Jump to content

Rulmenti roti


BD
 Share

Postare recomandată

De cand avem drumuri noi asfaltate in Constanta si Mamaia (am trait sa o vad si pe asta !) aud mereu un huruit la roti pe un ton grav. Sunetul nu depinde de viteza si nici daca masina e in viteza sau nu. Cateodata apare, cateodata nu. Creste si descreste la intervale de 2-3 secunde.

Am inteles ca ar putea fi vorba de rulmentii de la roti. Pe spate i-am schimbat (2 x 3,5 milioane :12: ), dar pe fata (2 x 1,2 milioane) am inteles ca ar putea fi nevoie de o presa pt a scoate rulmentii.

Daca stiti ceva sau daca ati mai intalnit cazuri asemanatoare, va rog spuneti-mi si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile sunt aceleasi de mai mult de 20 de mii de km. Pe un elevator ce sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei fiecare roata, o invarti si vezi daca se aude respectivul huruit. Aceasta este o metoda babeasca; la Midocar, spre exemplu, exista si un aparat pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

metoda babeasca II: se incearca daca exista joc in roata, tinand mainile la ora 12 si ora 6 (pe verticala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am inteles bine? Se pot schimba rulmentii de roti la Golf IV in propria gospodarie? Preturile de mai sus (2,5 si 1,5 mil.) reprezinta asadar doar pretul rulmentilor? Daca am inteles gresit, cat sa fie toata distractia pentru o roata la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine rulmentii spate au costat (aftermarket, Augsburg) in jur de 800k/buc.

Demontarea: se demonteaza etrierul, se scoate discul, se scoate rulmentul; nu a fost nevoie de presa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca la un moment dat se poate bloca, cu efecte care f. de viteza si traiectoria masinii la momentul respectiv pot fi chiar spectaculoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si la mine a inceput de cateva saptamani sa se auda un huruit - din cand in cand .. cel mai des cand intru pe Bd.Unirii la fantani cand fac viraj stanga - dreapta la viteza (40-60kmh se aude un huruit .. sigur e rulment..

Unde pot diagnostica si eu treaba asta exact ? la midocar ziceti ca e asa ceva ? sau in alta parte mai cunoasteti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa va luati rulmenti de la SKF. Sunt de cea mai buna calitate si sunt la preturi bune. ...sau rulmenti FAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva codul pentru rulmenti spate G4- Variant 2002 ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm si inca o intrebare

pe rotile spate se poate inlocui numai rulmentul sau se inlocuieste ansamblul cu butuc si coroana abs?

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

cu "bucurie" in suflet postez o noua dilema:

un HURUIT, zgomot de fier pe fier, la franare, cand opresti sa zicem ca omul la semafor si ai mai putin de 10km/h pana te opresti, ce se amplifica cu cat viteza e mai mica, iar la plecare suna ca si cum cele doua fieratnii se mai ating un pic, are cum sa fie de la rulmenti?

:)

eu propun ca tot ce mi se poate intampla la masina sa se intample numai in wknd. sa fac un poll pe asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica placutele de frana. E posibil ca zgomotul sa fie din cauza ca trebuie schimbate sau ca a intrat o pietricica/ corp strain intre placuta si disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

pana la urma este sau nu nevoie de presa pentru schimbarea rulmentilor pe fata?

a facut cineva operatiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie presa. De regula, orice cota de rulment, se face cu o diferenta de catziva microni mai mare sau mau mica decat diametrul rulmentului. Un rulment care iese fara ajutorul unei prese, poate creea zgomote si poate decalibra "cota de rulment".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa va luati rulmenti de la SKF. Sunt de cea mai buna calitate si sunt la preturi bune. ...sau rulmenti FAG

Foarte adevarat!

si eu am schimbat rulmentul pe fata dreapta. dar nu stiu daca mecanicul a folosit sa nu presa. am pus FAG. ca SKF..nu am gasit ... atunci. acum..deja stiu cine se ocupa de SKF pe Prahova :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan_wrc: Cine se ocupa de SKF si la ce bani sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu stiu exact daca este cazul sa ma apuc de o asemenea operatiune. zgomotul se prezinta cam ca atunci cand esti in frana de motor, iar cum ciupesc volanul mai spre dreapta devine mai clar si dispare cand il ciupesc in sens invers. o sa incerc sa schimb rotile intre ele sa vad daca are vreo legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca daca e rulmentul e destul de periculos sa mergi asa cu el. In cazul in care se sparge,roata se blocheaza instant si chiar la o viteza de 40-50km/h este imposibil sa mai controlezi masina.

E interesant ca durata de viata difera atat de mult. La fosta laguna l-am schimbat pe cel din dreapta la ~120k km iar cel din stanga la ~165k km nu avea nici o treaba.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu asta. ceea ce nu stiu este daca o fi de la rulment...

daca dispare sunetul cand virez stanga buba ar trebui sa fie pe partea soferului, nu?

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine se aude un huruit rotund incepand de la viteza de 40km/ora in sus si se aude indiferent ca este in viteza sau nu. Recent am schimbat placutele de frana de pe toate rotile dar mecanicul, care presupun ca s-a uitat si la roti nu mi-a zis nimic de rulmenti.

Sa fie si si la mine tot rulmenti cauza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu asta. ceea ce nu stiu este daca o fi de la rulmenti...

la scirocco aveam un zgomot imens pe fatza ce se accentua o data cu viteza, care la un moment dat a devenit sacadat si apoi am schimbat rulmentii fata, erau varza complet.

la golf iv am un zgomot interesant pe spate stanga, intre 20-40km/h dupa care dispare !!??? Ca si cand ar fi ceva pe interiorul cauciucului. Sa fie rulmentul ? O sa incerc cu metoda trasului de roata.

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!