Jump to content

A4 1.9 TDI


imagecam
 Share

Postare recomandată

Vine primavara si se apropie momentul pentru un "upgrade auto". Golful mi-e drag dar voi renunta la el pt un A4 (cel mai probabil). Din pacate nu am gasit pe forum, prea multe informatii de la posesori de A4. Probabil nu prea au de ce se plinge proprietarii... :salut:

Asadar, propun un review A4. Modelul vizat e cel de pina in 2001 ... no more cash. Ma intereseaza, pe linga fiabilitate motor, pareri despre cutia automata si costurile de intretinere.

Masina intentionez s-o achizitionez direct din Germania desi exista citeva oferte similare la pret, in Romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lolz

vrei ceva concret despre audi a4

un reportaj facut d emine ieri cu un amic ff bun ce are audi a4 model nou : si zice cam asha

sa stii ca vreau sa stiu parerea ta :

http://www.automotorclub.com/Audi_A4.htm

este un reportaj la care tin foarte mult adica mi-a facut placere sa il fac

inca un test drive voi face cu aceasta masina saptamana viitoare

o persoana ce vrea sa vanda masina si de aia face test drive

mai multe comentarii poti gasi la forum uite adresa : http://automotorclub.com/forum/viewtopic.php?t=183

citeste acolo si astept parerea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt nebun dupa audi

mi-a cam trecut mania BMW-urilor

acum ma pasioneaza A4 si chiar mai mult noul A3

nu pot zice bate felia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la linku de mai sus e un fel de prima impresie !

adica m-am plimbat cu audi-li' lui varamiu si mi sa parut SUPER!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

imagecam...am avut pana acum 2 bucati A4.Am citit si despre plimbarea ta cu A4 gri metalizat.

eu am avut un A4 1995 cu motor de 1.8 20V si 125 CP....imi lua 7l/100 afara si vreo 9-10 in oras...dar avea o viatza in el motorul, ceva nemaipomenit...am inceput dupa 3 saptamani sa bag bani in el...o macara la geam nu functiona,telescoapele erau praf, un cap de bara l-am schimbat (2.200.000 cu manopera - la un cunoscut) si mai era un pivot - pivotul de jos ...cel cu brat...care cred ca e cel mai scump si care era 4.300.000 in magazin.Am renuntat sa-l mai schimb si am vandut masina.Dupa aceea, cititnd ziarul Piata de la A la Z care apare in Cluj saptamanal am gasit la rubrica SERVICE AUTO ca si pivotii se pot repara,adica se injecteaza cu plastic sau mai stiu eu ce si e mult mult mai ieftin.

Al 2-lea A4 e combi, 1.9TDI din 1996.Cand l-am luat scotea un fum negru de nu puteam s-o accelerez sa demarez ca ala care era cu masina in spatele meu trebuia sa se opreasca sa se ridice fumul :scratch:.Autobuzele de pe vremea lu Nea Nicu (care circula si azi pe drum) sau peridoacele de lemne erau mici copii pe langa A4 meu la capitolul fum.Fumul era negru,dar motorul tragea destul de bine.Problema era un furtun intercooler care era plesnit si Turbo aproape ca nu-si facea treaba.L-am schimbat in cinci minute cu o improvizatie (un furtun nou era 3.500.000 lei) si nu era decat un furtun simplu antiuleios si rezistent la presiune.Am pus un furtun de apa (cred ca era de la ceva radiator) si desi sunt convins ca n-o sa tina cat unul original, prefer sa-l mai schimb decat sa dau atatia bani pe unul nou.

In concluzie,ca tot ai vrut sa auzi pareri despre A4 pot sa-ti spun cam atat:Masinile sunt super, dar intretinerea fata de Golf e mult mult mai...scumpa.Doar directia te costa complet 600 euro.Le-au cam complicat nemtii astia...uita-te la un Passat intermediar fabricat pana in 1996 sau la un Audi B4 in spatele unei roti si uitate la un A4 sa vezi cate brate, capete de bara,pivoti si alte cele au pus la ele.E drept ca nu se strica toata ziua, dar oricum nici ieftine nu sunt.Si au cam multa electronica in ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu mane deci eu am inceput sa ma satur de bmw-urile tiganilor si mertzurile parlamentarilor .....

un audi e scump dar isi merita banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt sfaturi. Ideea e ca de mai bine de o luna mi-am luat un A6. 1.9 TDI PD, Avant, 2001, 146.000 km etc de care sunt f multumit. Am schimbat doar ulei, filtre, placute si un burduf de planetara. Cei care mi l-au schimbat acesta din urma, se ocupa si cu injectarea rotulelor si spuneau ca au f multi clienti cu Passat, A4 si A6. Desi e incomparabil mai ieftin si pe vremuri am mai facut si eu treaba asta, acum nu cred ca voi apela la ei in caz de Doamne fereste... Altfel masina e BRICI. Am verificat-o in Germania si chiar nu i-au gasit nimic... :ok:

PS. Nu eu am facut comentariile legate de A4 argintiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
Bogdan Sacagiu

salutare, sunt nou si nu inteleg de ce nu pot face un topic nou si imi da eroare, asa ca voi intreba aici.

Am un Audi A4 Avant din 98, 1.9 tdi cod motor AFN - 110 cai. Ce upgrade de turbina sa-i fac..........ce s-ar potrivi plug&play. Astept propunerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Andrei VW95

ma pot declara fan audi.desi detin un vw cred ca audi sunt masini mult mai bune.din punctul meu de vedere chiar te sfatuiesc sa iti cumperi un audi mai ales A4.daca masina care ai avut-o pana acum ti-a placut atunci un audi te va face sa zambesti oricand vei urca in el.credema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un A4 1.9 TDI fabr. 1998. Masina imi place desi (ca la orice masina) gasesc tot timpul cate ceva ce imi doresc sa am ca si dotare si pana acum cam ce mi-am dorit am reusit sa montez.

Sunt fiabile dar conteaza mult si cum le intretii.

Cutia tiptronic e ok atata timp cat schimbi uleiul la circa 2 ani, in rest nu ar trebui sa ai probleme.

Nu ai zis ce motor te tenteaza sa iei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu it recomand sa iei cutie manuala, diesel sa consume putin, 110cp, aer neaparat, sa fie cat mai intretinuta...sa nu aiba probleme grave ca cele mici se rezolva .Am un asemenea model , exact cum ti-am descris mai sus si sunt foarte multumit de el, sper sa merga bine si in continuare, mai trebuie doar sa il inscriu :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare!Vreau sa imi cumpar inca o masina si mi s-a facut o oferta un Audi A4 din 1999,tdi la 1500 de euro.As vrea sa stiu daca exista vreun cod de motor de care sa ma "feresc",la ce ar trebui sa ma uit atunci cand o cumpar,exista probleme la tdi-uri?Intreb pentru ca nu am condus masina pe motorina pana acum.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!