Sign in to follow this  
Followers 0
adi76

noul Audi A6 2.0 TDI

Motorizare noul Audi A6 2.0 TDI   96 members have voted

1. 1. Cum considerati motorizarea 2.0 TDI pe noul A6 din punct de vedere dinamic?

• Mai mult decat suficienta
      4
    • Suficienta
      78
    • Inaccepabila
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

52 posts in this topic

Dupa cum se vede in semnatura detin un A6 cu 131 cai si cuplu teorettic de 285Nm. Ei bine am masurat cuplu cu VAG-COM si mi-a aratat 320-330 Nm.

Asta e legat de cuplu. Acum legat de viteza. Cand am luat masina din germania la 135 mii km am mers cu vreo 225km/h (viteza citita pe acul din bord, pt ca nu stiam atunci de meniul ascuns din climatronic). Ieri am mers cu 200 km/h in romania sa vad daca mai merge si a ajuns exact in urmatoarele conditii. Adica pana la 180 ajunge fara nici o problema cursiv si sigur. De la 180 la 200 cam in vreo 5 sec dupa care ca sa ajung pe la 220 o ia mai in timp. Mentionez ca viteza constructiva din acte este de 203km/h. Aceasta viteza este viteza pe care constructorul garanteaza motorul . Daca depasesti o faci pe riscul tau. Am luat si un Opel Astra care avea viteza constructiva de 187 km/h si am mers cu 210 km/h pe acul din bord. Deci viteza constructiva poate fi depasita pe sirc propriu.

Ca sa va puteti da seama si de eroarea pe care o am: acul indica 100km/h iar senzorul de ABS zice ca am 95 km/h.

Inca un exemplu: Am un prieten care are A6 quattro cu motor de 2,5 cmc cu 180 cai. Ei bine pana la 80-90 de km suntem aproape egali. Abia dupa 100 km/h se cunoaste diferenta. Ba chiar in primii 200 m o iau eu in fata. Si siti de de ? Din cauza unui fapt fff improtant: GREUTATEA.

Masina mea cantareste 1490 kg si a lui 1740 kg. Deci 250 kg diferenta care se regasesc in motor mai mare si in quattro.

Mai puteti spune ca A6 cu 131 cai poate fi submotorizata ? Eu nu pot sa afirm asa ceva. Desigur ca un posesor de Golf GTI care are anumite pretentii de la masina daca il urc in masina mea poate avea alta parere .. e super OK ..pt ca omul are alte pretentii , dar atat.

Deci parerea mea e ca poti sta linistit si ca faci fata la 70% din masinile de pe piata si nu te poti considera inferior. Stefison ai facut o alegere super.

Plus ca la motoarele de 2500 se cam duce axul cu came(sau arborele cotit ..nu stiu exact). Asa ca big motor ..big problems.

Bafta si sper ca am demontat un mit neadevarat.

Edited by andrein
0

Sigur ca discutia poate continua la infinit pentru ca unii vor un comportament ceva mai sportiv iar altii nu …

Oricum pare clar pana acum si din sondaj ca motorizarea in discutie este considerata suficienta, nu inacceptabila, dar in nici un caz mai mult decat suficienta … :)

0

Cred ca numai la Veyron si inca cateva s-ar putea spune ca motorizarea este mai mult decat suficienta :Driver:

:blush:

0

Pentru a conduce un A6 trebuie sa ai un stil corespunzator unei limuzine. Am condus un A6 2,5 TDI de 110 kw, are un demaraj suficient dar mie mi s-a parut putin greoaie

0

Probabil iti trebuia ceva mai mult timp pt a te obisnui , plus ca si marimea iti influenteaza parerea. Dar daca e mare asta nu inseamna ca e si grea.

Mai auzeam pe unii ca pt A6 motorul de 131 cai e prea mic ,dar pt Passat e ff bun.

Dar ei saracii nu stiau ca masinile cantaresc aproximativ la fel, diferenta in greutate constand in doar cateva zeci de Kg ( ~ 30) .care ff bine pot fi surmontate de greutatea soferului si de cantitatea de combustibil din rezervor.

Ca sa va mai spun inca un aspect. A6 -le meu de 131 cai cantareste 1490 KG si un Passat din 2006 cu motor de 2.0 TDI de 140 cai cantareste 1640 kg. Deci o diferenta de 150 kg in favoarea a 10 cai.

Deci se poate afirma ca Passat B6 2.0 TDI cu 140 cai e submotorizat ? No way !!

Sunt curios ce se zice de Passatul care are 1,9 cu 105 cai. Dar nu mai conteaza acuma.

Si inca ceva AUDI A8 nou are 18xx kg !!! Why ? Pt ca are caroseria din aluminiu. Pana si eu la A6 am capota de aluminiu.

Edited by andrein
0

Mie mi se pare mic. Este o masina premium, e frustrant sa ai asa un motor mic... Oricum, trebuie scoasa neaparat de pe fund inscriptionarea motorizarii. Oricum, eu cred ca as mai astepta, 6 luni, 1 an, sa iau 3.0 TDI automat. Sau m-as orienta catre altceva. Ala e motor de Octavia (sau cel mult A4), nu de A6.

Am mers recent cu un E200 CDI (manual) si mi s-a parut incredibil de lenesa si de zgomotoasa pt. nimic. Urla motorul si masina de abia se misca. Pacat de dotari si de finisari.

In general, e bine sa iei masina echipata si cu un motor care sa o claseze in media clasei din care face parte. Adica nu iei Octavia Edition 100 (decat daca esti fan inrait), sau Passat 1.6 MPI. Pt. A6 motorul perfect mi se pare 3.0TDI. Nu e vorba de greutate, ci de clas

Edited by di0
0

luand in calcul cum s-a pus problema cred ca este suficienta motorizarea de 140 cai adica 2.0 tdi

are si valeitati sportive si sincer este buna.. nu uitati A6 a acut si motorizari mai mici de 140 :rolleyes: si lumea era oricum multumita

si cand te mai gandesti la diferenta de bani scuza-ma cu 7000 euro o fac de 250 cai si raman si cu optiunile pe care le vreau nu o iau keala :lol:

0

Servus..

Am mers si eu cu un Passat cu motorul de 140 cai si mi-a placut mult.Pleaca mai tare decit al meu(180 cai,diferenta fiind data de faptul ca este Quattro+ca este mult mai greu),probabil ca la drum intins sunt peste,dar alta este discutia..

Eu unul nu as spune ca este submotorizata o masina cu motorul asta.

Din punctul meu de vedere discutia se pune vis-a-vis de fiabilitatea 4 in linie(1.9/2.0) versus V6(2.5/3.0).

Cele de 1.9 sunt motoare mult prea turate,au scos putere mult prea mare pentru cilindreea asta si de aici si uzura lor..

In schimb toata lumea stie ca cele in V sunt regine din punctul asta de vedere,cuplu mare,daca nu traiesti mult te tin o viata,etc..

Nu mai vorbesc de soundul pe care il auzi in habitaclu..

Ma rog,poate sunt subiectiv,eu sunt adeptul motoarelor cu cilindree mare..

Luigi Vicol

0

am zis ca un punct slab al V6-ului de la Audi e axul cu came .. sau arborele cotit.

Nu am zis-o eu ci un mecanic ff priceput care a schimbat o gramada din acestea la acest tip de motor, punand un ax de la V6-le nou care se potriveste. Si cica dupa aceasta schimbare nici nu se mai auzea ca ar fi diesel, asa de frumos torceau. Dar in fine problema exista si daca esti ferit de ea , e ff bine.

Motorul de 1,9 cu 130 de cai nu e tras de el.... poate despre cel de 2.0 cu 170 ai putea afirma acest lucru.

0

P

Edited by di0
0

cred ca faci niste confuzii intre motoare pe benzina si TDi. ma rog... e de inteles avand in vedere ce masina ai ... Hondaaaaaaaaaaa :P'

pe langa gluma, masina premium nu este acelasi lucru cu masina sport. iar faci confuzie... si cred ca nu-i poti contrazice pe cei de la Audi care pe o masina premium au pus un motor de 140 CP. doar poate ca stii tu mai bine decat ei...

Edited by stefison
0

Au pus acel motor la fel cum pe Passat au pus 1.6MPI. Asta nu inseamna ca e un lucru neaparat bun pentru masina. Oricum eu as merge cu ea :P pt. ca e o masina super ok, dar mai bine, cum spuneam, as astepta pana as putea sa iau 3.0TDI. Ce masina am mai putin conteaza, daca as fi avut mai multi bani as fi avut Audi :P si chiar A6, si chiar 3.0TDI...

Am condus 2.0TDI pe Octavia, stiu cum trage, ce reprize are... la un chiptuning te-ai gandit? La 170cp parca mai merge... :P

Edited by di0
0

Unii oameni se gandesc mai mult la confort decat la performante.Prefera sa mearga calm si sa se bucure de priveliste si de dotari.De fapt la asta se si refera conceptul de limuzina.

P.S. Eu nu ma numar printre acestia :D)

0

eu am zile si zile... ca tot omul cu toane. dar imi satisface si cheful de sportivitate. probabil ca ii voi face si un chiptuning. inca nu sunt convins ca merita riscul...

0

exact din acest motiv tot stau si eu pe ganduri .daca sa fac sau nu.

0

Dupa o lunga calatorie pe dincolo, incepe sa ma streseze topicul asta.

La ce ii trebuie cuiva mai mult de 140 cp? Sa ajunga mai repede la 110 km/h (Italia autostrazi), la 130 km/h (Austria), etc....? In ritmul asta o sa ajungem sa ne comparam si franele - care poate accelera cat mai aproape de 90 km/h (viteza maxima admisa in Ro, nu pe autostrada) si sa poata frana fara sa treaca peste 90 km/h.

In Romania, in Bulgaria si alte cateva tari se mai poate merge cam cum vrem, dar nu pentru mult timp. Dincolo depasesti limita de viteza doar daca ai prea multi bani, pentru ca amenzile tot iti vin.

Deci, eu nu mai inteleg care ii treaba cu submotorizarea asta.... face 100 sub 10 sec - face; merge cu peste 200 - merge; iei aceleasi amenzi cu ea - le iei.

P.S. La intoarcere acasa, prin Austria, eu ma chinuiam sa tin limita de viteza (+10% cat e acceptat ca eroare evident ;) ) si ia ghiciti ce masina ma depaseste - Audi A6 2.0 TDI - B-90-TEO. Nah, submotorizare.

0

La ce ii trebuie cuiva mai mult de 140 cp?
Pai daca e asa, de ce se mai fac masini mai puternice? Nu e vorba ca-ti trebuie, asa nici A6 nu-ti trebuie, nici masina macar, de banii aia mergi cu avionul... daca tot ce trebuie e sa ajungi de la A la B. Si oricum, nu spune nimeni ca trebuie sa mergi doar pe autostrada. Iesi putin, mai faci o depasire, sa vezi cum g Edited by di0
0

;) Ia uita-te putin la mine in semnatura sa vezi ce motor am.... ;) si tot nu-mi ajunge :P .

Nu vorbeam de Germania, unde pe autostrada sunt foarte putine limitari, in rest ii dai cat vrei tu - numita si paradisul soferilor, si pe unde am venit cu 220-230, ma refeream la celelalte, cu limitari penibile, la ce o mai facut autostrada daca te limiteaza la 110 de exemplu ??? Ce faci acolo cu 200, 300 sau mai multi cai ?

La fiecare 10-20 km mai marci 2-300 euro la radar ??? Pentru aia eu prefer sa ma plimb cu bicicleta decat sa ridic de la posta cateva poze pe saptamana.

Ca sa nu fiu inteles gresit, imi place viteza, nu-mi place sa merg de parca stau pe loc, si ma bucur ca la noi inca se mai poate merge mai tare. Dar se mai poate "inca" ia uita-te cum se merge de la Brasov la Bucuresti - iar daca nu esti ministru, nu ai girofar, sau insemne cu AITILOP, nu stiu zau ce faci cu mai multi caluti.

0

imi place dialogul vostru. chestia e ca aveti dreptate amandoi... adevarul e intotdeauna la mijloc. va spune asta un avocat.. :scratch:

0

Lasa ca ma fac eu mare si iau RS6, sa vedem atunci submotorizare :D Oricum, m-ati facut curios cum merge si cum se aude motorul asta pe A6 :D

0

Ahhh, ca sa ma explic mai bine, dau un exemplu.... A6 - 90 cp stock + black box => cam 115 cp, in drum spre mare, mai demult. In fata mea X5 4.4 I - parca 286 cp stock.... nu s-a dus :blink: , nu de alta da nu avea unde, pe unde si cum. Iar in acest timp a mea papa 5-6 l /100, si a lui va las sa va zburde imaginatia ;) .

Iar A6-le ala, model 1995, eu nu l-am simtit submotorizat.... ;)

0

Privind din acest unghi, este evident care e mai buna. Asa am si eu un Megane 1.5dci care imi papa 4l la viteza de 100-120km/h, o viteza suficienta pt. Romania. Asta nu o face o masina buna, nu :(? Daca te uiti doar la consum nu mai ajungi nicaieri, toata industria auto ar trebui sa se ghideze dupa acest lucru.

Edited by driver_tdi
0

Va rog (pentru a doua oara in cadrul acestui topic) sa nu mai deviem de la subiect.

Am sters partial cateva posturi.

0

Eu consider ca 14o CP e putin pentru un A6.

In momentul in care ai ales A6 e normal ca doresti o anumita pozitionare si un anumit confort.

Un motor de 140 CP nu iti ofera nici una din cele doua.

Un motor de 140 CP iti ofera un consum mic si un comportament rutier de golf V cu 105 CP.

Cand platesti 30K-40k pe o masina platesti pentru a-ti oferi confort, siguranta, clasa.

Un motor de 200 CP iti ofera toate cele trei, pe cand un motor de 140 CP nu reuseste: la 3500-4000 ture devine putin zgomotos, la relanti trepideaza mai mult decat un motor de 3.0L, in depasiri esti mai nesigur si ai un stres in plus fata de un 3.0L 238CP iar ca si pozitionare in segment nici sa nu mai vorbim.

Votez clar 140 CP pentru A4 - chiar ma gandesc la asa ceva dar pentru A6 e dedicat 3.0TDI

0

crezi ca diferenta de 100 kg intre A4 si A6 iti da tie pozitia net favorabila pentru A4 de 2.0 TDI?

0