Jump to content

Pompa servo Golf 3


Raf
 Share

Postare recomandată

uniku_tzeasta

Cand ai schimbat pompa,ai schimbat si cureaua?

Eu aveam aceleasi simtome,dupa ce am schimbat cureaua au disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florin_gti

    23

  • Rapciutel

    15

  • SethBv

    12

  • Tracto

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

ATF Dexron II D asa scrie pe cutie...a mers pompa veche un an cu el brici,deci nu cred ca de la el e problema.

Cand am schimbat pompa nu am schimbat cureaua,dar de ce sa se opreasca pompa din cauza curelei nu inteleg?am verificat cureaua si parea ok din punctul meu si a unui mecanic.

Update:Am rezolvat problema.Am schimbat cureaua aia cu una mai veche..si sa inbunatatit situatia in sensul ca nu mai scartaie dar tot are scapari si opriri.Apoi am avut o revelatie..si am schimbat fulia de la pompa de servo cu alta..mi se parea mie ca e un pic uzata mai mult pe o parte cea veche,din cauza ca pompa care am montat-o acum un an era un pic mai scurta in gat,i-am pus eu niste distantiere dar nu cred ca era perfect.Si acum merge ca noua,deci pana la urma problema era destul de banala...raman profund dezamagit de mecanici,am schimbat pompa degeaba..si acu ma puneau sa schimb si caseta de directie,noroc ca era sambata seara.Pana la urma cel mai bun mecanic ramane tot proprietarul,sau alti proprietari,multumesc forumului pentru micile indicii.

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand sa schimbi uleiul ala servo cu unul original la acelasi pret dar calitate superioare. norma g002000 sau g004000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are treaba cu calitatea lichidului!Eu pierd lichid pe la un semering si am bagat ulei Hidraulic(exact cum auzi)si merge brici.Am bagat acest tip de uleI pt ca este mai gros!Daca cumpar cate un bidon din patru in patru zile unde o sa ajung?!Am caseta acasa trebuie s-o schimb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe termen lung o sa se simta. Asa de pe o zi pe alta nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect....Dupa ce schimb caseta voi reveni la lichidul servo recomandat!Eu merg de vreo doua luni cu ulei hidraulic!Curge rau la viraje!Ce am facut eu este ca un prim ajutor!Astazi am fost pe TRANSALPINA si a fost ok.La 300km parcursi pierd o jumatate de litru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF topic ! Cum e drumul ala ?

Lungime ? E complet asfaltat ?

Fata de Transfagarasan ce ai alege ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super!Este cel mai inalt traseu din tara!Se ajunge la cota 2160M.Asfaltul este proaspat turnat,e ca-n palma!De la Vidra(pana) este asfalt de calitate extraordinara!Ce-a mai frumoasa portiune de pe TRANSALPINA este Vidra-Obarsia Lotrului-Ranca!Tranfagarasanu este sub Transalpina,spunand asta ma refer la asfalt,peisaje incredibile etc!Nu este doar parerea mea si a multor oameni!Apropo,pe la cota 2000m sunt goluri de aer si ai impresia ca nu mai trage motorul!E fain!!Intra pe www.transalpina.ro si afli mai multe!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oFF:ce coincidenta..eu tot pe transalpina vroiam sa plec .

On:O sa schimb si uleiul pana la urma ca sa fie treaba buna si de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Salut,

Cum ai facut sa pui totul inapoi???

Pentru ca eu am schimbat rulmentul mare Origurile, Semeringul si cand pun totul inapoi pe pozitie (m-am uitat la urmele lasate vechi)si am impins capacul nu mi se mai invarte deloc?

Ce ar putea fi???

Modificat de Andrei Cojocar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.

La masina din semnatura, in momentul in care virez maxim stanga, in partea stanga se aude un huruit asemanator cu cel de refulare al pompei servo dar mai pronuntat. La virarea maxim dreapta nu se aude absolut nimic. Aveti vreo idee?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare intrebatoare : daca nu am servo la masina care ar fi sansele sa imi pot monta?

trebuie sa schimb toata caseta de directie sau imi trebuie doar pompa servo? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune, trebuie schimbata caseta de directie la care mai adaugi pompa servo, conducte si rezervor ulei plus o alta curea de antrenare.In cazul tau poti lua totul de pe o masina cu motor 1.6 8 valve cele de 1.4 fiind mai rar echipate cu servodirectie.

Modificat de e13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

problema la servo am si eu,mai exact la caseta de directie.Inca din 2008 cand am adus masina din germania imi mergea volanul mai greu in partea dreapta iar de vreo 2 luni curge destul de mult ulei,momentan bag romanesc ca ii mai ieftin si oricum curge.Mi-am luat caseta SH la pret foarte bun(sper sa se si potriveasca) si astept ca in maxim 2 saptamani sa o schimb,sper sa mearga mai bine.

Mecanicu a zis ca nu merita sa schimb semeringu ca nu se prea gasesc si chestii de genu asa ca am decis sa iau alta caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce ulei bagi dupa ce schimbi caseta.

ORIGINAL VW sau macar sa respecte norma G004 000 sau G002 000. Culoarea nu are nici o legatura cu compatibilitatea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog sa ma ajutati cu un cod pentru furtunul care intra in vasul cu lichid de servo

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catre pompa sau catre caseta de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care iese din vas si merge undeva in spate, este continuat printr-o conducata (legat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa cauti un furtun de presiune pe la piese auto de camioane pentru ca nu ai vrea sa stii pretul la furtunul ala pe original - ajunge undeva pe la 250-300 lei din cate am vazut pe site.

http://www.ebay.com/itm/POWER-STEERING-HOSE-1H1422891B-VW-CABRIO-96-02-MK3-5-/140507463176?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item20b6e5be08

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

ma poate ajuta cineva cu un cod pentru pompa de servo?(are clima)

Este vorba de un golf 3 variant din 1998 90 cp ,motor Ale.

Oare merge de la golf 4 (alh)?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat o.A mers de g3 ahu/1z.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna tuturor, am o rugaminte, cine are piesa nr. 1 ii ofer 30 de lei si platesc si transportul. Provine de la o pompa de servodirectie pentru masina din semnatura, are diametrul exterior 51.5 si grosime 14.8. Daca are cineva astept un mesaj pe PM. Multumesc anticipat

post-44347-0-76773200-1358076817_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sper ca postez bine , problema mea este legata de servodirectie in combinatie cu scaderea in turatie a motorului . Astazi cercetand toate furtunele care trec prin compartimentul motor incercand sa rezolv mersule neregulat al motorului, am observat ca la miscare brusca a directie stanga sau dreapta motorul scade in rotatii  in momentul respectiv cam cu 500-800 rot/min dupa care i-si revine , la urmatoerele miscari la fel, intreb influenteaza si servodirectia mersul neregulat al motorului ?

Mentionez ca motorul este 1.4 AEX !

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi problema o am si eu, motorul scade in rotatii cand virez pe loc si merge mai greu volanul, si face un scartait cand fac virajele la capat, mentionez ca nu scapa ulei deloc, am ulei servo original G 004 000, golf 3, 1.6 AEA, 95. Mi-ar fi de mare folos niste pareri, cam ce ar avea, sau ce ar trebui sa schimb. Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!