nu am fost cand mecanicul a cumparat piesa si a montat-o pe masina)....

daca am inteles bine, mecanicul este cel care a cumparat-o de la brady (desi banui ca factura a fost pe numele tau). in acest caz pune-l pe mecanic sa se descurce cu brady, si insista pe ideea ca tu doar ai platit, deci vrei sa mearga. sunt putine sanse, depinde in ce relatie esti cu mecanicul.

insa, dpdv legal, cei de mai sus au dreptate - nu beneficiezi de garantie daca nu ai montat piesa conform specificatiilor de pe certificatul de garantie - in atelier autorizat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor,

Multumesc mult pentru ajutor. Pana la urma am platit tot eu. Desigur ca sunt foarte suparata pe situatie si daca stiam (daca....) ca voi ajunge aici, mi-as fi facut-o la Brady de la inceputul inceputului. Si la cat am fost de suparata astazi, tot nu am putut sa nu remarc geniul in vanzari a directorului de la Brady, care, incercand sa ma impace, mi-a dat un discount de 5% pe toate operatiunile pe care le voi face la ei, in cuantumul de 5,8 mil cat a costat bobina. Vorba unui prieten, ti-a urat "multe reparatii la Brady".

Voi reveni pe subiecte mai vesele, dupa ce imi trece supararea.

Pana atunci toate cele bune,

Zara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

okidoki! imi pare sorry, dar asa e in tenis. nu ii putem pacali, tot la ei ajungem sub o forma sau alta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Stiri proaste :D

Legal nu beneficiezi de garantie daca nu poti aduce o dovada scrisa ca piesa a fost montata intr-un service autorizat de catre RAR.

Sunt doua clase de probleme acoperite de garantie:

a. Probleme de material / piesa / etc

Astea sunt acoperite de garantia piesei

b. Probleme de montaj

Astea sunt acoperite de garantia service-ului in care faci montajul

In general cand montezi tu o piesa sau un mecanic independent sau intr-un service neautorizat RAR nu beneficiezi de nici una din garantii.

Aici vine bineinteles o mare problema...cine decide clasa de problema din care face parte piesa ,ca iti dai seama ca piesa nu mai merge ,o dai jos , vezi ca e stricata ,dar poate avea un defect din fabricatie ,defect care nu era vizibil cu ochiul liber...ori era buna si a fost montata gresit?daca nu ai montat piesa in service-ul de unde ai cumparat-o iti spun eu sigur ca cei de acolo or sa spuna ca tu ai montat-o prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna ziua.Am achizitionat un set ambreiaj si l-am montat-o intr-un service autorizat. volant a batut din  prima dar dupa cateva zile volant a inceput sa bata din ce in ce mai tare si se aude si un tacanit cand stau cu piciorul pe ambreiaj.Am vb cu cei de la care am achizitionat piesa si au spus ca nu este nici o problema sa o trimit inapoi cu documentatia necesara ca mai apoi sa primesc un raspuns de la producator care este cauza,piesa defecta.întrebarea este cine se face responsabil de manopera?

Multumesc.

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau... dar tot tu v-a trebuii sa platesti manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si daca dupa constatare se vede de unde este cauza nu pot recupera din valoarea montajului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!