Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

salut :D

dau o bere (mai multe :) pentru o recomandare de cazare in halkidiki-sithonia.

caiet de sarcini: vom fi 4 adulti impreuna cu un shoarec de un an si ceva maruntis ('ca-l-ar tata ;) )

in principiu, vrem un apartament (sa stam impreuna, dar nu la gramada). bucataria (chicineta) este esentiala pentru a asigura nevoile alimentare speciale ale celui mai important membru al familiei. un gratar in curte ar fi binevenit (haleste cantitati impresionante de piept de pui la gratar :P)

perioada: 3-12 septembrie.

curatenia este ESENTIALA, ar fi bine sa fie si relativ liniste. conditiile sa fie acceptabile (sunt cam batarn pentru "camin studentesc").

mi-ar placea sa existe si o piscina, dar nu e absolut obligatoriu. de preferinta undeva unde personalul e amabil.

buget: cam 1000E pentru cazare.

de vreo saptamana dau mailuri peste mailuri la diverse pensiuni si vile - cred ca le merge bine nene, rata de raspunsuri este cam de 5%.

inca o data, multumesc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am programat concediul intre 03.08 si 16.08 in Grecia la Paralia Katerini, hotel Regina. Biletele le-am cumparat deja, voi fi eu cu masina mea si un prieten cu o Skoda Octavia. Intrebarea este daca a fost cazat cineva la acest Hotel Regina si o alta intrebare, adresata catre cei care au fost in Grecia anul asta este daca mai este sau nu nevoie de pasaport (mi s-a spus ca nu) si cam ce taxe sunt de platit, ma gandesc sa nu se fi schimbat major fata de anul trecut. M-am hotarat sa ies prin Calafat->Vidin cu bacul fiind mai aproape de Craiova.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu este nevoie de pasaport!Vezi ca ai PM!

Eu am concediul in Paralia de pe 2 aug pana pe 9 la hotel San Antonio.

Bafta si drum bun!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, poate ne vedem acolo :) eu stau de pe 4 pana pe 11 la Hotel Ilion, te uiti dupa un golf verde scandal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Calafat, pt traversarea cu bacul, vei plati 19 euro pt masina si 3 euro pt fiecare pasager. Asa am platit eu acum doua saptamani . Dar exista posibilitatea sa nimeresti pe alta tura (echipajul bacului este alternativ, o zi romanesc, o zi bulgaresc) si tariful sa fie altul. Treci neaparat pe la o casa de schimb si schimba in bacnote mici de 1, 2, 5 si 10 euro iti vor fi de folos.

Distractie placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intereseaza pe cineva Eghina, prima mare insula de langa Atena, pot oferi amanunte(de-abia m-am intors de acolo). Am facut cateva drumuri pana acolo cu masina( 1.250 km din Bucuresti) dar si cu avionul...asa ca mai cunosc si cateva amanunte.

Pont: e perioada de reduceri!! Iar pt cei cu copii: nu ratati magazinele Jumbo, unde veti fi uimiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa merg in perioada 4-11-18 aug. in Paralia dar am planificat trecerea cu bacul pe la Bechet. De ce preferati trecerea pe la Calafat-vidin? Doar pentru a fi constant pe E79 sau sunt si alte ratiuni? In alta ordine de idei.. ce se mai aude de drumurile (si drumarii :Driver: ) din Bulgaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu in sfarsit cazare .... foarte greu, dar am reusit.

In Gerakini, pe Sithonia.

Sper sa fie OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine pleaca pe 4 in Paralia? Buburuzu meu are nevoie de companion:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor au plec pe 17 daca nu ma insel in grecia si ma gandeam poate mai are cineva drum incolo sa nu ne plictisim.Merg in Halkidiki....daca e sa ne nimerim mai vorbim pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii despre hoteluri puteti gasi de la turisti pe www.tripadvisor.com si pe forumul softpedia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor au plec pe 17 daca nu ma insel in grecia si ma gandeam poate mai are cineva drum incolo sa nu ne plictisim.Merg in Halkidiki....daca e sa ne nimerim mai vorbim pe aici

...tot in Hlkidiki si noi dar...pe 21 august. Ne intoarcem pe 30...poate ne nimerim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors din Paralia (unde m-am intalnit si cu Lucky). La dus am spart baia in Bulgaria pe langa Pleven la ora 3 noaptea (50 eur platforma, 70 eur hotel, 250 eur baie noua+ulei+manopera) in rest, totul ok, am mai luat o amenda de parcare in Paralia de 40 eur dar nu am platit-o. Am prins vreme buna, marea super-ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum procedam cu Sofia anul asta ??? Tot ca anul trecut ??? Stanga la intersectia cu linie de tramvai sau altfel ??? Ca tin minte ca erau lucrari pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost niste prieteni in Grecia si mi-au spus ca la fel .... stanga la tramvai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shoby...ti bine minte! In mod normal asa trebuie sa faci: dupa ce cobori un deal mai micut, la intersectia cu tramvaiul faci stanga pe piatra cubica. Insa, la intoarcere, am avut surpriza sa fiu deviat prin oras din cauza lucrarilor. Si ia-uite ce am facut eu 1h prin "frumosul" oras Sofia, pana am ajuns pe la nu stiu ce stadion de unde am gasit intrarea spre autostrada Plovdiv.

Oricum, fiind in sectiunea "Grecia", daca va ganditi sa mergeti mai in sud, langa Atena, va recomand prima mare insula de langa Portul Pireu, AEGINA. Am stat mai mult acolo (un prieten are hotel) si m-am putut plimba atat prin insulele invecinate-Poros,Hydra- cat si prin Atena, care era in perioada reducerilor de sezon9bucuria doamnelor).

In plus, daca aveti copii, nu ezitati sa intrati in magazinele JUMBO...nu o sa va para rau.

bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sosit ieri din Grecia (Paralia-Katerinis) dupa o vacanta de 15 zile.Traseu: Cluj-Alba-Iulia-Petrosani-Craiova-Bechet (bac) Oriahovo-Vratsa-centuraSofia-Kulata-Tessaloniki-PK.. Starea drumurilor: la noi ca la noi (circulatie inghesuita, drumuri slab intretinute si modernizate- cel mai jalnic-centura Craiovei), la bulgari-in 95% bune si f.bune (mai putin centura Sofiei) cu circulatie degajata, la greci- pina in Salonic, drumuri in reparatie cu o gramada de restrictii si politisti pusi sa faca "planul", apoi autostrada de calitate buna (nu f.buna); tot la greci e destul de enervanta semnalizarea rutiera, adica: ai indicatoare ce te duc pina intr-un punct si cind ai nevoie al mai mult de ele incep sa indice aiurea, te lasa balta sau pomenesc brusc de alte destinatii. Timp de parcurs efectiv: ~14h. Distanta: 1024km. Pret benzina: sub 1 Euros cea de 95 si cca 1.085 cea de 100 (la greci si cam la fel si la Bg).

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au fost in Grecia cu autoturismul.Vreau sa merg pe la jumatatea lui sptembrie (nu am stabilit data exacta) fara nici un fel de rezervare, pun "banii la buzunar" si "rotile la spinare". Voi face un mic circuit al Greciei, cateva zile pentru diverse locuri, pe care le voi stabili odata ajuns acolo, eventual poate mai exista si alti amatori de calatorii de acest gen si facem o "echipa".

1.A fost cineva in Grecia prin Serbia si Macedonia?

2.Aveti cumva idee ce asigurari, taxe trebuie achitate inainte sau pe parcursul deplasarii?

3.In Grecia exista o taxa de genul rovigneta noastra care-ti da dreptul sa circuli pe majoritatea drumurilor, exista un abonament pentru autostrazi, sau cum se fac taxarile pentru folosirea drumurilor?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bamsemad: cum ai reusit sa spargi baia de ulei? ma gandesc ca pe un drum asfaltat, este un pic cam greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JeanS

deocamdata s-au suspendat taxele cu Serbia

ai nevoie doar de asigurare de sanatate

grecia NU are rovignete ci doar taxe de autostrada (2euro) pe care le platesti la punctele de control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitati daca treceti prin Serbia, Macedonia sa aveti pasaportul la voi, nefiind membrii UE. Noi am vrut sa venim pe acolo din Gre dar 2 nu aveau pasapoartele la ei si am renuntat la idee. Am auzit ca au numa autostrazi, e adevarat ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... la greci- pina in Salonic, drumuri in reparatie cu o gramada de restrictii si politisti pusi sa faca "planul", apoi autostrada de calitate buna (nu f.buna); tot la greci e destul de enervanta semnalizarea rutiera, adica: ai indicatoare ce te duc pina intr-un punct si cind ai nevoie al mai mult de ele incep sa indice aiurea, te lasa balta sau pomenesc brusc de alte destinatii. ....

cam ciudat pentru ca eu nu am vazut nici pe departe politisti la facut plan cum zici, iar despre indicatoare doar daca nu esti atent o iei pe de laturi. ce-i drept la atatea bifurcatii (de ex. uneori sunt doua drumuri care merg la stanga - unul la stanga si altul mai la stanga...), noi nefiind obisnuiti cu o infrastructura asa dezvoltata sa zicem ca ne-am putea orienta mai greu. insa indicatoarele exista si sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reed, multumesc pentru informatii! Sunt de mare folos!

shimano eu am fost ultima data in Yugoslavia prin 1999-2000, chiar in peroiada conflictelor si totul era OK,mi s-au parut mai civilizati ca si noi, autostrazi nu au foarte multe, comparativ cu noi da, ideea este ca sunt bine gandite legaturile, adica infrastuctura este dezvoltata cu cap, drumurile sunt in general inguste, pe vreme aceea masinile mari se trageam cat mai de dreapta chiar ieseau afara de pe carosabil sa poata trece cele mici, dar sa tinem cont ca au trecut aproape 8 ani daca si nu mai bine.

Acum cele mai fresh informatii le am de pe mae.ro, din ce scrie aici ar fi mai in regula chiar si fata de Ungaria.

Vis-a-vis de Macedonia nu am gasit nimic, le-am scris celor de la MAE dar ... vad ca ... pauza, ii doare undeva de mail-ul meu, le-am scris chiar si Consulatului onorific al Romaniei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleaca cineva pe 7-8 august (noaptea) in Grecia pe la Ruse. As pleca, asa cum am mai fost, in jur de 02.00 am din Bucuresti. N-ar fi rau sa fim mai multe masini pe la vecinii BG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleaca cineva pe 7-8 august (noaptea) in Grecia pe la Ruse. As pleca, asa cum am mai fost, in jur de 02.00 am din Bucuresti. N-ar fi rau sa fim mai multe masini pe la vecinii BG

cred ca la Septembrie ai vrut sa te referi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!