Jump to content

buy-back skoda octavia


sibianul
 Share

Postare recomandată

Care sunt conditiile la care trebuie sa ma supun in cazul unui buy-back , gandindu-ma in special la vechimea masinii ,uzura etc si unde trebuie sa ma adresez .

Oare se formeaza o comisie pentru a analiza autoturismul?

Am inteles ca nu de mult este acceptat si sitemul buy-back in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te grabesti o dai la buy back dar iti iei ceva teapa la bani. Mai bine o vinzi tu, ai un plus de bani castigati. Toti dealerii e clar ca ti-o vor subevalua, o iau de la tine mai pun si ei un adaos si o scot la vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Burciu

Masina o ai in leasing sau e achitata?Si eu as vrea sa apelez la sistemul de buy-back,dar am masina luata in leasing prin Porsche si din cate am inteles la ei nu se poate face asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porche Bucuresti cel putin are cele 2 servicii: buy back si trade in.

Masinile din cele 2 servicii le comercializeaza prin weltauto. E o alternativa, dar cum spunea si Godoroja, cistiga si ei o paine la afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Burciu

Eu am masina in leasing prin Porsche Leasing.Am platit 11 rate la ea si i-am sunat pe cei de la Porsche,le-am spus ca as vrea sa apelej la serviciul buy-back(sa dau inapoi masina mea plus daca mai era necesar si o diferenta de bani) pentru o Skoda Octavia.Raspunsul pe care l-am primit a fost un NU :D clar.Ar trebuii sa sun la Welt Auto poate primesc ajutor de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca merita sa suni si la weltauto. Nu sunt sigur daca nu cumva leasingul pe 5 ani (cel cu angajament de cumparare a autoturismului), are ceva restrictii la buy-back.

Mai e o varianta: predare/preluare leasing(vezi autovit). Oricum au avut ei un argument cind au spus nu, si daca esti decis sa o schimbi, trebuie sa gasesti calea cea mai avantajoasa pentru tine. :D

Trebuie sa existe o metoda de upgrate. O achiti, o vinzi, si tot depasesti momentul. :P

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Burciu

Am sunat la Weltauto.Suma oferita pe masina in conditiile actuale(masina este 11.000 DDP noua,am platit 11 rate a cate 180E,am dat avans 2600E) este de 1000E :( .

Daca masina era a mea achitata total imi ofereau 7000E + TVA.

Deci concluzia este ca nu trebuie apelat la serviciul buyback decat in situatii limita.Pretul oferit este foarte mic.Totusi este o masina de mai putin un an de zile si care are la bord 9600 km.

Acum astept si parerile voastre legate de acest subiect.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul oferit este foarte mic.Totusi este o masina de mai putin un an de zile si care are la bord 9600 km.

La care pret te referi?

La cel de 1000€ sau la 7000€+TVA adica 8400€?

Pai in primul caz, e clar...avand masina neachitata integral e si firesc sa pierzi mai mult renuntand la un contract nefinalizat.E vorba de dobanzi si rate care trebuie onorate in continuare.

In al doilea caz nu e ceva dramatic. E aproape unanim acceptat ca o masina se devalorizeaza 30% in primul an. Nu vorbim aici de marci premium. Dar neamtul spune ca in ziua in care duci un bun nou acasa ai pierdut 30% din pretul lui de magazin. Deci 2600€ pierdere in primul an la o masinuta de 11000€ (cu motorizare de baza deci neatractiva) nu e ceva de neacceptat. Parerea mea.

Deci aici e chestiunea care s-a mai discutat. Ei trebuie sa castige la buyback-ul pe care il fac...Nu in ultimul rand au si ei unele cheltuieli si riscuri (acela de a nu gasi in scurt timp un client pentru a revinde masina uzata). Toate acestea se suporta din cotatia oferita clientului amator de buyback.

Pana la urma iesi mai bine daca faci o dauna totala si iti iei banii de pe CASCO. Totusi, nu incercati asa ceva acasa...! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca ei stiu ca tu "nu ai ce sa faci". Masina ta a costat 11k ddp si ai dat avans 2600E +11 rate a 180E. ( banuiesc ca asta cu casco si tva). Practic tu ai achitat cam 90E lunar. 90*12=1000E (aproximativ), la care normal se adauga ce ai dat intial. Adica in total dupa 1 an tu ai platit la masina 3600E. Mai ai de achitat 7400E INSA daca te duci cu banii jos o sa ai o "taxa"de achitare inainte de termen de 4% din valoarea achitata. Adica in total tu ai da 7700E sa fie masina ta. Daca crezi ca poti vinde masina cu mai mult de 8700E atunci e ok, insa nu cred... Asa ca cei 1000E dati de ei sunt "justificabili".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi de ce nu incerci sa faci cesiune de contract de leasing. Intraba-i pe cei de la PLR cum se procedeaza si faci cesiune de contract. Intr-adevar e mai greu pana vei gasi pe cineva dar pana la urma se va gasi un client pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... eu am asteptat 8 luni pana a aparut clientul(predare leasing). Am 2 saptamani decand am reusit sa predau leasing-ul la un Renault Megane II. E foarte greu sa convingi potentialii clienti ca masina ta nu are nimci o pb ca mai este si in garantie. Toti se gandesc ca "vai dar trebuie sa depun o gramada de acte si sa astept raspuns de la societatea de leasing", plus modul(virament pt persoane juridice) si mometul in care se va face plata. Toti ajung sa zica ca mai bine cumpara una cu banii jos la care nu trebuie decat sa mearga la udriste sa isi ia numere rosii. Ca sa nu mai zic ca si pretul pe care il ceri este foarte aproape de pretul unui model similar dar nou 0 KM, niciunul nu se gandeste ca tu ii dai o masina buna aproape noua, in garantie si in RATE toate astea cu pretul final sub pretul unui model nou 0KM. Asa ca cei care va ganditi la varianta PREDARE LEASING inarmativa cu o rabdare de fier.. si mult noroc.

Modificat de MrMishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...se pare ca mai avem de invatat pana ca sistemul BUY-BACK sa fuctioneze la adevarata valoare asa cum se intampla in statele UE .

Inca la noi in Romania se pare ca funtioneaza sistemul (castigului,hotiei,lipsa respectului fata de oameni,lipsa evaloarii produsului la adevarata valoare).

NO COMMENT.

Fara evenimente rutiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum functioneaza BUY BACK in statele UE. Dar nicaieri in lume nu ti se va plati la buy-back valoarea de piata a masinii. Ci o valoare diminuata. Altfel acest business nu ar exista.

De aceea buy back-ul nu e o alternativa pentru toata lumea. Nici pentru mine. Daca am de vandut o masina, o vand direct fara intermediari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am fost azi la weltauto. M-a intampinat un nene care mi-a facut repede copie la talon si a inceput sa se planga ca nu are dotari suplimentare masina mea, ca cine ar vrea sa o cumpere poate nu o vrea rosie si nu mai stiu ce a zis ca ma enervasem si nu il mai ascultam. In final, zice ca imi da 11 mii de euro pentru o masina Octavia II Elegance TDI 105 cp, cumparata in Dec 2006 si cu 26 de mii la bord, cu toate reviziile la timp si in stare perfecta. M-a dat pe spate: 11 mii fata de cel putin 14 mii cat as putea sa iau pe ia acum. in final il intreb cu cat mi-ar vinde una lafel c a mea zi zice ca 13, ceea ce mi s-a parut foarte ieftin. Minciuni , ce mai. \

In concluzie va recomand sa ocoliti firma weltauto pentru neprofesionalism, lipsa de interes si cel mai important: OFERTA JALNICA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum fara suparare - cumva credeai ca-ti vor oferi pretul pe care ti-l doresti (sau pe care crezi ca-l vei obtine)? Este normal ca Weltauto (sau AAA Auto) sa cumpere ieftin si sa vanda scump, trebuie sa aiba si profit cumva. Ideea este ca ei cumpara ieftin pt ca isi permit: au bani, au piata de masini noi sub control, nu ii obliga nimeni sa faca tranzactii din care sa nu scoata profituri minime impuse de actionari... Asa este intr-o economie de piata adevarata... Oricum, bafta la vanzare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...probabil ca doar la faptul legat de vopsea sa fi putut avea dreptate (daca masina ta e rosie nemetalizata). Asta e un minus pentru o masina SH pe care o vinde un dealer.

In rest, trebuia sa zica si el ceva...ca sa-si justifice suma ridicola pe care ti-a oferit-o.

El a spus ca ar vinde-o mai departe cu 13000 de euro...dar realitatea ar fi fost cam 13500e+TVA...cam cu atat vinde Weltauto o Octavia 2 TDI...de pana la un an vechime.

Oricum...era interesant sa ne spui ce vrei sa-ti cumperi in continuare devreme ce ai ajuns sa le calci pragul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In EU e cunoscut faptul ca dealerul de masini iti da mult sub pretul pietei, de regula te duci la el cand vrei sa vinzi rapid si sa scapi de ea.

Exemplu: Honda Jazz cumparata noua, 12mii eur. Dupa 6 luni si 5mii km, acelasi dealer a oferit 6mii eur pe ea. Mie mi se pare firesc, nu te forteaza nimeni sa o dai acolo, poti sa o vinzi singur :D

www.autobudget.de e un site care face ceva evaluari. Pretul de achizitie de catre handler e extrem de mic fata de pretul de vanzare pe piata.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un buy back adevarat, inclusiv la unele care sunt in Romania, se folosesc cataloage speciale exact pt acest domeniu. Acolo gasesti motorizarile, echiparile fiecarui model/marca, cu valori indicate de cumparare (oferte) si revanzare pe ani de fabricatie. Cu procente de adaugat sau de scazut in functie de dotari sau kilometri rulati. Cunosc asta pt ca am fost la un dealer care mi-a explicat pe indelete, fara nici un interes de nici o parte, "filosofia" buy-backului si mijloacele lui de functionare. Intr-un astfel de catalog poti sa vezi ca exista mari diferente intre diferite marci auto chiar daca pretul de nou e similar (vezi Opel vs. VW).

Problema e ca nu toti sunt la fel de rigurosi si in Romania ti se mai arunca si cate un pret "dupa ureche" sau "din burta"...ca, de...nu se stie, poate omul neinformat "musca"...si dau un mic 'tun'..

Sau alteori i se spune omului o suma, ca mai apoi sa apara din senin cate un binevoitor care sa-i ofere cu 10% in plus...nu de alta dar mai sunt si unii de pe langa buyback amatori de chilipiruri...

Am fost (cu prieteni) in vreo 3 locuri unde se facea buyback si peste tot am fost atentionati (inainte de cotatie) ca ar fi mai avantajos sa se vanda masina direct fara intermediari...deci exista transparenta la unii.

Doar la Weltauto am fost invitat sa le cedez Octavia1 la buyback ca sa constitui avans la un Q7 (!) ca tocmai se lansase ... Am ras si am plecat....cat am putut de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...probabil ca doar la faptul legat de vopsea sa fi putut avea dreptate (daca masina ta e rosie nemetalizata). Asta e un minus pentru o masina SH pe care o vinde un dealer.

In rest, trebuia sa zica si el ceva...ca sa-si justifice suma ridicola pe care ti-a oferit-o.

El a spus ca ar vinde-o mai departe cu 13000 de euro...dar realitatea ar fi fost cam 13500e+TVA...cam cu atat vinde Weltauto o Octavia 2 TDI...de pana la un an vechime.

Oricum...era interesant sa ne spui ce vrei sa-ti cumperi in continuare devreme ce ai ajuns sa le calci pragul...

Culmea ca vreau un RS. D'aia m-am dus la iei. Acum ma duc pe piata si ma mai gandesc la RS. Poate ma duc pe la Toyota, mai vad. :(

La un buy back adevarat, inclusiv la unele care sunt in Romania, se folosesc cataloage speciale exact pt acest domeniu. Acolo gasesti motorizarile, echiparile fiecarui model/marca, cu valori indicate de cumparare (oferte) si revanzare pe ani de fabricatie. Cu procente de adaugat sau de scazut in functie de dotari sau kilometri rulati. Cunosc asta pt ca am fost la un dealer care mi-a explicat pe indelete, fara nici un interes de nici o parte, "filosofia" buy-backului si mijloacele lui de functionare. Intr-un astfel de catalog poti sa vezi ca exista mari diferente intre diferite marci auto chiar daca pretul de nou e similar (vezi Opel vs. VW).

Problema e ca nu toti sunt la fel de rigurosi si in Romania ti se mai arunca si cate un pret "dupa ureche" sau "din burta"...ca, de...nu se stie, poate omul neinformat "musca"...si dau un mic 'tun'..

Sau alteori i se spune omului o suma, ca mai apoi sa apara din senin cate un binevoitor care sa-i ofere cu 10% in plus...nu de alta dar mai sunt si unii de pe langa buyback amatori de chilipiruri...

Am fost (cu prieteni) in vreo 3 locuri unde se facea buyback si peste tot am fost atentionati (inainte de cotatie) ca ca ar fi mai avantajos sa se vanda masina direct fara intermediari...deci exista transparenta la unii.

Doar la Weltauto am fost invitat sa le cedez Octavia1 la buyback ca sa constitui avans la un Q7 (!) ca tocmai se lansase ... Am ras si am plecat....cat am putut de repede.

Am uitat sa zic ca nici nu l-a interesat sa vada masina. Totul a fost la birou fara sa vedem masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Parerea mea este ca cel mai bine este sa astepti pana la sf perioadei de leasing si abia dupa aceea sa incerci sa o vinzi fara intermediari. Nici eu nu am facut alegerea cea buna cand am comandat masina. Pe parcurs mi-am dat seama ca vreau o masina cu cutie automata. Ghinion. Mai am 2 ani de plata. N-o fi un capat de tara. Din punctul asta de vedere ma bucur ca am facut leasing pe 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai ai 2 ani de plata si vrei altceva, poti sa incerci sa cedezi leasingul la altcineva. Financiar iesi mai bine acum decat peste 2 ani. Si-ti iei ce vrei acum, nu atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!